ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.03.2021
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 08.02.13

Primavara in suflet

Pentru ca maine este o zi speciala, 8 martie -ziua femeii, as vrea sa fac si eu o urare tuturor doamnelor si domnisoarelor prezente pe A. F. A...

Sa va fie viata o primavara insorita si vantul ce adie peste ea sa va aduca sanatate si fericire. Va multumesc pentru ca existati si desi santeti catalogate ca fiind sexul slab santeti niste caractere puternice si va multumesc pentru asta. Vreau sa va dedic cateva versuri scrise de regretatul Adrian Paunescu, care sa va mearga la suflet.

CANTEC FEMEIESC de Adrian Paunescu.

Asa e mama si a fost bunica

Asa santem, femei langa femei,

Parem nimic si nu-nsemnam nimica

Doar niste„ele" ce slujesc pe... ei"

Ei negijenti, iar ele foarte calme

Ei incurcand ce ele limpezesc,

Ei numai talpi si ele numai palme,

Acesta e destinul femeiesc.

Si -n fond, ce fac femeile pe lume?

Nimic maret, nimic impunator.

Schimbandu-si dupa ei si drum si nume

Pun lucrurile iar la locul lor.

Cu-atatia pasi ce au facut prin casa

Si pentru care plata nici nu cer

De-ar fi pornit pe- o cale glorioasa

Ar fi ajuns si dincolo de cer.

Ei fac ce fac si tot ce fac se vede

Ba strica mult si ele-ndreapta tot

Si de aceea nimeni nu le crede

Cand cad, imbatranesc si numai pot.

Asa e mama si a fost bunica

Si ca ele maine eu voi fi.

Ce facem noi femeile?

Nimica, Decat curat si uneori copii.

Santem verica firului de ata

In fiecare lant facut din doi

Ce greu cu noi femeile in viata,

Dar e si imposibil fara noi...

LA MULTI ANI!

Trimis de micutzu in 07.03.21 22:00:11
Validat / Publicat: 08.03.21 08:09:17

VIZUALIZĂRI: 476 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
[1 PMA]

neimportantscris / TELEFON [08.03.21 08:15:05] »

Subscriu întrutotul la urările colegului @micutzu! La mulți ani! ????????????

iulianic [08.03.21 09:22:00] »

Mulțumim pentru urări și pentru ineditul moment poetic!

nicole33 [08.03.21 10:06:46] »

Mulțumim mult pentru urări și gândurile frumoase!

k-lator [08.03.21 11:59:58] »

@micutzu:

Mulțumim petru urări și pentru dedicația ritmată și totodată inegalabilă așa cum este și autorul acestor versuri care de-al lungul existenței sale a dăruit nenumărate gânduri celei pe care nu a încetat o secundă să o proslăvească - FEMEIA:

În toată existența omenească/ nu a existat zidire durabilă/dacă în ea nu a fost zidită o femeie.”  -  Sacrificiu de Adrian Păunescu

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
micutzuscris / TELEFON [08.03.21 13:53:20] »

@k-lator:  Femeia este baza acestei societăți. Se zice ca dacă lumea ar fi condusa de femei, nu ar mai exista războaie. Doar tari care nu vorbesc între ele...

Floria [08.03.21 16:00:00] »

Mulţumesc pentru gândurile bune şi pentru că mi-ai reamintit această poezie minunată! Să ai o primăvară frumoasă alături de fetele pe care le iubeşti!

elenaadina [08.03.21 16:53:12] »

Multumim si va urez de asemenea tie si familiei tale tot ce e mai frumos si mai bun in lume!

doinafil [08.03.21 19:08:44] »

Vă mulțumesc atât Dvs-tră cât și D. lui @zăpăcitu (care subscrie), pentru urări și pentru (re)amintirea versurilor închinate Femeii! Întorc - la rândul meu - urările, femeilor iubite din viață, care vă stau alături!

neimportantscris / TELEFON [08.03.21 19:26:27] »

Cu permisiunea colegului @micutzu dedic acest clip tuturor doamnelor

youtu.be/9UiW9NvRMSc

Multumesc!

micutzuscris / TELEFON [08.03.21 21:07:16] »

La mulți ani și va mulțumesc pentru gândurile frumoase.

crismisscris / TELEFON [09.03.21 07:53:40] »

Mulțumesc! O primăvară cu soare și sănătate doresc și eu tuturor, fete sau băieți! ????

Mika [09.03.21 09:27:54] »

@micutzu:  Mulțumim! O primăvară frumoasă!

mprofeanu [09.03.21 18:04:24] »

@micutzu:  Mulțumesc frumos pentru urări și pentru poezie! O primăvară frumoasă și aceleași calde urări fetelor din viața ta!

Aurici [10.03.21 16:26:27] »

Mulțumim! La mulți ani tuturor fetelor, mamelor, surorilor, iubitelor, din viața voastră!

Zoazore [11.03.21 10:17:12] »

@micutzu &@zăpăcitu: O surpriza frumoasa poezia si videoclipul!

Multumesc si eu pentru urari​  si le intorc tuturor! Si femeilor dragi din viata voastra, dar si tuturor femeilor de pretutindeni.

neimportantscris / TELEFON [11.03.21 11:11:04] »

@Zoazore:  cu mare drag!

Aurici, crismis, doinafil, elenaadina, Floria, iulianic, k-lator, micutzu, Mika, mprofeanu, neimportant, Zoazore
Alte articole din această RUBRICĂDin viața comunității AmFostAcolo: