ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.05.2021
ÎNSCRIS: 04.01.13
MAY-2010
Familie
EXCELENT

Larnaca — Insula Afroditei cu 300 de zile cu soare si unde circa se pot face bai 9 luni pe an

16.05.2021. Pe data de 20 mai implinesc 76 de ani si ce mi-as dori mai mult decat ceace voi face adica voi merge cu sotia in Cipru la Larnaca????

Preturi imbatabile 10 zile 450 Euro, la noi pe litoral cu banii acestia stai de vineri seara pana duminica la pranz numai cu mic dejun basca mesele de pranz si cina.

Repet 450 Euro cazare plus pensiune completa la BORONIA Hotel Apartament unde vom fi cazati intre 20 si 30 mai 2021,

Fiind in Uniunea Europeana, -Republica Cipru are moneda EURO si se intra pe baza cartii de identitate romanesti si preturile sunt cele mai mici din toata Europa, cazarea se face de cele mai multe ori self catering si proprietarii iti asigura balcon sau terasa, o chicineta dotata cu ustensile de bucatarie, aragaz electric sau pcu gaze, masina de spalat, frigider, unii chiar si masin de spalt vase. De regula o camera la ei inseamna un dormitor, chicineta si living, -nu ca la Paris unde am stat intr-un apartament- (in ghilimele) de 9 m. patrati de trebuia sa mutam patul daca doream sa mergem la bae.

Se trece usor in Cipru de Nord (turcesc) numai cu cartea de identitate.

Viteza pe autostrada este de 90 si maxim 100 km pe ora, se circula pe partea stanga ca in Anglia, in localitati 50 km/h si un lucru incredibil pentru romani!! Poti tranversa strada pe unde vrei daca te asiguri, nu se claxoneaza si nu URLA sirenele SALVARILOR, POLITIEI sau POMPIERILOR. Am stat linga spital si nu am auzit in 3 saptamini o SALVARE urland. Cum or pute dormi bucurestenii care locuiesc la intersectia Strazii Floreasca cu Soseaua Stefan cel Mare??

Acum merg a 8 oara in Cipru, am fost si la Latchi, Polis, Papos, Limasol, Aya Napa, Protaras si Larnaca. Cine nu a fost in CIPRU nu stie ca in septembrie apa marii are 27-29 de grade.

Cititi despre CIPRU si o sa vedeti ca urmatorul dvs. sejur va fi aici unde sunt 300 de zile insorite pe an se face baie dela 1 aprilie la 1 decembrie.

Oriunde te duci nu sunt cozi, am cautat un medic roman in spital si trei sferuri din acesta aveau paturile neocupate, la Policlinica medicii si asistentele... somau

Nota 10 pentru ciprioti care sunt greci la origine si se vede civilizatia britanica cum le-a intrat in sange, de aceea multi britanici nu au mai plecat si foarte multi si-au cumparat locuinte in Cipru.

Trimis de tuguicostin in 16.05.21 17:23:25
Validat / Publicat: 16.05.21 18:53:54

VIZUALIZĂRI: 774 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tuguicostin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[16.05.21 18:53:44]

Bun venit pe AFA

Pe viitor ne-am bucura mai mult să citim impresii despre impresiile (tocmai) consumate - și mai puțin... anticipări ale celor viitoare

crismisPHONE
[16.05.21 20:29:46]

Vacanță frumoasă și multă sănătate vă dorește o altă îndrăgostită de Cipru (cu o experiență mult mai modestă decât a dvs; dar nu-i nimic, recuperăm, recuperăm...) !

Vă rog, povestiți-ne la întoarcere cum a fost: cazare, mâncare, plaje, tot!

crismis
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Larnaca: