ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.06.2022
ÎNSCRIS: 29.12.11
APR-2022
BUN

Mâncătorii Londra

Până să încep cu adevărat serialul despre Pakistan, mai am câteva restanțe, despre care este musai să povestesc altfel uit și informațiile se pierd în neant.

După cum am mai spus am ajuns la Londra pentru a treia oară (vezi impresii). Londra este orașul meu preferat, cu toate că la precedentele vizite am fost tare dezamăgit de bucătăria lor. În afară de fish&chips, foarte bun de altfel, nu am mai consumat nimic altceva în pub-urile lor. Pentru varietate și completare apelam cu încredere la fast food-uri locale.

De data asta m-am deșteptat și io și am zis că este musai să profit și să beneficiez de diversitatea gastronomică din capitala Regatului Unit. Am înțeles că englezii mănâncă prost, dar în Londra sunt o puzderie de alte oferte din alte bucătării internaționale. Zis și făcut! Apropo fish&chips se scumpise atât de tare de la 7 lire sterline cât îl știam eu până la 15,16 chiar 17 lire. Incredibil de scump!!!

Pentru început am ales să profit de sfatul dragei noastre colege Aurici. Aceasta ne-a precizat că se mănâncă bine și ieftin la lanțul de bistrouri Pret a Manger, de altfel răspândit prin toată Londra. Astfel o masă pe zi invariabil om consumam la acest bistrou. Aveau sandvișuri la 4,5 lire sterline destul de bune. Majoritatea erau reci, dar erau si câteva care se puteau încălzi. Astfel câte un sandviș si câte o cafea și scăpam ieftin cu vreo 20 și ceva de lire. Ieftin pentru Londra desigur. Trei persoane evident!

Alte locuri în care se mânca bine erau piețele agro alimentare moderne gen Portobello Market și Borough Market. Dacă în prima nu am apucat să mâncăm, în cea de-a doua ne-am desfătat cu câte o bere și câte un sandviș la botul calului. Londra este foarte scumpă si trebuie să accept si mici inconveniente, gen mâncat și băut în picioare.

Primul local la care am mâncat bine a fost o pizzerie napolitană numită Franco Manca deservită de nativi italieni. Sau cum s-ar spune o pizza de la mama ei. Două pizza, două beri artizanale și un suc au costat 30 de lire sterline. Măcar am mâncat bine. Nu era foarte aglomerată pizzeria, dar făceau livrări non stop semn că este apreciată de localnici.

Următoarea noastră oprire pentru masă a fost în renumitul cartier chinezesc. Aici din toată gama de restaurante asiatice am ales să mâncăm la un restaurant brazilian, la o churrascaria, semn că îmi era tare dor de mâncarea și atmosfera sud americană. Aici era un bistro tradițional brazilian în care lucrau doar brazilieni. Ce frumos sună portugheza. Sincer aș fi avut poftă de un rodizio, serviciul care îți aduce carne non stop până faci poc, dar era incredibil de scump și anume 30 de lire de persoană. Și nu puteam să iau numai eu ori luam toți ori niciunul. Am ales o altă variantă tipic sud americană să iau meniul tip bufet. Aici era de două feluri 9 lire să-ți umpli doar o farfurie sau 11 lire să iei de câte ori vrei. Aici m-am aruncat la meniul de 11 lire, dar am greșit pentru că pentru fiecare dintre noi o farfurie a fost de ajuns. Am avut de unde alege legume, dar și carne de tot felul. Un fel de mini all inclusive. Berea am comandat-o separat. Toată distracția ne-a costat 40 de lire, dar să știți că nu m-a dat pe spate.

Într-o zi la prânz ne-am întâlnit cu un amic bun din Londra, care stă de mulți ani în acest oraș. I-am spus că mergem pe mâna lui, să aleagă el restaurantul. Ei bine unde credeți că ne-a dus? Tot în cartierul chinezesc. Dintre roate restaurantele chinezești, thailandeze sau mai știu eu de unde am ales unul tradițional vietnamez.

Era un restaurant înghesuit care era foarte plin semn că se mănâncă bine acolo. Aici nu mai era deservit de etnici vietnamezi ci tot de chinezi care au acaparat piața. Toți patru am mâncat mâncare tradițională vietnameză, care una peste alta a fost delicioasă. Ca să stingem iuțeala mâncării am ras si câte trei beri de căciulă, mai putin fii mea care a băut un suc natural. Cert este că am mâncat, dar am si băut bine, iar toată distracția a costat 60 de lire sterline un preț mai mult decât corect.

Concluzie, dacă bucătăria englezească este praf nu ezitati dacă ajungeti în Londra să încercati alte bucătării. Veți veni acasă cu altă impresie despre acest oraș minunat! Să ne fie de bine! ; -)

despre SERVICII

în general au fost rapizi și amabili. Cam reci pentru gustul meu. Nu o glumă, nimic. Repede să-ți a banul să vină altul în locul tău!

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Gastronomia englezească este bună dar lipsește cu desăvârșire, iar cea internatională este foarte bună dacă știi exact ce să alegi!

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Londra este un oraș superb.

Trimis de robert in 11.06.22 09:56:12
Validat / Publicat: 11.06.22 15:34:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAREA BRITANIE.

VIZUALIZĂRI: 2696 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 restaurantul brazilian

[11.06.22 10:34:19]

Rog https://youtu. be/1LMSOfs10mA

Mersi frumos!

[11.06.22 15:33:59]

adrianbogdan
[11.06.22 16:03:39]

oooo, ce muzică ne-ai pus! Super! Mă bucur că ai nimerit- o cu mancarea de data aceasta. Am vazut și fetele in poza.

[11.06.22 18:45:39]

@adrianbogdan: :-) mersi frumos pentru vizita si comentariu! Cand o mai punem de o întâlnire?

adrianbogdan
[11.06.22 18:59:36]

@robert: Hai că ne gandim, poate intr-o seară in timpul saptămâni

k-latorPHONE
[11.06.22 20:27:27]

@robert: Normal că la sălașul reginei pe la mâncătorii trebuie să te cam scărpinătorești prin buzunare. De unde crezi că a strâns toate lirele alea pentru ultimul jubileu? ????... și nu mai zic ce factură la gaze i-a venit luna trecută la Buckingham.

Cam reci pentru gustul meu. Nu o glumă, nimic.

Nu ți-am zis io? Erau supărați pe taxe... ????

[11.06.22 20:59:51]

@adrianbogdan: ar fi ok!

[11.06.22 22:43:22]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[12.06.22 08:39:58]

@k-lator:

- evident că obrazul fin cu cheltuială se ține! Atât timp cât supușii sunt fericiți și au venit de bunăvoie la jubileu, cred eu că-s mulțumiți cu taxele. Mai greu pentru noi, turiștii.

Mulțumesc frumos pentru vizită și pentru comentariu! Toate bune!

[12.06.22 08:47:46]

@webmaster: mulțumesc frumos!

Aurici
[13.06.22 20:44:07]

Nici pe mine nu m-a dat pe spate fish&chips, mai ales că nu era 7 lire, ci am dat vreo 12 parcă. Dar la pub-urile lor mie mi-au plăcut plăcințile acelea umplute cu diverse, mai ales cea cu spanac. Nu mi-a venit să încerc alte bucătării la Londra, dar dacă mai ajung, și tare aș vrea, cred că o să-ți urmez sfatul. O masă pe zi însă ne-am rezolvat perfect cu Pret a Manger și probabil o să facem la fel dacă mai ajungem.

Am venit de curând din Franța și la aeroport, în Paris, am luat un sandvich de la ei, deloc ieftin, 6,40 sau 6,90 EUR, dar perfect. Și bogat și bun dar și suficient. Alături, erau oferte de sandvich-uri la 3,90 EUR care includeau și o băutură. La Pret a Manger am stat la coadă vreun sfert de oră, iar alături nu cumpăra nimeni, ceea ce o însemna ceva. Mă bucur dacă și vouă v-a plăcut și pentru că m-ai ținut minte. Și eu o să te țin pe tine cu alte bucătării la Londra.

[14.06.22 07:05:31]

cum să nu țin minte, când este vorba de mâncare și pe deasupra este ieftin și bun!? Glumesc, desigur! La precedentele mele descălecări în Londra, un pic mai de demult e drept (2009 și 2014) nu-mi aduc aminte să fi văzut acest lanț de bistrouri! Oricum cine le deține, clar a dat lovitura!

Și eu o să te țin pe tine cu alte bucătării la Londra.

- mă bucur să aud asta! Până la urmă de-asta ne așternem impresiile aici, pentru a ne ajuta și inspira unii pe alții!

Mulțumesc frumos pentru vizită și comentariu!

teona
[14.06.22 14:07:19]

Toate bune si frumoase pana la... unde mancam. Retinusem de la tine ca ai mancat in cartierul chinezesc dar habar aveam la ce restaurant brazilian. La Pret a Manger am fost si noi dupa cate ceva, multumesc Aurici, bine amplasate si cu produse ok. Dar ce te faci daca foamea te loveste cand nu ai nimic din acestea in preajma si mai este si jubileul. Baiatul nostru tare mult si-a dorit sa mancam ori in Portobello Market, dar aia de abia deschideau cand am fost acolo pe la 10 dimineata, ori la Borought Market unde nu am fost mai norocosi pentru ca acolo am ajuns la pranz. Era asa de multa lume, cozi peste cozi, miresme care mai de care. L-am luat pe toate partile, se manca in picioare si pe jos, de era sa te urci pe cate unii, am renuntat dupa ce am dat doua ture, spre disperarea copilului. Si am luat la pas toate terasele si restaurantele in jur. Full peste tot. Singurul local civilizat si cu locuri libere era unul libanez. Am mancat f bine, serviti frumos, pe saturate, 60 lire cu bauturi cu tot. Dar habar am cum se numeste, doar ca era in jurul acestei Borought Market. Si cu toate ca pare sablon, a doua zi am patit la fel si tot la un libanez am mancat foarte bine, in alta zona si am baut cel mai bun fresh la 4 lire. Ce am remarcat in aceste restaurante libaneze in afara de mancarea proaspata si buna. Curatenia si toaletele super curate si parfumate, ceea ce conteaza.

[14.06.22 14:18:52]

@teona: bine că v-ați descurcat! Bucătăria libaneza este una din preferatele mele. Niciodată nu am dat gres la un restaurant de acest tip.

Chiar trebuia sa ajung in Liban după tura de Pakistan, dar am renunțat din cauza sănătății precare. Mâncarea delicioasă era principalul cârlig.

Mersi frumos pentru vizita si comentariu!

[15.06.22 08:27:12]

@robert: Daca citesti articolul mai pe sarite, daca citesti si comentariile, te astepti sa fii undeva in alta parte decat Anglia: mancare asiatica, restaurante libaneze , insa asta e, cand mancarea e si scumpa si nu e nici cine stie ce... fish&chips , te orientezi.

Imi doresc sa ajung si eu la Londra si poate ca o sa-mi iasa odata pentru ca in afara mancarii, Londra are ce arata. O pun pe lista si vad ce imi iese.

Sa va fie de bine si sa mai repetati, felicitari, votat cu mare drag.

[15.06.22 10:14:48]

@mishu: mersi frumos dragă Mișulică! Într-adevăr Londra nu este deloc despre mâncare are o mulțime de alte lucruri de descoperit!!!

Londra este un oraș fabulos, pe care trebuie sa-l pui cumva in fruntea orașelor "must see"!

Asa ca-ti recomand sa-l vizitezi cât mai curând! Cred că te-ai saturat de Austria si Germania! :-)

[15.06.22 12:48:59]

@robert: Trebuie sa studiez problema mai serios, si cum am si o prietena/ cunostinta acolo (asa cred cel putin , poate ca fac o incursiune solo si ies mai rezonabil, ea munceste in timpul zilei si eu ma plimb, iar seara socializam impreuna.

Iar am un an ciudat, cu concediul sacrificat, vor fi doar mici excapade. De Germania si Austria insa nu m-am saturat , si chiar voi ajunge din nou in Kufstein poate pentru un weekend, sa imi revad prietenii dar si altele.

Insa mai vedem si ma bucur de calatoriile tale cel putin, astept sa mai citesc, stiu ca mai am restante, sunt pe aproape .

adrianbogdan, Aurici, k-lator, mishu, robert, teona
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mîncăm în Londra? :