ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.02.2021

la PMM* = 43 USD

încărcat de pe telefon!

Hurghada - Hotel Steigenberger Aqua Magic [... ]

Buna!

Am petrecut 7 nopti la hotelul Steigenberger Aqua Magic in Hurghada.

Serviciile hotelului au fost in regula, angajatii foarte atenti, amabili, piscina foarte curata, la fel si plaja, foarte dragut amenajata etc.

La capitolul mancare, insa... Calitatea dishurilor cam lasa de dorit, in sensul ca nu prea poti sa zici de nimic ca e "deosebit de bun", as indrazni chiar sa compar cu mancarea de cantina, carnea si pestele gatite ori prea tari ori fierte simplu, fara gust, iar restul mancarurilor fiind mult prea condimentate, legumele prea tari. In legatura cu dulciurile, cele traditionale au fost interesante, mult superioare prajiturilor obisnuite/ sponge cakes.

Cand iesi afara din resort, cu toate ca promenada din fata este amenajata, curata etc, este si foarte pustie, si cred ca am inteles si de ce.

Magazinele din jurul hotelului au niste vanzatori atat de agasanti si obositori, ca te simti ca intr un bazar unde toti trag de tine sa le cumperi chinezariile de marfuri. Inteleg ca negociatul e in sangele lor si face parte din cultura lor blabla, dar pentru turisti este ceva f stresant. In primele zile incercam sa fiu politicoasa cu chestii gen no thank you, dar pe la sfarsitul sejurului deja devenisem satula pana peste cap si f irascibila cand auzeam vreunul zicandu mi hello de mai mult de doua ori, in conditiile in care vedeau ca ii ignor. Uhh????

Trecand spre partea mai pozitiva, in legatura cu excursiile, inca dinainte de a pleca, l am contactat pe Facebook pe Medo, detinatorul agentiei Bon Voyage (il gasiti pe facebook la Bon Voyage Tours Hurghada), si foarte amabil, mi a trimis pe Whatsapp un fisier in limba romana cu toate excursiile pe care le organizeaza, preturi ca ulterior sa stabilim si zilele. Cand am ajuns in Hurghada a venit personal cu masina si ne a dus la sediul agentiei sa stabilim zilele pentru excursii.

Personal, noi am vrut 4, si anume Luxor, Cairo, Orange Bay si safari in desert. Preturile au fost foarte accesibile, aproape la jumatate din preturile agentiei cu care am plecat din Ro. In orange bay si drumul pana acolo a fost foarte placut, am oprit de 2 ori pentru scuba diving si am vazut niste minunatii de corali si pesti???? sublim! Si pe insula, apa era atat de limpede, aveau si niste mese si leagăne in apa pentru poze etc, foarte frumos!

De asemenea, in safari, cu atv-urile a fost o experienta unica! Am rezervat private tour, si am fost doar noi si tipul care ne conducea. Foarte multa adrenalina, insa a fost putin cam greu, cel putin pentru mine, sa controlez atv-ul, asa ca am mers cu tipul care ne a condus pe atv si a fost ok. Am mers 25 de km sau ceva de genul si am inteles ca e destul de greu sa te tii cu mainile de ghidon la viteza aia si pt atatia km, de exemplu pot aparea bataturi la maini. Ne am plimbat si cu camila si fotograful ne a facut f multe poze, putin obositor to be honest sa stai mereu cu mainile pe sus sa apari in toate pozele lui.

La luxor am fost cu autocar mare si a fost nasol, era full rusi si a trebuit sa stam in ultimele randuri, iar fix in spatele nostru dormeau soferii, care sa zicem ca nu miroseau chiar placut. So, recomand turul privat cu minibus.

Asa am mers la cairo, 5 persoane, 2 șoferi, un ghid si inca o persoana pt securitate sau ceva. A fost mult mai bine asa, plecarea a fost la ora 3 dimineata, drum pe autostrada fara probleme. Ghidul foarte amabil, prietenos si si a facut bine treaba. Overall a fost ok! Puțin cam obositor cu transportul atatea ore 5 ore dus, 5 intors, insa alta varianta nu ar fi fost, cu avionul fiind mult mai scump hurghada-cairo.

O chestie pe care am mai observat o, toti ghizii, fotografii etc asuma ca noi vrem sa facem f multe poze si considera ca orice merita o poza! E putin enervant, de ex sa faci poza cu un colac jerpelit pe o barca vai de capul ei pe Nil, wow ce frumos... Umm not really. I mean, personal vazand atatea locuri deosebite, CURATE, civilizate, si ajungand aici, in Egipt, si fiind intrebata insistent de atat de multe ori daca vreaubo poza cu chestia asta sau cu cealalta, raman putin mirata si nu pot sa nu ma intreb... De ce as vrea sa fac o poza aici, sau why on earth mi as cumpara un papirus? Sa fac ce cu el? Sunt niste lucruri pe care nu le pot intelege, nivelul kitschului pe care l am intalnit aici e unul.

Mi ar placea sa revin in Egipt peste ani, dar in acelasi timp mi ar placea sa nu mai am de a face cu jeg, negocieri, tras de maneca sa cumperi marfa lor etc. Aa am uitat sa menționez, nu exista covid in Egipt aparent, LOL?

Xoxo, A

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera a fost spatioasa, curatica, putin praf pe jos. Singurele lucruri de mentionat ar fi ca deseori simteam un miros neplacut in baie, asemanator cu cel de wc public, ce mi s a parut ca vine din scurgerea dusului. Also, am prins doua zile pline de vant si usa de la intrare nu e f bine izolata si se auzea si simtea f bine vantul si in camera! Eu avand probleme cu sinusurile a trebuit sa dorm cu patura in cap in noaptea respectiva deoarece simteam briza la capul meu! In rest, totul bine.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Pe plaja hotelului era foarte relaxant in momentele in care nu veneau diferiti vanzatori sa si faca reclame la excursii, servicii cosmetice samd. :)

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

De relaxare, dupa cum am menționat nu prea am avut cine stie ce parte, prea mult timp in excursii, sau prea stresata de vanzatori etc. Distractie, nu ma pronunt, stiu ca aveau in fiecare zi program la piscina si pe plaja cu dansuri water aerobic etc si din pacate, volumul muzicii era cam deranjant.

Trimis de Ana08 in 21.02.21 18:30:51
Validat / Publicat: 21.02.21 19:08:20

VIZUALIZĂRI: 4350 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ana08); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 43.46 USD pe cameră

[21.02.21 19:05:01]

@Ana08: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Steigenberger Aqua Magic Hotel (ex Al Dau Club) , HURGHADA (orașul)" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Vacanța în Hurghada]
    ​​

@Ana08, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 102556&hid=5248.

Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie, rubrica de CAZARE (CAMERE) a fost nedisponibilă pentru notare. Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazarea / camera - folosind linkul EDIT IMPRESII, afișat cu roșu mai sus și disponibil permanent la publicare (şi timp de 30 minute după aceasta).

Ulterior, poți scrie notele de la CAZARE şi sub formă de ECOU — le vom adăuga noi în caseta tehnică.​​​​​​

nicole33
    [21.02.21 19:52:30]

@Ana08:

Mie nu mi s-a părut ceva atât de greu de conceput, considerând un papirus ca fiind un suvenir potrivit după o vacanţă în Egipt. Mai degrabă am fost interesată de calitatea acestuia după ce am asistat la o demonstraţie într-o fabrică de papirusuri. ​

Nimeni nu te-a obligat totuşi să cumperi ceva ce nu-ţi doreai. ​

Vise!

Negocierea face parte din viaţa lor.

Dacă nu-ţi place să negociezi, puteai intra doar în magazinele cu preţuri fixe unde nu te deranaja/agasa absolut nimeni, priveai, analizai şi cumpărai sau nu.

Puţin probabil ca Egiptul să cunoască o asemenea dezvoltare într-un viitor prea apropiat, încât să dispară sărăcia cruntă, să aibă toţi case curate, civilizate​.

Aa am uitat sa menționez, nu exista covid in Egipt aparent, LOL?

Egiptul înregistrează şi raportează foarte puţine cazuri de COVID din simplul motiv că testează foarte puţin, infim chiar raportat la o populaţie de peste cinci ori mai numeroasă ca a României.

​Realitatea este, cu certitudine, mult diferită. ​

Chiar dacă ar vrea, mulţi nu au posibilitatea de a respecta nici cele mai elementare norme de igienă. ​

Însă această testare "anemică" a lor este doar APARENT în interesul turiştilor români​​. Egiptul nu va intra niciodată pe lista galbenă iar numărul doritorilor este în continuă creştere, fiind o destinaţie tentantă pe tot parcursul anului, aflată  la doar trei ore de zbor.

​​​​​

• Alte impresii din această RUBRICĂSteigenberger Aqua Magic Hotel (ex Al Dau Club) :

• pagină generată în 0.04343581199646 sec