ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.11.2021
OCT-2021
Cuplu
BUN

Unde am mâncat în Khóra Sfakíon

Deși este un sat mic, Khóra Sfakíon are câteva restaurante, terase, patiserii cu referințe bune și pe Tripadvisor, voi spune câte ceva despre cele la care am fost.

În prima seară, după cazare, vezi impresii, am plecat să facem cunoștință cu sătucul de la malul mării într-o mică plimbare, … dar oboseala unei zile pline se făcea simțită trimițându-ne către o terasă unde să luam masa zilei, unde să nu așteptăm prea mult. Am ajuns la o mică terasă ce avea doar două mese ocupate la care oaspeții primiseră deja comanda, așa că m-am hotărât să rămânem acolo.

Girogiali Grill House

Este o mică terasă aflată la capătul estic al restaurantelor, bineînțeles cu vedere la mare. Este deschisă zilnic între orele 8:30 și 23:55, mi-a plăcut acest minut 55….

Ne-am așezat la o masă, parcă eram deasupra apei, mi-a plăcut mult acea amplasare, un tânăr ne-a adus Meniul, auzindu-ne vorbind l-a adus doar în engleză. Oferta este destul de bogată, zic eu, pentru micuța terasă, mâncăruri cu denumiri interesante, Wrapped pitta cu Gyros și Sticks-uri, de pui sau porc, Portions cu fripturi de porc, pui sau miel, produse cu denumiri clasice Plakoty, gyros cu brânză, sos de roșii și ceapă, Salate incluzând Tzatziki și Dakos, Bere și Vinuri. Sunt preparați diferiți Burgeri, Club Sandvișuri, avea și Oferta zilei, pe care am primit-o separat de meniu.

M-am hotărât repede pentru Oferta zilei pentru două persoane, suna atractiv și am înțeles că se pregătește foarte repede, a și sosit în mai puțin de 10 minute.

„Oferta zilei” cuprindea trei sortimente „Souvlaki de porc” și „Souvlaki de pui” , o „Salată grecească” și două „Beri Alfa” . Souvlaki însoțite de tzatziki, cartofi prăjiți și lipie grecească au fost grozave, eu vorbesc doar despre porc, Salata grecească, combinație de roșii, castraveți, ceapă roșie și măsline, cu o felie mare de brânză și însoțită de pâine prăjită a fost foarte bună, Berea a fost rece și la doză. Mi-a plăcut mult brânza cretană și salata.

A fost o servire prietenoasă și eficientă, mâncare multă, sățioasă și gustoasă, destul de ieftină, 20 euro.

Am plecat gândind că mâncarea ar merita repetată, sau măcar repetată terasa sau poate reperat alt local din micul sat….

Cum spuneam mai sus, a doua seară am reperat alt local, îl văzusem și la Pitești pe Tripadvisor, dar a doua zi am mers mai înainte la o cafenea patiserie care mă tenta de când am văzut-o acasă, tot pe Tripadvisor.

Patiseria Cafenea Despina

Este o afacere de familie, produsele de cofetărie, patiserie, cafeaua și ceaiul oferite de doamna Despina sunt, dacă nu cele mai bune, printre cele mai bune din Sfakia și chiar din sudul Cretei, pe Tripadvisor fiind clasat pe primul loc ca patiserie, cafenea, ceainărie.

Are o ofertă bogată de Băuturi, ceaiuri, ciocolate, Dulciuri de casă, baclava, tiramisu, amareto, Produse de patiserie, plăcintă cu brânză sau cu spanac, croasante diverse, Sucuri diferite, foarte multe tipuri de Cafea și Înghețate, Salate de fructe. Sunt oferite Băuturi răcoritoare, Bere, Tării din care nu lipsește Raki, Vinuri, ….

Eu am luat o „Baclava” , cost 3,5 euro, a fost delicioasă, îmi pare rău și acum că n-am mers și în prima zi la Despina, v-o recomand din toată inima când veți ajunge acolo, soțul a luat o „Apă” , a fost rece.

Taverna Nikos

Taverna Nikos, un restaurant de familie, a fost gazda noastră pentru masa din a doua seară petrecută în Skafia. Bine cotată pe Tripadvisor, locul 2 din 16 restaurante cu 4 puncte din peste 330 de impresii, are specific grecesc și este considerat cel mai bun restaurant pentru fructe de mare.

Este deschis zilnic la ora 8:30, se închide duminica la ora 24, în celelalte zile la 23:30. Pe pe FB se găsesc mai multe detalii printre care număr de telefon, adresă email, ….

Ceva mai mare decât Casa Girogliari, aflată la circa 10 metri de ea, de fapt este în continuarea ei, taverna era destul de aglomerată dar aveam timp să stăm să ascultăm marea.

Meniul este bogat și variat, Aperitive și Salate din care nu lipsesc Dakos și Salata Sfakia, Supe printre care Tarator, eram curioasă dacă e ca cel bulgar, Pește și Fructe de mare, caracatiță, creveți, calamari, Feluri principale pe bază de carne de pui sau păsări de curte, carne de miel sau de porc. Se prepară diferite Paste și Antipasto, iar ca Desert se oferă Înghețate, Iaurturi, Prăjituri sau Plăcinte. Ca băuturi se oferă Bere, Vinuri, Tării cu nelipsitul Rakia, Băuturi nealcoolice, Ceai, Cafea….

M-am hotărât rapid, eram în Sfakia deci Salată Sfakia, Calamari fripți, Nikos este cunoscut pentru fructele lui de mare, și, pentru completare, Cartofi prăjiți cu brânză. De băut doar „Apă” .

Nu am ascultat prea mult marea, au sosit mai întâi salata și cartofii, apoi calamarii. „Salată Sfakia” , însoțită de „Pâine prăjită” , pusă într-un castron de lemn era foarte plăcută ochiului, porția era pentru două persoane, lingura și furculița tot din lemn au fost utile pentru servirea salatei, „Cartofii prăjiți cu brânză” erau normali, au sosit și „Calamari fripți” , cam pierduți printre cartofii prăjiți însoțitori, dar tare buni….

Salata, diferită de salatele din alte restaurante prin sosul pus peste brânza rasă ce o acoperă, a fost plăcută și gustului și foarte mare, Cartofii prăjiți au fost în nota mâncărurilor cretane, iar Calamarii au fost delicioși, de fapt pentru ei am mers la Nikos. Cred că dacă mergeam în prima seară la Nikos, trecusem pe lângă terasă dar era foarte aglomerată, veneam și a doua zi și repetam comanda.

Am cerut Nota de plată pe care am primit-o însoțită de o sticluță brumată plină cu „Rakia” și două bucăți de „Salam de ciocolată” . Salamul a fost bun, rakia prea tare….

Am achitat Nota de plată, 33 euro, am părăsit taverna pentru plimbarea de circa 300 de metri până la cazarea noastră.

despre SERVICII

Servicii prompte, personal amabil, profesionist...

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Mâncare gustoasă, porții suficient de mari, prețuri bune...

Trimis de mprofeanu in 28.11.21 17:37:22
Validat / Publicat: 28.11.21 18:07:34

VIZUALIZĂRI: 384 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P13 Khóra Sfakíon, Patiseria Cafenea Despina, Meniul, Baclava

[28.11.21 18:01:55]

Mutat în rubrica "Unde mâncăm în zona Samaria?, SAMARIA" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

[28.11.21 18:46:39]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

mprofeanuPHONEAUTOR REVIEW
[29.11.21 08:08:15]