ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.12.2021
Prieteni
BUN

Hotel Kecik 3 * Istanbul - o alegere inspirata

Adresa: Balabanaga Mahallesi Fethibey Cad. No 6 PK 34134 Laleli/Istanbul

Hotelul este asezat între zonele Laleli si Fatih, a fost ales ca este apropiat de obiectivele noastre de vizitat, la doar 3 statii de tramvai de piata Sultanahmet cu 3 obiective de vizitat. A contat mult si faptul ca hotelul a fost renovat în 2018.

Am primit camera la etajul 7, hotelul are 2 lifturi, o scara de utilizat daca se blocheaza liftul, micul dejun se serveste la restaurantul de la etajul 1, in fata restaurantului e un lobby cu fotolii si canapele si un bar scos din functiune datorita pandemiei, doua acvarii, unul mai mare cu multi pestisori colorati si un acvariu ceva mai mic si in care culmea se caznea sa supravietuiasca un peste negru lung de vreo 30 cm, cred ca este tare stresat, nici nu are loc sa se miste.

Am primit doar o cartela de intrare în camera, pasaportul a ramas la receptie pentru înregistrare, l-am primit înapoi pe la ora 23 când ne-am întors de la prima plimbare. Numarul pasaportului a fost codul pentru wi-fi.

O camera de marime medie cu 2 paturi twin, 2 noptiere, 2 veioze la cap de pat, la fereastra o masuta rotunda cu 2 scaune, un birou, deasupra biroului o oglinda mare, un TV led, minifrigider, un aparat AC. La intrare pe dreapta fanta pentru cartela obligatoriu pentru lumina, usa de la baie si usa de la dulapul încastrat în perete. Fara covoare pe jos, doar parchetul laminat.

Baia curata, chiuveta e încastrata pe un dulap, deasupra e o oglinda flancata de 2 dulapioare verticale, pe polita sunt 2 doze de gel de dus si 2 sapunele rotunde. Pentru 4 nopti am primit 3 doze gel si 3 sapunele de fiecare. Prosoapele s-au schimbat a treia zi, ar fi cazul sa le schimbe de tot, culoarea alba e un vis. Zilnic camerista trecea prin camera, lua gunoiul, stergea parchetul.

Lenjeria curata si alba, ni s-a oferit si o pereche de papuci de unica folosinta.

Micul dejun

Se serveste în intervalul 7-10. Acelasi meniu zilnic, cafea, suc orange si de mere, ceai, brânza, brânza cu boia si verdeturi, cascaval, felii de castraveti, felii de rosii, mere, clementine, cereale, iaurt, lapte, dulceata 2-3 feluri, 3 feluri de masline, prajituri negresa, chifle vechi taiate în 4 bucatele, cos cu pâine proaspata, rulouri cu brânza- foarte bune, salam de pui cu ardei, felii de pateu de cauciuc-tare prost, oua fierte, doua feluri de prajituri gen negresa, cartofi prajiti, un fel de supa dar nu am avut curiozitatea sa o încerc, cârnaciori în sos de rosii rece!! aici am dat o bila neagra.

La intrarea în hotel, pe dreapta, este o casa de schimb valutar cu o rata buna de schimb dar închisa sâmbata si duminica spre deosebire de alte locuri deschise pâna la ora 22 în toate zilele.

Personalul de la receptie amabil, atent.

Personalul de la bucatarie receptiv, la ora 7 dimineata produsele erau déjà aranjate pe platouri, si strangeau farfuriile goale imediat dupa plecarea de la masa sau chiar în timpul mesei daca erau puse separat. Din pacate nu au oferit si produse calde, sosul de rosii cu cârnaciori era adus direct din frigider. Sala restaurantului este frumos decorata, are doua plafoniere din sticla cu imagini frumoase si iluminate. Un fel de gratar cu o hota mare, joasa. La o masa de 4 persoane au stat, de regula, doua persoane dar au stat si 3 persoane si nu a comentat nimeni nimic, eram doar grupul nostru. Intr-o dimineata au aparut niste femei înfasurate, cu gabarit mai mare si una cu tupeu a lovit-o pe colega mea cu scaunul pentru a-si face loc la masa desi erau déjà 3 la masa si cu ea 4! Am evitat orice comentarii si ne-am mutat la o masa alaturata.

Banii

Am avut si dolari si euro, in prima zi sâmbata am schimbat dolari la un curs de 12 lire turcesti, apoi euro la un schimb de 13 lire, marti seara 1 euro ajunsese la 14,7 lire… devalorizarea continua din pacate pentru ei. Multi comercianti afiseaza preturile la casa de marcat in dolari, euro si lire turcesti, poti alege moneda în care sa platesti, dar nu toti au si rest si ofera restul în lire.

La magazinul de încaltaminte se putea plati doar în euro sau dolari!

Diverse

La receptie sunt brosuri cu prezentarea hotelului si pe exteriorul brosurii e o harta cu bulevardul principal si stradutele din jur si cu nodul rutier unde ne-am oprit în ziua sosirii, sâmbata la ora 20, deoarece circulatia pe bulevard este oprita de la ora 10 pâna la ora 21 din motive de pandemie. Am mers pe jos pâna la hotel si bagajele le-am recuperat peste o ora. Blocarea drumului se face cu niste cilindrii ce ies la suprafata la ora 10 si se retrag la ora 21.

Bulevardul se intersecteaza cu multe stradute laterale stânga-dreapta si circulatia se face din straduta din stânga, se strabate bulevardul si se ajunge în straduta din dreapta, la fiecare intersectie sunt montati acesti cilindrii pe ambele sensuri si pe doua rânduri…

Magazine de tot felul pe toate stradutele, tot orasul e un mare magazin, am avut si surpriza sa nu putem cumpara deoarece se vindea la set si nu doar o bucata. Marile magazine aveau reduceri, DeFacto, Koton, Walkiki, era plin de români pe strada si în magazine si de rusi.

Autocarul a fost plin de bagaje la întoarcere, la intrare in vama bulgara am avut parte de un control mai amanuntit, cu autocar scanat si fite de vames ca avem prea multa marfa, sunt cadouri pentru familie! Dupa o ora de tracasare ne-a lasat sa plecam fara marfa confiscata, se vedea ca suntem totusi turisti spre deosebire de alt autocar unde ‘’turistii’’ aveau fuste crete si marfa pe masura.

La revedere pâna la urmatorul review. Nu am terminat cu Tarile Nordice dar nu prea am timp deoarece lucrez zilnic câte 12 ore în aceasta perioada, despre Turcia s-au scris romane pe site-ul AFA asa ca am scapat.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Prosoapele ar trebui schimbate.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Doar hrana rece, ar fi fost bine sa fie si ceva cald.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

La coltul stradutei cu bulevardul este un magazin cu haine faine cu blana de oaie la interior (oare e asa de frig în Turcia??) dar si niste preturi peste 1500 euro, ne-am lamurit este un magazin rusesc.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Croaziera pe Bosfor pe 1 decembrie a fost reusita.

Trimis de Yolanda in 07.12.21 22:47:32
Validat / Publicat: 08.12.21 09:38:39
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 795 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 lobby cu fotolii si acvarii

[08.12.21 09:37:26]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Kecik Hotel, ISTANBUL" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[08.12.21 09:37:56]

[08.12.21 10:03:47]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

YolandaAUTOR REVIEW
[08.12.21 16:25:24]

@webmasterX: este ok, multumesc web.

krisstinnaPHONE
[08.12.21 20:04:50]

@Yolanda: Aș vrea să fac o remarcă: cilindrii aceia sunt de ani de zile montați in asfalt. Nu are legatură cu pandemia.

In 2019 parcasem in fața hotelului, aveam mașina plină cu bagaje, veneam din Capadocia. Nu înțelegeam de ce se agita recepționerul, ne făcea semne disperate să luăm repede mașina de acolo. Sub mașina noastră era o chestie draguță, strălucea un pic, am crezut ca sunt lumini in asfalt.

Habar nu aveam că cilindrii aceia ne puteau distruge mașina. Nu numai bulevardele sunt cu cilindri, sunt și străzi pe care nu se circulă noaptea.

M'LiviuPHONE
[09.12.21 22:53:07]

Acei cilindrii pot fi ridicați și ziua. Depinde... Dacă prezinți rezervarea la hotel sau poți cere sa mergi la o parcare din zona... În urma cu 2 săptămâni am făcut o mica escapadă în Turcia. Am fost și la Istanbul. Podul de la Aksaray fiind închis am făcut un mic ocol și am întrat spre Beyazit lăsând mașina într o parcare subterana... Nu i s au coborât acei cilindrii de către polițiștii din zonă.

elenaadinaPHONE
[16.12.21 16:36:20]

Felicitări pentru vacanta reușită!

„Pentru o prima vizita în Istanbul (moscheea albastra, moscheea Sophia, palatul Topkapi, palatul Dolmabahce, acvariul Florya, turnul Saphire) a fost interesant, frumos dar si palpitant cu o furtuna îngrozitoare luni 29 noiembrie si o ploaie zdravana si vânt pe masura a doua zi marti de te lua pe sus. "

Bine că nu ați pățit nimic și v-ați întors teferi acasă... Am văzut la TV imagini cu furtuna... ????

elenaadina, M'Liviu, Yolanda
Alte impresii din această RUBRICĂKecik Hotel: