ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.10.2021
APR-2021
Solo
REZONABIL

la PMM* = 63 JOD

Ramada un pic dezamagitoare, dar pe ansamblu a fost OK

Pe 31 martie 2021 la ora 10 paraseam prima mea cazare din Amman si inainte de a pleca spre Marea Moarta am hotarat sa dau o scurta tura prin zona Abdali pentru a gusta ceva mancare locala la o terasa frecventata de localnici.

Am gasit o tereasa unde erau destui clienti la masa si mi-am comandat doua falafel tip club, un ceai de menta si o apa minerala. Toate la vreo 2.5 dinari. Falafelul a venit cu cartofi prajiti si a fost super gustos. Ceaiul cu menta fierbinte a fost reconfortant iar apa a plecat cu mine ca rezerva strategica.

La marginea trotuarului, in plin soare am chemat din aplicatie un Careem (Uberrul tarilor arabe) care pentru 16 dinari m-a dus in circa 45 minute la poarta Hotelului Ramada Dead Sea din Swemeh. Aparent in mijlocul la nicaieri, taxiul a fost verificat de bombe pe dedesupt de personalul de securitate. La intrarea in hotel toate bagajele trec prin scanner la fel ca la aeroport si exista atentionarea ca nu ai voie sa introduci alimente din afara resortului.

Procedura de cazare a fost parcursa rapid la ora 14 primind o camera la etajul 3 cu vedere spre dealuri, aflata pe exteriorul hotelului. Am avut ceva nemultumiri cu privire la ospitalitatea care ar trebui aratata la sosire clientilor hotelului. Eu am ajuns miercuri dupa masa si m-am cazat pentru 3 seri si nu am reusit sa inteleg de la ei cum pot comanda cina in camera avand in vedere ca din cauza pandemiei nu se tinea restaurantul deschis dupa ora 18.

Vineri era ziua din care nu se putea iesi din casa sau resort asa ca in cazul celor cazati la Ramada a ramas varianta de a se balaci la piscina hotelului sau de a merge le plaja acestuia de la Marea Moarta, cu ajutorul unui microbuz ce facea naveta spre mare pe o aleie betonata de 500 m din incinta resortului.

despre SERVICII

Atitudinea personalului a fost mai degraba distanta si lipsita de empatie. Nu le pot nega promptitudinea celor de la receptie dar profesionalismul lor era destul de ascuns sub un strat gros de indiferenta.

Personalul de la restaurant si cel de ingrijire a camerelor a dat impresia de discretie eficienta in cele din urma.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera dubla cu balcon a fost multumitoare din punct de vedere al aspectului general, curateniei si dotarilor. Avand ferestre mari si draperii pe masura putea fi pregatita corespunzator pentru lumina naturala puternica sau pentru umbra totala. Aerul conditionat centralizat mergea foarte bine.

Baia era mare si bine dotata. Aici am principalele obiectii... tot ce era din lemn avea un aspect umflat si arata necesitatea inlocuirii urgente. Consumabile erau de calitate buna si in cantitate suficienta.

Prosoapele se schimbau zilnic iar curatenia in camera era ireprosabila. Patul mare si extrem de comfortabil este unul din punctele pozitive ale camerei. Exista suficiente dulapuri, masute si scaune in aceasta camera.

Minibarul era bine dotat si functiona corespunzator. Am primit la sosire o serie de produse de ospitalitare bine venite: apa, fructe si snackuri. Somnul in aceassta camera este o placere cu conditia ca dimineata sa nu uiti sa tragi draperia ca sa te protejezi de atacul soarelui.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Micul dejun a fost destul de variat si in cantitati sufiente. Desi nu pot spune ca nu mi-a placut calitatea produselor a fost cel mult medie, fapt care care nu se pupa cu cele 4 stele ale resortului.

Pretul micului dejun a fost usor exagerat, tinand cont ca l-am achitat separat de cazare: circa 72 lei de persoana per zi. Daca era achitat la momentul platii cazarii costa doar 48 lei/zi.

Sala de restaurant era mare si curata iar personalul de sala a avut un comportament aproape remarcabil.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Resortul este situat la 500 m de plaja proprie de la Marea Moarta, aflata la -400 m sub nivelul de referinta zero. Are o piscina exterioara foarte bine ingrijita, sezlonguri suficiente si zona de sport cu masa de ping pong si teren de minifotbal.

Sunt locuri de vizitat destule cu plecare de aici dar trebuie sa apelezi la masina inchiriata pe care sa o conduci tu sau la una cu sofer care sa stea dupa tine pentru eficientizarea costului si timpului. Se poate ajunge usor la locul de botez de raul Iordan, la muntele Nebo si Madaba, la complexul arheologic de la Jerash si la castelul Kerak. Pana la Petra drumul dureaza circa 3 ore avand in vedere limita de viteza de pe autostrada.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Relaxarea la piscina este cel mai bun lucru pe care poti sa il faci.

Resortul are o serie de magazine de unde poti achizitiona destule obiecte interesante. In ziua de lockdown foarte multi tineri din Amman erau cazati aici pentru a se putea distra in aer liber chiar daca atunci cand veneau controalele trebuiau sa -si puna masca cand stateau la plaja pe sezlong.

Trimis de ultrasro in 24.10.21 22:31:01
Validat / Publicat: 25.10.21 08:20:24

VIZUALIZĂRI: 2557 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ultrasro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 Ceva camile pe langa hotel
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 63.75 JOD pe cameră

artemisa24 CONS. ONORIFIC AFA / ORIENTUL MIJLOCIU
    [25.10.21 16:10:06]

Am fost si eu cu ochii pe acest hotel dar din cauza faptului ca e cam departe de Marea Moarta si in general, cam departe de tot (asa cum se si vede din pozele tale)... am renuntat

Oricum cred ca a fost o vacanta interesanta... felicitari pentru review!

ultrasroAUTOR REVIEW
    [25.10.21 23:36:33]

@artemisa24: microbuzul hotelului face ture din 30 in 30 minute de la piscina hotelului catre plaja de la Marea Moarta... distanta este cam de 500 m... apoi mai sunt vreo 60 m de mers pana la intrarea in apa...

artemisa24 CONS. ONORIFIC AFA / ORIENTUL MIJLOCIU
    [26.10.21 09:12:02]

@ultrasro: am ajuns si eu la Marea Moarta dar pe partea cu Israelul si am "cules" din ea cativa bulgarasi mici de sare... a fost tare haios... autocarul a oprit chiar acolo in dreptul hotelului Daniel, unul dintre cele mai mari hoteluri din zona...

Yoda
    [26.10.21 12:25:14]

@ultrasro: Ce este pe farfurie in poza 09? Crema de branza cu miere?

ultrasroAUTOR REVIEW
    [26.10.21 18:25:53]

@Yoda: Cred ca in poza 9 in partea stanga era Labneh (crema de iaurt) la care trebuia sa pun putin praf de menta. Deasupra ceea ce pare miere e uleiul extravirgin de masline. Ele oricum trebuie amestecate inainte de consum.

Yoda
    [26.10.21 20:35:17]