ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2010
ÎNSCRIS: 20.07.08
JUN-2010

Vacanta minunata intr-o insula paradisiaca

Zakynthos este o insula mica aflata in vestul Greciei, spre Italia, ce face parte din arhipelagul insulelor Ionice. Este a treia insula din arhipelag ca dimensiune (406 km patrati) dupa Corfu si Kefalonia dar a doua dupa numarul de rezidenti permanenti, fiind intrecuta numai de Corfu. Zakynthos este cea mai sudica insula mare din arhipelag fiind urmata de alte 4 mici insulite. Pozitionarea sa exacta este la sud de Kefalonia cam 13 km si vest de Peloponez cam 15 km in dreptul portului Kyllini de unde se si ia ferryboatul spre capitala insulei care poarta acelasi nume ca si insula. In total numarul de locuitori sunt undeva in jur de 40. 000 (poate mai multi in ultimii ani cand turismul a atras si alte persoane), insula fiind destul de mica si muntoasa.

Cum se ajunge in insula: Sunt 1250 de km aproximativ din Bucuresti pana la Kylinni ce se pot face prin 2 metode cam la fel de rapide, prima pe Egantia Odos pana la Ioannina si apoi in jos Arta, Rio, Atirio, Patra – Kyllini sau Salonic –Lamia si de aici se coteste spre Itea prin munti si apoi spre Nafpaktos, Rio, Antirio, Patras – Kyllini. Distanta e cam mare pentru a fi facuta din prima, 18 ore nu sunt de ajuns de condus non stop, deci recomand oprire pe traseu pentru transit, o sa detaliez acest lucru. Din Kyllini se ia ferryboatul care costa 38 euro masina si 8. 5 euro pentru un adult, acesta ajunge in aproximativ o ora in portul capitala Zakynthos.

Economia insulei se baza in trecut numai pe agricultura, in special pe cultura maslinilor, a vitei de vie si cresterea caprelor, oilor sau vacilor, insa in zilele noastre economia se bazeaza in special pe turism, zeci de avioane si cateva ferryboat-uri uriase aduc zilnic mii de turisti in insula. Ce este asa de deosebit aici, ce atrage hoarde intregi de turisti din Europa si cativa doar de la noi? Clima foarte blanda, plajele frumoase si nisipoase, oraselele deosebite, oamenii foarte veseli si ospitalieri, Navaggio si culorile sale unice, relieful accidentat si trecerea rapida de la ses la munte, malurile deosebite, dantelate si uneori foarte inalte unde gasim peste 450 de pesteri sapate de marea Ionica fara oboseala, diversitatea faunei si a florei si nu in ultimul rand cele doua parcuri nationale, unul maritim aflat sud in goful Laganas si altul in nord langa Volimes: Askos stone park unde se poate admira flora si fauna.

Cum am auzit de Zakynthos prima data? Eram la un targ de turism si mi-a fost inmanata o oferta frumoasa, in urma cu 3 ani, cu o poza ireala a plajei de la Navaggio pe coperta. Ajuns in fata calculatorului mai tarziu, am cautat un pic ceva despre insula si destinatie in general. Am fost uimit de cate informatii am gasit si cate sute si mii de poze sunt cu insula si plaja ei celebra. In acel moment am stiut ca vreau sa ajung cu orice prêt in aceasta insula, insa dupa cautari de cazari am cam inceput sa renunt pentru ca nu aveam experienta de acum si cazarile gasite pe la agentii mi se pareau ori prea proaste si scumpe ori prea scumpe si poate bune. Am hotarat sa o luam incetul cu incetul, sa incepem cu Halkidiki, sa ne obisnuim cu tara, cu obiceiurile si apoi sa trecem la ofensiva. Si iata in aceasta vara, dupa chinuri multe am reusit sa ajungem aici dupa ce am urmarit scrierile multor calatori timp de 2 ani, printre care si Georgiana noastra pe care o citeam mereu pe un forum si ma gandeam: ce de bani are cucuoana asta de merge peste tot si atatea zile! Dar scria frumos si citeam zilnic povestile ei si alte vesti de la cei care se intorceau din insula fericiti.

Insula are o forma usor neregulata asemanatoare unui triunghi isoscel, cu munti pe mai mult de doua treimi din suprafata si varfuri nu mai inalte de 760 m. Ca o comparatie cel mai inalt varf din arhipelag este pe Kefalonia 1628 m, urmat de Lefkada cu 3-4 varfuri cu inaltimi de peste 1100m, Vf Pantokrator din Kerkyra 920 m si abia apoi vin muntii din Zakynthos. Laturile lungi ale triunghiului isoscel aflandu-se pe partea estica si cea vestica, latura scurta fiind in sud. Dintre acestea partea estica adica cea dinspre continent si cea sudica sunt mai plane si cu multe plaje nisipoase si foarte multe terenuri agricole si plantatii de lamai si portocali. Partea vestica e foarte inalta si muntoasa acolo fiind Navaggio, si aproape toate pesterile vizitate zilnic de croaziere. Aproape toate tavernele aflate pe malul vestic ofera apusuri de soare incredibile, deci nu trebuie ratata o masa de seara in vestul insulei pe malul marii dar totusi la munte. Personal prefer Keri, taverna cu drapelul cel mai mare al Greciei, desi nu este orientata pentru a vedea apusul, aici se pot vedea imagini ametitoare si soarele care se stinge reflectat in doua stanci numite de unii insule (Myzithres) si malul alb inalt de 300m care se inroseste usor odata cu coborarea astrului in apa... Langa taverna la 500m exista si o parcare de unde se poate admira cel mai frumos apus din insula, cu mult mai impunator decat cel de la Cap Sounion, asta sigur. Mai sunt si alte locuri de unde se poate admira apusul si fiecare proprietar de taverna a lansat idea ca de acolo se vede cel mai frumos apus, cum ar fi Kampi sau Limionas dar aici malurile sunt mult mai joase decat la Keri.

Emblema insulei pe langa plaja renumita este Broasca testoasa caretta –caretta, in orice magazin de pe insula se gasesc sute de jucarii verzi plusate in forma de broasca testoasa sau zeci de vederi, brelocuri sau calendare cu imagini ale broastei respective. Desi este o specie pe cale de disparitie care vine de foarte departe, din Africa, pentru a-si depune oualele aici in golful Laganas, totusi e vanata cu mare obstinatie de barcile de croaziera pline de turisti. Multi voluntari se ocupa de informare si protejeaza cum pot cuiburile formate peste noapte, insa la un moment dat, cred ca turma de turisti de pe plaja ii cam dovedesc pe acestia. Broasca Caretta-caretta este o specie deosebita ajungand pana la diametrul de 92 de cm, si eu am vazut un exemplar cam de dimensiuni maxime, fiind una din cele 7 specii de testoasa de mare de pe planeta noastra. Aria de acoperire a acestora se afla in oceanele Pacific, Indian si Atlantic. Este cea mai mare specie de tesoasa de mare cu carapace dura si poate ajunge la 115 kg. Femelele se imperecheaza cu unul sau mai multi masculi, numai dupa varsta de 30 de ani si apoi vor depune oualele intr-o groapa sapata in malurile nisipoase ale golfului Laganas si ale insulei Marathonissi. Fiecare femela poate depune intre 60 si 160 de oua, iar temperatura nisipului incalzit de soare asigura eclozarea puilor. Din pacate din 1000 de oua, doar 1 sau doi pui ajung la maturitate. Foarte curios este ca sexul puilor este determinat de temperatura aerului din zona cuibului, daca aceasta este intre 25 si 29 grade puii vor fi masculi, iar daca este intre 30 si 34 puii vor fi femele.

Puii ies din oualele perfect rotunde si mai stau cateva zile in cuib pana cand intr-o noapte spre dimineata pornesc in aventura vietii lor, fiind atrasi de lumina lunii catre apa. Interesant este si cum tin minte acestia locul unde s-au nascut si revin pentru a-si depune la randul lor oualele exact in acelasi loc pe aceeasi plaja. Cele mai multe cuiburi de testoasa le-am vazut pe plajele Gerakas si Dafni dar si in Laganas in dreptul hotelului Iberostar. Am avut placerea sa studiem un exemplar urias de care ne-am speriat, de marimea lui care dormea linistit pe fundul marii si vasul nostru cu geamuri de sticla (submarinul galben) l-a deranjat. A iesit sa ia aer de mai multe ori si am putut sa vedem ca nu e de jucarie chinezeasca cu baterie ci chiar exista. Culorile sale sunt deosebite galben cu diverse nuante de maro, animalul este superb si acum chiar imi pare rau ca l-am deranjat, dar altfel nu prea credeam ca mai exista. La Gerakas am gasit chiar si urme de testoasa pe plaja pana la cuib, urme care au fost repede sterse de voluntari, insa am apucat sa le pozam si sa le filmez. Mai multe detalii despre munca voluntarilor ce ajuta la dezvoltarea speciei de testoase marine caretta-caretta gasiti aici: click aici.

O alta emblema a insulei este plaja de la Navaggio sau Shipwreck in engleza. Situata in vest intr-un golf ingust superb unde apa a sapat si macinat stanca formand minunea in mii de ani. Plaja este deosebita incercuita din trei parti de masiv de stanca alb si perfect drept, deci accesul pe plaja nu se poate face decat pe mare. De deasupra se pot face fotografii de la un balconas din metal atarnat la 450 m deasupra apei astfel incat oamenii de jos de pe plaja sunt mai mici ca niste furnici. Plaja este formata din bucatele de stanca alba cu atat mai mici cu cat suntem mai aproape de apa si mai mari spre peretele de stanca ajungamd si la stadiuml de bolovani. In mijlocul plajei troneaza epava ruginita a unei nave de contrabandisti de tigari din anii 80’. Nava maro inchis ruginiu contrasteaza foarte tare cu nisipul pietros de culoare aproape alba. Apa are o culoare deosebita asa cum in alta parte nu e, decat poate la Myrtos Beach in Kefalonia, bleu electric metalizat iar valurile sunt de culoarea laptelui. Apa este mai rece ca in alte parti din cauza curentilor si este foarte adanca la mal, la 3-4 m de mal imi venea pana la gat, insa cine a putut sa reziste unei astfel de culori a apei?

Cele doua embleme ale insulei nu sunt insa intalnite impreuna niciodata pentru ca Navaggio nu este propice pentru cuiburile testoaselor noastre, deci broastele nu vin aici niciodata si din cauza temperaturii apei si din cauza nisipului pietros, iar cald pe plaja se face dupa 13. 00 din cauza peretilor foarte inalti de stanca, ce nu lasa soarele decat dupa amiaza sa incalzeasca plaja.

Orasele importante de pe insula: Zakynthos Town = capitala si cel mai important port al insulei nu este mare, are in jur de 12. 000 de locuitori insa e cel mai impozant oras de aici, avand in vedere ca suntem undeva in provincie, orasul arata superb, are o faleza frumoasa si lunga de 3-4 km care porneste din dreptul portului, cateva biserici cu influente venetiene din care cea mai mare Agios Dyonissios se vede de pe ferryboat la venire, si multe multe cladiri cu 4 maxim 5 etaje, cateva piete printre care Solomou si San Marco (defapt ei ii spun Agiou Marcou), multe hoteluri si cladiri de birouri foarte frumoase asemanatoare celor din Corfu, magazine peste magazine cu de toate si pot spune ca aici nu am simtit lipsa unui produs anume ca in Thasos. Se simte prezenta aeroportului si fluxul de turisti straini aduc in insula toate produsele de care e nevoie pentru o vacanta reusita, mai ales pentru vestici care sunt mai pretentiosi.

Mergand spre nord din capitala gasim dealul vestit Bochali, de unde putem admira orasul foarte bine de sus si unde gasim o biserica si un vechi castel Venetian si mai multe terase cu vedere la capitala. Aici gasim un bulgar chelner si din vorba in vorba ne recomanda cate ceva de vazut, iar de la masa alaturata 4 greci ne dau solutia pentru vizitarea nordului insulei: daca ai in fata o intersectie si semnul pentru destinatia ta e la dreapta, sigur daca o iei la stanga ajungi tot acolo si eventual mai repede. Apoi ne-au zis ca nici cu GPS-ul nu au reusit sa ajunga repede acolo unde si-au dorit, adica insula are multe drumuri intortocheate si foarte incalcite si destul de prost semnalizate. Un lucru pe care l-am observat si eu: o localitate de tara incepe cu 4-5 km inainte de prima casa, foarte ciudat.

Mai sus de capitala primul oras statiune important este Tsilivi, oras mare plin de hoteluri studiouri, taverne si magazine, insa avand o plaja destul de ingusta devine foarte aglomerata, incat pur si simplu am plecat ingroziti de aici. Mai sus sunt cele doua localitati infratite Alykanas si Alykes, statiuni mai aerisite, unde e foarte greu sa gasesti un hotel daca nu intrebi pe cineva. Noi am fost in Alykanas pe plaja si am gasit o plaja lunga ingusta, dar cu o intrare lina in apa si nisip fin peste tot. Surpriza a fost ca dupa iesirea din apa cand ne-am uscat si am pus tricourile pe noi, mii de ace parca ne impungeau pielea, din cauza salinitatii accentuate din apa marii. Alykes e renumit pentru apele sale sarate si chiar langa oras se extrage sare din apa marii in cateva lacuri create de om. Si cum Alykes e lipit efectiv de Alykanas…

Dupa Alykes mergand in nord intalnesti cateva orasele mai mici Koroni, Ag. Nikolaos si Volimes, cel mai mare fiind ultimul. De aici se face un drum in dreapta care duce deasupra plajei celei mai renumite din Grecia si de unde sunt facute cele mai frumoase poze din aceasta tara. De aici se coboara spre sud prin niste sate mici Anafonitria (de unde se poate ajunge la Porto Vromi), Maries, Exo Chora (din care se ajunge la Kampi), Agios Leon (din care se ajunge la Limionas), Kiliomeno, Lithakia (de aici se poate ajunge la Agalas) si de aici iremediabil se ajunge in Laganas (se citeste Lagana cu accent pe ultimul a). Laganas e capitala distractiei din insula, este un oras statiune foarte mare, intins cu extrem de multe posibilitati de relaxare activa, cu sute de hoteluri, zeci de cluburi deschise de la 21. 00 unde muzica urla non-stop si animatoarele danseaza lasciv mai mult dezbracate, uneori si pe trotuarul din fata clubului, cu zeci de magazine de suveniruri si supermarketuri, cu mii de englezi tineri si foarte tineri care dupa 22. 00 pot fi in stare avansata de ebrietate si totusi la volanul unui Suzuki Jimny decapotabil urland cu durere infrangerea rusinoasa in fata Germaniei. Aici viata se traieste la maxim intreaga noapte, mie mi-a placut nebunia de aici si multitudinea de posibilitati si chiar si plaja care spre Kalamaki este si destul de lata si foarte nisipoasa, iar intrarea in apa e deosebit de lenta. Ce nu mi-a placut: multitudinea de ambarcatiuni aflate in apa si poluarea lasata de acestea. In dreapta Laganasului venind dinspre pamant se afla o localitate mica dar deosebit de frumoasa Keri Lake sau Limni Keriou care are si plaja si este la baza dealurilor si ofera pe langa foarte multa liniste si cateva hoteluri, studiouri si mai multe taverne foarte dragute si rustice. Mai departe de Keri lake se regaseste localitatea Keri si Farul de aici iar un pic mai la sud se afla Cape Marathia si peninsula cu nume extrem de hilar: Kakavaki.

In stanga Laganasului spre est la 4 km si sub capitala se afla statiunea noastra Kalamaki, un sat devenit statiune foarte ciudat unde strada principala este plina de zgomot de taverne si restaurante si magazine de tot felul, dar spre mare nu exista decat trei alei despartite de sute de metri de teren unde nu se construiete nimic din cauza … testoaselor. Pe acest teren se gaseste in special trestie si ierburi ori tot felul de tufisuri si boscheti. Oamenii ar vrea sa construiasca dar legislatia e incalcita si birocratia ii impiedica la fel ca si amenzile sau apropierea de aeroport. De la kalamaki nu se poate ajunge decat in capitala sau la Laganas asa ca pentru a trece in revista poate zona cea mai frumoasa a insulei trebuie sa mergem spre Zakynthos Town si la prima intersectie mare sa cotim spre dreapta spre Peninsula Vasilikos, aici era sa avem cazare chiar in sud, cateva luni am trait stiind ca ne vom caza la Kouris Studios, langa plaja superba Ag Nikolaos sud, pana cand cineva mentionat mai sus, ne-a deturnat spre Kalamaki in final. Primul oras intalnit este si cel mai mare de pe peninsula: Argasi, similar cu Tsilivi, o aglomeratie mare de hoteluri, studiouri, magazine si o plaja ingusta ce nu ofera placeri prea mari. Orasul este totusi mai placut ca Tsilivi, nefiind prea intortocheat si inghesuit. Aici am gasit si un baietas din Focsani la o agentie de turism cu care am stat un pic de vorba. Am vazut cateva hoteluri bune aici dar plaja m-a dat gata. Cel mai tare loc de prin zona e un club tare pe numele sau “Mo”, care deschide dupa 24. 00. Dupa Argasi mergand spre sud mai sunt cateva asezari micute si foarte multe iesiri din sosea catre plaje celebre cu denumiri sonore: Banana, Porto Zorro, Porto Azzuro, Plaka, Dafni, Gerakas, Mavratzis, Porto Roma de nu stiam incotro sa o luam, asa ca le-am vizitat si noi pe toate astfel incat voi scrie un review complet despre aceasta peninsula binecuvantata cu plaje deosebite si munti frumosi, unde linistea e la mare prêt, iar relaxarea e pe primul loc.

Insulele satelit: Cea mai apropiata si vizitabila este Cameo Island insula din Agios Sostis legata de oras printr-un podet de lemn si franghie. Apoi tot in Golful Laganas mai sunt Peluzo in dreptul plajei Dafni dar si aproape de Kalamaki, si Marathonissi care este superba, e un munte acoperit cu brazi si vegetatie care se termina in nordul ei cu o limba lunga de plaja galben deschis. Marathonissi se poate vizita si chiar are si o plaja mai retrasa sub munte unde poti sta la soare in mare intimitate. Mai sunt langa Keri cele doua Myzithres stancoase si mai exista doua insule ce fac parte din aceeasi prefectura cu Zakynthos si se numesc insulele Strofade la 50 mile sud, acestea sunt si singurele insule locuite.

Istoria insulei: despre istorie s-ar putea scrie un roman in mai multe volume dar nu o sa intru in prea multe amanunte ci doar o sa punctez cate ceva. Denumirea de Zakynthos vine din limba straveche de pe insula, in traducere insemnand: “multe dealuri”. O alta legenda spune ca primul locuitor al insulei si deci descoperitorul ei ar fi fost Zakyntho fiul regelui Troyei la acea data. Primele semne de viata au fost descoperite si datate din neolitic dar insemnari se gasesc incepand cu 1500 BC. Incepand de atunci si pana azi multe popoare au stapanit si au luptat pentru aceasta mica insula, pe rand Grecii Athenieni si apoi Macedonenii au stapanit insula, mai apoi romanii si mai apoi intrea sub puterea imperiului Bizantin, francii normanzi stapanesc si ei insula o perioada, iar venetienii vor detine suprematia pentru 3 secole din 1500 pana in 1800 AC, dupa plecarea venetienilor francezii preaiu pentru putin timp puterea in insula urmati de rusi (chiar si aici frateee), si dupa o mica perioada in care si turcii si-au bagat si ei coada pe aici, au venit Englezii si au format Statele unite ale insulelor Ionice aflate sub protectia imperiului lor. Perioada a fost infloritoare, de atunci incoace, incontinuu englezii tot vin pe insula, poate nu au aflat ca insula e acum greceasca si independenta. Glumesc dar tragediile nu s-au terminat odata cu independenta, in timpul razbolului al 2-lea insula a fost ocupata de germani si italieni, iar in 1953 a fost zguduita de un puternic cutremur ce a daramat aproape toate cladirile facand multe victime. Orasele au fost reconstruite incetul cu incetul si viata si-a reintrat in normal, ajungand in ziua de azi ca insula sa aibe de 10 de ori mai multi turisti decat locuitori in plin sezon.

Insula e foarte naturala si verde, dar mult mai putin muntoasa ca si Lefkada si beneficiaza de o clima mai blanda, aici rareori ninge iar temperatura medie in ianuarie e de 12 grade C. Natura a fost darnica si avem multe de descoperit in Zakynthos insa daca nu participi la excursii optionale ai venit degeaba aici, jumatate din frumusetea insulei consta in plajele salbatice, grotele si pesterile din partea vestica, apa deosebit de curata si de culori incredibile pentru noi. Peste tot in fiecare statiune exista cel putin una daca nu mai multe agentii sau birouri de turism de unde poti rezerva o excursie optionala. Ca sa va dati seama de multitudinea de oferte o sa fac o lista scurta aici si poate voi dezvolta in viitor. Deci se pot cumpara excursii de genul: Turul insulei complet de o zi (chiar se incercuieste insula nu ca in Thasos 5 km pe un mal) cu un vapor foarte rapid si confortabil ce are pana si piscinuta, Croaziera jumatate de zi la Navaggio si Blue caves, Water Park, Keri Caves si Caretta-caretta jumatate de zi cu vas cu fundul de sticla, Yellow submarine similar celui din Corfu, Seara Greceasca in diverse locuri de pe insula, Turul insulei cu autocarul si ghid, Shoping in capitala, Diving – scufundari, Water sports la Agios Nikolaos, Vizitarea Olympiei, Vizita la Athena 2 zile, Jeep Safari, O zi in Kefalonia, Echitatie, Turtle cruise, Excursie pe insula Marathonissi, Sailing. Pentru toate acestea se asigura transferal cu autocarul. Pe langa aceste oferte de masa exista si multe alte posibilitati de inchiriere de barci cu ora sau pe o zi lumina, pedaliere, jet ski… Peste tot exista birouri de inchirieri auto de unde poti lua o masinuta mica sau mai mare un pic, o motoreta, un scuter, un Atv, un Buggy (aproape un Kart) sau o masinarie ciudata asemanatoare unui buggy dar mult mai mare cu roti mari si motoare puternice. Magazinele din statiunile de pe insula sunt pline ochi de suveniruri intruchipand ceva de pe insula sau diverse nimicuri chinezesti utile sau nu, dar atractive pentru un om neantrenat ca mine. Am gasit un tricou dragut in Laganas la o grecoaica din Athena foarte draguta si cu care am vorbit un pic si ne-a intrebat pe unde am fost si apoi am facut schimb de impresii de calatorie, iar ea ne-a spus ca insula ei favorita este totusi Lefkada pentru ca are turisti mult mai putini, de calitate mult mai buna si plaje mai multe, frumoase ca cea de la Navaggio. Un tricou simpatic avea grecoaica de vanzare cu un text la moda: “Nu am nevoie de sex pt ca are guvernul grija in fiecare zi! ” (Textul a fost autocenzurat). Vederile sunt cele mai ieftine produse se gasesc si cu 0. 25 si poate si mai ieftin si au poze extrem de frumoase din toate colturile insulei. Am gasit si vederi 3D superbe, si chiar si magneti 3D. Preferatele mele sunt calendarele cu diverse poze din toata Grecia sau cu pisici sau cu orice poza frumoasa. In mare parte preturile mi s-au parut oarecum mai mici in Laganas la supermarketuri. Englezii prefera faptul ca aici gasesc bautura ieftina si distractie toata noaptea in cluburile, barurile si terasele din statiune. Media de varsta a englezilor in Laganas e sub 20 de ani, in timp ce, in oricare alta statiune trece mult de 40.

Viata e frumoasa aici si vremea trece mult prea repede, as fi vrut sa nu adorm deloc pentru a ma bucura mai mult de insula, dar acest lucru nu se poate. Eram curios sa vad o testoasa pe mal, cum sapa groapa pentru cuib si cum se misca pe mal.

Plajele din Zakynthos:

1. cea mai frumoasa Navaggio, de departe insa tot acolo pe partea vestica mai exista cateva plaje la fel de frumoase si de greu accesibile insa mult mai mici.

2. Locul acesta dupa umila mea parere ar trebui ocupat de Gerakas pentru nisipul fin, apa deosebit de curata, intinderea mare, latimea nu chiar de neglijat si privelistea extrema oferita de stancile din stanga plajei, aceasta plaja e plina de cuiburi de testoasa care trebuie respectate (mai demult era si un termen de 2 ore de stationare aici! )

3. Banana Beach foarte curata cu nisip fin si apa clara, intinsa, lata si cu terase frumoase

4. Agios Nikolaos sud, o plaja moderna cu water sports si cluburi, baruri, terase si cateva cazari in apropiere (Koukis beach hotel este foarte recomandat avand si plaja proprie si piscina)

5. Dafni pentru libertatea de a nu fi aglomerata, atmosfera pasnica, linistea adusa de muntii din spate si intimitatea faptului ca stai pe sezlong gratuit, sub copaci desi la umbra si nimeni nu vine sa-ti ceara sa cumperi sau sa bei ceva, iar bauturile si masa sunt servite de o familie politicoasa si darnica, mancarea fiind facuta in momentul comenzii ca si painea.

6. Kalamaki (si o parte din plaja din Laganas) pentru nisipul cel mai fin vazut de mine si apa curata, uneori chiar azurie si pentru cea mai calda apa din insula. Aici am vazut singurele scoici din Grecia, rare dar frumoase.

In rest ar mai fi cateva plaje de mentionat insa va las sa le descoperiti singuri. Se observa de la distanta ca plajele cele mai nisipoase si bune sunt in sud si mai ales in peninsula Vasilikos in sudul extrem al insulei, deci o cazare aici va aduce o vacanta insorita si un bronz garantat fara prea multe batai de cap. Cat am stat noi in insula 7 zile am vazut in total cam 6 nori mai mari si cativa mai mici, in rest cer senin mereu exact asa cum prognoza si accuweather.

Greu sa traiesti asa, foarte greu! Vremea buna, apa calda si prea clara cu multi pesti, munte si mare la un loc, plasme cu meciuri de la CM si in creierul muntilor si pe malul marii, mancare foarte buna, oameni ospitalieri, peisaje inimaginabile, cum sa vrei sa mai pleci de aici?

Trimis de ionescunic in 09.07.10 08:58:49

VIZUALIZĂRI: 24169 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ionescunic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Navaggio splendoarea naturii , nimic de vazut aici

mariana
[09.07.10 09:11:30]

Un adevarat ghid dupa cum ne-ai invatat........... si asteptam si pozele.........multumim

biancuta
[09.07.10 09:14:29]

Foarte frumoasa prezentarea insulei! Eu am auzit tot acum trei ani de Zakyntos, de la cumnata mea, care a fost si ea incantata de peisaj, de culoarea marii, de plaja Navajo...si asa cum ai spus si tu, multi altii (mai ales Georgiana), a completat informatiile despre aceasta superba insula.

Privitor la unul dinsimbolurile Zakyntos-ului, broasca testoasa caretta, asa este, mai toate suvenirurile au in desen o broscuta caretta. Noi am primit tricouri, magneti de frigider, ambele avand pe langa desenul insulei, o draguta broscuta caretta. Fetita noastra a primit o superba jucarie de plus, de marime destul de mare, infatisand broscuta caretta.

Acum completeezi si tu amanuntele despre insula. Felicitari!

Alina Morar
[09.07.10 09:31:21]

Superb!

Si eu m-as duce acolo numai pt plaja aceea superba.

presario
[09.07.10 09:34:57]

Foarte tare - numai tu si gEorgiana sunteti in stare de asa ceva.

chelie_d
[09.07.10 09:37:09]

cum a fost vremea in iunie?as vrea sa ma duc si eu in zakinthos,dar in iunie,deoarece este mai ieftin.....

[09.07.10 09:39:00]

Pai am fost la sfarsit de iunie inceput de iulie si a fost senin 8 zile 7 nopti in timp ce la Bucuresti a fost tare urat si a plouat mereu. Apa a fost calda intre 20 la Navaggio si 24-25 la Kalamaki.

Multumesc frumos celor care au citit asa de repede, nici nu am apucat sa incarc pozele, dar revin cu o nou portie spre seara.

creivean
[09.07.10 09:47:50]

Un SB, pentru un SuperReview. Felicitări.

Sanziana
[09.07.10 10:03:06]

foarte frumoase pozele si prezentarea, asa cum ne-ai obisnuit. Felicitari!

sandu.53
[09.07.10 10:07:22]

frumos..te-am punctat la maxim....

pepsi70ro
[09.07.10 10:39:11]

Deja sunt cucerit de Zakynthos, ai povestit foarte frumos, aproape stiu unde ma voi duce anul viitor. Ai idee, se poate ajunge cu ferry de pe insula pe continentul italian? Mi-ar place sa fac un traseu, iar ceea ce am gasit pe net nu m-a satisfacut.

Felicitari pentru review!

[09.07.10 11:20:39]

Chiar ma intrebam cand va lansa dl. Ionescu urmatoarea "sarja" de impresii din Zakynthos.

Eram curioasa ce impresie ti-a facut, dupa ce si Georgiana si Ellada s'agapo si eu ti-am facut capul tombola cu "minunata insula" si tu o tineai pe-a ta cu Corfu)))))

Si asa cum spui chiar tu in Poza 16, la ce mama dracului sa bati drmul pana acolo, 1200 km, sa vezi ce: O copaie ruginita din anii '80 pe care niste unii au scrijelit pentru posteritate you & me= love, sa faci masaj la talpi cu pietrele de pe plaja (pai, daca n-au nisip, sa aduca, sau sa puna si ei niste podete de lemn), sa faci baie in apa care dupa doi pasi iti ajunge la gat si te lasa fara ochelarii de soare cumparati la ultima promotie din Mall? Nu tu un bar, nu tu o taverna, nu tu slagaru' verii la boxe, nu tu promenada sa-ti etalezi costumul de baie in "tendinte"...

Vorba ta, nimic de vazut si mai ales, nimeni sa te vada.

Si drept pedeapsa, 400 de PMA

[09.07.10 11:27:57]

@pepsi70ro

Ai idee, se poate ajunge cu ferry de pe insula pe continentul italian?

Din cate stiu, spre Italia doar din Corfu, vreo 9 ore pana la Brindisi sau 36 de ore pana la Venetia.

Cris
[09.07.10 11:29:24]

Asteptam acest review, este plin de informatii utile. Felicitari si din partea mea.

presario
[09.07.10 11:32:47]

Superba poza 16 - chiar asa - nimic de vazut.

TORA INGRID
[09.07.10 11:38:42]

daca mai citesc multe review-uri cu Zakinthos cred ca fac o obsesie ptr insula asta, numai din ce scrii, din fotografii si din ecouri si-mi dau seama ca as putea sa ma risc anul asta sa ma duc acolo, dar undeva in septembrie. oare e ok in septembrie?

De ce-ai scris la P18 "balconul gasit cu greu"? Daca ar fi sa recomanzi o cazare super, ce mi-ai recomanda? Sunt curse charter, ca sa nu conduc atata ?

In rest, vine o testoasa de... 400 (dar nu cai putere!! )

sbacau
[09.07.10 11:41:42]

Bre ce apa!

Apa ca apa- dar ce rw!

O sa-ti spun "Enciclopedie"! Nici astea de le scot cei de la diverse ziare nu au atatea informatii ca tine. Pai cred ca ai baga in panica o armata de ghizi in cazul in care ar avea tupeul sa mai spuna si ei ceva neadavarat sau neverificat!

[09.07.10 12:17:45]

,,Foarte curios este ca sexul puilor este determinat de temperatura aerului din zona cuibului, daca aceasta este intre 25 si 29 grade puii vor fi masculi, iar daca este intre 30 si 34 puii vor fi femele.''

Asta nu stiam chiar si nici nu-mi prea vine a crede!

In rest.

@ionescunic,

M-ai facut sa oftez indelung, de dorul insulei si al emotilor pe care le-am trait acolo, in cele 2 vacante din 2008!

Nu mai am nimic de adaugat la acest review, unde numai cine nu a scris- nu stie cata truda este si cata fericire traita cand ai descoperit aceste locuri cand AiFostAcolo!

Ma bucur mult ca vacanta asta v-a umplut sufletul de bucurie!

Iar tie, care esti un mare cuceritor al tuturor insulelor ionice (Zakynthos, Kefalonia, Ithaka, Lefkada, Meganisi, Scorpios, Corfu), iti voi pune o intrebare grea:

Care e cea mai cea pentru sufletul tau?

[09.07.10 12:18:12]

@TORA INGRID

Sunt chartere si din Bucuresti si din Timisoara, iar in septembrie poti gasi oferte 2 in 1, adica platesti 7 nopti si stai 14 nopti. Ceva de genul asta am vrut eu anul acesta, dar n-a fost nici buget si nici vacanta in perioada respectiva.

Dar tin optiunile deschise

danoradea
[09.07.10 12:43:09]

Wow, asta da review, informatii complete, poze superbe, intr-adevar "nimic de vazut aici"...

Andox CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[09.07.10 12:57:45]

Se pare ca te-a contaminat si pe tine Georgiana

Grea este boala asta

Tricoul de care vorbesti cred ca a fost facut pentru problemele Greciei dar este al naibi de actual si pentru noi.

[09.07.10 15:15:29]

@Andox,

Dar ai vazut ,mai sus,in text,cum imi spunea:''Georgiana noastra''????!!!

M-au uns la suflet cuvintele simple ale lui si sincere si mi-am amintit,din nou,de prima intalnire a siteu-lui de la Poiana Brasov,unde v-am cunoscut pe majoritaea dintre voi!

mariana
[09.07.10 15:18:00]

Nicu, dupa atatia ani si locuri frumoase in grecia ai ales unul de suflet?(vreau numai unul)

[09.07.10 17:46:18]

Pentru inceput multumesc tuturor care au citit si pentru ecourile frumoase!

@chelie_d: poti incerca sa mergi in Zakynthos si spre sfarsitul lui septembrie sau chiar inceput de octombrie, e la fel de ieftin si apa e mult mai calda, iar vremea poate fi foarte buna.

@pepsi70: din Zakynthos nu exista cursa decat pentru Kyllini, m-am mirat si eu de acest lucru. In Italia cred ca poti ajunge din Patras sau Igoumenitsa ori Kerkyra, asa ca fa o ruta sa includa si Zakynthos si Corfu pentru la anul.

La intalnirea de la Poiana, Georgiana o tinea cu Zakyntos-ul ei iar Ellada imi soptea: asculta-ma pe mine Lefkada e frumoasa rau, si le-am ascultat pe amanadoua sa nu se supere.

@TORA INGRID: balconul gasit cu mare greutate pentru ca dupa ce am parcat am vazut un card de oameni care coborau pe o carare de munte pietroasa si am apucat-o pe acolo nevazand altceva. Pe masura ce coboram drumul devenea mai rau mai bolovanos si nasii carcoteau ca suntem in papuci ca ne rupem picioarele dar eu observam oamenii care urcau inapoi spre masini, erau fericiti, zambeau si radeau, deci era ceva frumos acolo ceva ce nu poti uita si am mers in continuare si aproape ne-am rupt picioarele si am ajuns in spatele navei exact deasupra plajei dar in spate si ne-am dat seama repede ca am gresit dar era frumos si aici insa pericolul e foarte mare, pietrele stau sa cada si mie imi tremurau genunchii de se loveau intre ei, asa ca dupa ce am pozat am plecat rapid suierand usor printre buze si am sunat la informatorul general (Georgiana) sa ne spuna unde e balconul. Acesta era foarte aproape de parcare ascuns de o mica cladire si de cativa comercianti de vin, dulciuri specifice, miere si ierburi aromatizate. Balconul micut rau si supendat la aproape 500m, a fost teribil, unii oameni veniti de departe nu puteau nici sa calce pe el de frica, deci eu am fost tare pana la urma ca am urcat pe el dar nu pana in capat.

Mirelutza ce faci?

mirelutza
[09.07.10 18:04:11]

idem presario ...

iti sade bine cu 10000 de puncte nu ? ( ultimele 400 cadou de la mine ...asa , ca sa rotunjesc suma )

[09.07.10 18:07:03]

@Tora ai mesaj privat, sunt chartere ale unor agentii insa deci esti cumva obligata sa cumperi la pachet si avion si cazare.

@Gerogiana mai intai o reverenta si sa-mi scot palaria apoi multumesc! M-ai scos din multe situatii pe insula. Despre sexul puilor de testoasa am vorbit mult cu o fetita care facea voluntariat si apoi am si citit intr-un ghid despre acest lucru.

Insulele Ionice mi-au placut la fel de mult si m-as intoarce si acum pe oricare dintre ele. Fiecare are altceva de oferit la fel de spectaculos si frumos asa ca oricare dintre cele 3 insule in care am avut cazare Zakynthos, Lefkada si Corfu sunt in acelasi loc in inima mea.

Si cu toate astea pentru Mariana: locul unde as pleca si acum, pe jos este Halkidiki stii cum se spune prima dragoste nu se uita, mai ales ca am fost de 3 ori acolo la rand pana sa ne luam lumea in cap.

Multumesc Mirelutza , la ecoul de mai sus am putut edita!

sandu.53
[09.07.10 18:16:49]

desi mi-a placut mult ceea ce ai scris, la fel ca tine locul unde m-as intoarce oricand este tot halkidiki...

[09.07.10 18:24:56]

Pentru echipa de moderatori va rog daca se poate atasa urmatorul videoclip cu imagini din insula , multumesc frumos : http://www.youtube.com/watch?v=-x0Uf7fCx70

webmasterXY*
[09.07.10 18:28:30]

Atasat videoclipul propus, vizionare placuta!

[09.07.10 20:14:52]

@ionescu,

Cand ai mers in croaziera si ai ajuns la Navagio, ai vazut cat de riscant era locul in care te-ai aventurat sa vezi epava,sus, gresind locul special amenajat???

De jos se vede ca un mic punctulet!

Puteai sa pici si era pacat, ca nu lasasesi in testament, cele aproximativ 600. ooo, de PMA!

Eu cred ca voi ati fost intr-un vesnic maraton, in cele 7, sincer nu-mi imaginez cate ore mai reuseati sa dormiti daca ati vazut tot ce e in fotografii!

Superbe sunt fotografiile tale, nici nu am avut nevoie sa citesc textul de sub ele, doar asa, de curiozitate am facut-o!

Acum care e urmatorul tau vis de mare???

Sau al Cristinei??

[09.07.10 20:24:36]

Asa este de jos se vede infricosetor pana sus la balconas. Avem poze din multe locuri si mai ales filmari multiple dar sa stii ca nu am apucat sa vedem chiar tot ce ne-am propus pentru ca nasii au viteza greceasca si am folosit viteza lor de desfasurare a evenimentelor.

In viitorul apropiat ne asteata un Obzor la Casablanca unde n-ai vrut sa vii si acum nu mai sunt locuri , un Corfu scurt si cine stie un halkidiki poate?

mirelutza
[09.07.10 22:54:03]

@ionescunic

....evident , inchei sezonul concediilor cu ...Grecia .

[09.07.10 23:56:17]

@ionescunic,

poate vin in Halkidiki...in septembrie.

trandafir 1970
[10.07.10 00:53:51]

Sa stii ca ti-ai ratat cariera: ai fii un foarte bun agent de turism, pleaca turistul fericit cand te intalneste, asa de bine povestesti! Corfu, Halkidiki... dar in Thassos de ce nu va mai place? Veniti cu noi in septembrie! O luam si pe @georgiana si impreuna cu @ileanaxperta sunteti cei "3 muschetari AFA" indragostiti de Grecia! (sunteti mai multi, dar pe voi va cunosc! )

[10.07.10 06:49:53]

Eu chiar sunt agent de turism, dar unul fara firma si fara plata, toti cunoscutii mei ma intreaba despre locul sau zona unde isi vor petrece concediul.

Din pacate Trandafiras nu se poate, noi avem o regula simpla, daca plecam mai multe zile, nu o putem face decat la inceput si sfarsit de luna legat, si intotdeauna in jurul weekend-ului astfel incat sa lipsim cat mai putine zile lucratoare, din acest motiv nu am ajuns la Ranca desi am fi dorit. Concediile noastre sunt programate cu mult timp inainte si ne cam tinem de ele, astfel incat sa ne putem atrage prieteni in jurul nostru, noi facem o rezervare si ei se gandesc la asta un timp, apoi se lipesc care cum pot la excursiile noastre, uneori mai multi alteori mai putini dar rareori mergem singuri.

In Thasos am fost anul trecut si sincer nu mi-e dor decat de hotelasul intim si superb (H. Kamelia) unde am stat si chiar de Eleni proprietareasa care ne trimite mereu cate o felicitare sau de rasaritul vazut zilnic din pat.

PS. Pentru cine apreciaza am mai pus cateva zeci de poze la acest rev.

krondia*
[11.07.10 10:22:09]

Nu pot decât să oftez...

oanaboteanu
[11.07.10 19:39:15]

Nic, vaz ca am fost cam in aceeasi perioada in zakynthos

Eu am apucat doar sa postez review-ul hotelului la care am stat, Eleon Grand Resort...urmeaza si cel despre insula. Review-urile pe care le citisem inainte de plecare m-au ajutat mult si regret ca nu am urmat toate sfaturile...Mai exact am luat croaziera de ozi in jurul insulei (la cererea expresa a prietenilor cu care eram) in loc sa fi optat pentru excursii de 2-3 ore...

dar revin pe larg intr-un review...

silviaj
[15.07.10 17:36:36]

Foarte frumos scris , o sa ajungem si noi in insula in octombrie la inceput , stii ceva despre vila Margarita din Kalamaki , noi acolo vom sta si avem niste temeri despre conditiile de cazare?

[15.07.10 18:45:44]

Multumesc mult, Georgiana te astept in Halkidiki cu o caracatita la gratar la taverna Panorama Kalamitsi si un Mythos rece la halba de un litru.

Krondia nu ofta ci planifica vacantele viitoare!

@Silviaj, am intrat in curtea vilei Margarita si am facut cateva poze, pare frumos, elegant dar si foarte mare cred ca are 3 corpuri, am fost si la Hotel Cavo d'oro care arata f bine si are piscina maricica si e cam vis-a-vis de Margarita si la hotel Andreolas din Laganas care si el arata binisor si e chiar pe plaja. Am vizitat aceste locatii pentru ca acestea sunt la oferte cu autocarul si ar fi o destinatie pentru socrii mei de viitor. Mama mea si ea va sta la Margarita la sfarsit de septembrie inceput de octombrie. Voi lipi niste poze aici cu vila in cauza pentru a putea vedea macar cum arata pe afara.

[10.03.11 19:49:29]

va rog frumos daca a fost cineva cazat la hotel Locanda sa-mi dea si mie cateva informatii

[10.03.11 20:15:51]

Nu am fost cazat acolo dar am ajuns langa hotel in plimbare prin statiune. Hotelul arata bine pe afara, chiar foarte bine, dar in poze camerele arata extrem de mici cam 12mp.

Cel mai important insa este ca plaja din localitate este extrem de urata, ingusta si pare murdara, in apa sunt pietre, bolovani, alge, ruine si diverse mizerii.

Localitatea nu are faleza, deci nu se poate face o plimbare pe malul marii. Singurul loc unde te poti plimba seara este soseaua ce trece prin statiune, extrem de aglomerata si unde se produc frecvent accidente, cand am fost noi tocmai avusese loc un accident fatal.

Nu m-as caza in Argassi nici daca ar fi ultimul loc de pe planeta pe scurt.

[11.03.11 13:27:18]

Multumesc mult D-nul Ionescu pentru informatie. La agentie nu prea stiu sa-ti dea informatii despre hoteluri si plaje decat generale ceea ce gasesti si in cataloagele de prezentare. Pentru familie cu copil ce hotel ne-ati recomanda si ce tip de masa? Vom merge in Zakynthos in iulie cu autocarul si nu stim ce sa cerem la agentie. Dvs. fiind acolo sunteti cel mai in masura sa ne da-ti cateva sfaturi daca nu va suparati. Va multumim anticipat si asteptam vesti de la dvs.

[11.03.11 20:07:20]

@catabossu in primul rand eu sunt Bucurestean, nu ma laud dar aici locuiesc, si am fost in Zakinthos 7 nopti cu autoturismul propriu si rudele din dotare. Deci mi-ar fi greu sa va fac o recomandare din oferetele acelei agentii de turism care vinde si Locanda.

POt in schimb sa va spun ca Argassi si Tsilivi sunt singurele statiuni / orasele din Zakynthos care au plaja extrem de ingusta si sunt foarte aglomerate.

Planos in schimb aflat langa Tsilivi ar putea fi o solutie. Nu cunosc cazarile niciunei agentii ce face Zakynthos cu autocarul insa eu daca as reveni aici m-as caza ori in Laganas pe plaja ori din nou in Kalamaki. Am inteles ca si in Alykes- Alykanas ar fi destul de placut, insa noi cand am fost pe plaja acolo am gasit din nou o plaja foarte ingusta.

Avand in vedere ca mergeti cu un copil, nu stiu cat de mic, eu va recomand Thasos sau Halkidiki pentru ca pana in Zakinthos se fac 22-24 de ore din Bucuresti, iar daca copilul e mai mic veti fi legati de statiune, iar Zakinthos inseamna Navaggio, Blue caves si Caretta Caretta, daca pe astea nu le vedeti mergeti degeaba si va si obositi pe drum atat.

[11.03.11 20:18:25]

Noi suntem din Craiova si majoritatea agentiilor de aici lucreaza cu ....o agentie de turism tur operatoare - edit webm..... Drumul pana acolo este acceptabil, anul trecut am fost in Corfu si oboseala drumului ne-a trecut cand am vazut peisajele. Copilul are 10 ani si n-o sa fim legati de statiune. Multumim mult pentru sfaturi

[11.03.11 20:45:19]

@ catabossu trebuie sa ai in vedere ca aici nu discutam despre agentii de turism, se poate discuta pe forum sau prin mesaje private.

In al doilea rand nu vad de ce nu ai putea cumpara bilete de la orice agentie care are transport cu autocarul din Craiova. Oricum pana in Igoumenitsa se fac 15 ore cu autocarul, e o diferenta de 7 ore intre Corfu si Zakinthos la transportul cu autocarul totusi.

Zakinthos e mult mai mica decat Corfu, are mult mai putine vestigii si orase/sate, insa aproape la fel de multe peisaje incredibile si in plus plaja cea mai pozata si cea mai laudata din Europa - Navaggio.

Trebuie avut in vedere chelutieli suplimentare pentru excursii optionale si inchiriere masina. In croaziera facuta imprejurul insulei am vazut o englezoaica cu 3 copii, toti sub 10 ani, unul era in carucior.

Avantajul major al insulei Zakinthos in fata insulei Corfu sunt plajele, multe, cu nisip fin si intrare lina in apa extraordinara din sudul insulei.

[11.03.11 21:08:02]

Scuze, n-am stiut. Problema nu este ca nu gasim bilete la orice agentie ci am fi vrut pareri de la persoane care au stat in acele hoteluri care sunt prezentate in cataloage si pareri despre plaje.

[11.03.11 21:22:51]

Plaja cea mai buna dintr-o statiune din Zakinthos se intinde intre Kalamaki si Laganas (9 km) in sudul insulei, in golful Laganas, nu este foarte lata dar nisipul este extrem de fin si intrarea in apa deosebit de lina, apa este extrem de curata si valurile sunt aproape inexistente.

Plaje mai bune exista, dar nu sunt intr-o statiune si nici autocarul nu va duce acolo din Craiova.

In sudul insulei, in peninsula Vasilikos, exista 3-4-5 plaje extrem de frumoase si bune, insa acolo vei ajunge cu masina inchiriata, autobuzul sau scoterul. Printre ele: Gerakas, Banana, Agios Nikolaos si Dafni, ar mai fi si altele, dar nu am fost noi pe ele.

O observatie personala : cei care merg cu autocarul nu prea scriu impresii , de ce nu stiu , cei pe care ii cunosc eu , mama si socrii mei sunt mai in varsta si nu au calculator sau pasiune pentru descrieri. Ar mai fi cativa de pe acest site care merg uzual cu autocarul , dar inca nu au fost in Zakinthos , pentru ca este o destinatie noua cu autocarul , descoperita anul trecut doar.

[11.03.11 21:28:01]

Multumim mult.

17 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
Alina Morar, biancuta, catabossu, chelie_d, creivean, danoradea, georgiana, ionescunic, krondia*, mariana, mirelutza, oanaboteanu, sandu.53, sbacau, silviaj, TORA INGRID, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Zakynthos:

• pagină generată în 0.1110098361969 sec