ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.01.2021
EXCELENT

la PMM* = 52 USD

încărcat de pe telefon!

Vacanta de vis in Egipt

Hotelul Steigenberger Aldau Beach face parte din grupul de hoteluri Steinberger din care 3 sunt in Hurghada, Aqua Magic (in special pentru familii cu copii), Aldau beach si Pure (Adults only).

Resortul este destul de mare, cu zone de piscine atât interioare cat si exterioare din care una incalzita, zona de golf, zona de plaja la Marea Rosie, 4 restaurante (sushi, tapanaki, mediteranean si libane), zona dedicata copiilor si zona de sporturi acvatice.

Am stat 7 nopți si pot sa spun ca raportul calitate preț este foarte bun. Mâncare diversificata, in fiecare zi alt specific (italian, german, libanez, etc). Camerele foarte spațioase, lenjeria schimbata zilnic iar personalul foarte amabil iar pentru un tips minor devin si mai atenți.

In fata hotelului este o strada pietonala cu magazine de suveniruri, parfumuri, haine etc., care nu este prea circulata, cel puțin așa era in perioada in care am fost eu.

Cu siguranța cu următoarea ocazie cand ajung in Hurghada voi sta la același hotel.

In cele 7 zile petrecute in Hurghada mi-am rezervat 4 zile excursiilor extraoptionale pe care am ales sa le fac cu o agenție din Hurghada, Bon Voyage Tours Hurghada care ofera foarte multe variante de excursii extraoptionale la prețuri foarte buna in comparație cu cele oferite de hotel sau de tour-operatorul roman.

Am ales 4 excursii: Luxor, Cairo, Orange Bay si Safari. Toate excursiile au masa si transferul de la hotel asigurate. Excursiile la Luxor si Cairo am ales sa le facem cu masina privata si am fost foarte multumiți. Am beneficiat de o masina 8+1 Toyota model 2020 in care am stat doar 4 persoane si am avut 2 șoferi care au condus exemplar.

Va recomand agenția Bon Voyage Tours Hurghada pentru prețuri si calitatea serviciilor si msi ales pentru Medo, persoana care conduce aceasta agenție, care ne-a ajutat cu orice am avut nevoie si care tot timpul ne contacta sa ne întrebe daca totul a fost ok in excursii sau daca ne poate ajuta cu ceva.

Trimis de Opyum in 27.01.21 06:49:09
Validat / Publicat: 27.01.21 08:51:12
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 6793 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Opyum); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 52.46 USD pe cameră

[27.01.21 08:50:49]

@ux118493: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 102400&hid=2513.

Sau... poate ceva video de pe acolo? Dacă ai filmat pe acolo, ar fi zuper-util — link încărcare video.​​

„Numele utilizator” alocat automat de către program (la primul review încărcat) - ux118493 - este, pare-se, confuzant, derutant pentru unii utilizatori. Când ai timp, îl poți schimba într-o formă mai „umană” (de ex „popescu2020”) - folosind butonul schimbă username de aici

alex3003PHONE
    [28.01.21 23:30:28]

Ne puteți spune ceva despre temperatura din Hurghada în această perioadă? E vreme de plaja?

[29.01.21 10:06:25]

[30.01.21 08:28:41]

Este chiar in centrul statiunii@Kiralina 3:

[30.01.21 09:40:56]

@Opyum&Kiralina3:

Este chiar in centrul statiunii

Nici vorbă.

Steigenberger AlDau Beach se află la distanţă mare de centrul Hurghadei, fiind poziţionat într-o zonă nou construită, foarte aproape de aeroport. Greu de crezut să poţi ajunge în portul staţiunii sau în centrul vechi al Hurghadei mergând pe jos . Este preferabilă folosirea taxiurilor, acestea fiind la preţ negociabil şi accesibil.

Există însă avantajul de a ajunge practic imediat în zona cu magazine, cu preţuri fixe sau negociabile, după dorinţă, perfectă pentru plimbări relaxante seara.

[30.01.21 15:15:30]

Nu m-am referit in centrul orasului Hurghada, ci in centrul zonei de hoteluri unde este zona turistica@nicole33:

[30.01.21 15:17:58]

@Opyum:  am înțeles perfect. Mulțumesc.

Cât se plătește taxi pana în centrul hurghada? Este safe pentru doua doamne? ​

[30.01.21 15:53:33]

@Opyum:

Nu aveai cum să te referi la centrul Hurghadei, aflat la distanţă de hotelul la care ai stat. Răspunsul tău putea crea confuzii, "centrul staţiunii"​fiind în cu totul altă parte.

​O simplă privire pe orice hartă poate spulbera eventualele neclarităţi.

"Zona turistică ​" este o exprimare destul de evazivă, toată linia coastei, pe o lungime de mulţi kilometri, fiind "garnisită" cu aglomerări de hoteluri, având din loc în loc zone comerciale nou construite, uşor accesibile de către turistii cazaţi în vecinătate. Zona comercială din apropierea hotelurilor Steigenberger fiind doar una din mai multe.

Mie centrul zonei noi mi s-a părut a fi în preajma Little Budha, alţii consideră centrul pe la Hard Rock Cafe, alţii la Senzo Mall etc. ​

[30.01.21 16:00:51]

@Kiralina 3:

Cât se plătește taxi pana în centrul hurghada?

Depinde de talentul de a negocia al fiecăruia. Eu nu am nici răbdare şi nici talent şi pentru mine un preţ de 5 USD a fost ok. Mă refer la taxiurile găsite în stradă, nu la cele comandate la hotel, care pot costa şi de trei ori mai mult.

Poţi încerca şi varianta​ dus-întors, caz în care plăteşti cursa la întoarcere.

Este safe pentru doua doamne? ​

Cred că da. Preferabil înainte de miezul nopţii. ​ Eu am fost cu soţul, dar nu am întârziat peste ora 23. ​

​​​

[30.01.21 16:25:45]

@nicole33:  mulțumesc mult! Maine ajung acolo!

cata2106
    [30.01.21 16:33:09]

@Kiralina 3:  Mi s-a parut destul de safe, eu am luat-o la pas cu sotia in decembrie de la Steinberger Al Dau pana la Hurghada Marina - Moschea Al Mina, si am facut aproximativ 1 ora si 30 de minute, a fost o plimbare placuta.

Daca nu doresti sa negociezi cu taximetristii, foloseste cu incredere Uber-ul, nu am platit pe nicio cursa mai mult de 5 dolari si am fost atat la Piata din El Dahar care e mai departe decat Hurghada Marina, cat si spre Senzo Mall (acolo m-am dus cu taxi-ul si am platit 30 lire si la intoarcere am luat Uber-ul cu 35 lire). ​

[30.01.21 16:48:33]

@cata2106:  mulțumesc mult!

[30.01.21 19:46:13]

@Kiralina 3:

Îți doresc să ai o vacanță perfectă și să ne povestești la întoarcere! ​

[30.01.21 20:00:52]

@nicole33:  mulțumesc mult! ????????????

[16.02.21 20:09:05]

Buna seara! As vrea sa stiu ce moneda pot folosi in Egipt. MULTUMESC!

[16.02.21 20:39:51]

@mara70:

As vrea sa stiu ce moneda pot folosi in Egipt.

Poţi folosi aproape oriunde euro sau dolari, dar este preferabil să ai şi lire egiptene, pe care le poţi obţine foarte uşor prin retragere de la bancomat. Găseşti ATM chiar la hotel.

Dacă nu vrei să te complici cu lirele egiptene, este mai avantajos cu USD, egiptenii echivalând adesea preţurile în euro cu cele în USD (pentru ei 1 euro=1 dolar) ​.

În unele magazine mai mari sau pentru diverse excursii se poate plăti şi cu card bancar​​​

[16.02.21 20:50:20]

@nicole33:  Multumesc1

[17.02.21 07:22:46]

@mara70:  foarte rar gasesti un magazin unde poti plati cu card bancar, pentru excursii nu se poate, cel putin pe unde am fost eu

[17.02.21 19:09:03]

@Opyum:

foarte rar gasesti un magazin unde poti plati cu card bancar,

Cine caută, găseşte

La magazinele cu preţuri fixe, gen Cleopatra Bazar sau Nile Faraoh se poate plăti atât cu card bancar cât şi cu orice valută, transformarea făcându-se prin casa de marcat la paritatea corectă. În plus eu am plătit cu card şi la dughene, gen farmacie/drogherie​ sume mici pentru medicamente şi cosmetice.

pentru excursii nu se poate, cel putin pe unde am fost eu

Când am amintit de plata cu card bancar a excursiilor opţionale m-am referit la cele cumpărate de la touroperator, cu doar 10% mai scumpe decât cele oferite de agenţiile locale . Desigur, fiecare este liber să aleagă.

Nu mă miră câtuşi de puţin faptul că ai fost obligat să plăteşti cash la "faraonii" locali, gen Medo sau Amir. Sunt convinsă că aşa a fost. ​ Şi ai primit o chitanţă care ulterior ţi-a fost reţinută la plecarea în excursie. Schema este veche de când lumea ​​​​

mara70PHONE
    [17.02.21 19:33:54]

Am citit de excursia cu submarinul, noi avem un pachet circuit si stam in Hurghada  3 zile ude avem program liber, gasim la hotel excursii pe insule sau cu submarinul sau tr sa cautam agentii in localitate?   Ce imi recomandati sa vizitez in aceste 3 zile. Nu cred ca sunt temp de plaja si chiar nu as vrea sa pierd timpul  stand la soare. ????

[17.02.21 19:49:34]

@mara70:

Excursii găseşti şi la hotel şi la agenţiile locale care sunt numeroase. Preţurile la toate agenţiile locale sunt cam la fel +/- 1 euro​, dar ghidajul va fi într-olimbă de largă circulaţie. Pentru o excursie pe mare sau un safari ghidajul nu are mare importanţă.

Eu ţi-aş recomanda Insula Paradisului sau măcar Orange Bay. Teoretic este acelaşi lucru, fiind vorba de aceeaşi insulă, însă turiştii sunt debarcaţi pentru maxim 2-3​ ore pe plaje diferite, prima fiind mult mai frumoasă . Petreci o jumătate de zi într-un mod plăcut, interesant pentru oricine nu a ajuns încă în destinaţii gen Republica Dominicană sau Mexic, dar şi alte destinaţii exotice mai exclusiviste.

Nu ştiu în ce perioadă vei ajunge în Egipt, dar temperaturile sunt deja ok pentru plajă şi chiar baie în mare, cu condiţia să nu bată vântul. ​

Despre excursiile la Cairo şi la Luxor nu-ţi voi povesti, deoarece, mergând în circuit, bănuiesc că le vei vedea oricum, cu mai puţin efort şi cu un consum de timp mult redus.

Aş mai încerca o plimbare prin Hurghada veche cu taxiul, Steigenberger AlDau fiind situat într-o zonă nouă prea puţin tradiţională.

Vacanţă plăcută! ​​​

[17.02.21 20:02:36]

@nicole33:  Multumesc Nicole! Plecam vineri 25 feb, am vazut pe net ca vor fi 22 grade. Vom merge si la Cairo, Luxor... un circuit de 10 zile. Daca mai am nelamuriri o sa revin cu intrebari. Multumesc mult! O seara frumoasa iti doresc!

[18.02.21 06:36:07]

@mara70:

Vom merge si la Cairo, Luxor... un circuit de 10 zile.

Inspirată alegere!

​Şi eu am cochetat cu ideea unui circuit sau a unei croaziere care mi-ar fi oferit oportunitatea de a vizita mai uşor şi mai multe decât în cazul unui sejur şi cred că asta este singura variantă fezabilă pentru a ajunge şi în locurile în care încă nu am ajuns, aflate prea departe de Hurghada.

Dacă la prima vacanţă în Egipt am fost şi la Cairo şi la Luxor​, la a treia mi-am dorit să ajung la Aswan şi la Alexandria, însă ghidul mi-a explicat că excursiile ar fi foarte lungi şi nu se organizează din lipsă de doritori.

Vacanţă plăcută şi să ne povesteşti la întoarcere! ​

​​​

[18.02.21 10:53:41]

@nicole33:  Buna dimineata! In circuitul nostru este inclus si Aswan si 3 zile croaziera pe Nil. Cred ca o sa fie obositor dar zicem noi ca  merita. Mai avem ceva emotii cu testul covid  ) Cat despre povestit... eu nu sut o povestitoare prea buna. Am vizitat multe tari si cu ajutorul vostru celor de pe acest site, ne-am descurcat foarte bine  insa nu am avut curajul sa va postestesc. Dar promit ca la intoarcere am sa povestesc cum a fost vacanta noatra. O zi buna!

alex3003, cata2106, Kiralina 3, mara70, Opyum
    Alte impresii din această RUBRICĂSteigenberger Al Dau Beach Hotel: