ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2010
ÎNSCRIS: 12.07.10
JUL-2010

Către satisfăcător

Raport calitate-pret foarte bun

Am tot auzit in dreapta si in stanga pareri bune si rele despre hotelurile din statiunile bulgaresti si mai ales despre felul in care se poarta bulgarii cu noi, romanii. Pentru un prim sejur pe litoralul bulgaresc, pot spune ca am avut o experienta placuta.

Hotelul merita pe deplin 4 stele. Camere spatioase, mobilier nou, balcon mare, baie foarte ok. Curatenia in camere se facea zilnic, la fel schimbatul prosoapelor, doar ca nu schimbau lenjeria de pat.

Mancarea a fost satisfacatoare, nu foarte diversificata si eu nu prea ma impac cu bufetul suedez de care ma satur dupa cateva zile. Restaurantului nu ii dau mai mult de 2 stele.

Legat de comportamentul bulgarilor: Inca de cand am intrat in statiunea nisipurile de aur, am oprit sa intreb un gardian, unde se afla hotelul central. Acesta m-a rugat sa trag pe dreapta si sa astept putin, dupa care il vad ca se intoarce cu o harta a statiunii si a incercat sa imi explice unde se afla hotelul. Din pacate nu a reusit deoarece hotelul fiind destul de nou, 2009, nu era trecut pe acea harta. Oricum gestul lui a fost de laudat.

Intr-o zi, in timp de ma aflam la piscina, nu reuseam sa gasesc o umbrela pentru sezlongurile noastre si fara sa spun nimic baiatului care avea grija de piscina, acesta a venit si mi-a adus o umbrela.

Si la masa am avut o experienta placuta cand am intrebat pe una din ospatarite daca au ceapa. Aceasta s-a dus si mi-a adus din bucatarie o farfurie plina cu ceapa.

In tot sejurul nu m-a deranjat nici un bulgar, cu exceptia taximetristilor colorati, care te injura si te claxoneaza cand te pierzi prin trafic.

Legat de parcare am fost de acord sa platesc 7 euro pe zi, pentru siguranta masinii (parcare inchisa subterana).

Am facut rezervare pe booking si acolo era specificat ca platesc parcare la hotel. Legendele cu cei care ridica masini numai de romania nu s-au confirmat. Intradevar erau foarte multe platforme care ridicau masini si de curiozitate am urmarit ce masini ridicau. Majoritatea masinilor ridicate aveau numere de bulgaria (de varna).

Una peste alta, nu am mai multe pretentii pentru un sejur de 7 zile, 1350 de ron (320 euro), 2 persoane cu demipensiune. Odata cu confortul, mancarea buna, serviciile si amabilitatea personalului, cresc si preturile. Atunci cand o sa dau pe un sejur de 7 zile, 1000 de euro si o sa fiu dezamagit, atunci o sa critic. Pana atunci, o sa iau in considerare raportul calitate/pret

Trimis de babi in 12.07.10 15:34:07
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2037 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (babi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 1900 PMA (din 4 voturi)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

• Alte impresii din această RUBRICĂContinental Hotel (ex Central) :