ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.10.2021
OCT-2021
Prieteni
EXCELENT

Restaurantul Dolphins, din Sami, Kefalonia, mâncare proaspătă și gustoasă

Restaurantul Dolphins este situat pe malul Mării Ionice, în portul Sami din Kefalonia, poziționată mai exact: ultima terasă de pe partea stângă, dinspre mare, cum se coboară de pe barcă.

Terasa este destul de mare, cu mese și scaune din lemn, înconjurată de multă verdeață și plante decorative din ghivece. Peste drum de terasă se află clădirea restaurantului Dolphins cu mâncare tradițională din Kefalonia.

Acesta este o afacere de familie, cu o vechime din anul 1993, iar patronul, Dimitris se implică în activitatea de servire la mese, socializează cu turiștii, iar nouă ne-a oferit din partea casei uzo și mie un fresh de portocale.

Pentru că eram din România, ne-a trimis chelnerul român la mesele noastre, ca să se ocupe de noi așa cum se cuvine. Apropos, chelnerul era un student la medicină și psihologie din Constanța, volubil, care a lucrat toată vara, iar atunci când am ajuns noi acolo, pentru el a fost ultima zi de lucru pe anul acesta.

Programul este de la ora 8 – 00, teoretic, practic ne-a spus că se deschide la ora 11 dimineața. Se oferă și serviciul de take away, fără livrare.

Noi am fost 20 de persoane, adică două bărci, am mâncat ceea ce am comandat dar am gustat unii de la alții permanent, dacă pofteam sau eram curioși de gustul mâncării.

Eu am consumat o doradă locală (10 euro), proaspătă, la grătar, care a fost gustoasă și un fresh de portocale... am mai băut apoi încă unul din partea casei.

La atâta amabilitate am răspuns și noi cu o sticlă de palincă de prune, de 5 ani vechime, care i-a plăcut foarte mult lui Dimitris. Acesta știa și câteva cuvinte și propoziții în limba română. Atmosfera a fost una prietenoasă și relaxantă.

Până să sosească mâncarea, am primit din partea casei pâine prăjită cu ulei de măsline și verdețuri aromatice.

Am mai mâncat icre iar la masa noastră s-au comandat și caracatiță, pește biban, doradă.

Mâncarea a fost bună, recomand acest restaurant.

Trimis de Dana2008 in 13.10.21 13:58:32
Validat / Publicat: 13.10.21 17:14:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 420 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Restaurantul Dolphins, din Sami, Kefalonia, terasa

[13.10.21 17:01:39]

Mutat în rubrica "Unde mâncăm în zona Ag. Eftimia?, AGIA EFTIMIA" (nou-creată pe sait)

[13.10.21 19:27:33]

@webmasterX: Mulțumesc frumos!

[13.10.21 20:52:42]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[14.10.21 08:11:58]

@webmaster: Mulțumesc frumos!

[14.10.21 10:06:33]

Da' circuli, nu te-ncurci, bravo! Cum a fost vremea în octombrie în Kefalonia?

Mi-e foamne , te pup!

[14.10.21 10:22:02]

@Aurici: Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Aceasta a fost o excursie care trebuia să aibă loc în 2020, dar din cauza pandemiei s-a amânat pe anul acesta.

Am avut noroc de vreme bună, de dimineață până seara am stat pe barcă, în apă și la plajă în costum de baie. O săptămână de baie și plajă pe insulele din Marea Ionică.

Ce a fost fain a fost că plajele erau ocupate în proporție de 90% doar de noi.

Sâmbăta trecută am făcut baie in Egremni, apa era foarte caldă, soare... îți dai seama ce șoc a fost când am ajuns in Romania duminică pe la ora 1:30 a. m.

E prima dată când merg la căldură atunci când în România este frig și recomand această schimbare de climă. Chiar este o variantă bună pentru a schimba concediul de vară cu unul de toamnă în Grecia.

Călătorii plăcute! Pupici, Aura!

[14.10.21 10:39:12]

@Dana2008: Mulțumesc pentru detalii. Și eu mă gândesc la o variantă de genul ăsta pentru că nu mai suport atât de bine căldura de vară. Singura problemă o am cu faptul că se scurtează ziua și se reduc posibilitățile de hălăduială dar, na, nu le putem avea chiar pe toate pe lumea asta.

Acu, planuri de vreme rea că uite ce-i la noi. Trebuia să ieșim în week-end-ul ăsta dar am lăsat-o baltă... Pupici, acomodare plăcută înapoi .

[14.10.21 10:47:26]

@Aurici: acomodare... sunt răcită așa de bun venit

[14.10.21 11:08:14]

@Dana2008: Ai grijă de tine!

Aurici, Dana2008

• pagină generată în 0.063812017440796 sec