ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.05.2021
DIN: Târgu Mureș
ÎNSCRIS: 28.03.10

Renasterea AFA

AFA a fost si ramane unica pe piata turistica autohtona. Nu e usor ca un mic grup de oameni sa creeze un sait cu peste un milion de utilizatori. Informatiile de pe aceste sait, in pofida altor informatii existente peste tot, raman de referinta. Ele au aparut exact atunci cand turistii romani aveau cea mai multa nevoie de ele, adica atunci cand aveam voie sa zburdam prin lume doar cu buletinul iar oferta agentiilor turistice era tot mai mare.

Chiar si daca acum, pe perioada pandemiei, s-ar scrie doar 1-2 review-uri pe saptamana, exista deja un ocean de informatii (acumulate intr-un deceniu) pe care fiecare le poate consulta. Chiar daca sunt mai vechi. Caci plajele, hotelurile, resorturile, muntii si multe alte obiective turistice din lume, au ramas aceleasi si n-au plecat nicaieri. Eu am comparat AFA cu un bolid ce are trei pedale... A (mbreiajul), F (rana) si A (cceleratia).

Ambreiajul saitului a mers excelent, rotitele sale s-au invartit ca unse timp de aprox 6-7 ani, din 2010 si pana in 2017, timp in care s-au acordat si premii in excursii, calatorii in strainatate zboruri cu avionul sau week-enduri platite in tara. In concluzie, AFA, nu mai poate fi "prinsa din urma", ea are un avans de multi kilometri in fata urmatorului sait de informare turistica.

Cu ce-a venit nou AFA?

Cu niste pareri personale, de "bine sau rau", despre cazari, rastaurante si vile, pensiuni, hoteluri, resorturi, excursii, etc, ceea ce in alta parte nu gaseai. Plus ca daca aveai cumva si vreo nelamurire, citind review-ul, existau si discutiile libere, unde fiecare putea intreba ce-l interesa. Asadar precum Paris, cel mai frumos oras din lume, ramane vesnic Paris, tot asa si AFA, ramane AFA, oricate alte saituri de agest gen vor mai apare

Daca litera "A", semnifica Ambreiajul, acum, din pacate, a aparut litera "F"- Frana, da, 1-2 sau chiar mai multi ani, turismul a intrat in letargie, ba a chiar a reculat binisor. De vina e pandemia, in mare parte, lumea are acum alte prioritati... sanatatea, familia, vaccinarea, sau... lipsa jobului si a banilor.

Cat timp va tine pandemia?

Se pare ca o angoasa generala a cuprins mapamondul, restrictiile, dificultatea de a strabate o granita, informatiile negative permanente din mass-media, ne fac viata mai grea.

Dar, istoria ne informeaza ca nici o pandemie n-a tinut mai mult de 3-4 ani. De ce? Pai ia ganditi-va la acel virus ce a invadat corpul uman... o parte dintre oameni au avut mijloace proprii de aparare si au exterminat inamicul, ceilalti, se vor vaccina...

Intr-un final virusul, dupa un voiaj ratat in lumea fiintelor ganditoare, va lua decizia de "a se cara definitiv" din lumea Oamenilor, unde nu se mai poate trai (inmulti) si va dori sa se intoarca din nou in lumea din care a venit, lumea animaleleor (pangolini, arici, lilieci, sobolani, etc), fiinte care nu poarta masca, nu se vaccineaza si n-au habar de distantarea sociala.

Dar sa-i intelegem si pe virusi, ei au stapanait aceasta planeta inaintea noastra,

Adica cum? Astazi cand libertatea de miscare e consfiintita prin legi internationale, n-au si ei, virusii, dreptul la un voiaj in lumea oamenilor? Ba da!

Deci, cativa ani, odata cu "caderea" temporara a HORECA, vom asista si la a doua litera din cuvantull AFA -"F", Frana! Scrierilor de pe saitul nostru, li s-a pus frana. Bolidul AFA risca sa se opreasca. Nu se mai prea scriu review-uri de valoare, pentru ca lumea nu mai prea calatoreste, sta mai mult in casa.

AFA (Ambreiaj, Frana, Acceleratie)

Dar, dupa disparitia pandemiei, (A) mbreiajul si F (rana) vor dispare si va apare, a treia litera... A (cceleratia). Sunt sigur de asta!

Altceva! Sunt foart frumoase intalnirile anuale ale AFA, dar asta nu e decat o firmitura (de cozonac) din activitatea saitului. Mai importante sunt parerile personale ale uzerilor imbracate in cuvinte si imagini. Oricum, nu pot participa la aceste intalniri toti memrii (peste un milion) ai saitului. Doar daca am inchiria Palatul Parlamentului! Vin doar cei 50-150 de membri ceva mai activi, care axpun in mod cronic, texte, informatii si imagini.

Turismul, in general ("city-break"-urile, excursiile, concediile), sunt niste lucruri ce nu vor disparea niciodata si care fascineaza omenirea. De ce? pentru ca avem o planeta minunata si mereu descoperim cate ceva mai frumos decat ce ne-am fi inchipuit. Dorinta, adanc inradacinata in om, de a desoperi ceva nou sau de a revedea locuri ce i-au facut placere, va ramane vesnica

De ce nu s-a mai scris in ultima vreme pe AFA? AFA e legata organic (omblical) de HORECA (Hoteluri-Resturante-Cafenele). Principala vinovata se pare ca e pandemia, (ce duce la lipsa subiectelor), astenia lunga a unui an de izolare (plus astenia de primavara), sau senzatia ca scrii degeaba (ca nu esti citit).

Dar totul are si un sfarsit, cand lucrurile vor reveni la normal si va trece perioada"F" (Frana), va urma si ultima litera ce pune in miscare bolidul nostru, ce compune AFA —"A" — Acceleratia!!... si review-urile vor abunda.

Asadar, rabdare!

Voi pune niste poze recente, fara legatura cu textul, nu mi-a placut niciodata sa scriu un text fara sa pun langa el si catreva fotografii.)

Trimis de dorgo in 13.05.21 09:23:44
Validat / Publicat: 13.05.21 10:59:09

VIZUALIZĂRI: 414 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Harghita-Bai (colina de caolin), august 2020
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
[1 PMA]

crismisscris / TELEFON [13.05.21 11:06:46] »

Perfect de acord. O expunere de foarte mare bun simț! Până trece pandemia, funcționăm la turație redusă. Important e să nu oprim de tot motoarele! Hai, să ne auzim și citim cu bine!

Carmen Ion [13.05.21 11:33:29] »

@dorgo: Veșnicul optimist!!!

doinafil [13.05.21 12:51:16] »

Mi-a plăcut inspirata asociere a majusculelor saitului nostru cu cele trei faze ale conducerii unui autoturism!

Și eu cred (și sper!) să nu mai lâncezim așa mult în această „frână” impusă! Cred că anul ăsta, chiar din iunie, vom (re)apăsa ușor pedala de ambreiaj și, mai apoi, vom accelera puțin câte puțin, până vom reveni la ce-am fost odată!

Frumoasă țară avem! Se vede și din pozele atașate cât este de frumos peisajul hibernal românesc! Felicitări!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][8 voturi]
mprofeanu [13.05.21 15:47:08] »

@dorgo: Faină asociere ai găsit site-ului nostru! Se scrie mai puțin este adevărat dar ca și tine sunt sigură că va veni și o perioadă mai bună! ????

krisstinnascris / TELEFON [13.05.21 21:02:58] »

@dorgo: Bună!

Te-ai vaccinat? O Grecie anul acesta? Ce zici?

Văd că te-ai plimbat un pic, așa am făcut și noi, doar un pic. Nu am fost foarte curajoși și nici aventurieri

Sănătate îți doresc!

dorgo [14.05.21 07:48:01] »

@krisstinna:

M-am vacciant inca din ianuarie a. c... in ultimul an am haladuit doar in jurul casei. (Baile Sangeorgiu, Sovata, Baile Ideciu, pescaria Campu Cetatii, Mini-Transilvania si Piatra Gaurita de la Odorhei (voi scrie), Harghita Bai. Am luat doua early-booking pt Grecia, pt. unul am primit banii inapoi, al doilea l-am amanat cu vouchere pana-n 2022. Am considerat ca se poate trai un an si fara"iesiri" din tara. Astept sa se linisteasca panademia dar... in urma cu 3 saptamani, intr-o sambata minunata, am plecat cu prietena mea la Cheile Turzii. La Podul 4 (in capatul cheilor), am alunecat in apa, nu prea adanca, (60-70 cm), am lovit cu calcaiul fundul paraului, plin de pietre ascutite. Mi-am fracturat calcaiul. Acum, am "un picior in ghips" si concediu medical, asa ca am timp de scris.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
krisstinnascris / TELEFON [14.05.21 08:39:47] »

@dorgo: Of, îmi pare rău!

Însănătoșire grabnică îți doresc!

Astept poveștile tale, in măsura in care timpul îmi permite îți voi scrie și câteva vorbe!

Sănatate!

dorgo [14.05.21 10:47:30] »

@krisstinna: Multumesc mult!

Michi [14.05.21 17:13:42] »

@dorgo :Acum mi-au căzut ochii pe inspiratul tău review, via automobilism. Cum excursiile se fac în mare parte pe patru roţi asocierea A-F-A este foarte inspirată. Articolul tău ca urmare al celui scris de Carmen şi acum o oră cel scris de mine ca şi o confesiune de famile sper să dea roade în perioada asta încă de letargie. Vara nu e departe şi don´doctor, resuscitarea fiind făcută, toate pânzele sus (ca să ieşim din vocabularul auto)

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]

crismis, doinafil, dorgo, Michi, mprofeanu