ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.04.2022
ÎNSCRIS: 25.09.14
APR-2022
Familie
REZONABIL

Frumos, dar nu la standard Hilton

Am ales sa scriu acest review, deoarece pentru alegerea hotelului m-am folosit de review-urile bune scrise pe Tripadvisor (pe amfostacolo nu am gasit nimic), dar, la acest hotel, am simtit ca trebuie sa punctez cateva aspecte pentru a sti viitorii clienti ai hotelului exact cum stau lucrurile si la ce sa se astepte. Sa incepem:

In perioada 17-24.04.2022 am fost impreuna cu sotia si copilul de 15 ani la Hotel Hilton Nubian Marsa Alam. As dori sa mentionez ca pana acum am mai fost in Egipt de 2 ori la Hotel Tropitel Sahl Hasheesh 5* in Hurghada si o data la Hotel Royal Albatros Moderna 5* in Sharm El Sheikh. Pentru acest review ma voi raporta ca si comparatie strict la aceste doua hoteluri la care am fost in Egipt.

La prima impresie:

teritoriul hotelului este superb, foarte mare, cu multa verdeata si in special foarte, foarte multa liniste. Este intretinut foarte bine, peste tot sunt oameni care se ocupa de iarba/flori.

camera mare, curata, paturi foarte confortabile.

personalul foarte bine instruit, foarte comunicativi, receptivi, indeplinesc orice cerinta cu zambetul pe buze, nu asteapta bacsis (daca li se ofera, primesc, dar nu cer/sugereaza)

Desi impresia generala a fost ok si chiar ne-am intoarce cu drag la acest hotel pentru teritoriul frumos si pentru reciful superb de corali, am simtit ca nu se ridica la nivelul de tarif practicat si ca ar fi cateva lucruri elementare care ar trebui imbunatatite pentru a raspunde la exigentele numelui afisat la intrare – HILTON. (si vreau sa mentionez ca sunt membru Silver Hilton Honors, am stat la multe hoteluri din lantul Hilton). Deci mare atentie celor care vor sa rezerve la acest hotel – sa nu aveti asteptarile numelui Hilton, este un hotel bun, dar cu multe minusuri, as putea spune inacceptabile pentru acest nivel de pret si pentru acest nume. Daca s-ar numi doar Nubian ar fi foarte ok, ca Hilton Nubian… ….

despre SERVICII

despre CAMERE & COND. CAZARE

camera mare, curata, paturi foarte confortabile. Am avut o camera la parter, intr-un corp fara etaj, era foarte frumos sa bei cafeaua dimineata pe terasa uitandu-ne la iarba verde din jur.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

in primul rand (si nu as fi crezut vreodata sa scriu asta despre un Hilton) mancarea nu s-a ridicat la nivelul asteptarilor (poate au fost asteptarile de vina). A nu se intelege ca am murit de foame, dar nu a fost pe masura numelui care este scris la intrare si, nu in ultimul rand, a banilor pe care i-am platit. Acum sa si explic ca sa nu se inteleaga altfel decat ceea ce doresc sa spun. Marele minus a fost ca au lipsit aproape in totalitate gratarele. Am avut intr-o seara niste chiftelute la gratar, intr-o seara pui la gratar, iar intr-o seara peste la gratar. In rest cateva feluri de mancaruri gatite, din care in permanenta era una de vita (stroganof sau tocana). La orice hotel de 5 stele gasesti in permanenta, in fiecare seara pui, vita si peste la gratar. De asemenea, nu existau salate. Erau cateva salate, dar toate erau cu maioneza si cu mezeluri. Restul asa-ziselor salate constau in farfurii cu: castraveti felii, varza tocata, ardei felii, salata verde – frunze, toate separate. De asemenea a lipsit total pestele care la celelalte hoteluri era la fiecare masa (sub diverse forme: afumat, marinat, etc.) Aici a fost intr-o singura seara peste afumat, iar in alta a fost sushi. Partea de dulciuri si patiserie a fost mai variata, dar produsele nu erau asa de gustoase, pareau ca sunt din gama de jos, din cele mai ieftine. Sucurile „naturale” de la dozator erau de visine, portocale si ananas si erau mai mult apa cu colorant si o usoara aroma de fruct (erau si la noi acum vreo 15-20 de ani pliculete cu prafuri di care iti faceai suc – exact acela era gustul)

