ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.12.2021
ÎNSCRIS: 23.06.21
SEP-2021
Cuplu
EXCELENT

Moscheea Suleymaniye (Moscheea lui Suleyman Magnificul) - 2021 - Impunatoare? De vizitat?

Moscheea Suleymaniye sau Moscheea lui Suleyman Magnificul, aici am descoperit impunatoarea moschee ce se observa aproape din toate zonele Istanbulului (partea Europeana). Aici am prins iar echipa de filmare a noului film cu Salman Khan.

In 2019 nu a m vizitat-o si acum in 2021 chiar imi pare rau, chiar daca o vedeam de 2 ori (2019 si 2021), este ceva deosebit... aproape ca nu imi gasesc cuvintele sa exprim cat de impunatoare este si faptul ca poate fi vazuta de pe Bosfor sau de pe partea asiatica chiar.

Langa ea este si un restaurant (Mimar Sinan se numeste), are rooftop de unde se poate vedea Bosforul si absolut tot orasul Istanbul!

In clipul postat pe YouTube am surprins si chemarea la rugaciune fix in curtea moscheei. Mi s-a facut efectiv pielea de gaina.

Imi pare rau ca anumite portiuni din ea nu puteau fi vizitate in ziua in care am fost eu (se filma un film cu Salman Khan), si nimerisem si in orele de rugaciune (este inchisa turistilor).

Link: https://www.youtube.com/watch?v=kQJy4A6yFns

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Este usor de ajuns, ori Google Maps, ori harti offline descarcate pe telefon.

De la Moscheea Albastra pana la Moscheea Suleymaniye (Moscheea lui Suleyman Magnificul) am mers pe jos cam 40 de minute, dar am si cascat ochii pe drum al tot felul de chestii.

Se poate ajunge lejer in 30 de minute!

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Atentie la tinuta! Pentru vizitarea ei este nevoie de o tinuta adecvata atat pentru barbati cat si pentru femei.

Nu sunteti primiti in pantaloni scurti, femeile nu sunt primite fara ceva care sa le acopere parul si mainile.

Trimis de PovesteaYT in 27.12.21 23:57:32
Validat / Publicat: 28.12.21 07:53:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Best Western Anthea Palace (2019) World Heritage Hotel (2021)

VIZUALIZĂRI: 1194 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (PovesteaYT); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Exterior Bosfor Moscheea Suleymaniye

[28.12.21 07:53:22]

Mutat în rubrica "Moscheea Suleymaniye, ISTANBUL" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: [Alte] Moschei, biserici de văzut în Stambul]

⭐ValentinB_88⭐
[19.01.22 11:12:01]

Foarte interesant obiectivul. Multumim pentru recenzie.

PovesteaYTAUTOR REVIEW
[20.01.22 16:20:50]

@⭐ValentinB_88⭐: Multumim pentru mesaj!

MarinaCoPHONE
[20.01.22 21:35:21]

@PovesteaYT: Din poze moscheea este magnifică.

Asta înseamnă ca femeile au voie în fustă scurtă sau pantaloni lungi?

Fiind un obiectiv religios mi se pare absolut normal să se respecte un dress code.

MarinaCo, PovesteaYT, ⭐ValentinB_88⭐
Alte impresii din această RUBRICĂMoscheea Suleymaniye: