ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.03.2021
TIP CAM: DblStd
Raport PREȚ/CALITATE: EXCELENT
2 AD. + 1 COPII -- v: 14

Delfinia Hotel & Bungalows [Molyvos, i. Lesbos]3

Relaxare intr-o frumoasa gradina, admirand cetatea Molyvos

Dupa 10 ani in care ne-am croit singuri vacanta (adica alegand separat avion, cazare, masa in diverse tari mediteraneene), fugand de pachetele turistice si de hotelurile mari de beton, am ales sa mergem din nou printr-o agentie, in Grecia. Perioada: August 2019, durata: o saptamana

am ales insula Lesbos pentru ca parea una mai mare (e a 3-a ca dimensiune din Grecia) si ne-am gandit ca nu este dedicata doar turismului de masa, avand astfel ocazia sa cunoastem si localnicii, obiceiurile in alte ipostaze. Ideea de a sta intr-un hotel cu oferta all inclusive sau intr-unul cu reteta/ afiliere internationala nu este ceea ce cautam.

Am calatorit cu o mare agentie din Bucuresti, cursa charter, de la ore decente. Zborul cu Tarom (avand ca pilot pe Capitan D., un tip foarte placut) a fost de cca 2 ore, cu o mica escala pe alta insula din Egee. transport apoi cu autocarul (1 ora) din capitala Mitilini pana in orasul Molyvos.

Am ales cazarea intr-un bungalow, la parter. costul pachetului de 7 nopti: 1850 EUR, 3 persoane (2 adulti si un copil).

Delfinia are 2 categorii de camere: unele in hotel - are 2 etaje si la parter se serveste micul dejun, altele de cate 4 camere, in cca 20-25 de bungalow-uri, rasfirate intr- mare gradina. Gradina are cca 2-3 hectare, foarte bine intretinuta cu o mare diversitate de arbori si flori, si are acces la mare pe un front larg. nu este o plaja tipica, cu mai multe randuri de sezlonguri umbrele; este doar cu un rand, cu distanta intre umbrelele cu scoperis de stuff, unele au si maslini care tin umbra. poti citi o carte in tihna sau doar admira marea. plaja are pietricele si nisip, de culoare mai inchisa - par sa aiba origine vulcanica.

Nu veti avea o plaja de un albastru de clestar, dar placerea de a sta pe o plaja neaglomerata, dupa ce te-ai plimbat pe sub umbra pinilor din gradina, face toti banii!

camera de hotel este de peste 20 mp, relativ spatioasa, am primit un pat individual pentru copil - foarte confortabil, de dimensiune standard, ca si pentru un adult.

s-a facut curatenie zilnic, echipa hotelului mi s-a parut foarte prietenoasa iar managerul hotelului constant prezent, fara a deranja intr-un fel.

Am servit masa de pranz la terasa hotelului de langa mare & piscina (vezi foto) unde am avut zi de zi de o varietate foarte buna de mancare, mereu proaspata. este o priveliste grozava, vezi in departare Castelul din Molyvos, maiestuos, tronand pe un deal un forma conica si la 20 de metri marea, pe care o privesti stand sub pinii ce protezeaza terasa restaurantului. Preturile sunt decente: cam 30 eur pentru 2 persoane, meniu a la carte.

Seara am mancat aproape zi de zi in Moyvos - cca 20 min de mers, unde ai de ales intre peste 50 de restaurante. Toate mesele au fost delicioase (Geia Mas, Captain' s Table, Martin' s Restaurant) iar angajatii calzi si rapizi. vederea de pe deal este unica, e greu de povestit dar va ofer niste foto sa va faceti o idee

despre CAMERE & COND. CAZARE

am stat la parter, are un balcon mare, umbrit, poti sa te relaxezi seara, ai confort si intimitate. nu este un hotel/ complex nou sau foaret recent renovat, dar totul mi s-a parut decent, bine ingrijit.

In bungalow unde am stat, dar si la hotel, nu am avut parte de episoade de galagie. o remarca: seara se mai simt tantarii, nu deranjat dar este bine sa aveti un dispozitiv cu pastile, de pus in priza. noi ne-am cumparat de la un supermarket local.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

staff foarte prietenos, atat la bar-ul de la psicina, cat si la restaurant.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

situat la cca 1 km de oraselul Molyvos, este potrivit pentru cei care cauta liniste, priveliste si acces facil la mare, pe o plaja neaglomerata.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Plimbarea seara prin oras este ceva de neuitat. in perioada cat am fost am prins si un concert in aer lber, in cetate, cu muzica de camera. Am vazut si restaurante cu muzica live, pline cu turisti si localnici. Este si un cinema in aer liber la cca 10 min de mers pe jos de hotel, cu o buna selectie de filme, in fiecare seara.

am mancat si cumparat pentru acasa miere de cimbrisor si pin, o aroma deosebita din flora locala.

Satul Petra din apropiere, situat la cca 5 km distanta este foarte pitoresc - l-am vazut doar in trecere, poate intr-o viitoare vacanta vom sta acolo.

Trimis de PTiberius in 13.03.21 12:16:24
Validat / Publicat: 13.03.21 16:02:43
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (PTiberius); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

webmasterX [13.03.21 15:58:48] »

Excelent - atât recomandarea cât și review-ul

Mutat în rubrica "Delfinia Hotel & Bungalows [Molyvos, i. Lesbos], NORD-EGEENE, alte insule" (nou-creată pe sait)

​​​

webmasterX [13.03.21 16:01:47] »

Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor de tip date personale (nume, numere de telefon, adrese de mail etc) — sunt interzise, de ceva timp, și de lege. Aceste info se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

Pentru a transmite un mesaj personal: click pe linkul "mesaj pers" afişat la fiecare ecou, lângă username (click pe „pliculeț”).

Notă: Este necesar ca destinatarul să aibă bifată opţiunea ACCEPT PRIMIRE MESAJE DE LA CEILALŢI UTILIZATORI. Opțiunea se poate seta/deseta din secțiunea CONTUL MEU.

PTiberius [13.03.21 17:42:16] »

@webmasterX:   este ok. multumesc!

PTiberius