ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.06.2022
STATUS: APOLLO
MAY-2022
Familie
EXCELENT

Ultima zi de serviciu, prima zi de vacanta – Top Location Apartment, Stara Zagora

Parafrazand titlul unei atat de cunoscute carti, mi s-a parut ca este perfect aplicabil in cazul meu. Suna interesant nu-i asa? Dar hai sa vedem cum s-a ajuns la asta. Am reusit in urma mai multor interviuri sa vad luminita de la capatul tunelului si sa am marea bucurie sa imi dau demisia. Stiam ca voi incepe la noul loc de munca din data de 2 iunie, ramanea sa vad cu cat timp inainte sa imi dau demisia, asa ca in urma studierii calendarului am hotarat ca ultima mea zi de lucru la vechiul loc de munca va fi 27 mai, asa incat putea incepe o minivacanta in data de 28 mai. Bine, bine, dar unde? Nu se mai punea problema circuitului crosetat cu ceva vreme in urma, eram si foarte obosita si nu prea aveam putere nici sa caut, asa incat am zis ca va fi Bulgaria, la plaja nu prea se punea problema, era inca destul de rece la final de mai (eu am cautat in aprilie asa ca nu prea puteam sti cum va fi), am pus degetul pe jumatatea hartii si am zis sa vad ce iese si a iesit Stara Zagora. Hai sa vedem ce mai e prin zona de vazut, hai sa vedem ce mai e pe AFA, noroc cu Nadina (@irinad) care m-a facut sa cred in acest orasel, dar m-a si inspirat in alegerea cazarii. Cum mergeam in formatie restransa (eu, sotul, mama), am cautat un apartament. Am fost motivata in accelerarea cautarii si de oferta booking de 10% ca recompensa. Una peste alta, am fost atrasa de o cazare care suna simplu de tot, insa chiar titlul te atragea “Top Location Apartment with 2Bath & Parking for 6 Guests” , adica era clar ca aveam ceva spatiu, 2 bai (foarte util) si parking.

Am inceput sa citesc si evaluarile, nota era una buna (9.1 la general, 10 pentru localtie), un singur comentariu era mai rautacios, am trecut peste si am facut rezervarea pentru 4 nopti pentru suma de 838 lei. Super bine. Am primit destul de repede un mesaj de multumire pentru rezervare si la intrebarea privind parcarea, mi s-a spus ca aceasta se plateste separat 10 leva/ zi si am zis ok. Urmatoarea zi am primit indicatii privind plata, am efectuat-o, dupa care am primit datele privind accesul in garaj, putea fi si fara vorbe, pozele sunt intotdeauna sugestive, am sa va povestesc cum e si cu parcarea. Corespondenta s-a facut in engleza (mesajele erau scrise in bulgara si engleza).

Rezervarea apartamentului se putea anula pana inainte cu vreo 2 zile daca nu ma insel, cu o zi inainte insa se extragea suma de pe card. Datele de acces in apartament le-am primit prin mesaj, si la fel de elocvent, cu poze.

Asadar sambata dimineata la ora 7 ne-am pornit la drum, rugandu-ne sa stam in vama cat mai putin, si asa a fost cred ca am avut in fata noastra doar o masina, vigneta cumparata pe net, asa ca la drum in continuare. Pot spune ca drumul mi s-a parut destul de bun, insa ceea ce mi-a placut cel mai mult, salcamii si socul erau in floare, asa ca drumul era superb. Pot spune ca am plecat oarecum cu inima indoita deoarece vremea se anunta cam urata, insa pot spune ca ploile ne-au ocolit, sau ne-au atins cand eram in casa. Am tinut sa trecem prin pasul Shipka si sa ne oprim putin prin zona, in final nu am mai facut-o, v-am spus, eram atat de obosita incat nu imi ardea cam de nimic, ma gandeam cu vreo 2-3 zile inainte chiar sa anulez si sa zac. Si daca la Shipka am renuntat, in Kazanlâk am oprit, dar despre asta in episodul urmator.

Am sa mai spun ca in timp ce eram pe drum, am primit un mesaj de la cei ce gesioneaza aceste apartamente prin care primeam alta adresa, alte coduri si am inceput un schimb de mesaje prin care eu spuneam ce informatii primisem si ca pentru acea adresa aveam si parcare, mi s-a raspuns ca verifica, dar ca parcare nu se poate din acea zi, ci din urmatoarea zi, ca snt deja rezervate, am raspuns ca eu am platit deja, in final domnul si-a cerut scuze, incurcase informatiile, cele initiale erau valabile pentru mine, si uite asa ne-am lamurit ca avem si cazare si parcare ????.

Asadar gratie lui waze am ajuns la destinatie si am incercat sa localizam cazarea noastra. Am gasit bloculetul si am recuperat dintr-o cutie exterioara, pe baza unui cod, cheile de la apartament. Am intrat in hol si acolo, sub cutiile postale, era o alta cutiuta din care pe baza unui alt cod am luat cheia de la liftul care ne cobora in parcare.

Bun, deci urcati in masina, am ajuns in dreptul usii de la garaj, am chemat liftul, am urcat in lift, atentie ce tip de masina aveti, cu una ceva mai mare nu merge, noi avem un WV passat si am fost cam la limita (ca lungime), si am coborat la subsol, am parcat masina conform pozelor primite, in spatiul dedicat. De acolo am urcat cu liftul la apartament. Aici se intra de fapt intr-o zona unde exista un apartament si doua studiouri, asa ca daca vreti sa mergeti intr-un grup ceva mai mare (cred ca pentru vreo 10 persoane), e perfect. Apartamentul se vede ca este nou, pe aceeasi scara mai erau doua apartamente care inca nu erau inca populate, si poate or mai fi.

Bun, in sfarsit dupa ce v-am aburit pana acum, sa intram si in apartament mai intai intr-un hol din care se intra astfel, imediat la stanga este bucataria (destul de mare, ceea ce mi-a placut), apoi o baie si un dormitor cu doua paturi de o persoana. Urmeaza drept in fata sufrageria in care se gaseste un pat dublu si o canapea extensibila, si langa sufragerie (din hol pe dreapta) cea de-a doua baie. Exista si un balcon in care se afla o masuta si doua scaune, cu acces din ambale camere.

Despre camere: sifoniere in amandoua, cate un birou, iar in sufragerie se mai afla o masuta in dreptul canapelei extensibile. In sufragerie exista si televizor. Aici un minus ar fi ca exista doar o noptiera pe o parte a patului (normal ca eu am confiscate acea parte), insa ne-am descurcat in final. Un alt minus (din punctul de vedere al sotului, pernele prea moi, asa ca a suplimentat cu ce a mai gasit prin sifoniere ca rezerve)

La baie se gasesc prosoape de maini si corp, sapun lichid pentru maini si gel de dus. Aici ca minus pot mentiona lipsa unor carlige pe usa ca sa iti poti lasa hainele, si poate faptul ca desi exista un geam care protejeaza impotriva stropirii in exterior, tot se uda gresia, exista insa in fiecare baie galeata si mop si poti sterge. Am fost destul de precauti insa si am lasat sa se usuce ca atare.

Bucataria, pot sa ii spun punctul forte, nu pentru ca as fi fait in vacanta, insa este atat de comod sa ai la indemana ce iti trebuie. Si ce ne-a trebuit? Cuptorul cu microunde l-am folosit de vreo 2 ori, cana de fiert apa pentru facut ceai / cafea, asa, de pamplezir am deschis si aragazul…... functiona ????. In rest, se gasesc tot felul de vase, vesela, pahare, diverse maruntisuri cu care nu te cari dupa tine, sare, piper, zahar… … puteam sa si gatim ca se mai gasea cate ceva. Exista si un aprat de facut cafea cu pastile, existau si acestea in dulap.

Trebuie sa mai mentionez ceva, intr-o dimineata, sotul constata ca nu avem apa calda (exista 2 boilere) asa incat fiind la plimbare prin oras (eram in ziua de dinainte de plecare), le-am trimis un mesaj, o corespondenta foarte rapida, nota 12 pentru promptitudine, si ne-au spus ca probabil am inchis noi boilerele si normal, sotul meu umblase la butoane (exista intrerupatoare langa cele de lumina la intrarea in bai) si asta a fost tot, problema rezolvata.

Foarte aproape de zona pietonala/ istorica (2-3 minute) si la fel, la cateva minute se gasea un supermarket non-stop. Pentru asta are nota 10 din partea mea.

Imi pare rau ca nu am putut sa ii dau 10 pentru loc in sine pentru ca m-ati fi certat, asa ca ii voi nota undeva pe la 9, insa cum fuctioneaza doar din toamna lui 2021, sunt convinsa ca vor aduce imbunatatiri.

Cu o zi inainte ne-au rugat politicos sa le spunem pe la ce ora credem ca eliberam apartamentul, am comunicat si in ziua plecarii am lasat cheile de unde le-am luat si am pornit spre casa multumiti in final de o minivacanta excelenta.

Credeati ca am terminat cu cazarea? Va inselati, va mai tin de vorba. Am ajuns acasa, a doua zi sotul realizeaza ca a pus doua carti (pe care nu stiu de ce spera ca le va citi in concediu ca doar nu aveam de gand sa il tin in casa), am zis, in fine, asta e, ti le comanzi din nou, dupa care spre sfarsitul zilei realizeaza ca langa carti, ca sa le tina de urat, pusese si masina electrica de barbierit, care nu vreau sa va spun cat a costat pentru ca va citi articolul ????, insa era o suma suficient de mare incat sa comunic cu gazdele noastre si sa le rog sa verifice si sa gasim un mod prin care sa le recuperam. A doua zi (luni) imi trimiteau poza sa le confirm ca astea sunt articolele, apoi au gasit o firma de curierat, si urmatoarea zi primeam coletul pentru care a platit 32 de lei. Pentru asta merita tot respectful.

Acestea fiind zise, recomand cu mare incredere acest apartament si va doresc alegeri inspirate.

despre SERVICII

Aici pot spune ca au fost super, o comunicare prompta, si utila, plus cele mentionate deja in articol

despre CAMERE & COND. CAZARE

Pentru asta am spus ca nu pot da maxim pentru ca mai au imbunatatiri de adus.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Minunat, in cateva minute (2-3) erai deja in zona de interes turistic

Trimis de mishu in 15.06.22 23:03:21
Validat / Publicat: 16.06.22 07:39:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 452 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P12 Un pat dublu si o canapea extensibila

[16.06.22 07:39:15]

Bună recomandarea!

Mutat în rubrica "Apartamente Stara Zagora, STARA ZAGORA" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[16.06.22 08:05:19]

@webmasterX: Mulțumesc frumos, chiar o recomand, ca poziționare, ca relaționare cu cei care gestionează aceste apartamente, cred ca am schimbat zeci de mesaje (mai puțin pe booking in rest pe WhatsApp) și toate au fost pe un ton cât se poate de prietenos. Când am avut problema cu apa calda spuneau ca dacă suntem acasa acum vin sa vadă, la orice solicitare au răspuns imediat, așa încât am trecut cu vederea peste micile lipsuri. Ne-am simțit bine acolo iar orașul este minunat, voi povesti și despre el. O zi frumoasa!

webmasterPHONE
[16.06.22 09:12:00]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

crismisPHONE
[16.06.22 09:27:55]

@mishu: "... nu îmi ardea de nimic, mă gândeam cu 2-3 zile înainte chiar să anulez și să zac"... Ce cunoscut îmi sună!!! De câte ori n-am gândit la fel ca tine, aflându-mă în ultimul hal de oboseală!... Am constatat însă că dacă înving această pornire și mă urnesc totuși de acasă, încep încet-încet să intru în poveste și starea rea să se evapore! Nu s-a întâmplat niciodată, la revenire, să zic: ce nașpa a fost, era mai bine dacă stăteam acasă și dormeam. Deci ai procedat foarte bine; bașca, te-ai ales cu încă o porție sănătoasă de amintiri frumoase!

În altă ordine de idei... Am cam colindat în paralel, una pe lângă alta, în Bulgaria, în mini-vacanța de Ziua Copilului... Cât pe ce să ne intersectam. Fix același perioadă am ales și noi: 27 mai - 1 iunie.

Abia aștept continuarea! Trecând pe autostradă prin dreptul Starei Zagora, chiar vorbeam cu Tati, că ar merita câteva zile petrecute și aici.

[16.06.22 09:57:55]

@crismis: Am vazut ca ne-am intersectat, cat despre zona, nu pot spune chiar ca am umblat mult, dar o sa povestesc cate ceva, si cel mai mult mi-a placut linistea. In fine, duminica a fost o zi mai aglomerata, o sa povestesc, insa atat de frumos, si cred ca daca mai stateam cateva zile, imi gaseam locuri frumoase de vazut.

Bulgaria este interesanta daca vrei sa o cunosti si altfel decat cu plajele ei si all inclusive. Nu spun ca nu e frumoasa si Romania, dar uneori mai vrei si cate o schimbare de peisaj.

Multumesc pentru vizita si aprecieri.

mishuPHONEAUTOR REVIEW
[16.06.22 10:34:08]

@webmaster: Multumesc frumos pentru aprecieri, o zi minunata!

doinafil
[16.06.22 12:06:40]

Foarte util articolul, cu multe amănunte pentru cei ce vor să ajungă în acea locație!

Cinste și cazării, pentru că ți-ai putut recupera mașina de bărbierit! Și eu am pierdut, la un hotel din Iordania, un aparat de fotografiat. L-am recuperat prin bunăvoința personalului hotelier. La fel am pățit și în Turcia, cu o haină de piele pe care am uitat-o la un hotel și am recuperat-o când eram la altul!

Îți urez să ai succes la noul loc de muncă, iar mamei tale (dar și ție) îi trimit salutul și îmbrățișarea mea!

[16.06.22 12:31:07]

@doinafil: Cred ca in momentul in care ti se mai intampla cate o nefacuta , de obicei sotul meu este cat se poate de atent si verifica tot, acum i-a scapat, si beneficiezi de amabilitatea gazdelor, asta creste mult valoarea, realizezi ca acolo sunt oameni adevarati.

Si da, recomand locul, este usor de ajus, am vazut (din descrierea de pe Booking) ca si gara este destul de aproape, 1,3 km, si recunosc cinstit ca si parcarea a contat mult in alegere.

Multumesc frumos pentru urari, mama ti le le intoarce si ea, si multumesc de asemenea pentru vizita si ecou. ????

irinad
[16.06.22 20:28:33]

@mishu: În sfârşit m-am adunat şi eu acasă şi îţi pot scrie câteva cuvinte. Mă bucur că te-am inspirat în privinţa cazării şi că ai găsit util ceea ce am scris despre minivacanţa noastră din Stara Zagora, de acum cinci ani. Îmi amintesc că nouă ne-a plăcut tare mult oraşul, iar în cazarea aleasă, undeva lângă un parc, ne-am simţit tare bine. Bine, şi localnicii au fost agreabili, nimic de zis. Iar, gazda voastră chiar a fost la superlativ, oameni de treabă, serioşi bulgarii!

Cazarea aleasă de voi a fost frumoasă şi nouă, utilată cu tot ce vrei, mi-a plăcut! Aştept să ne povesteşti ce aţi mai făcut în vacanţa bulgărească, cred că destule! Seară bună!

[16.06.22 21:25:24]

@irinad:

sper sa nu fii dezamagita, nu am facut foarte multe pentru ca am vrut si relaxare si trebuia sa tinem cont si de puterile mamei. Insa am fost multumiti cu ce am facut si urmeaza sa povestesc.

Multumesc pentru vizita si aprecieri, o seara linistita!

crismis, doinafil, irinad, mishu