ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.02.2022
ÎNSCRIS: 14.07.09
DEC-2021
Solo
EXCELENT

Iberotel — un hotel neasteptat de bun

Hotarata pe ultima suta de metri sa petrec 1 Decembrie 2021 la malul marii, am ales cu rezerve hotelul Iberotel Palace din Sharm, negasind foarte multe impresii despre el.

Ajunsa insa la fata locului, mi-am dat seama ca hotelul era mult mai bun decat ma asteptasem.

Sa o luam pe rand.

Lucruri bune.

Amplasarea- perfecta, peste drum de zona de magazine, de Old Egypt, si de moschee. Seara in 2 minute esti in mijlocul zonei de promenada, unde turistii de la celalalte hoteluri din Sharm vin cu autocarele pentru a-l vizita. Moscheea absolut superba.

Din acest punct de vedere cred ca este cel mai bun din Sharm, deoarece toate celalalte, cu mici exceptii sunt izolate si nu prea ai ce face daca iesi din resort.

Cazarea- cele mai bune camere sunt cele de la parter, mai ales cele din jurul piscinei, deoarece intrarea in camera se face direct de pe alee si in plus beneficiezi de o frumoasa terasa cu fotolii si masuta.

Camera mare, bine dotata, foarte curata, cu baile recent renovate.

Restaurantele - sunt 2, unul pentru micul dejun si celalalt pentru pranz si cina. Curate, cu multe mese, chelnerii vin si iau comanda pentru bauturi. Se misca repede si sunt eficienti.

Mancarea - buna, variata, proaspata, nu foarte multe feluri, dar bine gatite si suficiente. Nimic deosebit, in ton cu celalalte hoteluri, dar nici de comentat. Dulciuri, fructe - suficiente si bunicele.

Baruri - cel putin 2- unul pe plaja si unul in zona receptiei., cred ca mai erau, dar nu le-am cautat.

Marea si plaja - ei, aici e alta poveste. Daca toate hotelurile din Sharm au din pacate aceeasi problema, a prezentei recifului de corali la mal si pontonul acela lung ce duce in larg, apa fiind brusc foarte adanca, in jur de 30 metri, aici lucrurile stau altfel, in sensul, ca hotelul este amplasat intr-un golf, cu o mare lina si fara valuri, cu nisip, cam ca la Mamaia si fara corali, perfecta pentru cei care nu stiu sa inoate sau care nu se dau in vant dupa snorkeling.

Dar nici pasionatii de snorkeling nu au fost uitati, astfel incat de la capatul plajei, in fiecare dimineata pleaca o barcuta catre o margine a golfului, undeva in stanga, drum ce dureaza cateva minute si se ajunge pe o plaja pustie, neamenajata, dar cu cei mai frumosi corali si pesti pe care i-am vazut in Egipt.

De altfel prin dreptul lor trec si vaporasele cu fund de sticla din portul din apropiere.

Am fost in multe zone atat in Hurgada si in Sharm si am facut snorkeling, insa pot spune ca aceasta este cea mai frumoasa, e asa de mare diversitatea de pesti! Nici in croaziere nu am vazut ce era aici sub luciul apei. De altfel, cam de aici incepe rezervatia Ras Mohamed si probabil asa se explica.

Personalul- foarte atent, politicos, Mohamed Youssef- cel ce se ocupa de relatiile cu publicul, vine in fiecare dimineata, pe plaja, in costum si interactioneaza cu turistii, intreband pe fiecare daca se simte bine. Prosoapele se schimbau prin lasarea lor pe fotoliul de pe terasa, un mic bacsis de 1 dolar face minuni.

Echipa de animatie- cativa tineri, veseli, dansatori, organizeaza aquagim, sedinte de relaxare, sunt simpatici si binevoitori, fara a fi insa insistenti. Seara se echipeaza in diverse personaje si intampina turistii la intrarea in restaurant.

Hotel micut, intim, usor de ajuns la plaja, la restaurant, fara alei interminabile si distante uriase, cum sunt la celalalte hoteluri, Rixos, Albatros Palace, Charmillion, etc.

Partile mai putin bune.

