ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2021
Familie
2 AD. + 2 COPII -- v: 7 si 3
BUN

O vacanta perfecta

Dupa indelungi cautari pe booking litoral Romania am decis sa trecem si la vecinii bulgari.

Am gasit un hotel asa cum ne-am dorit. Hotel Glarus din Sunny Beach, situat fix pe plaja si cu o piscina generoasa in fata.

despre SERVICII

Rezervarea am facut-o pe booking si la hotel ne-am prezentat imediat cu inceperea orei de check-in (14:00)

In parcarea hotelului inchisa cu bariera am intrat cu tupeu de roman fara a intreba nimic pe cel ce ne-a deschis. Doar i-am aratat rezervarea si ne-a condus catre primul loc liber.

Locul de parcare se plateste cu 15 leva pe zi.

Toate formalitatile au durat mai putin de 10 minute timp in care ni s-a prezentat si camera.

Receptionera ne-a vorbit in limba engleza, iar cel de la paza chiar s-a oferit sa ne ajute cu bagajele.

Ospitalitate de nota 10.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera am avut-o la etajul 4 din 6 sau 7 (cred ca asta nu este destinat turistilor).

Camera foarte spatioasa cu doua paturi de o persoana si o canapea extensibla. Baia a fost si ea generoasa. Un mic inconvenient a fost ventilatorul din baie care atunci cand functiona in loc sa elimine aburul, mai degraba aducea mirosuri neplacute in interior.

Am uitat sa precizez ca pentru a primi camera cu vedere la mare va trebui sa platiti un cost suplimentar de 10 leva pe zi, ceea ce mi s-a parut foarte convenabil in raport cu preturile din Romania pentru o camera cu sea view si merita din plin.

Nu lipseste aerul conditionat, uscatorul de rufe de pe balcon, masuta si doua scaune, frigiderul, feonul.

Accesul in camera se face cu cheie dar primiti si un card pentru a activa curentul electric. Foarte ok cel ce ne-a condus in camera a tinut sa ne precizeze ca putem folosi orice card pentru a beneficia de lumina, frigider, TV si AC. Nu am ezitat si de fiecare data cand plecam la plaja cardul de client fidel CORA era fixat in dispozitiv, si tare bine a fost sa gasim camera racoroasa la intoarcere.

Zilnic sunt schimbate cosurile de gunoi, iar prosoapele si asternuturile la 2 sau 3 zile.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Foarte bine organizati in restaurant in ceea ce priveste regulile de igiena si distantare sociala.

Se intra doar cu masca si pentru putea avea acces la zona de mancare iti puneau la dispozitie un set de manusi de unica folosinta. Tacamurile erau ambalate individual si toti angajatii purtau masca si manusi.

Referitor la felurile de mancare, erau foarte variate. Ca adult ai ce alege, mai greu pentru copiii de varste mici. Erau si antreuri care se gaseau mai tot timpul si feluri principale pe baza de pui, porc sau vegetarian. Painea oferita cred ca era de vreo 7 feluri (alba, neagra, graham, chifla, cu masline, cu ardei etc.). Deserturile erau facute de ei si nu lipseau fructele proaspete.

Ca si bauturi aveam de ales intre sucurile de la dozator, ceai, cafea, cacao cu lapte, bere la draft, vin alb si rosu (vinul casei) + o serie de cocktailuri alcoolice (nu prea stralucite avand in vedere ca in loc de sucuri naturale erau facute cu sucuri de la dozator), dar racoritoare. Toate acestea erau disponibile si la barul de la piscina in afara meselor de la all inclusiv impreuna cu cateva gustari (pizza, fursecuri, inghetata)

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Ca sa ajungi la plaja trebuia doar sa treci podul peste piscina si ajungeai imediat.

Arata impecabil. Este foarte curata, nu gasesti mucuri de tigari sau gunoaie.

Se poate face plaja direct pe nisip sau la sezlong.

Pretul unui sezlong era de 4,5 leva iar al unei umbrele la fel.

Noi am dat 13,5 leva pentru 2 sezlonguri cu o umbrela (pentru toata ziua)

La noi in Romania cu banii astia luai doar un sezlong.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Ca modalitati de relaxare poti face o plimbare cu trenuletul in statiune sau un drum pana in Nessebar Old Town la 15 min de mers cu masina.

Trimis de florinsfd in 28.07.21 16:36:01
Validat / Publicat: 28.07.21 16:55:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Am mai fost in Nisipurile de Aur, hotel Madara

VIZUALIZĂRI: 2411 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florinsfd); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Patul adultilor

prichindicaPHONE
[16.02.22 12:42:02]

Buna ziua! Îmi puteți spune dacă au avut divertisment? Seara se organiza ceva? Mâncarea am înțeles că era buna, dar am un copil mai pretențios care prefera grătarele, pizza, etc. Faceau și grătare? Multumesc

florinsfdAUTOR REVIEW
[16.02.22 18:21:41]

@prichindica: Buna ziua. Da aveau divertisment dar numai pentru copii. In fiecare zi dupa ora pranzului si pana spre dupa masa era cate un animator care venea pe la mese si invita copii la scena din lateralul hotelului unde se organizau jocuri diverse, muzica, dans.

Referitor la mancare, da a fost buna mancarea. Pizza se gasea in fiecare zi la barul de la piscina. De gratare am dus si noi lipsa. Majoritatea carnurilor sunt facute la cuptor, dar oferta e destul de diversificata si e imposibil sa nu gasiti ceva si pentru cei mai pretentiosi.

florinsfd, prichindica
Alte impresii din această RUBRICĂGlarus Hotel: