ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.08.2021
REGIM MASĂ UAI
Raport PREȚ/CALITATE:
EXCELENT

Nirvana Cosmopolitan Resort (ex Kervansaray Lara) 5

NB: Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ— (1) la momentul publicării, în rubrica curentă nu existau impresii din anul curent sau anul trecut ; — (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii. Voturile FB/FU, B/U sunt de valori semnificativ mai mari.
[fb]
NOU TIMP CITIRE: 3 MIN

Nirvana Cosmopolitan, un hotel recreat

Hotelul Nirvana Cosmopolitan este situat la intrarea in Lara,

Transferul de la aeroport s-a facut rapid cu auto individual si am primit si un buchet „welcome flower” din partea reprezentantului touroperatorului partener.

Am ales aceasta cazare deoarece are pet concept pentru turistii care doresc sa mearga cu animalul de companie in concediu si pentru care sunt apartamente special amenajate pentru acest concept, care include 2 camere si hol open space, minigradina imprejmuita ca sa iti lasi cainele afara, toate camerele cu acest concept sunt la parter.

Toate aceste amanunte le-am aflat la hotel deoarece site-ul hotelului nu este inca terminat, iar agentia de unde am cumparat biletul nu a putut sa imi dea detalii complete.

despre SERVICII

Servicii de 5 *, isi merita fiecare steluta.

Hotelul este complet renovat, are un concept nou, modern, straluceste la propriu, este foarte frumos, nu am avut absolut nimic de comentat sau vreo nemultumire.

Fiecare unitate de cazare are un P-asistent la dispozitie care iti rezolva toate problemele in caz ca ele exista, sau iti da toate informatiile pe care le doresti.

Personal amabil, ospitalier, specific Turciei

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera superior, 36 mp, generoasa, curata, paturi confortabile, lifturi pot sa spun sageata.

Hotelul in general cu suprafata generoasa, complet regandit fata de ce am mai vazut prin rewieuri. Este regandit complet ca spatiu, compartimentare si reamenajare in stil modern.

Nu am stat in apartament pet concept deoarece neavand acasa toate info mi-a fost frica sa iau catelul cu noi. Dar toate hotelurile Nirvana au acest concept, ceea ce este de laudat. Se plateste extra 40 euro/zi pentru caine, detaliu ce l-am aflat de la P-asistent.

In camera produse L, occitane.

Minibarul completat cu darnicie zilnic.

Curatenie la 2 zile.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Fiind an in care sunt masuri impuse Covid, restaurantul principal si celelalte de la piscine si plaja au fost in asa fel concepute incat sa nu ai contact direct cu mancarea, erai servit din spatele panourilor. Foarte bine, s-a evitat risipa si accidentele.

In rest mancare foarte buna si proaspata, variata, mancare cu specific turcesc, in fiecare seara friptura de rata si fructe de mare pentru pretentiosi.

Apa la sticla nu la pet, Bere Corona, Efes, toate la sticla...

A fost primul hotel la care s-a putut servi in UAI vodca Absolut, sau Jack Daniels.

Pot sa mai remarc faptul ca au un restaurant deschis non stop, denumit Fellini pentru turistii care vin sau pleaca in intervalul 22-07.

Un hotel cu standarde inalte de calitate.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja este in linia intai, deci privata, putin cam departe dar se poate merge cu masinuta hotelului, are un pier cu bar si sezlonguri, marea de 1,40 cam pana la 300 m in larg. Minunat.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Nirvana Cosmopolitan are destule piscine, spatiu generos, un aquaparc deosebit pentru copii si nu numai, echipa de animatie, iar seara sepctacole pe diverse tematici dar de inalta clasa, si asta mi-a placut mult.

Muzica Live la bar, dj, multe posibilitati de distractie.

Centrul spa cam scumpicel, 1 ora de masaj 100 euro, Hamam 3 persoane 1 ora 140 euro.

[fb]
Trimis de liliigarelu in 12.08.21 20:30:25
Validat / Publicat: 12.08.21 21:26:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (liliigarelu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P19 Aquapark - deosebit

Puteți VOTA acest articol: voturi de valoare mărită

webmasterX [12.08.21 21:22:47] »

Odată cu primul review încărcat - unul bun! - @liliigarelu: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

webmasterscris / TELEFON [12.08.21 21:28:28] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

m liviuscris / TELEFON [12.08.21 22:11:40] »

Felicitări pentru vacanta frumoasă. Au investit nu gluma în modernizarea resorturilor pe care le au achiziționat. Și Amara Dolce Vita din Kemer este unul dintre ele și cu siguranță venind cu servicii de calitate vor fi o opțiune de luat în calcul!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [12.08.21 23:08:20] »

@liliigarelu:

Într-adevăr, hotelul este de nerecunoscut după preluare şi renovare.

Interesant conceptul pet friendly şi foarte greu de găsit. Există vreo limită de greutate pentru animăluţ?

Puţin ciudat şi diferit de ce îmi amintesc eu.

Sigur nu ai pus un zero în plus la cei 300 metri?

liliigarelu [13.08.21 10:52:18] »

@nicole33:

1. Nu este limita de greutate pentru catei. Pe plaja dimineata devreme erau un Labrador si un Pug.

Se completeaza un formular la rezervare cu toate detaliile despre caine, varsta, greutate, medic veterinar, nr. pasaport international, vaccinuri.

liliigarelu [13.08.21 11:03:23] »

@nicole33: 2. Aplicatia de pe telefon Samsung Health mi-a aratat din fata receptiei pana la plaja 1000 m. Daca greseste aplicatia, am gresit si eu. Era destul de mult de mers.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [13.08.21 18:44:29] »

Mulţumesc pentru lămuriri.

M-a derutat puţin pătuţul din poza P10.

În prezent nu mă mai interesează acest aspect, dar când aveam căţel mi-aş fi dorit să o pot lua cu mine în vacanţă. Găsisem la vremea respectivă un hotel foarte ok în Bulgaria, cu un număr limitat de camere pentru posesorii de animăluţe, dar care limita greutatea la 8 kg, cât o pisică mai dolofană , mult prea puţin pentru noi.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [13.08.21 18:50:02] »

@liliigarelu:

Nu despre distanţa până la plajă am comentat. Ştiu unde este hotelul de pe vremea când îl chema Kervansaray

marea de 1,40 cam pana la 300 m in larg.

Ai afirmat că marea se adânceşte abia după 300 metri.

Eu zic că apa devine adâncă şi mai repede de 30 metri.

EDUARD1 [08.09.21 15:18:32] »

Sunt mai multe concepte de servit masa la acest resort? Pe site-urile agentiilor apar mai multe concepte si all si ultra all si unul local all! Nu am reusit sa obtin informatii suplimentare de la nimeni. Poate ati observat pe timpul sejurului, ceva de genul bratari diferite ca si culoare la maini sau altceva? Multumesc!

liliigarelu [09.09.21 16:56:01] »

@EDUARD1: Bună. Da, am observat si noi pe site-uri ca sunt mai multe concepte dar nu stiu ce sa zic. Noi am cerut UAI iar pe voucher am avut Luxury high all inclusiv si cred asta e conceptul.

Bratarile erau aceleasi la toata lumea. A baietelului s-a rupt si i-au dat alta culoare diferita de a noastra... dar pur si simplu cred ca erau diferite in functie de lotul achizitionat. nu pot sa spun concret.

Hotelul e destul de mare... si ar fi destul de complicat sa faci o diferentiere pe concepte.

EDUARD1, liliigarelu, m liviu