ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.01.2022
JAN-2022
Cuplu
REZONABIL

Vacanta exotica de revelion

Am ales aceasta cazare in urma recomandarii agentiei de turism cu care calatoresc in mod obisnuit. Mi-au recomandat 3 hoteluri in limita bugetului de 5000 euro aprox si l-au bagat si pe acesta chiar daca era deasupra limitei respective. Am consultat internetul, am mai cerut o parere - doua si l-am ales. Dupa alegere, am avut surpriza sa mi se spuna ca pretul a coborat cu vreo 400 de euro ceea ce il baga in limita initiala. Hotelul era all-inclusive.

In ceea ce priveste calatoria, initial mi s-a spus ca drumul va dura cam 13 ore dar a durat parca ceva mai putin. Avionul care ne-a dus (fara opriri intermediare) apartine firmei bulgare Gullivair si din ce am citit este singurul avion de cursa lunga care functioneaza ca charter in regiunea Europei de Est. Ati retinut, am zis singurul avion, nu singura companie aeriana :)) )).

Avionul a fost facut special pentru a fi charter si are o singura clasa. Locurile sunt relativ inghesuite dar asta poate fi o parere subiectiva, eu avand aproape de 1,90 m inaltime, si niste picioare lungi care ajung pana la scaunul vecinului. Oricum, intre familii s-a lasat un loc liber din motive de siguranta si am avut un loc liber langa mine de care sa ma folosesc.

Avionul nu ofera nimic in materie de entertainment, dar au un internet local care daca este accesat ofera ceva filme, muzica, etc. Insa trebuie sa ai propriul aparat cu care sa te loghezi, si sa fie relativ mic, altfel nu iti incape pana la scaunul vecin.

Ca masa, ni s-a oferit o masa calda la plecare si un snack la sosire. La fiecare loc am gasit o sticla de apa la urcarea in avion si o patura. As zice ca a fost rezonabil. Mult sub o calatorie cu avioanele de linie, dar si-a facut treaba. Ne-a dus pana la destinatie. Acum, depinde de fiecare ce asteptari are.

Calatoria a inceput noaptea si am ajus la destinatie dimineata (6 ore de defazaj orar) si ne-am straduit sa dormim cat mai mult in avion. Asta ne-a ajutat cu jetlag-ul care la intoarcere ne-a dat serios peste cap. Insa la dus, calatorind tot timpul cu luminile stinse am reusit sa pacalim corpul si sa il facem sa nu simta ca noaptea a fost ceva mai lunga decat de obicei.

La plecare (cu 72 de ore inainte conform recomandarii site-lui oficial al rep. Dominicane) trebuie completat un e-ticket online care genereaza un cod QR care va fi verificat la coborarea din avion. Intrarea si iesirea din rep. Dominicana este conditionata de acel cod. Il gasiti pe internet cu titlul E-Ticket. Respectivii se uita doar sa vada ca il aveti, nu verifica altceva.

Drumul a fost lung...

Sosirea la destinatie nu a fost spectaculoasa. Am ajuns undeva pe la 7 dimineata si pe la 10 eram la hotel. Bineinteles ca nu erau camerele gata de primire si ele s-au eliberat intre ora 12 si cred ca cel mai tarziu undeva pe la 3 dupamasa. Un 20 de dolari bagat in pasaport a facut ca eu sa fiu printre cei care s-au cazat la 12. Cei dinaintea mea s-au cazat la 15,00. La cazare ni s-a prins o bratara rosie de mana si de acolo am fost liberi sa mergem unde vrem in incinta resortului.

Ca o prima impresie, veniti de la frigul din tara, ni s-a parut spectaculos. Resortul nu are un hotel principal, ci este conceput ca o multitudine de vilisoare bagate intr-o mini-padure de cocotieri ceea ce mi s-a parut minunat. Fiecare vila are 2 nivele (parter si etaj) fiecare cu cate doua camere largi si spatioase.

Ce am mai remarcat a fost ca proportiile de straini erau echilibrate cu un pic de dominanta a germanilor si rusilor, dar nu cat sa zici ca erau mult peste ceilalti. Romani am vazut doar vreo 2 familii si erau tacute fara sa iasa in evidenta.

despre SERVICII

Personalul ce deserveste hotelul a fost tot timpul amabil, vesel si zambitor. Mai mereu ii auzi cantand si nu poti merge nicaieri fara sa auzi mereu un "Ola". Dupa o vreme devine inervant :)) )) asta pentru ca suntem noi mai mereu incruntati.

Ca un minus, oriunde te duci, ti se atrage atentia ca trebuie sa lasi un "Tips". Asta chiar incepand din autobuz. Intr-o excursie la care am participat, chiar ghidul insusi s-a bagat pe lista celor care asteapta sa primeasca ceva. Era localnic. Au fost si situatii in care nu am primit un serviciu gratuit pana nu am dat niste dolari.

Inca un lucru, toti cei care deserveau, purtau masti. Turistii trebuieau sa poarte masti doar cand intrau in zone unde se serveau alimente sau bauturi (la baruri, bufete sau in zona de unde se lua mancarea pentru a merge la masa).

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera era uriasa. Patul unde am dormit cu sotia era gigantic... Dormeam fiecare pe patratica lui si nici nu il simtea pe celalalt, era ca si cum eram in camere diferite :)) ))

Camera avea doua zone. Una de dormit si alta mai jos cu vreo 2 trepte unde erau 2 canapele, mese scaune si un televizor mare pe perete. Gaseai locul cu cafea/ceai, barul de camera (gratuit) si o incapatoare canapea in L. De asemeni aveam balcon mare cu fotolii si masa. Baia avea doua zone de asemeni, una cu toaleta si alta cu zona de dus. Nu exista cada si nici usa intre cele doua zone.

Usa de la baie era de sticla si nu se inchidea in mod efectiv neavand broasca ci doar maner. De asemeni, modul in care vecinii o tranteau era deranjant pentru noi, ca facea un zgomot mare. Cand mergeam noaptea la toaleta mai era un disconfort ca undeva in pozitia deschis, usa incepea sa scartaie daca o miscai incet, si in noapte, scartaia asa de tare de se trezea si saracul partener, scufundat in somn pana la acea ora.

Mai aveam un dulap incapator unde sa ne punem hainele cu zona de sertare si de umerase. De asemeni, un seif perfect pentru tinut valori. Am fost sfatuiti la sosire sa il folosim pentru a nu fi pusi in situatii penibile noi si managementul hotelului.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Hotelul era in regim de all-inclusive, si fiecare mergea in zona de luat mancare si isi punea in farfurie. La intrare era o persoana care verifica sa aibe fiecare masca si sa se dea pe maini cu dezifectant dintr-un recipient prezent mereu la intrare in aceasta zona.

Locul de unde se lua mancarea parea mic prin comparatie cu rivalii lor turci, dar in mod surprinzator variatia mancarii era mai mare si rar vedeai o tava goala. Exista mancare pentru toate gusturile, fie ei vegani, carnivor, sau cu preferinte de peste sau sea-food. aveam 2 restaurante principale, unul aproape de receptie si celalalt aproape de plaja iar cel de langa plaja mai avea un mini bufet unde se faceau gratare in mod regulat. Specialitatea lor, hamburgerii :)) ) Eu personal, am mancat in fiecare zi peste, din care erau mereu cateva feluri diferite.

Locul unde mancam efectiv era urias. Gaseai mese cu 2 locuri, 4,6 sau 8. In functie de numarul participantilor, se puteau unii mese fara numar si chelnerii locali erau fericiti sa te ajute sa le aranjezi. Si aici trebuia din cand in cand sa lasi cate un dolar pe ici pe colo. Nu ca cereau mereu, dar vedeai de pe modul de comportament ca se uitau dupa tine asteptand sa le pice ceva. si cand ii vedeai fugind dupa cate un client sa le indeplineasca dorintele, stiai deja ca respectivul donase ceva. Aici se vedea diferenta intre americani si noi.romanii.

Dar mancarea era superba... ca exemplu de variatie, dimineata la micul dejun gaseam 4-5 feluri de lapte vegan, 6-7 feluri de cereale amestecate in diverse moduri si asa mai departe.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Asa cum am spus resortul era compus din casute bagate intre cocotieri si legate prin multiple alei si gazon. Totul era perfect curatat si dadea o imagine tropicala minunata. Aveam o piscina principala si am gasit mergand seara la intamplare prin resort si doua piscine mai micute, probabil in locuri exclusiviste. Exista si o zona unde doar membrii zonei exclusiviste puteau intra. Ei aveau si la masa o zona doar a lor dar fiind multi din ceilalti, nu prea se tinea cont si mancam la gramada.

Plaja era relativ aproape, la un 20 de metrii de piscina iar nisipul era fin si cumva mai albicios. Mersul pe plaja dupa masa era principala ocupatie a tuturor. Puteam merge pe plaja pana ne saturam si ne intorceam inapoi, chiar daca ajungeam la hotelurile vecine.

Restaurantul principal avea cateva zone cu apa pe langa mese si acolo erau diverse specii de pasari din care unele mai mici si negre nu se sfiau sa intre pe la mese sa fure oarece resturi lasate nemancate. Nu am vazut sa vina vreuna cata vreme era cineva la masa. Dar dadeau o nota de exotism suplimentar placut.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Plaja la mare era plina de asa zise umbrele de stuf care tineau umbra doritorilor. De asemeni in jurul piscinelor gaseai sezlonguri si umbrele gramada. Dimineata puteai sa iei prosoape de plaja de la un loc special mentionand numarul camerei.

Problema era ca lumea venea si isi ocupa locul de dimineata punand un prosop de plaja pe scaun, chiar daca nu se deschidea locul de luat prosoape, dupa care plecau la masa sau unde aveau in plan. Din cauza asta ne-am trezit ca personalul hotelier a inceput sa faca controale in camere pe inserat in cautare de prosoape care nu au fost returnate la sfarsitul zilei iar in camera a aparut o nota din partea hotelului ca practica asta a ocuparii locului din avans, nu este permisa. Nu inseamna ca asa s-a rezolvat problema. Din ce am vazut locurile s-au ocupat in continuare de dimineata. Dar erau locuri destule pentru toti. Eu terosnal am stat mai mult la mare unde adia o briza placuta mai mereu si facea caldura suportabila. Era chiar interesant cum de indata ce te apropiai de mare, incepea sa bata vantul, in timp ce langa piscina nu adia nimic. Prin mare, ma refer la Oceanul Atlantic, binenteles.

In legatura cu baia in mare, apa este mai sarata decat la noi, iar baliza de limitare este relativ aproape de mal. Apa relativ adanca incepe destul de aproape de mal. Prin "adanca" nu vreau sa zic ca ajungea la 2 m dintr-o data. Dar valurile faceau greu de stabilit cat de adanca este apa. Valuri au fost mereu, si destul de mari unele, ceea ce pentru mine a fost o atractie.

Au fost zile cand au fost si alge destul de multe pe mal, si in apa. Pe cele din apa, de obicei le aduce fluxul la mal si le lasa pe tarm iar hotelurile o curata de dimineata. Au un fel de tractoras care o grebleaza, o baga intr-o remorca si de acolo nisipul se cerne si cade inapoi pe plaja.

Apa si la piscina si la mare mi s-a parut rece in primele zile. Dupa 4-5 zile parca s-a mai incalzit astfel incat in ziua plecarii faceam baie pe ploaie fara probleme

O dezamagire a fost masa de revelion si organizarea. Nu au fost artificii, si la 12 noaptea, ora locala ne-au adunat pe plaja unde s-a numarat in sens invers si dupa aia am fost invitati la party. Au avut ceva artificii un hotel vecin. Singurul din toata coasta respectiva. Nu suntem tipul care sa petreaca intensiv si ne-am dus la culcare.

Au avut entertainment pentru copii pe la 8 seara si dupa aia pe la 9:30 incepea show-ul principal. Insa nu pot spune ca a fost ceva interesant in cele 8 zile de stat, cu exceptia ultimei zile cand s-a incins distractia.

Copii gramada.

S-au organiat si excursii de catre agentie la care au participat doar romani. Cand s-a vazut romanul in gramada nu a putut sa nu isi dea in stamba. Bautura cat pot duce, manele, galagie, etc. Excursia in sine a fost doar un alt mod de a lua bani. Am fost la plaja Sauna, unde s-a filmat o scena din Piratii din Caraibe. Plaja a fost superba, peisajele au fost de film intradevar, dar organizarea a fost slabuta. Asa loc merita o organizare mai buna. Au fost intarzieri in a gasi ce vas avea sa ne duca, si nimeni nu stia cu ce mergem, nici macar ghidul Pe plaja erau niste sezlonguri murdare, aliniate si ni s-a trasat exact ce sa ocupam din ele, de unde pana unde. Mi s-a parut neplacut.

Masa pe plaja a venit in containere si ne-am pus toata plaja la coada sa mancam. Au fost doar 2 locuri organizate de unde sa iei mancare. Si pe plaja cred ca erau sute de persoane. Statul la coada a stricat tot fun-ul.

Trimis de stancescu in 13.01.22 17:36:21
Validat / Publicat: 13.01.22 18:24:48
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CARAIBE

VIZUALIZĂRI: 2333 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (stancescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Alee printre vile si cocotieri

[13.01.22 18:24:07]

Excelentă recomandarea

Mutat în rubrica "Iberostar Selection Bavaro Resort, PUNTA CANA" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[13.01.22 18:34:31]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

stancescuAUTOR REVIEW
[13.01.22 18:35:12]

@webmasterX :Multumesc pentru apreciere. Este ok localizarea. Este pusa pe receptia resortului. Resortul in sine se intinde pana la ocean.

krisstinnaPHONE
[13.01.22 21:51:24]

@stancescu: Am citit cu mare interes, avem trei familii prietene care sunt acum acolo, in vacanță. Inițial au vrut să meargă de revelion dar era prea scump, au ales această perioada pentru că era mai ieftin cu câteva mii de euro. Am făcut revelionul împreuna, la țară, apoi au plecat la exotic

Felicitari pentru vacanță și articol, sper să nu ajung niciodată acolo, e mult prea departe pentru mine.

In timp ce citeam despre zborul tău cu avionul m-a luat capul, deja mă mănâncă pielea și... nu sunt in avion

Bravo! Vacanțe frumoase îți doresc!

stancescuAUTOR REVIEW
[13.01.22 22:09:30]

@krisstinna: Multumesc pentru vorbele bune. Eu sunt de parere ca nu-i rau sa iti doresti sa ajungi acolo, departe sau nu. Zilele astea, distanta e relativa. Un somn de noapte si aproape ai ajuns )) ) Despre zborul cu avionul am scris doar despre partea lui buna... dusul. Intorsul a fost o alta experienta. Sotia mea inca se reface de la diferenta de fus orar

Yoda
[14.01.22 11:17:09]

@stancescu:

Din experienta mea, asa este intotdeauna: cand zbori spre vest e destul de ok, dar cand zbori spre est este cel mai greu cu acomodarea.

De multe ori, eu imi tot zic ca ar trebui sa iau un tub de WD40 cu mine, dar si cu niste ulei de la restaurant se poate corecta treaba asta.

Yoda
[14.01.22 11:24:16]

@stancescu: Am si eu o neclaritate: de ce a costat atat de mult sejurul? Eu vad ca pe booking ar fi undeva intre 1500 EUR (in septembrie) si 1900 EUR (in decembrie) pentru 8 nopti, AI si doua persoane, iar doua bilete de avion dus-intors ar fi in jur de 960 - 1000 EUR. Deci, in total, sa zicem pana in 3500 EUR. Diferenta pana la 5700 EUR e pentru petrecerea de revelion? ????

stancescuPHONEAUTOR REVIEW
[14.01.22 11:53:26]

@Yoda: cu uleiul de la Bucătărie e complicat de pus pe balamalele astea la uși. Nici accesul nu prea permite și nici nu ai o pompița sa pui cat de cât unde ai nevoie. Dar nici nu m-am gândit la asta, e adevărat. In camera intram doar seara la culcare și nu ne loveam de problema decât noaptea. Oricum, ... data viitoare o sa țin minte. Un wd40 ar fi fost bun.

in legătura cu costul, nu știu ce sa zic. Asta a fost prețul agenției. Altfel nu găsești avion direct. O sa ma uit sa verific ce alte prețuri sunt.

nicole33
[15.01.22 11:35:45]

@Yoda:

Am si eu o neclaritate: de ce a costat atat de mult sejurul? ... Deci, in total, sa zicem pana in 3500 EUR. Diferenta pana la 5700 EUR e pentru petrecerea de revelion?

Autorul a ales perioada Revelionului când preţurile sunt MAXIME!

Nu petrecerea de revelion în sine creşte preţul sejurului, ci perioada aleasă. Este legea cererii şi ofertei. Vrei să petreci revelionul în slipi pe plajă la căldură, plăteşti acest moft. Şi nu puţin.

Oricum sejururile în perioada noiembrie-aprilie sunt mai scumpe, fiind considerată "sezonul" bun pentru vacanţele în Punta Cana, deşi vremea nu mi s-a părut neapărat mai bună sau mult mai bună comparativ cu sejururile mele petrecute exclusiv în extrasezon , la preţuri mult mai normale.

Autorul a mai plătit în plus şi pentru confortul unui zbor fără escală/escale asigurat de o cursă charter. Recunosc că este foarte comod să te urci în avion pe Otopeni şi să cobori pe Punta Cana fără nicio grijă în privinţa legăturilor, a eventualelor întârzieri, a bagajului. Dar toate astea costă.

Pentru o asemenea destinaţie exotică şi eu am ales pachet cu zbor, transfer şi hotel luat prin agenţie, dar nu din România. Nu faci vreo afacere luându-le separat, gen cazare pe booking, avion unde găseşti mai ieftin, oricum cu escală, transfer?! . Şi clar nu merită bătaia de cap.

stancescu, Yoda

• pagină generată în 0.039214849472046 sec