ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2010
DIN: Targoviste
ÎNSCRIS: 05.07.10
JUN-2010

Vacanta Perfecta

Salut, sper sa fiu de ajutor celor care merg acolo pt prima data oferindu-le informatii pretioase despre drum si hotel.

In primul rand recomand sa fiti in vama Giurgiu-Ruse in jur de 06: 30-07. 00 dimineata, drumul fiind mai liber; formalitatile dureaza f. putin la ambele controale; daca puteti incercati sa cumparati vignieta pt drumuri la ei chiar din vama; la primul PECO, acolo unde opresc toti romanii sa o plateasca ne-au cerut 10 EUR pt ea desi aveam informatii ca ar fi 7 EUR. Ori o luati din vama ori de la alt PECO, pina la iesirea din Ruse spre Varna sunt destule. De la Ruse pina la Obzor am facut cca. 5 ore cu oprire de 1 ora in total cu odihna si ratacit in Varna. Drumurile sunt f. bune, atentie ca la iesirea din vama aveti un sens giratoriu unde, daca va incadrati bine din start, va duce direct la Varna. Cum am zis, drumurile sunt f. bune, n-am vazut vreo groapa, e drept ca este si peticit dar este OK. Din Ruse tineti spre Varna, prima tinta fiind Razgrad pe langa care doar treceti, tineti directia Varna, drumul drept inainte. Indicatoarele sunt clare. Razgrad este un oras frumos, il aveti in partea dreapta. Urmatoarea tinta este Shumen sau Sumen pe langa care, soseaua asta, E70, ocoleste prin stanga. Apoi urmeaza autostrada A2 pe care rulati ceva km pina cand va indica sa urmati alt drum spre Varna, A2 fiind in reparatie. E posibil sa se redeschida, nu stiu cat dureaza reparatiile la autostrada. Apoi pina la Varna drumul este pe 2 benzi dar este foarte drept, fara prea multe curbe ca la noi, depasirile se fac usor. Din cate am vazut se merge cu 100-120 in afara localitatilor si cu 60-70 prin satucele prin care mai treceti, nu sunt prea multe la numar. Noi am avut ceva probleme la Varna, a trebuit sa intrebam cum o luam spre Burgas, pe E87, centura fiind in reparatie. La intoarcere am nimerit mai usor; cand coborati de pe podul cel mare de peste golf faceti dreapta spre Sofia si urmati indicatoarele spre Sofia pina ajungeti pe autostrada, A2 pe care rulati cred peste 100 km pina drumul se bifurca spre Ruse la dreapta si spre Sofia este inainte.

Pina la urma am gasit drumul spre Burgas si ar trebui sa treceti golful format de mare in Varna pe un pod rutier imens!!! Varna este un oras f. mare, poate mai mare decat Constanta. Frumoasa priveliste de pe pod spre dreapta, spre oras! Imediat reintrati pe autostrada, pe A2 pe care mergeti cam 20 km, cred, pina drumul trece iar la simplul 2 benzi E87 spre Burgas. Problema e ca nicaieri nu zice cat mai este pina la Obzor, trebuie sa ai rabdare de fier sa nu crezi ca ai gresit drumul. In sfarsit, dupa numeroase urcusuri si coborasuri, se vede si marea, semn ca nu mai este mult. Imediat ce ati intrat in Obzor, la primul semafor, in oras, faceti stanga, nu este indicator dar acolo trebuie sa faceti stanga spre hotel... mergeti drept inainte si la capatul drumului faceti iar stanga, de fapt vedeti si hotelul. Daca sunteti norocosi gasiti loc de parcare, daca nu probabil trebuie sa vorbiti cu paznicul de la ghereta, la intrare in parcare; totusi, incercati sa va gasiti singuri loc, poate aveti noroc. Ar fi bine daca ati ajunge in jur de 12-13 pt ca sigur veti avea camera pregatita si puteti merge la masa de pranz care se tine incepand cu 12: 30. De acum va astepta o priveliste deosebita a hotelului, a marii, a piscinei si a imprejurimilor. Atentie; nu tineti cartele de acces in camera in buzunarul cu telefonul mobil! A trebuit sa mi-o reprogrameze de 2 ori din cauza asta! Daca stati la etajele4, 5 sau 6 trebuie sa stiti ca au 4 lifturi pt turisti care se gasesc grupate cate 2 in stanga si drepta intrarii in hotel. Receptia, restaurantul si intrarea in hotel sunt la etajul 2 iar camere sunt de la etajele 3 pina la 6. La etajul 1 este iesirea catre piscina, plaja si sala de spectacole.

Dupa cazare si masa de pranz puteti merge la piscina sau de ce nu la mare, este la 20-30 metri de hotel. Pe plaja daca doriti sezlong si umbrela platiti 5 leva pe fiecare, pt toata ziua. Bani puteti schimba din lei in leva chiar langa receptie, curs 1 leva = 0. 42 lei; tot acolo puteti scoate bani de pe card. Nu plecati cu EUR de acasa decat daca ii aveti deja si ii schimbati acolo, daca nu luati lei si ii schimbati la receptie. Dimineata micul dejun este de la 07: 30, pare-mi-se ca pina la 10. 00. Apoi, pt intarziati sau pt pofticiosi, direct de pe plaja mergi la restaurant dar jos, sub cel principal, unde gasesti intotdeuna ceva bun de mancare: hot-dog, mezeluri, cornuri... etc. In acelasi loc gasiti dupa amiaza, dupa masa de pranza, daca mai aveti loc in ghiozdan:), pizza, hot-dog... etc Un lucru e cert: nu muriti de foame la acest hotel. Ca tot am adus vorba si am vazut ca altcineva s-a plans ca nu au fost f multe feluri de mancare trebuie sa va spun ca hotelul sta f. bine la capitolul asta: nu va spun ce are dimineata la masa ca n-are rost, va spun cam ce-au avut la mesele de pranz si cina. La fiecare masa, fie ea pranz sau cina aveau peste prajit, in fiecare zi alt tip (de la hering la pastrav si de la machi-machi, somon prajit si tuna-fish), carne de la porc la pui (predominante) la curcan, iepure si miel. Garnituri de la orez simplu sau cu diverse combinatii la cartofi prajiti pai sau cartofi noi fierti (senzationali) la brocolli, ciuperci sau conopida. Salate de la clasice rosii, castraveti si ardei si branzeturi de cateva feluri la chestii mai complicate carora nu le-am retinut numele, dar erau salate cu surimi, peste, racusori (imi scapa acum denumirea)... si multe alte salate mai complicate. Oricum nu puteti sa le incercati pe toate. Am uitat sa zic ca au avut si midii, scoici mici la gratar. In rest chestii obisnuite cum ar fii varza cu carne, rulada de porc (f. buna), mici bulgaresti (difera de ai nostri), chiftelute... etc... sigur imi scapa ceva. Cele mai bune au fost legumele la gratar: vinete, rosii, dovlecei... In fiecare seara aveau spaghete si paste fainoase cu diverse sosuri. Ce sa va mai zic, la desert aveau de la clasicii pepeni rosii si galbeni la diferite prajiturele bulgaresti, rulade si torturi tiramisu si de ciocolata, inghetata, baclava... diverse creme (ex. de ananas), compoturi, cremsnit, iaurt bulgaresc si iaurt de fructe, salata de fructe. Sincer, cred ca nici din jumatate nu am apucat sa gust nu ca s-ar fi consumat repede si nu am apucat ci pt ca era mult prea mult!

Acum cate ceva despre hotel: parcare si acces piscina exterioara si interioara gratuit inclusiv sezlonguri, bauturi la barul de langa piscina de la ora 10 pina la orele 17 apoi barul activ este cel din sala de spectacole. Mai este un bar activ incepand cu orele 15. 00 sus langa receptie unde au o plasma mare la care am vazut cateva meciuri de la CM. Ca si bauturi ei servesc marca locala Savoy care produce de la gin la vodca, de la whiskey la rom sau rakie (tuica sau palinca bulgareasca). Mai au vermut, bere locala la dozator, sucuri la dozator (nu recomand), apa plata si vinuri alb si rosu la dozator (uneori bune). Mi-a placut si cocktail-ul daiquiri si bulgarian blue si de ce nu chiar si berea, la pranz dupa cateva ore la plaja si in apa era binevenita.

Ce sa va luati cu voi: pt pescari neaparat luati o lanseta de rapitor, 1-2 de feeder (pescuiti la chefal, in mare) si o undita de 5-6 metri. Eu din pacate nu am avut si mi-a parut rau, era un nene neamt care prindea chefal pescuind de pe plaja. Chiar langa hotel, la vreo 100 de metri, se varsa un rausor in mare. Mai luati-va palete de tenis de masa si cateva mingi, au o masa de ping-pong, nu grozava dar te distrezi cand mai da o ploicica. Vrei biliard, te costa 3 leva partida, dispun de 2 mese. Vrei tenis de camp, baschet sau fotbal? Au teren cu suprafata sintetica, langa piscina, 20 leva costa o ora de tenis, la celelalte e free. Pt. copii au loc de joaca cu jucarele si topogan. Tot pt copii au un fel de gradinita unde copilasul poate desena, colora, juca cu diverse jucarioare, e adevarat ca fetele care stau cu ei nu vorbesc romana dar in engleza te poti intelege daca ai ceva de intrebat. Cam atat cu distractia; cum iesi din hotel te izbeste ceva ce aminteste de Romania, parca statiunea asta aduce putin cu Eforie Sud, cam asa sunt strazile doar ca astea sunt inclinate din centru spre mare, parca la Eforie e putin invers, urca spre faleza. In fine, te poti plimba spre centru, au si vreo 2 parcuri frumusele, ai cateva strazi pline cu suveniruri si multe altele si gasesti tot in centru si OTP bank de unde poti scoate leva. Posta e chiar langa bancomat. Sunt diverse restaurante si terase unde puteti degusta bauturile si mancarea locala. Sa nu uit, au si un mic supermarket de unde va puteti lua cate ceva pt acasa. Este chiar pe drumul pe care coborati din strada principala spre hotel.

Hotelul are si o mica sala cu calculatoare pt acces internet, tarif 2 leva/juma de ora sau 4 leva o ora. Eu am fost norocosul care a prins acolo cateva meciuri de la CM si le-am vazut in sala de conferinte pe un mare panou, de la proiector. Mari iubitori de fotbal, mai ales noi, romanii. Hotelul era plin de nemti, intre 2-80 ani, marea majoritate peste 60 ani. Erau si englezi dar si multi romani si bulgari. Oricum, in parcare dominau masinile romanesti urmate de cele bulgaresti. Strainii veneau cu avionul si apoi ajungeau la hotel cu autocarul.

Nu stiu ce sa mai adaug, fetele de la receptie foarte dragute si amabile, la fel ca tot personalul, ospatarii te asteptau la masa la intrare ca sa iti dea binete. Bucatarii au fost de nota 10, la fel si ospatarii saracii care nu mai pridideau cu strangerea farfuriilor.

Ce nu mi-a placut prea mult a fost ca in fiecare dimineata bagau 2-3 cantecele, aceleasi, in germana si engleza. Nu zic ca nu e bine fara mult galagie dar nici fara muzica parca nu e bine. M-au enervat ca puneau accentul mult pe limba germana, lucru de inteles deoarece erau cred peste 70% nemti in hotel. Baietii si fetele de la grupul de animatori au facut tot posibilul ca sa se simta toata lumea bine si dupa ce ziua organizau tot felul de concursuri pe plaja sau la piscina, mai erau in stare sa si faca un spectacol de cca 2 ore unde dansau si intretineau atmosfera f. bine. Dar cele mai tari doua spectacole au fost in prima si ultima seara, cand au adus pe scena un grup de instrumentisti si dansatori care a placut f. mult publicului. Si noua de altfel. Trebuie sa recunoastem ca bulgarii ne-au luat-o inainte cu mult, cu ajutorul nemtilor bineinteles, am inteles ca mai toate hotelurile noi de la ei ar fi construite de nemti. Sa vina si la noi... japonezii!

Una peste alta, un sejur nemaipomenit, cu vreme excelenta, nu canicula ca la noi dar nici frig sa nu poti intra in apa, au fost cam 25 grade maxim si am facut plaja si baie in mare zilnic. Hotelul excelent cu oameni deosebiti. Ar fi o placere daca am mai reveni aici la anul.

