ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.07.2021

Crystal Waterworld Resort & Spa [Bogazkent]5

[fb]
NOU TIMP CITIRE: 4 MIN

O vacanță frumoasă

Cazarea a fost aleasa de un cunoscut, am călătorit cu avionul și pentru că am fost împreună cu altă familie, am așteptat 2 ore să fim cazați, pentru a avea camere apropiate.

Până a fost camera gata, am mers la masă. Resortul este foarte mare, cu un aspect luxos.

despre SERVICII

Majoritatea au fost ospitalieri, noi am nimerit în timpul unei sărbători importante pentru ei, deci hotelul era plin de localnici și musulmani. S-a întâmplat de câteva ori să fie serviți înaintea noastră, sau să se bage ei înaintea noastră. Ni s-a întâmplat ca un prieten sa fie refuzat când a cerut înghețată, deși mai era în recipient, dar e posibil să nu fi înțeles engleză.

Per total sunt drăguți și ospitalieri, cu mici excepții.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Nu am fost mulțumiți de curățenia din camere, era făcută " de ochii soacrei", dar ne-au fost schimbate prosoapele de fiecare dată când le-am lăsat pe jos și am fost aprovizionați cu produse de igienă și pentru minibar în fiecare zi.

Camera a fost spațioasă, frumos amenajată cu oglinzi, panouri traforate cu diferite modele, pat și perne confortabile, seif în cameră (unde vă recomand să vă puneți lucrurile de valoare, am auzit de furturi aici).

Cu baia este altă poveste, gresie cu striații plină de pete de mizerie, faianța ziceai că e pusă de mine, în niciun caz de 5*.

Nu aveți cană fierbător, în baie aveți feon și aerul condiționat merge foarte bine.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Dacă nu ești mofturos, găsești ce să mănânci. Sunt foarte multe tocături, carne cu legume și sosuri, nu găsești foarte multe feluri mai light, dar găsești ceva și are gust bun. Prăjiturile bune sunt la cină, dar dacă ajungi mai târziu, nu le mai găsești. Am mâncat miel cu orez și mirodenii specifice, carne de curcan, vițel,

Unde era mâncare bună era o coadă semnificativă. Fructe de mare mai puține, dar au un restaurant cu specific pescăresc, unde nu am reușit să ajung. Au stand cu salate, nu am încercat ciorbele, dar persoane din grupul nostru au spus ca au un gust diferit și nu sunt pe placul lor.

Rezervarea gratuită am făcut-o la restaurantul turcesc, mâncarea a fost bună și desertul delicios.

Nu au mâncare pentru persoane cu alergii, au mâncare la borcanele pentru bebeluși, dar mâncarea pentru copii lasă de dorit: crenvurști, cartofi prăjiți, cârnați... mai nimic sănătos.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja este cu nisip, dar aproape de mare sunt pietricele, eu am avut încălțăminte de apă, deci nu prea știu cum se simte fără.

Pentru copii recomand aripioare sau colac pentru că apa este mică doar la mal, unde se sparg valurile. La maxim 2 m de mal apa este adâncă. Eu am 1.66 și îmi venea mai sus de talie, cu fiecare pas este din ce în ce mai adâncă.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Am primit gratis jumătate de oră de masaj cu asiatice, divin. Am achiziționat apoi o ședință de aproximativ 2 ore care includea hammam cu gomaj și baie cu spumă, masaj divin (inclusiv cu pietre) și mască facială cu argilă, toate la prețul de 35 de euro.

Există 2 piscine mari, o piscina pentru copii cu tobogane și piscinele de la toboganele mari, apă curată, am observat că le curățau în fiecare noapte, mai greu cu șezlongurile la orele de vârf.

Locul de joacă era full seara, în partea interioară puteai lăsa copiii, erau 4-5 persoane care se ocupau de ei pe timpul zilei și făceau diferite activități, lăsai nr. de telefon și îți vedeai de treabă. Băiețelul meu a fost tare încântat.

Aveau mai multe baruri cu diferite specificuri, la câteva muzică live, cafenele cu cafea la ibric, bar pe plajă, restaurant pt snack-uri pe plajă, bar detox, irish pub. Preferatul nostru a fost Atlantis, era la subsol sub scară, nu foarte aglomerat, pianist, barmani relaxați cu giumbușlucuri, cocktailuri bune.

Erau si spectacole în fiecare seară după discoteca copiilor, dar nu am poposit prea mult acolo.

Magazinele din resort aveau prețuri duble față de cele din afara lui.

[fb]
Trimis de Oana 31 in 29.07.21 13:52:54
Validat / Publicat: 29.07.21 14:18:01
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Oana 31); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P06 Diferite băuturi

• rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com

webmasterX [29.07.21 14:09:53] »

Bun, echilibrat review de debut, merită remarcat

@Oana 31: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.