ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.03.2022
FEB-2022
Cuplu
EXCELENT

Amaranthe Beach Cabanas - loc perfect de relaxare pe plaja Oceanului Indian

A doua cazare pe care am avut-o în acest tur al insulei, a fost o cazare inedită, o mică cabanuță pe plajă, în apropierea orașului Galle, la 5km de acesta, mai exact pe plaja Pitiwella. Aceasta se numește Amaranthe Beach Cabanas, iar adresa completă este următoarea: No: 99, Pitiwella, Boossa, Gintota, Galle 80000, Sri Lanka.

Cazarea am rezervat-o prin intermediul Booking, aici am petrecut 3 nopți, iar prețul pentru cele 3 nopți a fost de 45 USD. Ceea ce ne-a făcut să alegem această cazare, pe lângă prețul foarte bun ținând cont de locație, care practic e pe plajă, și recenziile bune, a fost un vlog al celor de la haihuiin2, care ne-a convins.

Am ajuns în jur de ora 15.00, după un drum de aproximativ 2h și 30 de minute, făcut în mare parte pe autostradă, de la ieșirea din Colombo până în apropiere de Galle. Deși ne-a însoțit o ploaie torențială aproape tot drumul, când am ajuns deja se însenina și eram bucuroși că o să mai avem parte de câteva ore de plajă.

De la drumul principal, nici nu prea îți dai seama că locația e pe stradă, e un drum principal cu destul de mult trafic și îngust, așa că am parcat cumva în stradă și am luat-o la pas să vedem unde o să fim cazați.

despre SERVICII

Chiar la stradă, am văzut pe un gard o plăcuță cu Amaranthe Beach Cabans, așa că am intrat într-o curte, iar proprietarul, un băiat pe nume Shenan, a venit să ne întâmpine și să ne arate locul unde o să petrecem cele 3 nopți.

Deși la prima vedere poate părea un loc puțin sărăcăcios, căci defapt e o casă în care trăiește familia lui destul de modest, locul emană o energie pozitivă extraordinară. În partea din spate, un fel de “grădină” dă direct în plajă, și tot acolo sunt amenajate cele 4 cabane, plus terasa și băile. Însă simplitatea acestui loc ne-a făcut să ne îndrăgostim de această locație, priveliștea fiind de-a dreptul spectaculoasă, iar gazda ne-a impresionat prin ospitalitatea de care a dat dovadă.

Fiind 4 căbănuțe, două erau deja închiriate, iar cea care avea priveliștea cea mai “spectaculoasă” , fiind în prima linie era ocupată de un cuplu tot de români, însă Shenan ne-a informat că pentru ei e ultima seară, iar noi o să petrecem celelalte două nopți în căbănuța cea mai apropiată de ocean. Oricum, nu pot să zic că a contat, căci camera am folosit-o doar pentru depozitarea bagajelor și somn noaptea, nu ne venea să stam în pat când marea era practic la câțiva metri.

După ce am adus bagajele, Shenan mi-a indicat un loc unde să parchez mașina, undeva peste drum de casa lui, la o proprietate dezafectată și ne-a făcut un tur al micuțului loc.

Înspre drum e casa lui, unde locuiește cu părinții și fratele, iar în spate sunt amenajate 4 cabane, două “la etaj” , două cumva mai în jos, două băi comune pentru cele 4 cabane, cu duș, wc și chiuvetă și o terasă mare cu câteva mese și 2 șezlonguri. De pe terasă coborârea se face pe o scară de lemn pe plajă, o plajă foarte frumoasă, tropicală, cu nisip fin, apă calmă și caldă și o linie de cocotieri care te ademenește să îi pozezi.

Proprietarul este Shenan, are 29 de ani, e un băiat simplu de care am prins drag și care ne-a impresionat prin simplitatea, ospitalitatea și politețea lui. Deși era prezent mai tot timpul lucrând ceva prin zonă, măturând sau aranjând, nu era genul care să te sufoce cu prezența lui, genul acela de gazdă care e acolo când ai nevoie, dar nu e intruziv. Ne-a povestit despre cum a construit el acest loc, despre familia lui, despre tsunami-ul din 2004, am aflat multe lucruri interesante de la el. Cred că această ospitalitate a fost un mare plus să rămânem cu un sentiment așa de bun despre acest loc, căci până la urmă ai doar strictul necesar, e basic totul, nicio urma de lux, însă ce îți mai trebuie când peisajul exterior este atât de fabulos.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Căbănuțele sunt toate identice, noi în prima seară am stat în cea de la etaj din linia din spate, apoi următoarele două nopți în cea de la etaj, linia din față, cu o priveliște superbă spre mare.

Camera e foarte basic și destul de mică, un pat mare doar și o noptieră, plus un ventilator care funcționa dacă nu era întrerupt curentul. În schimb așternutul curat, prosoapele curate, la capitolul curățenie totul a fost ireproșabil. La ieșire din cabană aveam o mini verandă cu o băncuță.

Patul avea și un baldachin din voal pe care l-am întâlnit la toate cazările, o protecție necesară pentru țânțari, mai ales că aceste căbănuțe nu erau deloc etanșe, așa că am mai avut și musafiri, prin acoperiș făcându-și loc atât micile șopârle gecko care păreau omniprezente, cât și o veveriță pe care am văzut-o într-o seară sub pat. Veverițele erau prezente și ele pe toata insula, mai ales în zonele cu cocotieri, fiind locul lor preferat pentru cuiburi. Așa că noaptea, pe lângă valurile oceanului, când nu dormeam profund mai auzeam ori vreo veveriță care se plimba pe stuful din acoperiș ori câte un gecko cu sunetul lui specific.

Baia este comună, 2 băi pentru cele 4 căbănuțe, și ele destul de basic, cu un duș, vas wc și chiuvetă. Apă caldă avea dintr-un bazin de deasupra casei care se încălzea de la soare, deci doar în a doua parte a zilei. Oricum, și apa “rece” de la rețea avea în jur de 25-26 de grade, numai bună să te răcorești. În schimb, curățenie și la baie, fără reproș în această privință.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Micul dejun și cina se pot servi aici, pe teras cu vedere spre plajă, mama lui Shenan ocupându-se să facă de mâncare. Noi am luat micul dejun în fiecare dimineață, iar cina în 2 din cele 3 nopți petrecute aici. Prețul a fost de aproximativ 3 USD/persoană pentru mic dejun și 4 USD/persoană pentru cină.

Mâncarea a fost tradițională cu specific sri lankez, foarte bună și variată atât la micul dejun cât și la cină. De obicei la micul dejun erau clătite cu miere de cocos, banane și ceai sau cafea în fiecare dimineață, plus dahl și tăieței din orez specifici zonei.

La cină, într-una din seri au fost tăieței și orez cu legume și pește, iar în cealaltă a fost o masă mai copioasă, pe lângă orez, având curry de pește, legume, dahl și ceva sosuri foarte gustoase specifice zonei.

Per total, ne-a plăcut că mâncarea a fost tradițională, proaspătă și cu gust, iar prețul mai mult decât acceptabil.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Amaranthe Beach Cabanas se află la aproximativ 5 km de orașul Galle, un important centru turistic din sudul insulei, însă într-o zonă mult mai liniștită, Pitiwella Beach. Deși de la strada principală nu pare ceva foarte spectaculos, căci plaja nu se vede din cauza caselor și construcțiilor aflate pe malul mării, când vezi plaja te cucerește în câteva secunde.

Clar, cel mai mare avantaj al acestei locații e această magnifică plajă, lungă de aproape 1 km, însă cu acces doar pentru cele câteva căsuțe care o străjuiesc. Nu cred că vedeam mai mult de 10-15 turiști deodată pe această plajă, așa că e un loc perfect dacă vrei să te relaxezi, fără agitație și lume, doar să stai să bei o bere ori să citești o carte și să faci o baie în mare când simți nevoia de răcoare. Au fost momente când simțeam că am închiriat plajă numai pentru noi.

Nisipul plajei foarte fin și interesant, din spusele lui Shenan, plaja are 7 culori de nisip, de la nisipul negru până la cel maro deschis, un adevarat spectacol. Pe lângă culoarea interesantă, nisipul e și foarte fin, strălucitor în lumina soarelui, fără scoici, iar plaja foarte curată, probabil si din cauza traficului redus de turiști. Apa marii destul de lină, ceva mai agitată doar după ploaie, intrarea se face treptat, puteai să parcurgi cel puțin 100 de metri fără să depășească o adâncime de 1.5m.

De-a lungul plajei mai sunt câteva locuri de cazare, iar în capatul nordic se află 2 baruri, unde mai savuram ziua câte o bere rece și seara stăteam la povești. La câteva sute de metri de locație era și o tarabă cu fructe locale. De aici ne-am luat nuci de cocos, banane, ananas și am încercat și bael (măr de lemn), toate la prețuri locale, cu 2-3 dolari făcându-ne provizii serioase.

Supermarket și Beer Shop se găseau la 2-3 km, nu am avut o problemă cu aprovizionatul, mai ales că eram cu mașina.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Relaxarea cea mai mare era plaja din fața terasei, pe care am descris-o mai sus, și poate pozele redau mai bine decât cuvintele sentimentul de plaja tropicală.

Pentru partea de distracție, am menționat cele două baruri care erau în partea de nord, practic la câteva sute de metri distanță, unul dintre ele fiind intr-un decor foarte fain, într-o seară am prins și muzică live, mulți turiști, aer autentic de vacanță, iar prețurile erau normale, nicidecum ca pentru un bar cu vedere exclusiv la mare (o bere 500 rupii, un cocktail 1000 rupii).

În plus orașul Galle se află la 5 km distanță, sunt și bus-uri care trec prin fața locației, însă noi ne-am deplasat cu mașina, e un oraș care merită văzut, dar despre care o să vorbesc separat.

Deși și noi la început am fost puțin uimiți de modestia cazării, trecând totul prin filtrul superficialității, ne-am dat rapid seama că de fapt e și logic ca locul unde dormi să nu eclipseze frumusețea exterioară, căci altfel ai sta numai în cameră. Aici, proprietarul a construit ceva simplu și cu materiale cât mai naturale, mult lemn, e plin de plante verzi, există o reală comuniune cu natura, iar prietenia cu care am fost întâmpinați ne-a făcut să regretăm că plecăm de acolo.

Per total, am avut parte de 3 nopți de relaxare petrecută practic în totalitate pe plajă, cu o gazdă foarte amabilă. Chiar dacă condițiile au fost doar strictul necesar, ne-a plăcut foarte mult și dacă ar fi să ne întoarcem în acest loc, nu am sta pe gânduri și l-am recomanda oricui.

Trimis de cata2106 in 17.03.22 18:03:58
Validat / Publicat: 17.03.22 19:15:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ASIA - ALTE LOCURI.

VIZUALIZĂRI: 948 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cata2106); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 Pitiwella Beach - și nisipul colorat

[17.03.22 19:12:50]

Excelent

Mutat în rubrica "Amaranthe Beach Cabanas [Galle], [ALTE ZONE]" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[17.03.22 20:04:36]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[17.03.22 20:21:50]

Da, ce pot spune altceva decat ca asa simti viata simpla si atat de spectaculoasa. Mi-au placut teribil apusurile de soare si cred ca avand in vedere peisajele de care aveati parte, sunt convinsa ca doar la somn mergeati in camera.

Minunat fel sa mergi la culcare, minunat fel in care sa te trezesti dimineata.

Felicitari, votat cu mare drag.

[17.03.22 21:14:21]

@mishu: Mulțumesc!

Peisajele au fost într-adevăr wow. Când ai asemenea priveliște, totul e pe loc secundar, nu îți poți lua ochii de la plaja și mare și soare și tot

[18.03.22 07:13:21]

@webmasterX: Mulțumesc.

Da, e ok!

Rodel
[20.03.22 13:01:54]

Peisaj minunat, plaja, superbă, cazarea modestă, dar acest aspect pălește în fața frumuseții naturii.

[20.03.22 13:39:51]

@Rodel: Cred ca această modestie se potivea perfect cu tot ce o înconjoară, neintervenind prea profund în minunățiile naturii.

maryka
[20.03.22 14:56:16]

Nu pot decât să spun că într-un asemenea decor, cu totul la picioare, sau la câțiva metri distanță, restul nici nu mai contează, ba da, ba chiar întregește tabloul sublim al naturii. Foarte frumoase locuri, minunate apusuri, totul parcă este de poveste...

Dar din ce văd nu prea sunt mulți turiști în zonă?

Felicitări pentru vacanța voastră frumoasă!

[20.03.22 15:39:04]

@maryka: Mulțumesc mult.

Nu prea ai nevoie de mai mult într-un asa loc.

Turiști foarte putini intradevar, e o zona cumva ascunsa, nu foarte populara, accesul la plaja se poate face doar pentru cei care au proprietate pe linia de coasta și mai exista doar o singura varianta prin capătul plajei. Asa ca nu prea vedeam mai mult de 10-15 oameni simultan pe plaja, ne-a plăcut mult liniștea asta.

cata2106, maryka, mishu, Rodel

• pagină generată în 0.048853874206543 sec