Multumim mult Riu Helios Bay!

Trimis de troutpwi in 05.07.10 15:30:35
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 3377 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (troutpwi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina de la Riu Helios Bay

Visan125
[05.07.10 16:02:27]

Bravo! O analiza completa si nepartinitoare a locatiei;

de la mine punctaj maxim.

[05.07.10 17:07:12]

Merci, am uitat sa imi trec adresa de e-mail in caz ca cineva mai are totusi ceva de intrebat despre drum sau hotel si imprejurimi.

mihai.stroe[at]blominfo.ro

pepsi70ro
[05.07.10 17:22:42]

Pe cat de amplu pe atat de util review-ul tau, felicitari pentru modul excelent in care ai povestit despre hotel.

[07.07.10 08:39:19]

Merci inca o data!

Imi cer scuze dar am uitat sa scriu in review ceva f. important, ca sa stiti de acasa: pt. copii si de ce nu si pt oameni mari exista un parculet de distractii la 100 m de hotel, exact pe drumul pe care ati venit. Au acolo diverse masinute si jucarele in care iti poti lasa sau da copilasii, unele de genul mary go round, masinute electrice, etc, noi le-am incercat pe cateva pt fetita, costa 3 leva fiecare. au cateva si pt cei mari, ce stau tare cu inima, eu unul nu am avut curaj.

Vacanta placuta si vreme superba!

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[31.07.10 19:11:08]

Un lucru nou la acest hotel -- orice persoana cazata in Obzor poate lua o zi de allinclusive cu 45 de leva si in banii astia poate beneficia de toate serviciile de masa si animatie pe parcursul unei zile lumina.

jumatate de zi allinclusive = 25 leva de persoana

Masa de pranz = 20 leva / pers

Masa de seara = 15 leva/persoana

Animatie de seara cu bauturi inluse = 15 leva/persoana

Deci criza a facut ca acest hotel foarte bun sa vina cu acesta oferta pe un afis in drumul spre plaja al clientilor de la Casablanca cotat mai slab un pic desi tot de 4 stele.

[12.08.10 13:26:03]

urmeaza sa mergem si noi in aceeasi locatie pe 28 august, din ce am citit pe aici se pare ca este ok, anul trecut am fost la duni dar din pacate anul asta nu am mai gasit...asta este ...incercam varianta asta, am insa o nelamurire, tu spui ca sezlongurile pe plaja se platesc 5 leva/buc/zi...altcineva scria intr-un review ca sunt gratuite si cele de pe plaja nu numai la piscina ...care o fi adevarul ???

[12.08.10 13:34:26]

Sezlongurile pe plaja costau, cand am fost noi intre 26 iunie - 02 iulie, 5 leva pe zi. Plus umbrela 5 leva. Deci 10 in total. Dar poti renunta la sezlong pe plaja daca ocupi unul la piscina si faci baie in mare, distanta e de cca. 30 metri intre piscina si mare. Sezlongurile la piscina nu se ocupau asa de dimineata, si la ora 9 mai erau libere. Concediu placut!

[12.08.10 15:23:03]

multumesc pt raspuns si urari...sper ca in perioada care merg eu 28 aug-5 sept sa nu mai fie asa aglomerat ...urasc ocuparea sezlongurilor cu prosoape si tot felul de taranisme specifice noua ...nu merg in concediu ca sa ma reped ca uliul la 7 dimineta sa ocup locuri...am fost si anul trecut la duni asa cum am mai mentionat, in aceeasi perioada, si acolo se practica ocuparea tot de catre ai nostri disperati de viata...fugeau cu copiii si nevestele cracanate de sacose..nu stiu ce carau .. deh.. insa nu reuseau sa acapareze tot fiind fff multe ...deci multumesc si o zi buna incontinuare

[12.08.10 15:28:36]

Stati fara grija ca acolo nu e asa....dimineata erau decat 2-3 ocupate cu prosoape dar sunt destule sezlonguri asa ca gasiti si mai tarziu libere....erau multi turisti germani care preferau piscina marii. Totul era civilizat.

Cu placere!

[12.08.10 15:58:56]