ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.12.2021
Prieteni
10 AD. + 10 COPII
EXCELENT

Royal winery Queen Maria Macedonia de Nord

Am să vă scriu acum despre un foarte fain loc de popas în tranzitul românilor înspre și dinspre Grecia. E foarte aproape de autostradă și e aproape de ieșirea din Macedonia, cam o jumătate de ora pana la graniță, la Evzoni și la o distanță de aproximativ 6 ore de județul Tassos. Nu doar noi am avut această idee minunată de a ne opri aici, tot locul era plin de turiști obosiți dar fericiți că tocmai merg în concediu sau odihniți dar suparăți că s-a terminat concediul. Erau și câțiva polonezi, mai erau și din alte nații, dar majoritatea erau români. Ziceam eu, să vezi că în Tassos o să ajungă să pună primar român pe perioada verii… în aceeași ordine de idei fie și măcar un consilier local în Demir Kapija (satul de care ține complexul) tot merităm ????,

E ușor de ajuns aici, te dai jos de pe autostradă, te învârți un pic pe bretele și ai ajuns, treci pe sub autostradă și faci la dreapta. Nu știu însă de ce Waze-ul ne-a dus în Demir Kapija ca să încerce apoi să ne ducă pe un drumeag agricol printre vii tot până acolo. Și nu doar pe noi, erau o grămadă de mașini care se învârteau pe străzi și încercau să găsească un loc de întors, cu pilot și copilot bombănind și uitându-se pe telefoane. Intuiesc eu de fapt de ce: Macedonia nefiind încă în EU costă o super grămadă de bani să-ți lași pornite datele mobile, ceva de genul a 10 euro un MB și chiar nu înțeleg de ce, nu cred să fie costuri atât de mari încât să facă prețurile nerezonabile, nerușinate aș spune. Și atunci toți merg cu datele mobile oprite și probabil Waze-ul nu se actualizează cum trebuie. Și dacă ai avea curaj să pornești seara datele mobile, îți intra mailuri și mesaje de pe rețele sociale, în două minute ai și pontat 50 de euro fără să faci nimic. Eu zic că firmele de telefonie nu demonstrează și nu câștigă nimic cu asta decât că își fac o imagine de hrăpăreți care stau să speculeze, aha! te-am prins, ai trimis un SMS, ți-am luat un euro, gata, ne-am aranjat, am făcut planu’.

Hotelul are o parcare uriașă de poți parca cu Boeingul 777 proprietate personală și să faci cu el întoarcere din 3 mișcări. Proprietatea de altfel foarte mare, cu multe hectare de vie, cramă, hotel și restaurant. Am citit că via și crama au fost înființate de familia regală a Iugoslaviei, ferma primind numele reginei Maria a iugoslavilor, nimeni alta decât principesa Maria, fiica regelui Ferdinand al nostru și soră cu Carol al doilea. Ei, informația asta am luat-o mai târziu de pe Wikipedia, ca să mă dau mare, nu am citit-o acolo, la hotel pe vreun afiș, deși cred că ar fi fost de interes, vă spuneam doar ca majoritatea oaspeților sunt români, cel puțin vara.

Locul e mare, aerisit, cu alei largi, parc frumos cu copaci mari, umbroși, o plăcere. Bine, e drept, când cauți o locație de tranzit nu alegi neapărat să ai umbră, ci mai degrabă un loc unde e ușor de ajuns, unde poți mânca seara ceva și trozni două-trei beri, iar dimineața să găsești un mic dejun bun. Și să nu fie scump. Aici toate condițiile se îndeplinesc, celelalte calități vin ca bonus. Camera a fost o surpriză plăcută, curată și faină. Este un pat mare și în hol e o canapea confortabilă, numai bună să doarmă pe ea bărbații care au mai stat la încă o bere fără să deranjeze restul familiei care deja doarme dusă. Când am intrat încins de oboseala de pe drum, în cameră climatizarea era pornită și am fost iar plăcut surprins de confort. În baie este săpun și șampon din partea casei plus uscător de păr, în cameră este și un frigider, numai bun daca ai una alta de pus la rece pentru drum, știu eu… un sandvici, ceva. De exemplu, eu am pus pălinca ????.

Este și un încălzitor de apă în cameră, păcat însă că nu au pus și ceva pliculețe de cafea sau ceai fie și cu plată. De ce? Păi, Macedonia e cu o ora după noi, deci matinalii noștri sunt mai matinali decât ai lor, înseamnă că sunt mulți din cei care se trezesc înainte să se deschidă la restaurant pentru micul dejun și vorba ceea, nu strică o cafea la casa omului.

Restaurantul este foarte mare și bine deservit. Și la fel, nu-i scump. O bere locală, foarte bună (păi da, ce-i trebuie omului sosit de pe drum imediat după ce se pune la masă) e 70 de dinari, 100 de dinari înseamnă ceva de genul 8 lei, faceți matematicieni dumneavoastră regula de trei simplă și o să vedeți ca nu-i scump. Mâncarea gătită e bună, sunt și feluri mai simple și mai rapide, de exemplu un piept de pui e 190 de dinari, cartofii n-am reținut cât.

Păcat că nu este o terasă mai mare afară, sunt doar câteva mese în fața restaurantului și erau ocupate, majoritatea din cei care au mâncat deja dezbăteau cum a fost sau cum va fi în concediu și pe lângă un dohan mai savurau și un pahar de bere sau de vin. Vin supuneam? Păi da, suntem la cramă. Este un magazin la recepție de unde se pot lua tot soiul de vinuri produse la fața locului, care mai ieftine, care mai scumpe, dar fiecare s-a ales cu câte-o sticla-două în mână, las ‘că bune-or fi astea pe plajă. Prin curte sunt mulți păuni care-și mai lasă ici-colo câte o pană spre bucuria copiilor și tot felul de utilaje folosite la producția de vin, interesant de văzut până ceilalți din grup își termină micul dejun. Micul dejun? Mă gândeam eu, vai de mine, dimineața (micul dejun începe la 7.30 ora locală) când se vor trezi cu toții o să fie mega aglomerat, dar nu, a fost bine și rapid, bufetul plin cu de toate, ouă fierte sau ochiuri, mezeluri, brânzeturi, roșii, măsline, sucuri, toate bune. Cafeaua lungă era la liber, dacă voiai un expresso, trebuia plătit, nu mai știu cât, dar nu era mult.

Cam asta ar fi, pentru toată familia am plătit 50 de euro pentru cazare și mic dejun, mi se pare un preț foarte bun. Se poate plăti și cu cardul, se poate plăti și cu euro, chiar și la restaurant. Ce mai încoace și încolo, un loc fain, aș reveni cu drag aici pentru un popas. Aha! și Wi-Fi-ul a funcționat bine, nici nu avea cum sa fie altminteri, ieșea cu revoltă publică dacă era cu probleme, vă dați seama, ce se făceau toți cei ce au stat o zi întreaga fără de rețele sociale, erau nevoiți să stea la discuții reale, față în față cu ceilalți de la masă ????.

Trimis de Trank in 10.12.21 15:26:41
Validat / Publicat: 10.12.21 16:51:43

VIZUALIZĂRI: 1431 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Trank); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Aleea de acces catre camere

[10.12.21 16:50:01]

Foarte bună recomandarea

Mutat în rubrica "Royal Winery Queen Maria [Demir Kapija], VELES-NEGOTINO" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

k-lator
[10.12.21 17:03:07]

Fain dară, as ususal! ????

crismisPHONE
[10.12.21 20:20:57]

Fain, păcat că drumul meu nu prea trece pe-acolo... Da' pot să fac un ocol, văd eu unde ajung în final!

Chiar fain, ceva asemănător am întâlnit la 7 Generation Winery, lângă Ruse; la alte dimensiuni, desigur. Nu-i de mirare că-i plin de români. Și de alte nații...

webmasterPHONE
[10.12.21 20:28:59]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[13.12.21 10:10:11]

@webmasterX: Locatia e ok, multumesc mult

[13.12.21 10:13:29]

@k-lator: Multam fain!

[13.12.21 10:16:46]

@crismis: Multumesc mult si... la cat mai multe calatorii faine!

elenaadinaPHONE
[16.12.21 16:14:58]

Felicitări pentru alegerea inspirata!

Ma bucur ca v-ați simțit bine și a-ți avut o vacanta frumoasa! ????

[17.12.21 10:18:00]

@elenaadina: Multam fain de aprecieri, calatorii faine si toate cele bune!

elenaadinaPHONE
[17.12.21 14:33:43]

@Trank: Mulțumesc la fel! ????

crismis, elenaadina, k-lator, Trank