ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.10.2021
Cuplu
PREȚ 31
Raport PREȚ/CALITATE: EXCELENT

Unde mâncăm? Taverne în Kastraki-Kalambaka

NB: Articol selectat ca fiind „de interes editorial crescut— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente (din anul curent sau anul trecut!) în rubrica curentă; — (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii. Voturile FB/FU, B/U sunt de valori semnificativ mai mari.
[fb]
NOU TIMP CITIRE: 4 MIN

Dias, perfect pentru noi

TIPĂREȘTE URM de aici

Unul dintre puținele locuri deschise în Meteora, în iulie, a fost Taverna Dias. Eram lihniți, taverna de lângă Sofia - vezi impresii era deschisă doar seara așa că, la recomandarea gazdei noastre am mers la sigur, la Dias.

Bătea vântul pustiului peste tot, greu am fi făcut o alegere, mai cu seamă că obloanele erau trase la multe cârciumi și pensiuni. O să atașez câteva foto din zonă, ca să vă faceți o idee despre orășel și împrejurimi, nu am să scriu un articol separat despre stânci și mănăstiri.

Așezată în buricul târgului, la 10 minute de mers agale de la Sofia, taverna Dias beneficiază de o priveliște de poveste, ireal de frumos era totul.

La o masă, pe trotuar, stăteau de vorbă câțiva oameni, erau proprietarul și bucătăresele. Ce dubii să avem? Ce era să alegem când Meteora era cam goală, ce criteriu puteam avea în condițiile în care nu erau turiști cam pe nicăieri?

E bine de știut că și în vremuri nașpa această afacere de familie funcționează, ei așteaptă oaspeți cu zâmbetul pe buze, chiar dacă zâmbetul e cam amar ești bine primit și excelent servit.

Mesele erau din lemn, acoperite cu fețe albe, scaunele confortabile, meniul subțirel, prețuri bune. Aveau ceea ce doream noi și-am fost foarte încântați. E drept că am hotărât să consumăm orice în afară de carne, fructele și legumele sunt la îndemâna oricui, nu riscam vreun „deranjament” , m-am gândit la ceva care poate fi preparat pe loc, nimic decongelat.

Tzatziki costa 3 euro, vinetele 3 euro, feta 2.5 euro, zucchini 3.5 euro, o pita 0.50, berea la sticlă 3 euro.

Porțiile au fost mai mult decât generoase, tzatziki a fost excelent, salatele demențiale, feta la grătar era presărată cu mult oregano pe care l-am îndepărtat cu succes.

Salata mea arăta într-un mare fel, a fost divină, a mers de minune cu dovleceii crocanți.

Berea Mamos a fost cea mai bună bere băută de mine vreodată în Grecia, era tare, rece și extrem de gustoasă.

Cu toate că nu mai puteam mânca absolut nimic, am comandat și un desert, n-am putut rezista tentației. Înghețata de casă stropită cu dulceață de cireșe amare, toate puse pe un pat de portokalopita, a fost dumnezeească.

Întreaga consumație a costat 31 euro, n-am putut mânca tot, comandasem mult prea mult pentru doar două persoane. Plus că oamenii ne-au răsfățat teribil, erau tare încântați de exclamațiile mele, erau bucuroși de oaspeți. Wi-fi funcționa bine, omul meu a fost încântat. Oricum, semnalul de la Telekom era maxim, eu n-am avut nevoie de niciun wi-fi.

A fost o masă prânzo-cină, am lenevit mult timp pe-acolo, n-am mai ajuns la taverna de lângă Sofia Rooms de unde se auzea muzică la ceas de seară, când ne-am întors din plimbările noastre.

Din cauza acestor vremuri tulburi, marea majoritate a grecilor din zonă au preferat să-și pună lacăt pe prăvălii. Pot afirma că a fost un avantaj pentru noi, a fost totul aerisit, am profitat de natură și ne-am uțupit pe la mănăstiri, acolo-i totul desprins din povești, te îndrăgostești iremediabil, parcă ești mai aproape de cer.

Religios sau nu, trebuie să vezi și să simți Meteora, frumusețea ei te copleșește, liniștea din jur îți mângâie urechile, fiecare durere de picioare pricinuită de urcuș se pierde în mulțimea emoțiilor care-ți copleșesc mintea și simțurile. Am mai simțit asta în Cappadocia, este uimitor de relaxant să privești stâncile și să te bucuri că ești binecuvântat.

Citește și CONTINUAREA aici

[fb]
Trimis de krisstinna in 21.10.21 09:01:39
Validat / Publicat: 21.10.21 09:40:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (krisstinna); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P05 Vederea făcea toți banii

Puteți VOTA acest articol: voturi de valoare mărită

robert [21.10.21 09:59:00] »

e frumos când e gol, când nu e aglomerația aia infernală. E cam trist, dar e frumos!

Să vă fie de bine!

webmaster [21.10.21 11:03:42] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

maryka CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [21.10.21 15:47:01] »

Foarte frumoasă priveliștea, acolo și mâncarea trebuie să fie mai bună!

Desigur, glumesc! Dar trecând peste asta, arată foarte apetisant păpica voastră, iar despre berea Mamos eu am scris demult, noi am descoperit-o în 2018 în Nysiros, apoi în Kos, am băut și anul acesta în Corfu!

Aștept să poveștești ce ați făcut pe acolo! În afară de Meteore!

Te pup cu drag, o zi faină!

krisstinnascris / TELEFON [21.10.21 19:56:44] »

@robert: Mie-mi place aglomerația dar nu peste tot, recunosc.

La Meteora m-am bucurat de lipsa oamenilor, citisem in articolul lui @crismis că e foarte aglomerat mereu, că nu ai niciodată șansa să vizitezi împrejurimile fără mulțimi de turiști, că nu găsești niciodată loc de parcare la mănăstiri.

Si, culmea, in afara de mine nimic nu era trist, era liniște, verde și cald și pustiu, adică perfect.

Multumesc de vizită, cuscre, luni mi-a zis Cami ca ești in Zanzibar, azi ești acasă. Când ai timp pentru toate aceste plimbareli?

krisstinnascris / TELEFON [21.10.21 19:57:40] »

@webmaster:

krisstinnascris / TELEFON [21.10.21 20:05:02] »

@maryka: Știi că ai dreptate? Mereu spunea soțul meu că mâncarea era mai bună și mai ieftină la Dias, compara Kefalonia cu Meteora. In

Kefalonia e totul e exagerat de scump, părerea mea.

Nu mai țin minte când ai scris despre Mamos, sigur am citit și am uitat.

Cert e că până și berea era mai ieftină și mai bună la Meteora comparativ cu Kefalo, iar Mamos nu am găsit pe insulă.

Te imbratisez cu drag, mulțumesc frumos pentru cuvinte

Mioritik🥂🌺scris / TELEFON [24.10.21 22:19:55] »

Haluuumi... 🤔

maryka, Mioritik🥂🌺, robert