ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.06.2022
Cuplu
BUN

Către satisfăcător

Un hotel destul de bun

Am ales acest hotel cautand pe saitul unei agentii de turism.

Zborul la ducere a fost intarziat cu circa 16 ore din cauza unei greve pe aeroportul din Monastir.

Totusi cei de la receptie stiind situatia noastra, au fost foarte amabili si dupa formalitatile de cazare, ne au invitat sa mergem la masa... Nu am mers deoarece eram foarte obositi si abia asteptam sa intram in camera sa facem un dus si sa ne culcam.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Pentru cei care sunt obisnuiti cu resorturile turcesti, sa nu se astepte ca vor gasi luxul de acolo. Dupa parerea mea este un hotel de 4* si sa va spun de ce.

In primul rand cei care vin cu copiii, trebuie sa stie ca hotelul nu are aqua park, doar o piscina pentru cei mici langa piscina mare. Programul de animatie este mai slab dar cred ca ok. Eu acum nu mai calatoresc cu fiul meu, pentru ca este mare si nu am fost interesat daca acest hotel are facilitati pentru cei mici. De altfel am stat numai pe plaja la mare.

Plaja este cu nisip alb-galbui, foarte fin, curata, sezlonguri, iar intrarea in apa este foarte lina si cu nisip la fundul apei care este foarte curata. La geamadura, apa imi ajungea la piept si am 1,80 inaltime. Au bar la piscina si la plaja, dar bauturile din import si berea la sticla sunt contra cost. Personalul este amabil dar barurile se deschid la ora 10.

Au trei restaurante a la carte, noi l am ales pe cel mediteranian care este pe malul mari, o rezervare in timpul sejurului este gratuita.

Au si piscina interioara, dar nu am folosit o, 5 zile cat am stat in hotel am fost numai la plaja de la mare, doua zile am fost plecat intr o excursie optionala in Sahara, dar asta este alta poveste.

Hotelul este situat foarte aproape de aeroport, eu m am dus pe jos pana la aeroport ca sa mi cumpar o cartela SIM tunisiana (cine pleaca in Tunisia si o doreste, o ofer gratuit).

Wi fi este bun, dar pe plaja slab.

Daca iesi din hotel, nu exista nici un magazin in jur sa cumperi ceva, cel mai aproape este aeroportul cam la 500m, iar daca vrei sa te duci in oras poti comanda taxi sau trenul care opreste in fata hotelului. Am vazut ca exista si autobuze.

ATM nu exista la hotel, ai casa de schimb valutar 1E cam 3,2 dinari. Recomand sa nu schimbati decat cam cat va trebuie, pentru ca de shimbat inapoi din dinari in euro se face numai la aeroport. Eu am si card ING care iti face conversia la cursul oficial. Am inteles de la cineva ca revolut nu prea merge.

In ultimile doua zile, am avut neplacerea sa constat ca nu mai dadeau prosoape gratis si trebuia sa te duci la receptie sa depui o garantie de 50 dinari pentru doua prosoape. Nu se poate plati cu cardul, iar daca nu ai dinari shimbi valuta, care dupa ce iti restituie garantia, poti scapa de dinari la aeroport. Ar trebui sa faca ca la alte hoteluri pe langa cardul de intrare in camera sa ti dea carduri de prosoape.

Camera este destul de spatioasa, nu are pat mare de mijloc, ci doua paturi twin unite. Baia este ok cada, dus flexibil, dar cu perdea. Prosoapele le schimba zilnic iar in minibar aduce zilnic o sticla de 2 l de apa. Ai seif in camera, terasa cu o masa si doua scaune si uscator de rufe. Wifi merge destul de bine si in camera, ai AC, TV, care nu l am folosit (prizele le foloseam sa mi incarc aparatura electronica). R

ecomand sa nu platiti in plus pentru camera cu vedere la mare, pentru ca este situata pe un lateral si marea se vede din unghi. Camerela cu vedere frontala la mare sunt apartamente sau suita family si au alt pret.

Personalul este seviabil, te poti intelege cu ei in franceza, multi vorbesc si engleza (in Tunisia franceza este a doua limba vorbita).

Mancarea este buna, dar nu variata ca la turci, branzeturile bune, au carne de pui vita oaie iar fructe predomina curmalele si pepenele. Dulciurile sunt delicioase.

In general este un hotel bun, chiar daca mobilierul nu este asa de nou, dupa parerea mea cam 4 *. As vrea sa adaug cateceva despre Tunisia. Am calatorit de doua ori in aceasta tara, prima data in 2019 si a doua oara anul acesta. Tunisia cred ca este una dintre cele mai„verzi„tari di lumea araba, mi au placut plantatiile de maslini, am inteles ca ei produc unul dintre cele mai bune uleiuri din masline, iar tunisienii nu mi s au parut atat de insistenti sa cumperi de la ei cu sunt egiptenii sau turcii. Daca le spuneai ca nu vrei sa cmperi de la ei, in general nu insistau. Au cea mai liberala politica din tarile arabe, nu este permisa poligamia, iar femeile nu sunt obligate sa fie infofolite din cap pana in picioare ca celelate araboaice. Din cate imi aduc aminte la primul sejur la hotel aveam si carne de porc, iar in capitala Tunis erau si carciumi unde se servea alcool si la preturi bune. Chiar am dat si peste o casa de toleranta acolo... deci occidentalizati... se vede influenta franceza.

Trimis de Azrael in 24.06.22 21:52:06
Validat / Publicat: 25.06.22 13:26:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TUNISIA. A mai fost în/la: Hotel Iberostar port El kantahoui Souse

VIZUALIZĂRI: 8168 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Azrael); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 o camila pe plaja

[25.06.22 08:15:00]

Review-ul se termină brusc, s-a întâmplat ceva la încărcare?

Nu ne-ai scris niciun detaliu despre hotel...

Suspendat până la eventuala clarificare

Poți folosi EDIT IMPRESII pentru completarea detaliilor

[25.06.22 13:25:46]

Mulțumiri pentru completări, impresiile vor fi publicate în scurt timp

resita2009
[25.06.22 13:50:27]

ptiu, practic s-a pierdut prima zi din cauza grevei, nasol. Am patit si eu ceva asemanator dar taman pe dos, cand sa plecat din Antalya in 2019 s-a stricat avionul, asa ca dupa cateva ore in aeroport ne-au transferat intr-un resort in Lara unde am beneficiat de toate conditiile de AI pana seara la 21:00 cand ne-au urcat in autocare si am revenit la aeroport... dar sa pierzi o zi din concediu din cauza grevei e chiar urat, rau de tot

[25.06.22 14:29:47]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[25.06.22 14:47:04]

@Azrael:

Mare ghinion cu o întârziere atât de mare, dar şi o proastă gestionare a situaţiei de către agenţia care a asigurat zborul.

Lucrătorii de la aeroporturile tunisiene par să facă grevă de câte ori li se năzare paralizând tot traficul aerian. Şi eu am prins o grevă de vreo două trei zile a celor de la aeroporturi, la întoarcerea din vacanţa din Tunisia de anul trecut. Şi aeroportul din Monastir, dar şi cel din Hammamet de unde trebuia noi să plecăm erau în grevă de vreo două zile, însă agenţia s-a mişcat repede şi ne-a schimbat zborul pe aeroportul din Tunis. Pentru noi disconfortul a constat în plecarea de la hotel cu două ore mai devreme, la 11 în loc de 13, şi în drumul mult mai lung de parcurs până în capitală.

Recomand sa nu platiti in plus pentru camera cu vedere la mare, pentru ca este situata pe un lateral si marea se vede din unghi.

Discutabil.

Eu zic că şi o vedere laterală la mare tot este de preferat uneia la stradă sau care îţi permite să numeri avioanele care decolează/aterizează pe aeroportul aflat foarte aproape, asta desigur, când nu este grevă .

Şi eu m-am gândit să-mi iau cartelă din aeroport, însă mi s-a părut ciudat să intru pe jos acolo, aşa că am luat un taxi până în oraş unde am rezolvat şi problema cartelei.

Am inteles de la cineva ca revolut nu prea merge.

Eu l-am folosit şi a fost ok.

[25.06.22 16:01:25]

@resita2009: agenția a spus că îmi dă un voucher pentru ziua pierduta, că să l folosesc la cumpărarea unui alt sejur. Sunt client vechi și cred că nu vrea sa mă piardă.

[25.06.22 16:48:40]

@nicole33: A doua zi, a venit reprezentanta agentiei de turism din Monastir si dupa ce am cumparat excursia in Sahara, m a dus ea cu masina la aeroport, tot ea mi a explicat ca nu are rost sa ma complic cu taxiul, pentru ca hotelul este la cca 500m de aeroport.

Daca zborul nu ar fi avut intarziere, imi cumparam de cum am aterizat crtela SIM locala, dar la ora 3 noaptea, nu mai era deschis nimic.

Eu cand ma duc intr o tara care nu este UE in primul rand imi cumpar un SIM local, pentru ca imi convine sa dau 10 E pe sim, decat sa imi vina o factura uriasa datorita roamingului. Mai ales ca vroiam sa fac acea excursie de doua zile in Sahara, si vroiam sa fiu sigur ca am net peste tot. Eu nu pot sa stau fara net.

[25.06.22 16:51:42]

@nicole33: in excursie, au fost 4 turisti care au vrut sa plateasca cu revolut si nu a mers. Eu am ING si este ok si scot moneda locala cu un comision mic.

[25.06.22 16:54:52]

@nicole33: Vederea putea sa fie si la piscina, sau oriunde, oricum intram in camera ca sa fac un dus si sa ma odihnesc. Nici tv nu l am folosit. Preferam sa ascult RockFm pe aplicatia Radiogarden.

[25.06.22 17:06:00]

@Azrael:

Ştiu unde este hotelul la care ai stat, l-am văzut de pe plajă când m-am plimbat prin zonă şi ştiu şi unde este aeroportul. Distanţa nu ar fi mare, căldura însă da şi, să recunoaştem, la ce măsuri de siguranţă antitero au acolo, când vrea unul sau una să intre pe jos în aeroport, fără bagaje fără nimic, din start stârneşti suspiciuni. Din acest motiv am preferat să merg la un magazin din oraș, cu taxiul la un preţ puţin negociat.

Nu am contestat nicio clipă necesitatea achiziţionării unei cartele locale pentru internet. La fel procedez şi eu de fiecare dată, neriscând să depind de WIFI-ul resortului la care mă cazez.

[25.06.22 17:13:03]

@Azrael:

Referitor la plăţile cu cardul, nu cred că ai ieşit mai bine cu card ING, dar este doar părerea mea. Eu am plătit cu Revolut şi am avut cel mai bun curs, foarte apropiat de cel oficial.

Am ieşit mai prost la retragerea de dinari de la ATM-ul din holul hotelului, dar nu din cauza Revolutului, ci pentru că era un bancomat "hoţ" care lua comision 10 dinari indiferent de suma retrasă, sumă care oricum nu putea depăşi 300 dinari la o tranzacţie.

Alţii petrec ceva mai mult timp în balcon, la cafea şi ţigări, la un pahar de băutură sau ce preferă fiecare, şi pentru aceştia vederea la mare este importantă.

Dacă folosesc balconul doar pentru a-şi usca slipii, atunci nu contează vederea şi nu plătesc suplimentar.

[25.06.22 18:03:13]

@nicole33: eu fumez si beau

[25.06.22 18:11:07]

@nicole33: si eu am iesit bine la tranzactie, dar numai in aeroport care era cel mai aproape de hotel erau bancomate.

Tunisia am ales pe ultima suta de metri, initial rezervasem un circuit cu mai multe opriri in Serbia Muntenegru Albania, Grecia, Macedonia, dar familia cu care am vrut sa mergem au renuntat, asa ca am anulat si eu rezervarile, dupa care am vrut sa mrg in Turcia (a zecea oara) dar sotia a vrut cu avionul, asa ca am ales Tunisia ca sa zbor peste Mediterana.

La anul o sa faca ca mine, o sa mergem cu masina in Turcia.

Eu fara masina si fara net nu ma simt bine

resita2009
[25.06.22 18:33:53]

@Azrael:

La anul o sa faca ca mine, o sa mergem cu masina in Turcia. Eu fara masina si fara net nu ma simt bine

Crezi ca e mai ieftin sau mai practic sa mergi cu masina in Turcia, ?

ps. am un coleg care e fan Turcia (are vreo 7-8 ani de Turcia cu avionul) si spunea ca la anul va merge cu masina pt a sta 3 saptamani si pentru a nu depinde de nimeni. Distanta de la noi e relativ mare, peste 1.800 km si sincer nu stiu daca se merita mai ales ca are de gand 2 cazari intermediare, pentru a ajunge la orele pranzului la destinatie.

[25.06.22 18:43:53]

@resita2009: am mers de 8 ori cu mașina și oftă cu avionul. Cu mașina îți faci tu traseul și pe lângă sejurul propriu-zis de 7 nopți în hotel, mai opream in diferite orașe cate o noapte sau două nopți. De exemplu în 2020 am stat două nopți în Pamukkale și am zburat cu balonul. Cu mașina poți vizita tot felul e obiective istorice iar drumurile lor sunt foarte bune. Drumul din București până în Antalya este de 1400km pe Canakkale care îl fac cu trei opriri intermediare, iar întoarcerea din Istanbul tot la fel la Nr de km care și acolo mă opresc de câteva ori. Adică mi fac o vacanta pe lângă sejurul propriu-zis. Cu avionul prefer sa zbor pe distante lungi.

elenaadinaPHONE
[26.06.22 10:02:25]

Felicitări pentru articolul amănunțit, cu informații utile!

"Zborul la ducere a fost intarziat cu circa 16 ore din cauza unei greve pe aeroportul din MMonastir.

Prima impresie a fost mai degraba de oboseala pentru ca am ajuns in jurul orei 3 noapte pe 17 06 2022 in loc sa ajung in cuerul zilei anterioare. "

Imi pare rău pentru experiența neplăcută pe care nu o doresc nimănui, în special celor care pleacă în concediu!

Îmi imaginez cîtă oboseală ați acumulat, nervi și stres, ceea ce nu e de dorit intr-un concediu!

Nu am fost niciodată în Turcia cu mașina, dar mi se pare mult mai interesant, așa cum ai spus îți faci singur programul, ai libertate de mișcare și poți evita eventualele întârzieri ale zborului cu avionul!

Eu vă doresc vacanțe frumoase în continuare fără întârzieri, în deplină sănătate, pace și bucurie! ????

[27.06.22 07:06:23]

@elenaadina: oboseala și stres a fost, dar cel puțin eu și soția, ne am dus acasă și am revenit la ora 21 pentru cheek in.

Cu toate că avionul era afișat la 23 40, a mai întârziat încă două ore decolarea. Vă închipuiți că erau oameni cu copii mici, oameni din provincie care au stat atâtea ordin aeroport... A fost urat. Asta este.

Oricum am făcut reclamație, sa vedem ce o să se rezolve cu compania aeriana. Agenția îmi dă un voucher de 100 euro pentru ziua pierduta.

Cât despre drumul in Turcia cu mașina, vreau sa va spun că nu este așa de obositor, dacă îți rezervi cazari intermediare. Eu am fost de 8 ori cu mașina în Turcia și a fost ok. Au șosele bune, iar pe lângă sejurul propriu-zis mai intra și drumul, orașele care le vezi etc. De exemplu în 2020, până să ajung la hotel, am stat 2 nopți în Pamukkale și am zburat și cu balonul acolo.

Azrael, elenaadina
Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Thalassa Monastir Hotel: