ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2010
  • --- M ---
    DIN: Craiova
    ÎNSCRIS: 18.01.09
    JUN-2010

Parga - frumos insa aglomerat scump si galagios

Σταύρος Τζουανάκος - Δυο αναμνήσεις

Pentru L.C

Plecand spre sud din Igumenitza, drumul serpuieste usor de-a lungul tarmului avand in dreapta marea apoi incet se indeparteaza de aceasta patrunzand in interiorul continentului intr-o zona mlastinoasa apoi incet incepe sa urce din nou, apoi isi croieste drum printre plantatii de maslini pana la mare acolo unde pe cele trei golfuri alaturate se afla orasul Parga. Drumul este foarte frumos, larg, asfaltul de buna calitate, soseaua libera si ornata mai tot drumul cu leandrii in floare, ce sa spun o placere sa conduci, asa ca cei 47 de km care despart cele doua localitati sunt o nimica toata.

Geografia locului seamana foarte mult cu celebra Paleokastritza din Corfu, aceleasi golfuri (aici doar 3) unul langa altul la o mare albastra presarata cu cateva insulite. In golful cel mai sudic se afla plaja orasului, urmatorul gasduieste portul orasului iar ultimul este de fapt o plaja uriasa numita Valtos.

Drumul principal serpuieste paralel cu aceste golfuri facand legatura intre acestea, prin urmare fiind foarte circulat, aici se gasesc si majoritatea hotelurilor, pensiunilor si vilelor care inchiriaza “Domatia= camere”.

Pana aici nimic deosebit, o locatie vivace, agitata, prospera, insa daca parasesti zona noua si te indrepti catre mare prin multimea de ulite inghesuite si umbroase peisajul se schimba pitorescul devine atot stapan iar in momentul cand ajungi in micul port al orasului explozia de lumina si culoare este coplesitoare.

Nu am avut cazare, asa ca, am oprit la una din nenumaratele vile anume Vila Ira, pret 40 euro, camera mare, sclipind de curatenie, mica bucatarie super dotata, tirbuson, filtru de cafea, microunde, sandwich maker, prosoape pentru vesela si separat pentru pahare, pungi pentru facut gheata, deci tot ce trebuie, baia foarte moderna, TV, AC, iar gazdele vorbitoare de limba germana.

Am ajuns aici dupa aproape o saptamana in Corfu, si am ramas 2 nopti pentu ca am dorit sa vizitam cele doua insulite din apropiere Paxi si Antipaxi, excursie pe care nu am efectuat-o in Corfu. Pentru aceasta este nevoie de rezervare cu o zi inainte la una din agentiile de turism din localitate, exista trei tarife 20/25 sau 30 euro functie de complexitatea croazierei iar plecarea este in fiecare dimineata la ora 10 din portul orasului.

In rest pot sa spun ca venind din Corfu cel atat de linistit si oarecum pustiu la acea data agitatia si zgomotul nonstop de aici m-a surprins neplacut.

Orasul este minunat, citeam undeva ca dupa ce vizitezi Parga nu trebuie sa te sfiesti sa folosesti superlativele care oricum nu pot sa descrie in totalitate magia si farmecul acestui loc insa doua lucruri m-au deranjat, zgomotul produs de scutere si motociclete (cel mai comun mijloc de deplasare in oras) si preturile uneori ridicol de mari in comparative cu cele din Corfu, de exemplu in Corfu un cocktail 2, 5-3 euro, aici cel mai ieftin 5, 5 euro insa daca in insula ne rasfatam fiind de multe ori singurii clienti aici trebuia sa asteptam ceva timp comanda, iar comenzile se faceau in mai toate limbile Europei in special cele scandinave, din pacate nu am auzit romaneste!

In jurul orasului sunt o serie de plaje cu nisip foarte frumoase insa accesul la acestea este dificil, in schimb din portul orasului se pot inchiria barci drept taxi care sa va duca unde doriti in general pretul era de 10 euro/ persoana.

Parga, pentru mine ramane un loc de vizitat, in care sa gusti din frumusetea spectacolului mediteranean unul dintre cele mai frumoase din Grecia, loc in care daca voi mai avea ocazia voi revenii cu placere insa doar pentru o scurta plimbare in portul vechi pentru a mai revedea zborul pescarusilor deasupra orasului colorat si pitoresc!

Trimis de Cristian_h* in 10.07.10 11:55:13
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 10888 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cristian_h*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P16 tipic Parga

amfost16
    [10.07.10 14:16:33]

se pare ca zona e destul de ok, daca mai atasezi si cateva poze este superb... in rest numai de bine...

[10.07.10 14:21:52]

sper sa placa melodia atasata!

danoradea
    [11.07.10 13:48:01]

Incet, dar sigur, cred ca o sa ajung sa ma stabilesc in Grecia pentru cativa ani, cel putin pana o sa apuc sa vizitez in mare ce e de vazut, caci altfel osa-mi trebuiasca o viata, iar de alte tari nici nu o sa mai poata fi vorba .

Ghinionul e ca nu am stiut mai repede de acest loc, ca ne-am fi oprit si noi in urma cu o luna cand am venit din Corfu, dar ramane pe data viitoare.

Ellada_sagapo
    [23.08.10 15:44:49]

Foarte frumoase poze.

Frumusetea acestui oras mi-a ajuns la urechi, insa din pacate nu si la ochi, motiv pentru care va multumesc!

400 de puncte cu draga inima!

kkkotto07
    [07.02.11 10:33:03]

Cam cat dureaza un drum pe jos din centrul orasului pana la plaja Valtos? Se urca mult? E cu nisip, intrarea lina in mare? Intreb toate astea pt ca am o fetita de 2 ani si vreau sa stiu la ce sa ma astept. Si daca nu te deranjeaza poate o sa te mai intreb una alta pe parcurs (sunt tot din Craiova).

Cristian_h*AUTOR REVIEW
    [07.02.11 11:12:33]

Cred ca din centrul orasului sunt cam 3/4 km trebuie urcat si apoi coborat un deal, drumul este cu serpentine, din cauza caldurii cred ca va parea mult mai lung.

Intrarea este lina in apa pe primii 5/6 m apoi se adanceste brusc, copii trebuiesc supravegheati, nu este nisip sunt pietricele fine.!

pentru alte detalii poti sa ma contactezi pe privat!

kkkotto07
    [07.02.11 19:54:31]

Multumesc pentru informatii, o sa te mai contactez.

[11.11.12 21:15:14]

Mutat în rubrica "Descopera Parga" (nou-creată, între timp, pe sait)

Dragoș_MD
    [30.05.13 18:47:51]

@Cristian_h:

... este nevoie de rezervare cu o zi inainte la una din agentiile de turism din localitate

Io am luat bilet direct de la vapor. Da' încă nu era sezon, orășelul abia se trezea la viață.

danoradea, Ellada_sagapo, kkkotto07
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Parga: