ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2010
SEP-2009
2 AD. + 1 COPII -- v: 1 an si jumatate

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Imperial - o vacanta de 300 de euro

Am fost anul trecut in septembrie la pomul laudat, adica litoralul bulgaresc. Toata lumea spunea e ieftin, mancare buna, servicii superioare celor de la noi.

In mare parte asa e.

Am plecat din Bucuresti, prin Giurgiu, Ruse, Burgas Exista un indicator care ne spunea s-o luam spre Varna (pe autostrada), dar noi am ales sa mergem spre Burgas. A fost mai placut prin sate, mai liniste si mai scurt.

La intoarcerea in tara am luat-o prin Varna un jeg de oras, cu gropi cat craterele, cu indicatoare prost amplasate cu autostrada varza, in constructie.

Hotelul e destul de mare cu o parcare prea mica pentru capacitatea lui adica maxim 10-15 masini in fata lui.

Parcarea se platea 5 euro pe zi la fel si seiful din camera. Pe trotuar nu o puteai lasa k ti-o ridicau vecinii nostrii si in plus era foarte ingusta strada pe unde mai treceau si trenulete, masinute, si trasuri cu cai.

La capitolul curatenie nu am ce reprosa a fost ok, O data la 2-3 zile iti schimbau asternuturile dar daca ii cereai cameristei iti facea si in fiecare zi (5 leva faceau minuni).

Mancarea a fost buna. Aceeasi in proportie de 70-80% dar am gasit in sase zile destula mancare pe care am putut sa o combinam. Erau si multi tarani nu numai romani, dar multi rusi si nemti care isi puneau o tona de mancare si nu mancau nici jumatate. La fel faceau si cu prajiturile isi pumeau o farfurie plina si mancau doar 2-3 guri. Oricum se gasea, nu cum am auzit k daca nu apucai nu mai gaseai. Oricum aveai multe salate, fructe proaspete, branzeturi.

Bauturi aveam la dozator (naspa rau atat sucurile cat si berea si vinul)

La plaja ajungeai trecand prin gradina hotelului Amfora care era lipit de Imperial si mergand cam 7-8 minute pe jos pe langa celebrele dunele de nisip. Exista pe plaja un beach bar intre orele 11-16 cu dozator de bere si suc la fel de naspa.

Plaja destul de curata cu cateva mici exceptii unde arau aruncate chistoace de tigari. Sezlongurile se plateau la receptie 12 leva pe zi.

Super a fost in orasul vechi Nessebar 5-8 minute cu masina sau cu trenuletul care tel asa chiar in fata orasului. Am mancat la un restaurant peste proaspat super bun si cu o priveliste minunata. e superb orasul vechi cu multe biserici vechi si multi vanzatori ambulanti cu suveniruri.

In concluzie o vacanta reusita, la un pret bun, recomandat pentru familiile cu copii.

Trimis de ivanov_alina in 09.07.10 12:52:36
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 1710 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ivanov_alina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 5 septembrie vedere spre statiunea Sunny Beach

alinutzza140*
    [09.07.10 14:08:42]

De ce ai dat doar 50% la distractie si relaxare? Nu ai avut un concediu reusit? Au mai fost nemultumiri?

adisan61
    [09.07.10 15:20:37]

In zona cuprinsa intre hotel Imperial si Oasis se poate parca free si nu sunt nici un fel de probleme cu ridicatul!

[09.07.10 16:24:11]

In nici un caz nu sunt 7-8 minute de la hotel la plaja.

banal
    [09.07.10 16:51:25]

Locurile de parcare au fost numarate de mine bucata cu bucata, in fata si spatele hotelului intrau lejer 45 de masini, iar parcarea era 5 leva pe zi nu euro.

Iar de la baldachine pina la plaja nu se faceau mai mult de 3-4 min si era asfaltata aleea prin dreptul hotelului Oasis.

[09.07.10 17:05:58]

Nu stiu cand ai fost tu dar cand am fost noi pe aleea aceea asfaltata catre plaja, spre complexul acele ade apartamente se ridicau masinile in draci nu era zi sa nu ii vedem

[09.07.10 17:06:28]

Depinde cat de repede te misti

[09.07.10 18:24:22]

Am doar 50@% pentru k am mers cu baietelul meu de 1 an jumate. A trebuit sa ne facem programul dupa al lui oricum de al 9-10 era terminat. Am mers intr-o seara cu trenuletul pana in Sunny beacH si nu mi-a placut pt k era Satul de Vacanta 2 muzica tare peste tot, numai ciurucuri la vanzare, turcisme de 2 bani. La intoarcere pe la 11 el mi-a adormit in brate. In Nessebar trebuia sa alergam dupa el, abia a stat sa mancam si noi la restaurant.

Asta e cand ai copil mic.

banal
    [09.07.10 18:50:01]

29 iunie - 05 iulie 2010

[09.07.10 20:30:49]

Asta am spus si eu... ca nu faci 7-8 minute asa cum spune Alina... Pana la plaja faci lejer 3 minute si pana la urma asta nu are importanta. Doar nu era ca plaja sa fie in fata hotelului.

Iar in privinta "turcismelor" asa cum le-ai numit... aici vreau sa te contrazic. Jumatate din marfa era bulgareasca iar pana la urma "turcismele" sunt mai bune decat "chinezismele" de la noi, nu? peste tot sunt si de mai buna si de mai proasta calitate... Am vazut blugi LEVIS fabricati in Turcia - materialul super - costau 5 euro... si care erau incomparabili cu blugii chinezesti de la noi. Bine, aceia erau la oferta. In general cam 15 euro costa blugii turcesti la ei. Dar pretul se poate negocia. Iar la noi prin mall-uri cat costa? Dublu... triplu?

Iar incaltaminte bulgareasca era cat cuprinde... si super... tot cam 10-15 euro-piele naturala... si in Nesebar la fel.

Si inca ceva: masinuta aceea de 4 locuri care costa 30 leva/ora o poti lua zilele urmatoare cu 20 leva (daca stii cum sa negociezi) Bulgarii sunt de treaba si foarte prietenosi.

Mi se pare ca Alina a fost anul trecut in septembrie. Noi am fost recent si nu am vazut sa se ridice masini pe drumul care da spre plaja. Si baietii care abia au venit spun la fel. Si nici nu am vazut sa se bata pe locuri de parcare.

[09.07.10 21:20:19]

Au trecut 10 luni. Se pot schimba lucrurile, nu poate fi la fel. Oricum eu nu am stat sa imi caut haine la vecinii nostrii. Dar ai dreptate mai bine lucrate la turci decat la chinezi

[11.07.10 18:19:12]

Pentru Ivanov Alina!

Tu ai votat 50% pentru distractie si relaxare, ceea ce ar putea influenta negativ ceilalti utilizatori, ar putea crede ca acolo nu ai nimic de facut. Sa nu uitam ca Sunny Beach este cea mai mare statiune, cea mai tinereasca de la bulgari, cu foarte multe posibilitati de distractie, cluburi, sute de taverne, magazine, aquaparcuri (era unul aproape de hotel care se numea parca "Piratii din Caraibe", inchirieri masinute, locuri de joaca, plimbari in Nesebar etc.. Dar faptul ca nu ne-am putut distra asa cum am fi vrut din cauza copilului, nu trebuie sa influenteze punctajul pe care il acordam pentru ca implicit influenteaza gradul de satisfactie in ansamblu si repet, ar putea deruta alti utilizatori.

[12.07.10 13:02:12]

Pentru Manuelaa

Este prima data cand scriu pe site si mi-am scris parerea personala despre vacanta petrecuta acolo, nu cum ar trebui sa si-o petreaca ceilalti. Nu am spus ca nu exista baruri, clubri, discoteci si aquaparcuri, doar pentru simplu fapt ca eu nu am fost acolo.

Fiecare are parerea sa unica si personala despre vacanta sa.

Mie ca statiune Sunny Beach nu mi-a placut, cum am mai spus mi s-a parut Satul de Vacanta 2. Poate sunt eu prea old fashion. Am spus in schimb ca mi-a placut foarte mult orasul vechi Nessebar. Din acest motiv am acordat 50%

[12.07.10 13:18:17]

mi-am scris parerea personala despre vacanta petrecuta acolo, nu cum ar trebui sa si-o petreaca ceilalti. [... ] Nu cred ca ar trebui sa trebui sa povestim pentru alti utilizatori, cum ar trebui sa fie vacanta lor. Fiecare are parerea sa unica si personala despre vacanta sa.

- bravo ivanov_alina, ai exprimat perfect niste reguli de bun simt pentru care eu insist mult pe acest site si pe care eu nu am reusit nicodata sa le redau atat de simplu si elegant.

[12.07.10 15:19:30]

mersi frumos