ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.05.2021
ÎNSCRIS: 27.06.12

AFA pentru toti

AFlu dintr-o postare recenta faptul ca azi comunitatea AFA reuneste un milion de persoane, ceea ce este, cu siguranta, o suma remarcabila.

Nu numai numere. Dar in opinia mea nu doar in numar sta valoarea acestei comunitati. Desi sunt membru de cativa ani buni, in ultima vreme nu am reusit sa mai adaug relatari despre vacantele mele, nu doar pentru ca nici vacante nu am mai avut in ultimii doi-trei ani. Dar asta e alta poveste.

Pentru mine unul, valorile comunitatii AmFostAcolo au aparut treptat, pe masura ce am citit si am scris relatari, raspunsuri CMR si ecouri la postarile altora. Asa am inteles, cu timpul, ca de fapt comunitatea reuneste o varietate de utilizatori si comentatori, fiecare cu experientele, preocuparile si preferintele proprii in ce priveste turismul si calatoriile.

Asa am descoperit oameni cu opinii si preocupari similare, pe ale caror impresii am inceput sa le caut, sa le urmaresc si sa le citesc, pentru a afla despre locuri, experiente si vacante care ar putea fi si pe placul meu. Tot asa am inteles si cum sa verific destinatiile pe care le cautam sau spre care voiam sa ajung, locurile sau chiar hotelurile care ma interesau pentru viitoarele vacante.

Desigur, in numeroasele lecturi ale relatarilor intalnite si, de cele mai multe ori, apreciate si votate, am gasit si postari lipsite de interes, cel putin pentru mine, si fara valoare informativa in domeniul turistic, dar care poate unora li se pareau interesante.

Alteori, si de cele mai multe ori, am citit relatari interesante, cu informatii utile, scrise captivant uneori, atractiv, cu ilustratii convingatoare. Asa am descoperit utilizatori de valoare, desigur cel mai adesea si de o clasa superioara, cu multe relatari postate, dar si cu multe excursii la activ.

Pentru noi toti Valoarea acestor colegi de comunitate si a relatarilor postate de ei pe AFA mi se pare deosebita, in masura in care, desi poate subiective si personale, informatiile si impresiile relatate sunt, tocmai pentru ca personale, mai convingatoare decat prezentarile comerciale. Iar experientele lor proprii din diverse locuri vizitate sau cazari incercate sunt cu atat mai utile cu cat vin din perspectiva fiecaruia dintre noi, turisti la randul nostru, prin diverse locuri si destinatii de vacanta.

Am intalnit si postari ale celor proaspat sositi pe AFA dar ale caror opinii demonstrau atentie, discernamant si observatii corecte despre locurile vizitate, si din fericire unii dintre ei au continuat activitatea in comunitate, devenind cu timpul membri de top ai acestei comunitati.

Care a ajuns, cu rabdarea si intelepciunea organizatorului si initiatorului, dar si a moderatorilor nostri, o adevarata enciclopedie de turism national si international, alcatuita din numeroase ghiduri si monografii de orase, regiuni, tari si zone geografice. Mai mult decat atat, organizarea si actualizarea permanenta a relatarilor postate a reusit crearea unui adevarat atlas online care cuprinde relatarile si experientele turistice ale atator oameni cu opinii, pareri si impresii diferite, din care fiecare poate selecta si alege informatiile care i se par potrivite.

Un semn aparte. Poate spun lucruri cunoscute de noi toti si intelese de fiecare in parte, dar cred ca, daca intr/adevar AFA se poate aniversa cu acest milion de utilizatori, merita sa marcam acest fapt cu un semna aparte, cu o borna, daca tot vorbim de calatorii. Iar daca repet lucruri stiute, doar pentru ca in ultima vreme nu am mai urmarit indeaproape viata comunitatii, cer scuze pentru timpul irosit cititorului.

Altfel, ma bucur sa fac parte din aceasta comunitate si abia astept sa continui sa contribui si cu relatarile mele la construirea acestei enciclopedii geografice originale, alcatuita din caleidoscopul imaginilor adunate de fiecare dintre noi, in atlasul contemporan si cotidian al fostelor si viitoarelor noastre destinatii de vacanta.

Pe care le doresc, tuturora si fiecaruia in parte, cat mai frumoase si cat mai placute, dupa voia fiecaruia. La buna recitire si calatorii cat mai placute!

PS scuze pentru lipsa diacriticelor romanesti, dar nu ma inteleg cu tastatura cea noua.

Trimis de calatorul in 16.05.21 00:07:06
Validat / Publicat: 16.05.21 06:53:42

VIZUALIZĂRI: 240 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

mprofeanu
[16.05.21 13:28:54]

@calatorul: Bine ai punctat în titlu! Da AFA este pentru toți, pentru noi cei ce facem parte din această comunitate dar și pentru cei din afara ei care găsesc aici atât de multe informații...

Ai dreptate cu valoarea simbol de un milion, acum dacă mă gândesc mai bine doar eu știu mai multe persoane apropiate din preajma mea, de exemplu rude, prieteni, foști colegi, toți cunosc site-ul AFA... Fiecare membru are mulți cunoscuți și AFA merge mai departe... ????

Trebuie însă menținută vie flacăra acestui site, a acestei enciclopedii geografice originale, cum bine ai precizat!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
calatorulAUTOR REVIEW
[17.05.21 11:12:45]

@mprofeanu: Multumesc pentru atentie, aprecieri si raspunsurile date, ma bucur ca opiniile mele au avut cititori. Eu inca nu am intalnit prea multi colegi de pe AFA pentru ca inca nu am participat la nicio reuniune. In schimb am trimis si semnalat multor cunoscuti relatarile postate aici, pe care le/au considerat utile in organizarea micilor sau marilor vacante si calatorii. POate ca unii dintre ei au inceput sa posteze propriile relatari, inca nu mi/au confirmat.

Cred ca dupa traversarea acestei perioade sumbre de pandemie oamenii vor reveni cu mai mult interes pe AFA, odata cu reluarea vacantelor si calatoriilor de tot felul. Poate ca aici va fi de inovat ceva in comunitate, referitor la modul de prezentare si organizare a informatiilor. In prezent mi se pare foarte util si eficient, dar e posibil ca unele noutati sa atraga atat interesul noilor cititori cat si activarea vechilor membri.

Sa ne dorim succes si progres, vacante frumoase si lecturi placute si folositoare!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]

calatorul, mprofeanu