la barul de pe plaja functioneaza un snack-bar care intre 12-14 serveste ceva de mancare, adica: cartofi prajiti, orez, un fel cu carne (pui la tava sau vita) si niste paste (albe sau rosii). Toate erau servite intr-o toneta/remorca foarte mica si era tot timpul aglomerat, nu era nimeni care sa observe sau/si sa adune mancarea care cadea pe langa. Ca salate: salata de varza si niste castraveti taiati rondele. Apoi, la desert, 3 feluri de prajituri (din care mancau vrabiutele deoarece lipsea geamul care sa nu le permita sa intre), iar ca fructe: mere si guava. Mai este o perioada apoi intre 15-17 in care se poate comanda pizza cu cartofi prajiti si un alt fel de mancare care difera de la zi la zi. Servirea bauturilor de la bar se facea in pahare de plastic, refolosibile, multe din ele crapate. La celelate hoteluri servirea se facea in pahare de unica folosinta (asa cum ar fi normal).

totul ni s-a parut intr-un fel orientat spre castig, spre extra-charge, spre a face un ban in plus, adica:

la unul din barurile de la lobby nu se servesc bauturile alcoolice decat contra cost, daca vrei ceva inclus trebuie sa mergi la celalalt bar (Axis). Acest lucru nu este specificat nicaieri, in hartiile primite de la hotel (copii alb-negru din care nu reuseai sa citesti ce baruri sunt reprezentate pe harta) scrie ca toate barurile servesc orice in sistem All inclusive pana la o anumita ora (in general 11-12 noaptea).

anumite cocktailuri (Mojito, spre exemplu) sunt cu bani - 4 dolari. La nici un alt hotel nu am vazut asa ceva. Mojito este un gin tonic cu menta si zahar. Daca gin tonic este gratuit, inclus in All inclusive… atunci zaharul si menta costa 4 dolari? Si nu, nu este vorba de bani, este vorba doar de principii/asteptari, de renumele hotelului, de comparatie cu celelalte hoteluri.

in ultima zi, la check-out, pana in ora 12:00 se taie bratarile (probabil ca sa nu mai poti manca de pranz). Asa ceva nu am intalnit pana acum si in nici un caz nu ma asteptam la un hotel ca Hilton. Dar…. se pare ca orice este posibil.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

plaja foarte frumoasa, am gasit sezlonguri libere la orice ora. Despre partea de mare/corali… nu am cuvinte, fabulos, unul din cele mai frumoase recife de corali vazute pana acum, am avut norocul sa vedem testoasele si dugong-ul. Reciful de corali din apropiere a fost de altfel si motivul pentru care am ales acest hotel. Nu se poate intra in apa direct de pe plaja hotelului, reciful de corali este in conservare, prin urmare se intra in apa la vreo 300 de metri, prin golful Abu Dabbab, intrarea este lina in apa, apa se adanaceste treptat, la vreo 20 de metri de mal apa iti ajunge la brau. Se retrage si aici marea, dar nu se simte, doar scade nivelul, adica trebuie sa mergi putin mai mult pana se adanceste, prin urmare se poate face baie la orice ora si de catre cei care nu stiu sa inoate sau nu vor/pot sa faca snorkeling.

Mi s-a parut interesant/frumos ca vine un angajat si te conduce la sezlonguri, iti intinde prosoapele pe sezlong. Daca ii dai ceva bacsis te tine minte si vine si in zilele urmatoare, daca nu... nu mai vine. De asemenea, se aduc pe plaja proasoape reci pentru cei care vor sa se racoreasca.

Drumul pana la plaja se poate face pe jos (dureaza cam 7 minute de mers lejer) sau cu un tractoras.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

PRO:

piscine destul de mari, intretinute

CONTRA:

sezlonguri cam putine la piscina (fata de numarul de turisti), destul de greu de gasit un sezlong daca nu te duci la prima ora.

spectacolele de seara…. doar ca sa se bifeze ca au spectacole. Au o scena de 5m/3m pe care nu se poate organiza nimic serios. Intr-o seara a dansat un cuplu pe scena, in alta seara a fost o dansatoare din buric, in alta seara un „song quizz show” . Slab de tot, mult sub oricare alt hotel.

nu au tobogane – acest lucru il cunoasteam inainte de a rezerva, dar… este un minus al hotelului, majoritatea hotelurilor de 5 stele au.

in ultima zi, la check-out, pana in ora 12:00 se taie bratarile. Asa ceva nu am intalnit pana acum si in nici un caz nu ma asteptam la un hotel ca Hilton. Dar…. se pare ca orice este posibil.

In concluzie, desi impresia generala a fost ok si chiar ne-am intoarce cu drag la acest hotel pentru teritoriul frumos si pentru reciful superb de corali, am simtit ca nu se ridica la nivelul de tarif practicat si ca ar fi cateva lucruri elementare care ar trebui imbunatatite pentru a raspunde la exigentele numelui afisat la intrare – HILTON. (si vreau sa mentionez ca sunt membru Silver Hilton Honors, am stat la multe hoteluri din lantul Hilton). Deci mare atentie celor care vor sa rezerve la acest hotel – sa nu aveti asteptarile numelui Hilton, este un hotel bun, dar cu multe minusuri, as putea spune inacceptabile pentru acest nivel de pret si pentru acest nume. Daca s-ar numi doar Nubian ar fi foarte ok, ca Hilton Nubian… ….

Trimis de cristi_negru in 29.04.22 09:59:36
Validat / Publicat: 29.04.22 10:28:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT. A mai fost în/la: - Tropitel Sahl Hasheesh, Hurghada - de 2 ori - Royal Albatros Moderna, Sharm el-Sheikh

VIZUALIZĂRI: 3672 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristi_negru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[29.04.22 10:06:54]

Review nefinalizat - rog folosește linkul EDIT IMPRESII pentru a completa datele „tehnice” lipsă (nr nopți, transport, preț/calitate etc

Suspendat până la conformitate

[29.04.22 10:25:41]

@webmasterX: Am selectat de 2 ori ce se spune ca lipseste, dar apare la fel. verificati, va rog.

[29.04.22 10:27:48]

@cristi_negru: Mulțumiri pentru completări; foarte bun review -- va fi publicat în scurt timp

[29.04.22 10:39:41]

@webmasterX: De, coordonatele sunt ok.

[29.04.22 10:54:05]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[29.04.22 12:23:53]

@cristi_negru: Se vede ca esti cunoscator al lantului Hilton, si in aceasta situatie poti face comparatia. Intradevar, cele semnalate de tine sunt lipsuri nu numai prin faptul ca spui Hilton, dar la un hotel de 5* ar fi trebuit sa fie ceva normal.

In rest, da, este frumos, ultimele poze mi s-au parut deosebite si este un lucru care te face sa te intorci in aceste locuri, totul te imbie la relaxare, asa incat felicitari, votat cu mare drag.

[29.04.22 12:54:45]

@mishu: Multumesc pentru apreciere. Intr-adevar, unele din lipsuri ar trebui sa fie standard la toate hotelurile de 5*. Experienta mea turistica mi-a dezvaluit insa faptul ca 5* difera de la tara la tara, uneori si de la anumite „statiuni” din aceeasi tara. Am vrut sa evidentiez prin acest review ca nu este un Hilton „pur-sange” , asa cum se asteapta orice turist care a mai stat intr-un asemenea hotel si care alege acest hotel prin prisma numelui. Este un hotel bun, asa cum am scris, m-as intoarce si maine, dar nu se ridica la standardul Hilton. Tariful practicat insa este din gama Hilton, fara a beneficia insa de tot ceea ce ne-am astepta sa fie. Doar asta am vrut sa punctez, in rest ne-am simtit super bine, iar partea de mare/plaja/corali este ceva incredibil. Pentru cei care vor sa faca snorkeling/diving este o zona pe care o recomand din tot sufletul, asa cum am scris, cel mai frumos recif de corali pe care l-am vazut.

adrianaglogoPHONE
[29.04.22 16:08:34]

@cristi_negru: La fix a picat articolul tau. Ma framant ce sa aleg pt Egipt, in octombrie.

Ai scris foarte frumos, cu obiectivitate. Ai dreptate ca unele deficiente sunt de neiertat, la asa nume.

Anul treut am fost la Tropitel Sahl Hashees.

A fost perfect, doar ca a fost neplacut pt copii sau pt cei care nu stiau sa inoate, datorita refluxului puternic.

Acest Hilton imi face cu ochiul, tocmai pt corali. Dar cum impaci copiii, ca isi doresc tobogane!

adrianradu
[29.04.22 18:50:25]

Buna ziua

Am si eu o nelamurire. Daca scadem din pretul platit de tine transportul si transferul raman maxim 1400 de euro pt cazare si masa.

Poti sa imi spui, te rog, cat cost un sejur all inclusiv de 7 nopti la un hotel Hilton pe litoral undeva in Europa pentru 3 persoane?

Intreb deoarece sincer eu nu am stat intr-un hotel din acest lant, dar pretul mi se pare cam mic pentru a avea servicii similare cu un Hilton adevarat.

Multe persoane se asteapta ca in Africa preturile sa fie mai scazute ca in Europa, dar nu este asa.

Am citit multe review-uri in care lumea se plange de conditii proaste dar cand ma uit la pret vad ca au platit 1000 euro/2 persoane. Acuma sincer, ce Dumnezeu poate sa iti ofere acel hotel (masa si cazare) cu 400 euro intr-o saptamana?

Chestia ca hotelul are 5 stele este pur formala in Africa, doar pretul este cel care conteaza.

Eu din experienta, am invatat ca pentru orice sejur in Egipt sau Tunisia, unde am fost destul de des in ultimii ani, trebuie sa platesti minim minim 1000 euro / persoana / 7 zile, pentru a avea conditii ok.

Chiar daca te mai pacaleste agentia cu nu stiu ce reducere, tot trebuie sa dai minim 2000 euro de cuplu pentru a nu avea surprize neplacute

cristi_negruPHONEAUTOR REVIEW
[30.04.22 10:22:49]

@adrianradu: Incearca data viitoare Tropitel Sahl Hasheesh si vei vedea ca se poate si la mult sub 1000 euro de persoana

adrianaglogoPHONE
[30.04.22 13:07:35]

@cristi_negru: Asa e, anul trecut am platit 1200 E pt 2 persoane si a fost minunat. Anul asta ecea mai scump, cam 1600, dar tot e convenabil.

[01.05.22 21:34:48]

@cristi_negru:

Îmi pare rău că acest Hilton Nubian te-a dezamăgit, însă şi aşteptările tale ar fi trebuit să fie în concordanţă cu preţul plătit şi să nu te legi strict doar de numele renumitului lanţ hotelier.

Preţul de 2250 euro plătit pentru practic trei adulţi, copilul de 15 ani fiind considerat adult de către hotel, în perioada Sărbătorilor Pascale, când preţurile sunt umflate artificial profitându-se de cererea crescută, nu este un argument suficient pentru a te aştepta să primeşti servicii de top.

Scăzând costul avionului şi transferului, aproximativ 900 euro, ce rămâne îmi pare destul de puţin pentru cazarea şi masa a trei persoane.

Comparaţia cu hoteluri Hilton din alte ţări nici nu ar fi relevantă, însă ar fi interesant de aflat cât ai plătit la acelea.

Hotelurile menţionate de tine sunt din zone diferite, contează şi acest aspect, dar măcar vorbim de aceeaşi ţară.

Înaintea primei vacanţe în Egipt am cerut sfaturi cuiva cu o experienţă bogată pe această destinaţie. Una din recomandările primite a fost aceea de a evita hotelurile Hilton şi Marriott din Egipt care nu sunt cum ne-am aştepta să fie

Sunt şi hoteluri Hilton în Bulgaria care dezamăgesc grav la toate capitolele...

Însă hotelurile Hilton din Turcia vizitate de mine au fost corecte, conform preţului şi aşteptărilor, fără surprize, fără dezamăgiri.

[01.05.22 21:45:49]

@adrianradu:

Tot din experienţa personală destul de recentă în ambele ţări menţionate, eu cred că poţi face alegeri bune şi la mai puţin de 1000 de euro de persoană pe sejur, însă nu cu mult sub această sumă şi prinzând o ofertă avantajoasă.

Într-adevăr, şi eu mă minunez când citesc ce aşteptări nerealiste au avut cei nemulţumiţi după ce au ales un sejur ieftin, zâmbind amar cu gândul la naivitatea celor care încă mai cred în chilipiruri şi în promisiunile deşarte ale agenţiilor.

Nu doar în Africa hotelurile sunt clasificate după criterii foarte "relaxate".

În plus, trebuie ţinut cont şi de creşterea constantă a preţurilor vacanţelor în Egipt.

[01.05.22 21:58:07]

@cristi_negru:

De fapt, Mojito se face cu rom alb, lime, zahăr brun, frunze proaspete de mentă, apă minerală şi gheaţă pisată, NU cu gin

Într-adevăr, situaţia este neplăcută şi nu banii sunt importanţi, cât principiul.

Nu am fost la Hilton, dar am fost şi eu la Tropitel Sahl Hasheesh şi acolo am avut aceeaşi surpriză neplăcută: să mi se ceară bani pentru mojito! la Lobby Bar. Acolo explicaţia a fost că ei prepară acest cocktail doar cu rom Baccardi, care nu era inclus în conceptul AI, fiind de import.

După câteva luni am fost la un hotel mai slab şi mai ieftin decât Tropitel şi am băut mojito gratis, fiind acceptabil la gust deşi era făcut doar cu ingrediente locale.

adrianaglogo, adrianradu, cristi_negru, mishu