Doar unul. Seara nu au programe de divertisment, doar un cantaret care se straduia sa intretina atmosfera.

Hotelul este foarte linistit - a devenit adult only din octombrie 2021.

Ca o concluzie, recomand hotelul, pozitionarea in centrul statiunii, marea cu nisip si reciful din apropiere il fac un concurent redutabil in fata altor resorturi din statiune.

Voi incerca in curand sa fac o paralela intre cele doua statiuni, Hurgada si Sharm, deoarece amandoua au si plusuri si minusuri, astfel incat sa va faceti o idee pe care sa o alegeti, insa un lucru nu poate fi contestat, orice veti alege -Egiptul creeaza dependenta!

Trimis de Lisa in 23.02.22 23:32:29
Validat / Publicat: 24.02.22 06:56:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT.

VIZUALIZĂRI: 2736 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lisa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 Cel mai bun mango mancat pana acum.

[24.02.22 06:55:32]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 06736&hid=16922.

webmasterPHONE
[24.02.22 07:16:34]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[24.02.22 18:45:44]

, bine de stiut, mi-ar placea, dar e safe?

Hotelul este foarte linistit - a devenit adult only din octombrie 2021.

am citit despre hoteluri adult ony am inteles ca sunt pline de atmosfera, asa ca depinde de hotel.

Si din nou rugamintea, poate pui poze?

Felicitari, votat cu mare drag.

[24.02.22 19:00:56]

Sigur ca voi pune si fotografii, doar ca nu am avut timp.

Da, e sigur la parter, deoarece usa se inchide fara probleme si nu poate intra nimeni.

Rodel
[24.02.22 19:05:08]

Aștept poze! Mi-am notat hotelul în caz că voi ajunge acolo.

[24.02.22 22:29:10]

MarinaCoPHONE
[25.02.22 08:32:08]

@Lisa: arată super totul. Apa era suficient de caldă pentru baie în decembrie?

E bine că e o locație centrală, păcat că e adult only, din punctul de vedere al unei mămici cu 2 copii sub 7 ani. Altfel mi-ar fi plăcut să îl adaug pe lista de obligatoriu.

Plimbarea cu cămila cred că i-ar fi încântat pe cei mici.

Aveți și poze de la peștișori?

krisstinnaPHONE
[25.02.22 08:32:46]

@Lisa: Eu aștept "paralela" m-ai făcut curioasă. Mi-a plăcut hotelul ales de tine, pozele sunt foarte frumoase.

Să înțeleg că nu e un hotel pentru turiști pretențioși? Eu asta caut, fără fițe, ceva normal, fără alei interminabile, o plaja normală, cu mare nu fără , aproape de oraș, nu in pustiu.

Toate cele bune îți doresc!

[25.02.22 08:33:46]

Minunate si aceste poze, iar apusul de soare e de vis.

[26.02.22 20:56:22]

@krisstinna:

Să înțeleg că nu e un hotel pentru turiști pretențioși? Eu asta caut, fără fițe, ceva normal, fără alei interminabile, o plaja normală, cu mare nu fără, aproape de oraș, nu in pustiu.

Nu ştiu cât divertisment oferă acest hotel, însă poziţionarea acestuia faţă de Old Town este extrem de avantajoasă. Este mai bine poziţionat decât hotelul la care aţi fost voi faţă de centrul oraşului. Ajungi imediat, pe jos, în cea mai pitorească zonă din Sharm. De la un alt hotel situat aproximativ în aceeaşi zonă noi făceam mai puţin de cinci minute cu taxiul care ne costa 5 USD.

La cum arată plaja şi marea, sigur vei putea face baie în mare la orice oră a zilei. Dar oare merită să mergi în Egipt doar pentru atât?

[26.02.22 21:13:11]

@Lisa:

Eu m-aş feri să generalizez povestea cu coralii şi pontonul la nivelul tuturor hotelurilor din Sharm el Sheikh. Experienţa personală la două hoteluri din Sharm, altele decât acesta, cam contrazice cele afirmate.

La Sunrise Diamond Beach, situat cam în aceeaşi zonă cu Iberotel, exista şi intrare în mare cu nisip, normală, adică nu exagerat de lină, refluxul nu se simţea, te puteai bălăci sau înota în câţiva metri de la mal, fără a avea nevoie de papuci speciali. Totodată, iubitorii de snorkeling îşi puteau satisface pasiunea la capătul unui ponton nu prea lung din balize, unde marea era adâncă.

Chiar şi la Rixos Sharm exista o zonă de bălăceală în partea dreaptă a pontonului spre capătul din dreapta al resortului, accesibilă de pe plajă, unde marea abia îţi ajungea la slip, coralul era mort, dar mai găseai şi ceva peştişori rătăciţi. Experienţa de snorkeling în această zonă este slăbuţă, nu se compară cu minunăţiile de la capătul pontonului, însă aici riscul era ZERO pentru orice copil sau adult.

Interesantă povestea cu bărcuţa. Plimbarea era gratuită sau se plătea? Care era frecvenţa bărcuţelor?

[26.02.22 21:26:48]

@nicole33: Plimbarea era gratuita, iar deplasarea se facea din ora in ora, pana la ora 5

[26.02.22 21:30:08]

@Lisa:

Poate pricep eu mai greu, dar tu mergi cu bărcuţa în stânga/ spre stânga în timp ce rezervaţia Ras Mohammed începe hăt departe în dreapta, unde sigur nu ajungi în doar câteva minute cu o bărcuţă .

Nu contest frumuseţea celor văzute de tine, dar nici nu văd legătura cu rezervaţia Ras Mohammed vizitată şi de mine.

[26.02.22 21:34:59]

Mulţumesc pentru lămuriri!

[26.02.22 21:40:04]

@nicole33: In partea stanga a golfului era un mic port din care plecau ambarcatiuni cu fundul cu geamuri si traversau zona din fata hotelului venind pana in partea stanga unde era reciful despre care spuneam. Rezervatia incepe imediat dupa coltul din dreapta, noi fiind ultimul hotel de la care luau turistii. De aceea am spus ca din zona aceea incepea rezervatia, deoarece era extrem de aproape.

Na, acum pentru doamne, distantele sunt relative. ????

[26.02.22 21:58:53]

Nu văd rostul ironiei

Na, acum pentru doamne, distantele sunt relative.

Corect, însă, indiferent de sexul privitorului, harta NU MINTE niciodată

Înainte de a comenta aici eu am localizat pe hartă hotelul şi împrejurimile.

Mă atrăgea conceptul adult only, chiar dacă ştiu că după Rixos nimic nu-mi va mai fi pe plac. În Sharm sunt totuşi destule alte variante mai potrivite pentru mine.

Detaliul că hotelul tău era ultimul de la care erau culeşi turişti nu are absolut nicio relevanţă în contextul dat.

artemisa24
[04.03.22 11:58:34]

extrem de util review-ul si exact ce vreau eu... plaja cu nisip, intrare lina in mare, camere curate si... aproape de centrul orasului. Super!

am pus si eu ochii pe el dar de la agentie tot vor sa ma dea inapoi pe principiul ca nu e un hotel "tare"... vreau sa merg in septembrie si mai am timp de studiu pana atunci dar parerile bune despre el ma fac sa devin din ce in ce mai hotarata! ????????

spune-mi, te rog, minibarul din camera era plin cu ceva?

[04.03.22 14:47:42]

@artemisa24: Nu, era gol frigiderul si asa a ramas pe toata perioada vacantei.

In schimb, erau destule locuri de unde puteai lua sucuri, bere, vin sau alte bauturi.

Si avantajul era dat de faptul ca hotelul fiind micut ca intindere, distantele erau mici atat fata de barul de pe plaja cat si fata de cel de langa receptie.

E un hotel bun, il recomand cu incredere.

Nu e spectaculos ca arhitectura, dar are tot ce-i trebuie pentru a oferi o vacanta frumoasa.

artemisa24
[04.03.22 15:55:50]

@Lisa: e exact ce-mi doresc si eu... multumesc????

artemisa24, Lisa, MarinaCo, mishu, Rodel
Alte impresii din această RUBRICĂIberotel Palace Hotel: