ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2010
DIN: Tunari [IF]
ÎNSCRIS: 08.05.10
JUN-2010
2 AD. + 1 COPII

Relaxare la mare la soare

Salutare,

Se vede ca a fost lumea plecata in vacanta, au aparut multe pareri si opinii. So, am sa imi adaug si eu impresiile despre concediul petrecut la Rixos Lares impreuna cu 6 prieteni plus un copil. Este prima oara cand postez, asa ca nu fiti prea duri daca v-am scris prea multe informatii sau sunt mai abramburite. Am sa prezint mai intai cam cum am perceput concediul, dupa care la sfarsit am sa pun separat minusurile.

Asa ca o sa o iau cu inceputul, spunand ca agentia prin care am plecat (reseller pentru o foarte mare agentie) si-a facut treaba, jos palaria. De la recomandarile referitor la perioada propice de cumparare a sejurului dpdv al ofertelor, perioadei si terminand cu cele pentru hotel nu am ce sa le reprosez. Am avut la timp toate actele iar pe aeroport nu am avut probleme cu orele de plecare sau sosire…totul a fost precum scria. Cu o zi inainte de plecare am fost informati printr-o hartie despre ora la care va veni autocarul sa ne ia pentru a ne duce la aeroport, orarul respectandu-se din nou intocmai. Ghidul de acolo a fost un pic cam plictisit la intalnire insa acest lucru s-a datorat poate si faptului ca deja mai fusesem in Turcia si deci nu prea mai putea veni cu lucruri noi astfel pierzandu-ne de clienti.

Check-in-ul de la hotel a fost destul de rapid, prietenii nostrii primind camerele la 1 ora dupa ce am ajuns acolo. Eu am primit mai tarziu camera lucru pentru care am fost suparat neintelegand ce se intampla, insa am avut parte de o surpriza placuta (atat din partea agentiei care a initiat totul cat si din partea hotelului) referitor la faptul ca pe voucher-ul nostru scria honeymoon drept pentru care ei si-au dat silinta sa ne aranjeze toata camera cu petale de trandafiri, ne-au asteptat cu fructe, sampanie si tort, iar a doua zi dimineata am servit micul dejun in camera. Nu ne-a lispit nimic din camera, de la sapun, periute de dinti cu pasta si alte cele pana la halate si papuci diferiti pentru domni si domnisoare J.

Hotelul este maricel si se vede ca au incercat sa faca ceva imbunatatiri la el insa timpul scurt de la preluare probabil ca nu le-a permis sa le finalizeze pe toate. Camera a fost una de dimensiune normala, de care nu ma pot plange. A fost curata, asternuturi schimbate la 2 zile (uimitor ce pot face 2 euro), prosoape la fel desi nu solicitam. Aveam dotarea standard cu plasma si DVD player pentru muzica, minibar umplut zilnic daca consumai (se regaseau Cola, Fanta, Sprite, Nestea de lamai si piersici, apa plata, apa minerala, bere Efes, si sucuri Cappy, ciocolata, alune si chipsuri). In baie era intr-adevar dus nu cada, insa sincer nu am resimtit-o ca pe o lipsa tinand cont ca nu petreceam asa de mult timp in camera). Am avut 2 cartele de acces astfel incat puteai linistit sa lasi AC-ul sa functioneze tot timpul. Daca iti dadeau o singura cartela aveai posibilitatea de a cere o a doua cartela la receptie sau sa inserezi acolo un alt card (gen card bancar, carnet de conducere, card de la valiza, etc).

Piscinele hotelului erau foarte curate, cu sezlonguri aproximativ suficiente si cu apa calda. Daca stateai la piscina erau niste chelnerite pe role, care veneau si te serveau cu ceva de baut. Lucrul acesta nu se intampla insa la plaja unde era foarte frumos, curat si mult mai racoare. Puteai sta si pe ponton pe niste perne insa nu era la fel de comod ca pe sezlong. Plaja era lata iar intrarea in mare era destul de lina, astfel ca cei cu copii mici pot sta linistiti. Deasemenea mare era foarte curata si calda.

Aveai posibilitatea sa stai pe sezlong si pe iarba la umbra palmierilor, iar din loc in loc erau niste hamace puse la umbra unde te puteai odihni la pranz.

Ca un "word of advice", daca doriti sa stati in jacuzzi seara si acesta nu functioneaza, sa nu fiti dezarmati si porniti-l din cele 2 butoane de pe jos din stanga acestuia: D.

Acum despre partea de "entertainment" si facilitati in cadrul hotelului, acestea sunt suficiente pentru un sejur scurt astfel incat sa nu te plictisesti. Dintre acestea, gratuite altele decat activitatile zilnice organizate de ei, ai posibilitatea sa folosesti sala de fitness, care este foarte bine dotata, 2 tipuri de sauna (in perioada in care am fost noi una dintre ele a fost in revizie) si baia turceasca urmate de cateva moment in camera de relaxare si care seara dupa o zi de agitatie sunt foarte linistitoare toate deschise intre 08. 00 - 20. 00, cinema care in perioada aceasta difuzeaza meciurile de la campionatul mondial pentru impatimiti (bine, acum mai este putin:)). Sa nu uitam posibilitatea de a lua o canoe si a vasli de-a lungul plajei si pentru cei mai indemanatici si priceputi windsurfing.

Ca si activitati organizate de echipa hotelului sunt dimineata la ora 10. 00 morning gym, beach-volley in fiecare dimineata la 10. 30 si dupa-amiaza la 16. 30, tot la 10. 30 si la 15. 30 este Archery (langa piscina cu jacuzzi), la ora 11. 00 Darts la barul de pe plaja, la 11. 30 Aqua-gym, la ora 16. 00 polo si la 17. 00 fotbal si aerobic. Din ceea ce am observat eu activitatile cu cea mai mare cautare din punctul meu de vedere (ca si baiat) erau volei-ul, fotbalul si darts-ul si spun asta pentru ca in momentul in care incepeau si mai veneau intarziati nu tot timpul mai puteai intra in joc, si aici ma refer in special la fotbal si darts. Insa intervalul orar in care se desfasurau aceste activitati era gandit de asemenea maniera incat nu puteai face activitatile una in continuarea celeilalte intrucat timpul de desfasurare al acestora nu iti permitea. Puteai sa mai joci baschet, tenis (insa daca nu aveai racheta si mingi trebuia sa le inchiriezi contracost) si langa piscina erau disponibile tot timpul zilei 2 mese de ping-pong.

Pe langa acestea, intr-una dintre zile, au adus un perete pentru escalada, nu foarte mare insa destul cat sa te amuzi. A fost organizata si o petrecere cu spuma pe plaja care deasemenea a avut mare priza la public si un concurs la piscina. Aceste lucruri sunt ciclice din ce am observat la ei, in fiecare zi a saptamanii repetandu-le la fel ca si campionatele care se desfasoara in fiecare zi (polo, beach volley, darts, archery, etc).

Seara, de la ora 22, 00 pana la ora 23. 00 erau organizate spectacole la piscina. Hotelul nu are un amfiteatru propriu, insa la piscina este amenajata o terasa in trepte gen amfiteatru unde se poate sta la masa cu un cocktail si urmari spectacolul. Acestea nu au fost foarte variate (adica mai mult acrobatii), trupe din Ucraina insa fiecare individualizata prin ceva. Au fost si formatii live fie la piscina fie la beach-bar (la beach bar a fost organizata o seara cu muzica latino deasemenea). De la ora 0. 00 incepea discoteca din subsolul hotelului insa nu este ceva de luat in seama, decat poate pentru faptul ca este singurul loc unde gasesti la ora aceea un bar deschis si poti sa iei bauturi (exceptand mini-bar-ul din camera si room-service bineinteles). Drept dovada ca nu prea se punea prea mult accent pe aceasta discoteca este si faptul ca sambata, lunea si joia echipa de animatie organiza seara de disco de la 0. 00 pana la 2. 30 - 3. 00 intr-o discoteca din apropierea hotelului unde aveai asigurat transportul si intrarea, bauturile trebuind sa le platesti.

Pentru cei mici exista si Rixi Club care avea activitati antrenante si ii tinea ocupati pe timpul zilei. Desemenea, seara, inainte de spectacolul pentru cei mari, era Mini-Disco unde pe langa nelipsita melodie Arafi, anul acesta a aparut un nou hit care se cheama Kentucky Fried Chicken, Pizza Hut & McDonalds (si nu glumesc), poate la fel de catche ca prima. Toboganele erau si ele un punct de atractie si nu erau foarte aglomerate. Nu recomand pe cel central decat daca vrei sa te amuzi, intrucat cantitatea de apa nu este suficienta sa transporte pana jos o persoana de 75 kg...

Cam acestea ar fi activitatile la care puteai participa fara sa te implice in nici un fel din punct de vedere al banilor. Pe langa ele mai erau insa si altele care costau, unele mai mult, altele mai putin. Incepeau cu nelipsitele sporturi de apa cu motor gen bombardier (35 Euro-13 minute), parasailing (50$ - 1 persoana, 70$ - 2 persoane) si continuau cu biliard, bowling si jocuri arcade. Tot contra-cost mai erau pavilionale de la piscina si cele de la plaja, al caror singur avantaj era faptul ca nu te mai duceai tu pana la bar sa iti iei o bautura ci ti-o aduceau ei. Altfel, stateai langa piscina/mare si sezlonguri, auzeai si vedeai acelasi lucru ca toata lumea doar ca plateai 100 $ pentru asta. Din aceasi categorie face parte si zona VIP de la specatocolele de seara unde erau amenajate niste fotolii cu bauturi pe masa si ceva de rontait si o persoana dedicata care sa te serveasca si pentru care trebuia sa scoti din buzunar 120 $. Partea proasta la astea era ca daca pentru pavilioanele de la piscina plateai pentru o zi intreaga, aici specatacolul dura doar 1 ora si cu cat veneai inainte sa zicem cel mult 2h jumatate. Partea buna pentru turci era ca aveau destui clienti: D spre deosebire de pavilioane unde am vazut o singura data pe cineva la plaja si o data la piscina.

Pentru ca tot incet-incet la capitolul contra-cost, am sa mentionez aici si Spa-ul care are o gama variata de masaje cu preturi cuprinse intre 30 Euro si 80 Euro. Ceea ce mi s-a parut ciudat aici a fost faptul ca daca vroiai sa negociezi puteai, obtinand reduceri intre 15% si 25% pentru un masaj. Oricum, va recomand sa le faceti in primele zile intrucat dupa 2 zile la soare, atingerile maseuzei nu mai sunt la fel de placute:).

Tot cu plata erau si deja de acum binecunoscutele fotografii (mai putin cele facute de echipa de animatie pe la diversele activitati pe care le organizau), insa un lucru care mi-a placut aici era faptul ca nu erau asa de insistenti cu fotografiile ca la alte hoteluri. Iti faceau cateva poze, daca doreai mai multe le spuneai si iti faceau, daca nu, nu.

Am lasat pentru la urma subiectul cu restaurantele pentru ca desi am observat ca este printre cele mai disputate subiecte, pentru mine personal mi se pare ca reprezinta doar 10-15% dintr-un concediu reusit.

So, mancare este destula, de dimineata pana seara. Daca vrei sa faci un experiment, poti incerca sa mananci de la 7. 00 azi pana la 7. 00 maine si vei gasi de mancare. Acum, cat de buna sau de variata, aici este un subiect pe tema caruia cred ca se poate dezbate pana la nesfarsit pentru ca fiecare in parte este un individ si are gusturile lor. Parerea mea este totusi, ca este destul de greu sa nu gasesti ceva care sa iti placa si sa mananci.

Dimineata, la restaurantul principal - Sunflower Restaurant se servea micul dejun de la 7. 00 pana la 10. 00 si se continua cu un mic-dejun tarziu de la 10. 00 la 11. 00. Ca si papica gaseai tot felul de branzeturi (unele mai sarate, altele mai putin), cateva tipuri de mezeluri (sunca, parizer si salam), peste (in saramura, in otet sau afumat), omleta-jumari (puteai deasemenea sa iti personalizezi omleta si sa o faci cu ce doreai tu), oua ochi, o gama foarte variata de patiserie, iaurt (mai gras, mai slab), cereale, biscuiti, fructe si in cele din urma (stii cum e, lasi la urma ce e mai bun) clatite cu tot felul de dulceturi si ciocolata. De baut puteai alege din sucuri la dozator (eu unul nu le recomand nimanui, zici ca sunt facute din pastile efervescente), ceai (turcesc sau la plic - trebuie incercat cel de mar rosu, este demential), diverse cafele (insa de la dozator). Pentru cei mai mici dintre noi se poate cere lapte cald.

Nu cautati sucuri fresh pentru ca nu o sa gasiti decat la Moonflower Patisserie Bar (chiar sub restaurantul principal, langa un mic magazinas de unde puteti cumpara creme de plaja, tigari colace si alte nimicuri la preturi de mall: D) intre 14. 00 si 18. 00. Aici, in intervalul acesta orar veti gasi diverse prajituri, gustari si biscuitei deasemenea.

Incepand cu ora 11. 00, la barul de la piscina si la cel de pe plaja poti gasi pe un baiat care se plimba cu un carucior cu covrigi care sunt gustosi si merg bine la o bere.

La pranz, de la ora 12. 30 pana la 14. 30 daca nu ma insel, se deschidea din nou restaurantul principal pentru pranz. Mancarea nu stiu exact cum era sau ce fel pentru ca sincer nu am mers niciodata. Prietenii nostrii de mai duceau insa numai cat sa manance o supa (care era gustoasa din cate am inteles). Preferam in loc sa ne inghesuim acolo, sa servim pe la 3 o salata si o gozleme acompaniate de o bere sau un ayran la restaurantul a' la carte mexican, care este situat in drum spre plaja langa Rixy Club. Aici, pe langa cele 2 mentionate mai puteai incerca si cartoful umplut (cu cascaval, pui, branza, etc), pizza, hamburger, pide (pizza turceasca) si desert (o brownie extraordinara sau o budinca de orez cu inghetata de vanilie foarte racoritoare). Atmosfera placuta, umbra, lume putina, esti servit la masa, muzica in surdina...

Dupa-amiaza la barul de la piscina puteai manca o inghetata ca sa te mai racoresti.

Seara aveai o varietate mai mare de optiuni. O data aveai restaurantul principal care era deschis pentru masa de seara in intervalul 19. 00 - 21. 30 si care pe langa aperitive gen branzeturi, peste, diverse salate cu iaurt, humus, zacusca, etc erau mereu si 1-2 feluri de carne la gratar (a fost in principal pui, vita si oaie insa a fost si kebab), peste la gratar in fiecare seara (diverse feluri de peste), paste pe care la fel ca pe omleta ti le puteai personaliza, 2 feluri de mancare chinezeasca (gatita fie cu carne de pui fie cu carne de vita, legume, pachetele de primavara, etc. ). Mai aveai posibilitatea sa incerci si rata, curcan sau pui la rotisor (erai servit daca era coada, daca nu puteai sa iti alegi tu). Gaseai supa si seara. Exista deasemenea si un diet corner cu carne de pui si peste fiarta si legume fierte. Fructele nu lipseau (ciresele erau absolut dementiale), insa la capitolul dulciuri din ce am observat bataia cea mai mare era pe baclavale care erau chiar buna, restul prajiturilor nefiind toate la fel de gustoase ci avand doar calitatea de a fi dulci si frumos prezentate. De baut la fel ca peste tot, bere, vin, sucuri, etc.

Pe langa acesta, intre 19. 00 si 21. 30 erau deschise si restaurantele a la carte. La acestea puteai merge daca iti faceai in prealabil o rezervare contra sumei de 10 Euro de persoana la relatii cu clientii. Acestea erau cu specific italian - Olivia, Dinasty - cu specific chinezesc, Mexican - nu mai e cazul sa mentionez:), Barbeque - gratar (se putea sta la o masa rotunda care are in centru un gratar si sa iti faci tu carnea) si Olympus - cu specific grecesc.

Hmm, cam atat despre mancare, cred ca e suficient. Am sa va spun si cateva lucruri despre baruri si gata ca deja m-am lungit cam mult si nu stiu daca a avut cineva rabdare sa citeasca pana aici sau l-am pierdut pe parcurs.

Barul de pe plaja si cel de la piscina sunt deschise de la 10. 00 la 18. 00 si te imbie cu tot felul de cocktail-uri. Acestea sunt facute de obicei cu bauturi locale insa cu 1$ si un zambet ti le pot face si cu vodca, rom, whiskey si cognac din import (gen rom Havana, vodka Absolut sau JB). Tot ce trebuie sa faci este sa ceri si scot imediat sticla de sub tejghea si te servesc. De altfel pe meniu scrie ca sunt incluse, trebuie doar sa nu iti fie rusine sa ceri. Acest lucru se aplica la toate barurile. Barul de la piscina de langa hotel este deschis de la 10. 00 la 24. 00. Aici pe langa bauturi poti sta si la o narghilea seara (contra-cost evident, 20$ cash, nu se poate face room-charge).

Si cam atat, deocamdata, oricum cred ca este destul.

Am sa va spun acum si aspecte care nu mi-au placut si mi-as fi dorit sa fie poate altfel (la unele am gasit rezolvare, la altele nu).

1. Primul a fost cleaning service-ul (pe mine personal nu m-a deranjat decat o data insa pe prietenii nostrii de mai multe ori), care venea la cele mai nepotrivite ore. Dupa ce in prima zi ne-a trezit la ora 7. 00 dimineata, ne-am invatat minte si am pus pe usa semnul cu Do Not Disturb si a fost totul ok. Ba chiar o data l-am uitat si am gasit pe sub usa strecurat in camera un proces verbal prin care ne anunta ca a venit insa nu a facut curat pentru ca era semnul in usa: D.

2. La restaurant daca te duceai cand se deschidea era destul de aglomerat si era un pic senzatia de cantina datorita faptului ca se gatea acolo. S-a rezolvat si asta dupa prima zi ducandu-ne mai tarziu si luand masa pe terasa.

3. Sezlongurile dupa cum spunea erau aproape suficiente. Intrucat prosoapele se dau gratis si fara numar, fara numar, fara numar, lumea isi ocupa cate sezlonguri considera ca are nevoie si la plaja si la piscina. Astfel ca daca te duceai la 8. 30 - 9. 00 la piscina nu prea mai gaseai sezlonguri fara prosoape pe ele (ca lumea oricum venea dupa-amiaza la piscina) insa am rezolvat-o mergand la plaja unde erau suficiente. Oricum, la ora pranzului, veneau angajatii hotelului si unde pe langa prosoape nu era lasat si altceva, semn ca te intorci de la masa si nu ramai in camera, strangeau tot. So... acest lucru destul de inteligent din punctul meu de vedere, faceau efortul de a te scula la 6. 30 - 7. 00 ca sa ocupi sezlonguri inutil.

4. Evenimentele erau destul de tarziu anuntate. Daca nu erai pe faza sau pe afara, nu aflai de ele decat dupa.

5. O echipa de animatie mai prezenta.

6. Faptul ca la barul de la terasa la ora 0. 00 se inchidea lumina (da, la propiu:)), chiar daca mai era lume acolo (s-a racit grisuletul, gata la culcare). Insa daca iti pastrai o lumanare si o aprindeai atmosfera devena chiar placuta; p.

7. Mai multe petreceri la hotel, la beach bar, de ce nu, decat mers in discoteca in afara hotelului (asta am observat la Titanic si Miracle ca se facea o data la 2-3 zile) si si in alte hoteluri unde am fost eram obisnuiti cu ele.

Per total eu as avea curajul sa spun ca isi merita banii hotelul acesta. Daca ar fi insa mai scump, adica din aceeasi categorie de preturi cu tot lantul Rixos, hmmm, ar trebui sa te gandesti destul de bine cand faci alegerea.

Cam atit am avut de povestit din acest concediu, daca aveti intrebari va raspund cu placere la ele si pentru cei care asteapta cu nerabdare concediul aici sau in alta parte, Concediu placut!

Trimis de quickmoro in 06.07.10 13:04:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Lara - Miracle Kemer - Majesty Mirage Belek - Rixos Premium, Ela Quality Resort

VIZUALIZĂRI: 2133 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (quickmoro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea in hotel

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[06.07.10 13:47:55]

Nu pot sa zic decat JOS PALARIA !!

Un review exceptional. Felicitari.

creivean
[06.07.10 13:52:36]

Echilibrat, detaliat, cu bune şi rele, de luat în seamă pentru o corectă informare.

presario
[06.07.10 13:57:22]

Foarte bun review-ul si la obiect, felicitari.

mirela69
[06.07.10 14:00:34]

Multumim pentru informatii, eram ingrijorata dupa ce am citit anumite opinii.

Plecam pe 9 iulie si oricum nu mai puteam face nici o modificare. As dori sa-mi spuneti daca ati vizitat aqualand-ul sau delfinariu din Antalya,preturi,modalitatea de a ajunge acolo.

Multumesc

lizuk
[06.07.10 14:36:36]

Chiar asa, un review foarte complet. Felicitari!

Iar referitor la cirese, de cand m-am intors din Turcia tot experimentez si ce e pe la noi, prin piete, si parca niciunele nu sunt la fel de bune :-)

anca_l*
[06.07.10 15:24:18]

Puncte si de la mine pentru rabdarea si obiectivitatea de care ai dat dovada.

anca_l*
[06.07.10 15:28:43]

In lipsa amfiteatrului, terasa aceea era destul de incapatoare pt. toata lumea?

Si parca spunea cineva pe aici ca aveau un automat de cafea Saeco, nu mai exista?

Barul de la etajul 8 nu s-a deschis?

alinutzza140*
[06.07.10 15:39:48]

Te-am citit pana la capat si vreau sa spun ca este un review excelent. Cred ca o sa intre in cursa pentru cel mai bun review.Felicitari! A si sa nu uit400 PMA.

carmenplesa1977
[06.07.10 15:49:47]

Felicitari ! sunt incantata ca vad si persoane multumite de sejurul lor.

NOTA 10 PENTRU REVIEW!

[06.07.10 15:56:28]

Hello in primul rand si multumesc,

Fiind primul review scris ma bucur ca a fost apreciat. Referitor la lipsa amfiteatrului, terasa avea 3 trepte daca nu ma insel pe care erau asezate mesele. Locuri erau destule, chiar daca ajungeai mai tarziu cum faceam noi. Insa daca terminai in jurul orei 8.00 - 8.30 masa nu erau probleme in gasirea unui loc. Deasemenea in fata scenei mai erau asezate si scaune (cam ca la teatru) si aici intrau destule. Unde mai pui, ca daca te suparai puteai sa stai chiaR pe treapta care era din marmura destul de inalta si era curata (asta asa, ca back-up plan). Deci stai linistita, vei gasi locuri.

Automatele de cafea exista la toate barurile, insa din cate am inteles (eu unul nu sunt bautor de cafea), cea mai buna este la barul din holul hotelului catre restaurant, Buddha Bar.

Cat despre barul de la etajul 8 era si acesta deschis intr-adevar.

[06.07.10 16:14:18]

@ mirela69: : -) Stai linistita, sper sa nu ai probleme.

Referitor la delfinariu si la Aqualand nu am fost. Ca pot sa iti spun este ca acum 2 ani cand am fost in Belek intrarea la delfinariu era 20 sau 25 euro de persoana si la aquaparc parca 15 euro (insa aici nu mai sunt sigur pentru ca cei care stateau in hotel aveau intrarea gratuita). Insa in apropierea hotelului este o statie de taxi (nu as recomanda intrucat sunt destul de scumpi, o cursa pana in centru in Antalya era 30 euro) si la 5 minute de mers pe jos este un centru comercial unde sunt sigur ca daca intrebati puteti gasi informatii pentru un minibus sau dolmus (cum ii spun ei) care sa va duca intr-acolo. Turcii sunt saritori si daca te pot ajuta chiar si cu o informatie o vor face, deci intreaba cu incredere.

Deasemenea, la iesirea din Antalya catre Kemer este un parc de distractii si vis-a-vis de el este un mall, Migros parca se cheama, de unde puteti cumpara lucruri de calitate (unele chiar originale la preturi foarte bune. Oricum, eu recomand pentru cumparaturi sa va duceti pe cont propiu fie in Antalya, fie in apropierea hotelului.

TORA INGRID
[06.07.10 18:30:41]

foarte buna relatare, se vede ca ti-ai facut lectiile inainte de a posta. Ma bucur in acelasi timp ca esti dintre cei care s-au simtit bine la Rixos Lares si care a inteles ca raportul pret/calitate e asa cum trebuie sa fie.

Referitor la sezlonguri si prosoapele de pe ele, cand am fost noi prosoapele erau impachetate si puse pe toate sezlongurile, nu era nevoie sa te duci sa-ti iei, poate doar daca mai voiai unul, asadar prosopul impaturit asezat pe sezlong nu insemna ca e ocupat. E foarte adevarat ca am fost chiar in deschiderea sezonului, ca aglomeratia inca nu incepuse si multe din aspectele negative relatate ulterior si decurgand din aglomeratie, noi personal nu le-am constatat.

Am scris si eu aici: click aici , dar review-ul tau este mai mult decat ultra-complet, drept care merita punctaj maxim.

michaela_1961
[06.07.10 23:04:54]

Ai descris si ai surprins cum nu se poate mai bine toate aspectele acestui resort si in plus de asta confirm tot ceea ce ai spus pentru ca...amfostacolo...

[07.07.10 10:15:28]

Ai scris f. frumos. Si eu am fost acolo in perioada 21.06 - 27.06 cu un grup de prieteni si m-am simtit f. bine fata de prietenii mei care nu au fost asa de incantati deoarece tot faceau comparatie cu Delphin Botanik.

Ca minusuri pot sa mentionez doar orele cand se facea curat in camera, in rest impreuna cu sotul meu ne-am simtit super.

gioko
[07.07.10 10:17:34]

Hello,

Marturisesc ca sunt incantat de review-ul tau pentru ca ai surprins aproape toate detaliile unui concediu ce se doreste reusit. Ceea ce vreau eu sa te intreb, tzine mai mai mult de "pasaricile mele" si anume daca pe plaja exista un fundal sonor muzical (si daca da ...ce gen: disco, retro, house...etc). Eu nu plec in niciun concediu fara sa-mi iau cd-playerul portabil dupa mine (nu suport sa ascult la casti). Daca ma asiguri ca exista o sursa de muzica pe plaja, atunci cu cea mai mare placere il voi lasa acasa, nu de alta dar atarna si asta greu la bagaje.

O alta intrebare este aceea cu servitul berii sau vinului la bar.Un prieten de-al meu care s-a intors pe 25.06.2010 mi-a povestit ca iti servesc la barul de pe plaja (sau chiar si la piscina) berea in niste paharute minuscule pe care le golesti de caldura pana sa ajungi la seslonguri si din acest motiv trebuie sa faci vreo 10 drumuri ca sa sa simti ca ai baut intr-adevar, iar atat eu cat si nevasta mea suntem mari amatori de bere, in special pe plaja. Practic imi povestea ca la un moment dat se rusina sa mai ceara inca un pahar , pentru ca sticla cica nu aveau voie sa o serveasca cu totul clientilor, ceea ce mi se pare de prost gust (asta inseamna ca ne vom instala la bar). Deci poate ai mai multe detalii referitoare la aceasta chestiune si cum anume poate fi rezolvata daca chiar este adevarata.

In alta ordine de idei am vazut ca ai scris vag despre discoteca de la hotel de la ora 00.00. Eu si prietenii mei suntem impatimiti ai dansului si sincer ne-am cam dezumflat citind cele ce le-ai scris in aceasta privinta, mai ales ca ne ducem fara copii si chiar vrem sa ne distram. Chiar nu putem dansa acolo?(nu prea agreem serile cu specific local, sau acrobatiile prezentate de rusi, sau alte chestii de gen).O ultima intrebare ar fi cu umplutul frigiderului cu lichide. Prietenul meu imi povestea ca el nu a vazut niciodata in acel frigider vreo sticla de ceva? Oare de ce la tine erau de toate? Daca noaptea ti se face sete de unde iei apa sau un suc?

Astept cu nerabdare noi informatii.

Toate cele bune.

[07.07.10 10:24:05]

in perioada in care am fost eu erau in frigider; 2 sticle de apa plata, 2 de soda (apa minerala), 2 cutii de nestea una de lamaie si una de piersici, coca-cola, bere efes (doar o cutie) si cappy 2 cutiute din acelea cu pai. Minibarul se umplea zilnic.

[07.07.10 10:30:52]

celeste - poate reusesti sa gasesti ceva timp sa scrii un review propriu, chiar si mai pe scurt -- cu cat mai multe note, cu atat o medie mai relevanta (si) pentru acest hotel..

[07.07.10 10:43:50]

Salut gioko,

Am sa iti raspund punctual la fiecare "pasarica"; -)

1. Referitor la muzica, la bar era muzica pe fundal care razbatea si la sezlongurile din apropiere. Daca stateai mai departe sau pe ponton, aceasta se pierdea si nu mai auzeai decat marea (un sunet relaxant si acesta). Am vazut si persoane cu iPod-uri care stateau si citeau o carte, deci, alegerea este a ta.

2. Atat la plaja cat si la piscina, barmanii nu au voie sa serveasca bauturile in pahare de sticla intrucat acestea se pot sparge si atunci pot avea loc accidente nedorite, so... au optat pentru cele de plastic. Insa, acestea, cred ca si din motive ale hotelului legate de consum (adica la un moment dat sa te plictisesti sa te tot duci sa iei ceva de baut si sa mai stai pe fundul tau la plaja; -)) cantitatea acestor pahare este mai mica (aprox 250ml - cu 2 beri pe moment setea era ok). Daca stai in partea stanga a plajei, departarea fata de bar nu este asa de mare si te descurci sa duci chiar 3 pahare pana la sezlong fara grija (verificat). Daca stai la bar insa poti solicita sa ti se serveasca in pahar sau sticla berea. La fel si cocktail-urile.

3. La disco, ce sa spun, noi am avut intentia de 2 ori sa mergem acolo insa de fiecare data erau 8-12 persoane si ni s-a parut putin dezolant asa ca am renuntat (placandu-ne sa fie mai multa lume totusi ca sa fie mai antrenant). Muzica era ok si ca stiluri muzicale abordate cat si ca volum. Deci daca sunteti mai multi si sunteti pusi pe distractie sunt sigur ca o sa va iasa: -).

4. Frigiderul - era umplut zilnic. Daca consumai seara o apa, un suc sau altceva din el, a doua zi era la loc. La fel si la prietenii nostri, nu au avut probleme in acest sens, deci poti sa stai linistit. Chiar o data am deschis o sticla da apa si am baut doar jumatate dupa care am pus-o la loc in frigider intentionand sa beau si restul... nu am mai apucat intrucat a doua zi a fost schimbata cu alta sticla nedeschisa (lucru care mi se pare o risipa totala, dar asta e politica lor).

Sper ca informatiile oferite ti-au fost de ajutor si iti doresc distractie placuta.

[07.07.10 10:48:45]

cazarea nota 10-camerele mari (32 metri patrati),curate;in fiecare zi ne-au schimbat prosoapele si lenjeria fara nici o spaga.Marea si plaja tot 10(intr-o seara a fost furtuna si ne asteptam ca a doua zi sa nu putem face baie,iar plaja se curata o data seara si odata dimineata cand apareau di senin o armata de cameriste).La distractie o sa dau un 9(cei drept am avut trupe de circ 2 la numar care erau din rusia, am avut o seara latina la barul de pe plaja dar ne asteptam la o seara turceasca si la focuri de artificii cum au fost la hotelurile din apropiere.Las la sfarsit bucataria si masa unde ne asteptam la o varietate mai mare la mesele de pranz si seara;baclavalele si sarailiile daca nu erai pe faza ramaneai cu buza umflata(erau si cele mai cautate prajituri)--nota 9

ymca
[07.07.10 10:58:43]

gioko, in perioada in care am fost eu, adica la inceput de iunie, nu exista fond muzical pe plaja. mie asta mi-a placut la nebunie, pentru ca auzeam marea langa urechi, si cate un ski jet in departare. deci cred ca trebuie sa iei in bagaje cd player-ul ca sa fii si tu la fel de multumit ca mine: -). la piscina e un fond muzical, dar n-am remarcat daca toata ziua. stiu doar ca de fiecare data cand urcam in camera sa mai dau un telefon, auzeam bubuiala de care m-am plans, deci clar e muzica la piscina. cand eram in apa n-o auzeam si nu ma dernaja nimic... deci cine sa ma mai inteleaga?

despre discoteci: la cea de pe plaja am fost in vizita de 3 ori. muzica este de club. eu am inclus-o la categoria house, dar am fost corectata si mi s-a zis ca e de club. intr-o seara a fost ceva "white party" si multa lume imbracata in alb. eu nevazand panoul cu programul zilnic, cel despre care mi-a vorbit michaela 1961, am fost uimita sa vad grupuri de albiciosi dansand frenetic. poate ca se anuntase pe undeva, sau poate e doar chestia aia ca la mare, dupa ce ne bronzam, toti avem tendinta sa ne punem ceva alb, ca sa ne vedem frumos. erau 3-5 fete pe scena, imbracate sumar, machiate puternic, care dansau si un baiat. ei faceau atmosfera in seara white. dupa cum am mentionat, friguroasa fiind, purtam si eu un pulover alb deci am fost in trend. in alta zi a fost party fara niciun specific depistat de mine, si care s-a incheiat la 0. 00. dupa ce se incheie distractia aici, totul se continua la discoteca din interior, unde muzica este tot de club... intr-o seara mi-a placut dj-ul care mixa, in alta mi s-a parut cam slabut, sau poate ca eram prea obosita. oricum nu te astepta sa fie lume multa la disco... eram cam 30 de oameni pe acolo, dar daca faci parte dintr-un grupulet ai sanse sa te distrezi.

in minibarul din camera am avut mereu bauturi si niciodata nevoie. de la bar imi luam mereu sticle cu apa, le incepeam si urcam cu ele in camera si din alea beam daca aveam nevoie noaptea. in poseta mai aveam sticle. pe plaja, peste tot pe unde mergeam, ma mai agatam de niste apa, asa ca setea mi-a fost mereu satisfacuta. cred ca o singura data am luat ceva din minibar si a doua zi a fost inlocuit.

am uitat sa scriu pe la celelalte review-uri dar am mancat intr-o seara la restaurantul mexican. au vreo 5 tipuri de startere, 4 feluri principale si 3 deserturi. am mancat fajitas de pui (aveau si de vita) si mi l-au adus pe o farfurie care sfaraia... bun la gust, legumele bine facute, prezentare frumoasa. oricum dupa nebunia de la restaurantul principal, in care nu ma puteam abtine sa-mi pun portie mare, la mexican am avut senzatia ca tin cura de slabire si am fost mandra de mine toata seara.

[07.07.10 11:04:45]

celeste: multumesc ca mi-ai urmat sfatul, dar impresiile si notele nu aici trebuiau postate -- copiaza eventual textul de mai sus si foloseste linkul ADAUGA IMPRESII NOI (de mai jos), doar astfel notele tale sunt (automat) contorizate.

gioko
[09.07.10 12:00:38]

Multumesc quickmoro si ymca pentru informatiile (pretioase) oferite despre sejururile voastre.

Nu stiu cat de bine ma voi simti in acest concediu (plec pe 26 august), insa nici pe agentie nu pot da vina ca nu mi-a explicat clar daca un concediu in acest loc mi s-ar potrivi, pentru ca am luat biletul in februarie cand nimeni nu postase nimic.

Atat eu cat si nevasta mea nu suntem genul carora sa le placa linistea, adoram sa dansam (in special house, clubbin') chiar daca avem varste cuprinse intre 33 si 38 ani, ne place mult agitatia, iar "marele nostru grup de prieteni" cu care mergem in concediu este format din "2 persoane (asemanatoare noua ca fire) ", asa ca nu stiu cum va iesi in final, dar asta e.

In mod cert nu vom participa la serile cu specific local sau cu acrobatii, nu vom face sport (facem destul la salile de acasa), s. a. m. d. si nu poate decat sa imi para rau de faptul ca acel mic ring de dans de pe plaja ramane nefolosit. Poate imi recomandati pentru la anul ceva mai cool din acest punct de vedere (al distractiei) deoarece eu nu merg sa dorm.

O ultima intrebare as mai avea, ce ma sfatuiti sa am la mine euro sau dolari pentru mici atentii acordate personalului? Multumesc anticipat tuturor pentru raspunsuri!

TORA INGRID
[09.07.10 13:11:32]

Voi plecati de la premiza ca trebuie sa dati mici atentii personalului! ca sa faca ceva sau ptr ca au facut? intreb ptr ca eu nu inteleg chestia asta, iar cand am fost noi nu s-a pus problema de a stimula pe cineva sa-si faca job-ul... poate sunt eu depasita... sau nu inteleg fenomenul...

daca sunt foarte multumita de ceva inteleg sa-mi manifest multumirea, dar altfel...

[09.07.10 23:39:12]

buna gioko, noi mici atentii nu am dat, dar am avut la noi si euro si lire turcesti.

alinutzza140*, anca_l*, carmenplesa1977, celeste, gioko, lizuk, michaela_1961, mirela69, quickmoro, TORA INGRID, ymca
Alte impresii din această RUBRICĂDelphin BE Grand Resort:

• pagină generată în 0.06439208984375 sec