ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.02.2021
2 AD. + 1 COPII -- v: 5

la PMM* = 40 USD

Hilton Hurghada Plaza Hotel5

Vacanță reușită

Eu și soțul aveam nevoie de o vacanță / relaxare și urma și ziua copilului. Copilul mega pasionat de Egiptul Antic... Asa că ne-am hotărât să ii facem o surpriză! Am luat vacanța prin intermediul agenției [... ], un early Booking. Am ales Hilton Plaza Hotel pentru că aflasem că a fost recent renovat și avea recenzii bune. Am avut nevoie de teste covid doar pt noi (pentru copii cu vârsta până în 6 ani nu se solicita test). Zborul a fost cu charter Tarom.

Pe aeroportul din Hurghada ne-a întâmpinat reprezentantul agenției Karpaten care ne-a spus din prima că la ora 16 și 17 (în aceeași zi) va veni un ghid care ne va da ofertele pentru excursiile extra.

Am ajuns la hotel... Peste așteptări! Totul nou, curat! Am primit o camera cu pat matrimonial și o canapea extensibilă pentru copil. Camerele sunt mari, spațioase. Am primit imediat și lenjerie pentru canapea. Wi-Fi merge foarte bine atât în cameră, cât și în celelalte spații din hotel (inclusiv pe plajă). Lângă hotel se află un mall cu multe magazine, loc de joacă pentru copii și Carrefour Market.

La ora 17 s-a prezentat ghidul agenției cu oferta lor " inedită ", niste preturi foarte mari!!! Citisem aici pe site despre agenția locală Bon Voyage Hurgada și i-am contactat pe whats app. Am primit imediat oferta lor în limba română. La ora 18:30 a venit la hotel Medo (cel care conduce agenția). Ne-a invitat la sediul agenției (chiar dacă ne-am panicat la început, am mers cu el 😁 și ne-a adus înapoi la hotel teferi și nevătămați 🤣). Am luat de la el excursia la Luxor, Cairo și Safari (toate la jumătate de preț față de [... ]. Pentru copil nu am plătit nimic (cei de la [... ] ne cereau și pentru copil, chiar dacă pana în 6 ani este gratuit).

Am luat și de la [... ] o excursie, un City Tour Hurghada. Minunat! Am stat 30 min în fața hotelului și am așteptat autocarul... Dar la sfârșitul turului ne-au oferit o mașină care să ne ducă direct la hotel și să nu mai așteptăm să îi lase pe ceilalți turiști la hoteluri (au mai spălat din păcate 😁).

Apoi au urmat excursiile luate prin Bon Voyage Hurghada. După fiecare excursie ne dădea mesaj și ne întreba dacă totul a fost ok.

Într-o seară am vrut să mergem în oraș pentru mici cumpărături. L-am contactat și în 30 min a trimis o mașină cu ghid pentru a ne însoți (contracost). În Safari ni s-au făcut poze, am plătit dar nu ne-au dat cd-ul pentru că nu aveau electricitate la momentul respectiv. L-am anunțat pe Medo, i-am dat poza cu chitanța și el a sunat și s-a asigurat că vom primi cd-ul.

Per total o vacanță completă, atât experiențe " antice ", cât și relaxare. Între fiecare excursie am avut o zi liberă.

Cu siguranță vom reveni la acest hotel!!! Pentru relaxare totala 🙈 (tot ce ai nevoie găsești în hotel: plaja, piscina, spa, salon beauty, sala sport, mâncare bună, personal amabil, entertainment în fiecare seara etc...). Excursiile la Luxor și Cairo au fost foarte obositoare, dar dacă ajungi în Egipt, pentru prima dată, este păcat sa nu faci aceste excursii (Luxor-ul este minunat ❤️).

Recomandam

* Hilton Plaza Hotel Hurghada 5*

* Bon Voyage Hurghada

despre CAMERE & COND. CAZARE

Se face curățenie zilnic, se dezinfectează totul. Camerele cu vedere la mare, toate au balcon.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja mare, curată, bar pe plajă

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Am făcut masaj de relaxare și un tratament la fata (Katherine the best ❤️)

Trimis de Ion alina in 21.02.21 22:22:15
Validat / Publicat: 22.02.21 07:21:47
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ion alina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

Puteți VOTA acest articol: voturi de valoare mărită

• rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 40.00 USD pe cameră

webmasterX [22.02.21 07:20:23] »

@Ion alina: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

Puteți trimite, în schimb, aceste informații prin intermediul mesajelor personale (pe privat) - click pe numele utilizatorului, apoi, în fereastra nou-deschisă, pe linkul "Trimite mesaj pers".

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... d=102557&hid=27.

Sau... poate ceva video de pe acolo? Dacă ai filmat pe acolo, ar fi zuper-util — link încărcare video.​​​​

ternerscris / TELEFON [22.02.21 08:30:12] »

Buna! Cum e zborul charter cu Tarom? Mai ai servicii de catering la bord? Bagajele la ce dimensiuni ar trebui sa se incadreze? Multumesc!

Ion alinascris / TELEFON [22.02.21 08:54:37] »

@terner:  bună! Se oferă 1 apa plată, un șervețel umed și dezinfectant / persoană. Mâncare nu mai au voie sa dea.   La dimensiuni nu știu, dar ca și kg ai voie 23 kg / cală și 10 kg / bagaj mana

webmaster [22.02.21 23:58:13] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ necesar unei astfel de selecții.

Ion alina, terner