ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2022
APR-2022
EXCELENT

O Lagar, un restaurant tradiţional în apropiere de Funchal

28 aprilie 2022

O Lagar Restaurante a fost alegerea agenției pentru cina tradițională inclusă în prețul pachetului de vacanță, o alegere foarte bună din toate punctele de vedere.

Adresa: Estr. João Gonçalves Zarco 478,9300-167 Câmara de Lobos, Madeira, Portugalia

Coordonate GPS: 32.659629N; -16.975195V

Website: olagar.pt

Program: L ÷ D, 12.00 – 24.00

Restaurantul, funcționând din 1995, este un restaurant tradițional care promovează mâncărurile specifice portugheze şi madeireze într-un ambient deosebit. Programele folclorice de seară constituie o atracţie în plus pentru clienţi, iar parcarea extrem de generoasă din curte constituie un alt avantaj important.

Dispune de mai multe saloane dispuse pe mai multe nivele şi există chiar şi un lift. Grupul nostru a avut rezervare în salonul cel mai mare, aflat la parter, unde mesele, mai mici sau mai mari, erau deja pregătite în aşteptarea clienţilor.

O Lagar este situat în Câmara de Lobos, în imediata apropiere a capitalei insulei. Am plecat cu autocarul din faţa hotelului la care eram cazată, ajungând în mai puţin de un sfert de oră la restaurantul aflat la o distanţă de 7-8 kilometri de hotel. Autocarul ne-a lăsat în parcarea restaurantului şi ne-a aşteptat până la plecare.

Există două intrări în restaurant, noi preferând-o pe cea prin căsuţa tradiţională, o reproducere reuşită a celebrelor căsuţe cu acoperişuri din stuf din satul Santana vizitate şi de noi. Căsuţa gen Santana ne-a oferit prilejul unei şedinţe foto cu interioarele, cu un dormitor şi chiar şi cu o săniuţă din răchită asemănătoare celor de pe Monte.

Am intrat apoi în curtea interioară, dotată cu mese şi băncuţe destinate fumătorilor, decorată interesant cu o sumedenie de obiecte şi ustensile folosite în trecut în gospodăriile locuitorilor insulei, care mie mi s-au părut a fi originale şi foarte bine conservate. Din curtea interioară am intrat în salonul cel mare de la parter şi ne-am aşezat la masa care fusese pregătită şi rezervată pentru grupul nostru. La alte mese clienţii deja începuseră să mănânce şi mie mi-a plăcut ce am văzut, astfel că deja mă pregăteam pentru o cină mai deosebită.

Pe masă deja erau aşezaţi suporţii de metal de care urmau să fie agăţate frigăruile uriaşe, dar să nu anticipăm.

Meniul a constat dintr-o supă cremă de legume, cred că a fost de dovleac, dar nu sunt sigură, bună, însă nimic deosebit. Apoi ne-au fost aduse primele două specialităţi. MILHO FRITO – o garnitură madeireză preparată din făină de porumb, varză tocată, sare, ulei de măsline şi cimbru, care este mai întâi coaptă şi apoi prăjită. Interesantă, dar nu aş mai încerca-o. În schimb, BOLO DO CACO mi-a plăcut maxim. Este un tip de pâine faimos în Madeira, ei spun că ar fi unică în lume ????, făcută cu cartofi dulci şi servită de obicei cu unt cu usturoi. Gustul pâinii calde mi s-a părut divin.

Între timp, a început să fie adus la masă şi felul principal, totodată şi principala atracţie: ESPETADA, cuburi de carne de vită asezonată cu sare, usturoi şi foi de dafin, sub forma unor frigărui uriaşe, nu exagerez deloc, ca nişte săbii care au fost agăţate pe suporţii existenţi pe fiecare masă. Ne-au mai fost aduse boluri de salată şi platouri de cartofi prăjiţi. Nu sunt mare fan carne de vită, mănânc destul de rar, dar aici am fost absolut încântată. Carnea a fost perfectă, exact pe gustul meu, surprinzător de fragedă în condiţiile în care era aproape în sânge, şi a fost un succes pentru toţi comeseni. Ulterior ne-au fost aduse şi alte „săbii” pentru cei care au dorit un supliment, până când toată lumea a zis stop.

Ca desert, eu am ales un mousse de ciocolată şi a fost OK.

Toate cele de mai sus au fost udate din belşug cu vin alb sau roşu, la sticlă, foarte bun. Nu a fost vin de Madeira, ci alte soiuri de pe insulă, mai seci şi mai potrivite cu mâncarea. Am primit şi câte o ceaşcă de cafea espresso, foarte bună, chiar dacă era cam târziu pentru cafea, dar şi câte un pahar de PONCHA, varianta cu fructul pasiunii, o altă băutură tradiţională, un digestiv excelent.

Pe lângă cina tradiţională, restaurantul a fost ales şi pentru spectacolele folclorice deosebite oferite de către un grup numeros de dansatori, îmbrăcaţi în frumoase costume populare foarte colorate specifice zonei. Nu voi povesti mai multe despre programul artistic, însă voi posta câteva filmuleţe cu dansurile populare pentru exemplificare.

A fost o seară reuşită, cu mâncare foarte bună şi cu spectacol.

Servirea a fost rapidă, iar personalul amabil.

Ne-am îndreptat spre parcarea restaurantului unde ne aştepta autocarul care ne-a dus înapoi la hotel, nu înainte de a face câteva ultime fotografii cu „bradul” luminat confecţionat din sticle goale, rămas probabil de la Revelion.

Recomand cu toată încrederea restaurantul O Lagar celor care doresc să descopere bucătăria madeireză şi obiceiurile localnicilor, pentru mâncarea gustoasă şi interesant prezentată, precum şi pentru atmosferă. Mie mi-a plăcut ????

Trimis de nicole33 in 27.07.22 00:49:48
Validat / Publicat: 27.07.22 01:37:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PORTUGALIA.

VIZUALIZĂRI: 2967 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 O Lagar Restaurante - intrarea în restaurant printr-o căsuță tradițională

elenaadinaPHONE
[27.07.22 08:37:07]

Felicitări pentru o seară traditională deosebită și o amintire frumoasă!

Mă bucur că ți-a plăcut ce ați servit la masă și ai fost mulțumită și încantată!

Frigăruile arată foarte bine, frumos din partea lor că au adus şi alte „săbii” , să se sature toată lumea.

Cinele de acest fel rămân amintiri frumoase!

Eu am crezut că ai fost în Madeira anul trecut, iar de Paște anul acesta în Portugalia.

????????????

[27.07.22 09:35:53]

@nicole33:

chiar merita sa intrati pe acolo, este primitoare intrarea si asa vedem si noi acele case traditionale. Bine insa ca manechinele aveau masca, altfel nu aratau cine stie ce .

poate ca as incerca-o de curiozitate, altfel nu imi spune cine stie ce, in schimb

BOLO DO CACO un tip de pâine faimos în Madeira, ei spun că ar fi unică în lume ????, făcută cu cartofi dulci şi servită de obicei cu unt cu usturoi. Gustul pâinii calde mi s-a părut divin.

asata doar din descriere si inghit in sec .

ESPETADA, cuburi de carne de vită asezonată cu sare, usturoi şi foi de dafin, ... Nu sunt mare fan carne de vită, mănânc destul de rar, dar aici am fost absolut încântată.

daca tu spui asta, e clar ca au fost gustoase. Si frumos ca au suplimentat pana s-a spus stop joc.

Mi-au placut cum aratau si deserturile, si cred ca as fi incercat ceva, asa ca sa simt ca totul a fost incheiat asa cum trebuie.

Si cum ati avut si spectacol, a fost o cina pe cinste.

Felicitari, votat cu mare drag.

PS - ai spus

dar nu vad decat poze?

[27.07.22 10:02:24]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[27.07.22 18:24:03]

@elenaadina:

Întreaga cină a fost un succes. Mi-a plăcut şi mâncarea şi atmosfera şi programul artistic.

Frigăruile, pe lângă prezentarea de senzaţie, au fost şi foarte gustoase, exact pe gustul meu, sărate cît trebuie, condimentate cât trebuie. Am fost surprinsă cât de fragedă a fost carnea de vită, deşi era suculentă. Mie nu mi-a ieşit niciodată atât de bine. Sub săbiile alea puneau farfurii, deoarece din bucăţile de carne încă mai curgea puţin sânge şi, cu toate astea se puteau mânca fără nicio problemă. Aici cred că intervine talentul bucătarului.

Eu am poftit la mousse, soţul a ales o salată de fructe, dar a mâncat-o cât eram eu afară la fumat şi nu am făcut poze.

În Portugalia continentală nu am ajuns încă, dar intenţionez, oricum înainte de o revenire în Madeira.

Anul trecut de Paşti am fost plecată o săptămână în Bulgaria, legând două minivacanţe amânate din pandemie, Paştele 2020 şi 1 Mai 2020, când am stat închişi în casă

Madeira a fost anul acesta de Paşti, a fost o alegere la impuls, insuficient documentată, la sugestia lui Cristi. Până la urmă a ieşit foarte bine, iar cu excepţia băii în Ocean, am făcut tot ce mi-am propus, deşi nu am avut decât o singură săptămână la dispoziţie.

Mulţumesc mult pentru vizită şi ecou!

[27.07.22 18:41:07]

@mishu:

Intrarea prin acea căsuţă tradiţională este de efect. Noi nu am fost prea surprinşi după ce vizitasem câteva asemenea căsuţe tradiţionale, tot reconstruite în scop turistic, cu ocazia unei excursii organizate pe coasta de est a insulei, dar tot ne-a plăcut. Un fotograf ne făcea poze pe care ni le vindea ulterior.

Chestia cu măştile a fost ideea unui turist mai hâtru. Făceam şi noi haz de necaz, în perioada respectivă, purtarea măştilor fiind obligatorie în toate spaţiile închise şi în mijloacele de transport.

Sinceră să fiu, nici pe mine nu m-a palpitat acea milho frito, dar trebuia să o încerc să văd cum e.

asta doar din descriere si inghit in sec

Te cred. Bolo do caco mi-a plăcut maxim. Să-ţi zic că era mai bună decât focaccia cu usturoi, preferata mea?

Frigăruile au fost PERFECTE! şi din belşug. Nu au făcut deloc economie la espetada şi la vin . La întoarcere, toţi cântam în autocar .

dar nu vad decat poze?

Io-s parolistă, doar mă ştii, însă filmuleţele ataşate au fost validate ceva mai târziu.

Mulţumesc mult pentru vizită şi ecou!

=

Ai remarcat, sper, absenţa ciorbei de burtă

[27.07.22 18:42:15]

@webmaster:

Mulţumesc!

[27.07.22 19:16:49]

@nicole33:

genul asta de painici imi plac la nebunie, am fost saptamana trecuta la un restaurant turcesc si printre altele (o sa vezi) am luat un "balon" de paine, as fi mancat numai asta , iar aseara am fost la un libanez (la un restaurant am vrut sa spun ), si iarasi, lipiile lor calde au fost in vizorul meu.

iti dai seama ca inainte sa postez ecoul m-am mai uitat inca o data sa nu fac vreo gafa ca sunt in stare. Dar ai vazut ca am fost vigilenta. Am vazut acum si filmuletele.

Ai remarcat, sper, absenţa ciorbei de burtă

, nu se poate, sa nu aiba ciorba de burta? , eu le-as fi dat nota mai mica cu aceasta justificare.

In fine, sa va fie de bine.

[27.07.22 19:31:56]

@mishu:

am fost saptamana trecuta la un restaurant turcesc si printre altele (o sa vezi) am luat un "balon" de paine, as fi mancat numai asta, iar aseara am fost la un libanez (la un restaurant am vrut sa spun), si iarasi, lipiile lor calde au fost in vizorul meu.

Urmează vremuri grele pentru mine, ambele fiind preferatele mele şi sigur vei profita şi vei scrie şi descrie cât mai sadic şi mai convingător cu putinţă . Asta e.

Ştiu prea bine "baloanele" de pâine ştiu şi lipiile şi mai ştiu că te poţi sătura doar cu astea şi cu castronelele cu aperitive, deseori din partea casei, fără a fi nevoie să mai comanzi altceva, nu că nu am face-o . Mereu mi-am stricat foamea cu astea, pentru că erau primele oferite imediat la masă.

Te ştiu femeie serioasă, îl ştiu şi pe Ady, aşa că mă abţin să-ţi spun bancul care mi-a venit instantaneu în minte citind-o pe aia cu libanezul

Deh... nimeni nu este perfect. Norocul lor a fost cu frigăruile alea uriaşe şi fragede cu care şi-au spălat toate păcatele şi aşa au scăpat nepenalizaţi la notă.

Zoazore
[15.08.22 16:00:12]

@nicole33: Interesant restaurant! Pare mai mult un muzeu decat un restaurant, ceeace e si mai interesant. Nu ca as ajunge eu vreodata acolo! Dar merita vazut macar in poze!

asta aduce cu alivencile moldovenesti. Bune, facea bunica matrena, dar eu nu-s lesinata dupa ele.

Eii, asta da! Se schimba situatia! Asta, din descriere si din poze, si mai ales ca spui ca ti-a placut... suna extraordinar!

Ca fapt divers: de vreo trei ori am inceput sa citesc articolul! Ei bine, ce cate ori ajungeam la "madeireza", citeam "maidaneza" si nu mai puteam continua din cauza rasului.

Acum m-am concentrat, mi-am zia: "Tiza nu merge la restaurante maidaneze! " si am reusit sa citesc.

elenaadina, mishu, Yoda, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm prin Madeira?: