ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.05.2022
DIN: Galaţi
ÎNSCRIS: 27.08.17
APR-2022

Tanger si zona nord vestica de coasta a Marocului

Am lasat in urma Casablanca si am pornit catre orasul port Tanger, cel mai nordic punct al excursiei noastre, unde ar fi trebuit sa ajungem in circa 4 ore. Azizi ne-a propus sa ne abatem de la drum pentru a vizita Pesterile lui Hercule, Cap Spartel si pentru a inspira putin aer de ocean Atlantic. In unanimitate, grupul a fost de acord cu escapada pentru care am platit 10 euro/persoana, astfel incat urmatoarea oprire a fost la pesterile lui Hercule.

Pesteri am tot vazut la viata mea, cu mult mai spectaculoase, insa ceea ce e interesant in privinta acesteia este ca, partial e naturala si partial creata de om. Berberii au taiat bucati din piatra pentru a face roti folosite la moara, extinzand in acest fel pestera.

In afara intrarii de pe uscat (cea prin care am intrat si noi), pestera mai are o deschidere spre mare, numita „Harta Africii” , deoarece are intr-adevar forma continentului si despre care se crede ca fost facuta de fenicieni.

Despre pestera se spune ca ar fi capatul unui tunel subteran lung de peste 24 kilometri, care trece pe sub stramtoarea Gibraltar si care ajunge la pestera Sf. Mihail de pe celalalt continent, Europa. Prin acest tunel macacii ar fi ajuns din Maroc in Gibraltar.

De ce pesterile poarta numele lui Hercule? Legenda spune ca Hercule ar fi dormit in aceasta pestera inainte de a indeplini penultima din „cele douasprezece munci” . Sarcina acestuia era de a fura merele de aur din Gradina Hesperidelor, aflata in apropiere de Lixus (actualul oras Larache).

Popasul la pestera a fost de aproximativ jumatate de ora, dupa care am urcat in autocar si am mers cateva sute de metri pentru a ajunge intr-o zona cu acces la plaja si ocean, desi apa nu era chiar de imbaiat.

La mai putin de 10 km fata de pestera se afla farul de la Cap Spartel, o locatie iconica, unica, aflata in locul unde Atlanticul si Mediterana se intalnesc.

Este mentionat ca fiind cel mai nordic punct al Africii, desi se pare ca nu este asa, acesta fiind

Ras ben Sakka din Tunisia. Este in schimb, cel mai nord-vestic punct al Africii continentale.

Farul Cape Spartel este unul dintre cele mai emblematice situri turistice, construit in 1865, inca functional, dar inchis publicului, pentru a-l conserva.

Din aceste locuri idilice, romantice, am pornit catre destinatia zilei, Tanger. Autocarul a parcat intr-una dintre cele mai aglomerate zone ale orasului, Place du Grand Socco, cunoscuta sub numele de Place du 9-Avril.

Am intrat prin poarta principala din sud, care leaga orasul vechi de cel nou, Bab al-Fahs, in culoarea alba, cu 3 arcade, cele 2 laterale fiind destinate oamenilor, iar cea din mijloc fiind pentru masini, motorete, carute.

Am patruns, bineinteles, in zona bazarelor, sperand, fara succes insa, ca Azizi sa ne conduca spre obiectivele istorice ale Tangerului, acesta fiind un muzeu in aer liber datorita prezentei multor civilizatii si culturi, in care farmecul arab se impleteste cu influentele portugheze.

Dupa ce ne-a„tarait” prin bazare, am ajuns la o teresa acoperita, un fel de belvedere asupra portului si a zidurilor vechi ale orasului. Din fericire pentru noi, am avut putin timp liber, asa ca am hotarat sa iesim din vacarmul pietii si sa mergem pana in zona portului. Aici se gaseste si Moscheea portului, construita in arhitectura marocana in 2018, cu un minaret foarte inalt, acoperisul fiind verde inchis si cu arcade vopsite in alb si maro.

Ne-am plimbat pe bulevardul Mohamed VI, pe langa zidurile cu vedere la port, ajungand la Borj Dar El Baroud, prima si cea mai importanta fortificatie militara inaltata pentru a apara orasul. Aceasta avea depozite de munitie si tunuri, fortificatii pe 3 niveluri, un subsol pentru uz militar. In cadrul unui proiect de reconversie a zonei portuare, acest fort a fost restaurat devenind Centru de Interpretare a fortificatiilor din Tanger.

Cam atat despre vizita in Tanger, din nefericire pentru noi, desi ar fi fost mult mai multe de vazut si povestit. Daca am fi fost pe cont propriu, nu in excursia organizata, fara a fi presati de timp, am fi facut un tur al orasului cu autobuzul turistic Hop on Hop off, care costa 130 dH/persoana, cu pornire din port si 11 statii.

Dezamagiti, partial multumiti ca macar am vizitat zona Cap Spartel, ne-am urcat in autocar si ne-am indreptat spre Tetouan, unde urma sa innoptam.

Trimis de geani anto in 29.05.22 11:41:33
Validat / Publicat: 29.05.22 20:09:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAROC.

VIZUALIZĂRI: 2339 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P19 Zona portului si Moscheea portului, construita in arhitectura marocana in 2018, cu un minaret foarte inalt, acoperisul fiind verde inchis si cu arcade vopsite in alb si maro.

[30.05.22 08:51:40]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Tangerul:

• pagină generată în 0.039981842041016 sec