ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.12.2020
Raport PREȚ/CALITATE: BUN

la PMM* = 42 USD

Helnan Marina Sharm Resort4

Helnan Marina Hotel Sharm El Sheikh– un sejur minunat

Dupa mai multe discutii cu prieteni care au facut snorkeling in Egipt, ne-am decis sa incercam si noi aceasta experienta.

Lipsea doar sa ne hotarim le ce hotel sa mergem.

Am decis cu greu hotelul si pina la urma ne-am hotarit sa mergem la Helnan Marina Hotel din Sharm El Sheikh, pe considerentul ca noi nu suntem cine stie ce inotatori si la Helnan inaintarea in mare se face lin, este nisip, si chiar daca sunt putin corali, vin multi pesti la o adincime destul de mica, fiindca au fost invatati de turisti sa li se dea de mincare.

Astfel, in ultima saptamina din luna septembrie 2018, am plecat cu avionul din Bucuresti dimineata la ora 07.15 si am ajuns la destinatie in jurul orei 11.30, primind o camera standard la parter, cu vedere spre amfiteatrul, unde seara urla muzica de te scotea din minti.

A fost corect sa primim o astfel de camera pentru ca in tara ne-am zgircit si am zis ca rezolvam la fata locului cu 10 euro, ca sa primim o camera de lux, dar nu ne-a mers, receptionerul nu s-a lasat induplecat (😬🤔🤣)

Camera avea undeva la 25 mp, era modesta, cu mini-bar gol (primeam doar 2 sticle de ½ l pe zi).

Seiful in camera era contra cost.

Ne-am obisnuit destul de repede cu situatia si pina la urma chiar nu ne-a mai deranjat nici muzica, iar cei 10 euro i-am dat baiatului de la curatenie, care a fost foarte multumit si pe linga curatenie, ne-a aprovizionat cu sticle cu apa din belsug pe tot restul sejurului.

Cel mai mare avantaj al acestei camere, era ca aveai semnal bun la internet daca stateai pe spatiul amenajat cu scaune si masuta din fata camerei si nu trebuia sa mai mergi pina la receptie, unde Wi-Fi era gratuit.

De asemenea, dimineata ajungeam mai repede la plaja, doar trecind strada.

Marele atu al acestui hotel este pozitia sa foarte aproape de centrul cu magazine, terase si baruri din Naama bay si complexul Genena City mall, unde se gaseste muzeul King Tut and Akhenaten Museum, pe care l-am vizitat in 2015 - vezi impresii .

Restaurante si mancare

Cand am fost noi hotelul avea un singur restaurant.

Mancarea nu a fost foarte multa, dar a fost gustoasa si suficienta.

Erau supe crema, tocanite, diferite feluri de carne, ficatei, peste, salate, humus, falafel, paste, cartofi copti dulci, desert diversificat, multe tarte cu fructe, crème, prajituri din care crem brule, tiramisu, ingetata, torturi, clatite etc.

Bauturi:

Resortul are 4 baruri.

Marea problema era ca serveau bautura in restaurant in pahare de sticla mici, iar la plaja doar in pahare de plastic si mai mici, daca vroiai sa bei o bere trebuia sa bei vreo 10 pahare, iar apa ti-o serveau tot asa.

Daca cereai mai multa apa te trimiteau sa cumperi din statiune.

Deci la acest capitol un mare minus.

Mare si piscine:

Resortul dispune de 2 piscine exterioare, una pentru copii.

Plaja este cu nisip, iar în apropiere sunt ceva corali, dar putini si nu la fel de frumosi ca la alte resorturi, in schimb erau multi pesti, de toate culorile, ceea ce ne-a incintat intrucit am facut snorkeling pentru prima data.

De asemenea ne-a incintat si claritatea apei si culoarea acesteia.

Divertisment

De la ora 10.00 incepea programul de animatie la plaja si piscine, aqua gim, belly dance, volei.

Chiar daca eram in mare, muzica bubuia de la o boxa pusa pe plaja, atit de tare ca o auzeam si prin masca snorkeling.

Seara de la 21.00 era minidisco la amfiteatru, dupa care, de la ora 21.30 erau spectacole diverse, dar nu cine stie ce ca si calitate, de ex. era un animator, care ziua dansa si belly dance, iar seara era fachir si inghitea flacari.

Mai era muzică live, in hotel in zona restaurantului seara inainte de cina.

M-am simtit bine in acest sejur si am pastrat o amintire frumoasa, pentru ca la acest resort am practicat prima oara snorkeling si m–am indragostit de minunata lume subacvatica!

In incheiere va urez tuturor ca 2021 sa va aduca sanatate, fericire, multa iubire si lumina in suflete si calatorii si experiente minunate!

Trimis de elenaadina in 31.12.20 10:00:49
Validat / Publicat: 31.12.20 10:42:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elenaadina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P20 patiserii la micul dejun

• rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 42.50 USD pe cameră

webmasterX [31.12.20 10:40:16] »

Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

elenaadina [31.12.20 10:56:16] »

@webmasterX:  da, e OK

elenaadina