ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.12.2020
STATUS: APOLLO
DEC-2019
Prieteni
BUN

Krone – o coroana binemeritata pentru un local excelent in Wörgl

Anul trecut cam in aceasta perioada am hotarat cu inca doua prietene sa luam masa la acest restaurant asiatic pe care eu insa nu il cunosteam, asa ca am plecat de la firma dupa program si ne-am intalnit in fata restaurantului. Mai intai un schimb de mici cadouri de sarbatori, apoi am intrat in local. Ca asezare este perfect, in zona marilor magazine (de fapt aici este un singur mall, ceva mai mare decat cel din Kufstein) dar si la vedere.

În Wörgl exista un singur mall – M4, dar oricum mult mai mare decat cel din Kufstein) dar si a altor magazine, asa ca nu duc lipsa de clienti. De fapt pe langa bucataria buna pe care o au este cea mai buna recomandare. Restaurantul este destul de maricel dar asta nu inseamna ca atmosfera nu este relaxanta, chiar am avut noroc ca am mers la o ora la care restaurntull tocmai se deschidea, asa ca era perfect. Am sa incep cu ceva date „tehnice” , adresa este, strada Salsburger nr 33, program zilnic de luni pana duminica 11.30-15.00 si 17.30 – 22.00, pagina oficiala krone-asia-restaurant.at/php si functioneaza aici din mai 2017. Restaurantul similar din Kufstein functioneaza din 2015.

Despre interior ce pot spune, mi-a placut interiorul, nu este comun, ai senzatia chiar de la inceput ca te vei simti bine. Au meniu, dar majoritatea clientilor aleg varianta “All you can eat!” si noi la fel, aceasta inseamna la pranz 11.90 euro de persoana, copii pana in 10 ani 6.90 euro, iar seara 10.90 respectiv 10.90 euro. Bauturile nu sunt incluse. Toate meniurile pot fi luate si la pachet, si chiar am vazut clienti ce comandau si la pachet.

Despre meniu pot spune ca acesta cuprinde o varietate mare de produse: supe (acrisoara-picanta, de legume, Miso, Tom Yang, de crab), aperitive (diferite pachetele, rulouri, salate) apoi preparate din pui, porc, vita, rata, creveti, garnituri, au si un meniu pe baza de tofu. Meniul mai contine specialitati japoneze, alte tipuri de specialitati, desertul din meniu este ceva mai slabut banane cu miere si compot de lycee, insa la „All you can eat!” e altceva, si o sa vedeti asta in poze.

Pentru pranz (11.30-14.00) exista si cateva meniuri cu preturile intre 7.90 euro -9.90euro.

Meniul are indicat in dreptul fiecarii preparat posibilii alergeni.

Ce se poate spune despre bucatari? Acestia gatesc oarecum la vedere, adica in bucatarie, insa ii vezi, mai ales ca va vor pregati bucatele asa cum doriti, la wok sau gratar, depinde de ce alegeti.

Hai sa continuam de fapt cu modul in care am mancat acolo. Ne-am asezat la o masa (toate mesele sunt numerotate) si asta deoarece exista o logica pe care am sa v-o dezvaluiesc. Pe masa exista un card de care sunt prinse agrafe colorate, fiecare culoare reprezinta un sos diferit (usturoi, sos chinezesc, sos teriyaki, de piper, thai curry, sos de fructe de mare, sau fara sos). Alegeti sosul pe care vi-l doriti si fixati agrafa de farfuria voastra. Alegeti pe farfurie produsele pe care vreti sa vi le gateasca (carne de pui, vita, creveti, fructe de mare, legume) si lasati farfuria pe raftul de la bucatarie. Intre timp pe o alta farfurie alegeti ce altceva din cele preparate deja doriti sa le mancati si dupa ce ati ales mergeti la masa si acolo vi se va aduce si farfuria voastra cand va fi gata. Puteti sa repetati operatia de cate ori sunteti in stare (locul potrivit pentru baietii mei). Ce mi-am luat eu? In primul rand creveti, scoici, calamari etc din gama, insa nu mai stiu cu ce sos, in timp ce se gateau acestea am luat ceva noodles, orez, pachetele de primavara, pui Shanghai, sushi si alte minuni, si din cate vad in poza mi-am luat ceai, uitasem ce am luat si sa nu va strambati, pentru mine China = ceai de iasomie, mai bun ca al lor nu este nicaieri.

Normal ca am luat si o supa, genul de supa chinezeasca dulce-picanta, o nebunie. Am luat cate putin cateva feluri, insa nu reuseai sa iei nici macar o bucatica din fiecare fel disponibil. Si normal, trebuia sa imi iau si desert, asa ca am luat vreo doua gogosele cu crema, inghetata, compot din diverse fructe, ananas din compot dar si lychi din compot (le-am descoperit in China si sunt diferite fata de cele de la noi, o calitate mai buna).

Normal, ca am discutat o multime, doar vorbeam pe limba noastra ????, asa ca la un moment dat a trebuit sa merg si la toaleta unde totul era foarte curat si se vedea faptul ca se respecta curatenia.

Aici la final primesti si acea clasica prajiturica cu ravas, de altfel vase cu astfel de ravase se gasesc si prin restaurant, asa ca iti mai poti lua daca doresti (sunt ambalate individual asa ca nu este nici o problema). Acum insa fiind decembrie, am primit fiecare si cate un calendar de perete pentru 2020 (acele calendare din bambus, viu colorate, si pe care mama l-a pus in bucatare binenteles.

Impresia de final? EXCELENTA, genul de loc unde vrei sa te intalnesti cu prietenii, unde nu te uiti dupa ospatar decat daca mai vrei ceva de baut, unde iti iei ce vrei cand vrei intr-o atmosfera minunata.

Trimis de mishu in 07.12.20 22:09:44
Validat / Publicat: 08.12.20 09:06:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 179 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 Restaurantul Krone - o ambianta placuta

nicole33
[08.12.20 09:23:40]

@mishu:

Au meniu, dar majoritatea clientilor aleg varianta “All you can eat!” si noi la fel, aceasta inseamna la pranz 11.90 euro de persoana, copii pana in 10 ani 6.90 euro, iar seara 10.90 respectiv 10.90 euro. ​

Ehh... de când îmi doresc să nimeresc şi eu un asemenea restaurant "all you can eat". Cred că ar fi exact pe gustul meu . Aici însă nu cred că aş avea prea mult spor, dat fiind specificul restaurantului​.

Da, am citit, am văzut şi pozele. Fără suferinţă . Apoi am votat

Bună recomandare! ​

[08.12.20 09:35:18]

@nicole33:  Cred ca in mod sigur gaseai ceva pe gustul tau, chit ca mergeai pe clasic si luai pui si vita iar la garnituri cartofi prajiti si multe altele in cazul in care specificul asiatic nu iti place. Eu am descoperit mancarea asiatica de abia in China si pot spune ca mi-a placut.

Chiar daca zici ca nu iti place mancarea asiatica, in mod sigur daca ai avea posibilitatea sa ai aceste feluri la discretie incat sa testezi, cred ca ai gasi ceva care sa iti placa. ​

O varianta mai aproape de specificul nostru sunt (daca ajungi prin Budapesta) restaurantele Trofea (sunt cateva in oras) unde la fel, ai "all you can eat​" dar si drink , aici insa de mentionat, doar bere normala (adica nu fara alcool), vin, sampanie, sucuri. Tariile se platesc, carafa de apa se pune pe masa la inceput, singura rugaminte, maxim 2 ore de stat acolo. Daca esti 1-2 persoane si vrei sampanie, ti se aduce la pahar, daca sunteti mai multi ti se aduce sticla. Daca e ziua ta primesti si o mica prajiturica cu lumanare si toata lumea iti canta. Am povestit aici despre acest local, mie imi place stilul "All you can eat! " deoarece varietatea poate fi mai mare, e suficient sa iti iei o bucatica din fiecare ca sa gusti mai mult, dar si faptul ca stai ceva mai relaxat.

​​Multumesc pentru vizita si aprecieri.

k-lator
[08.12.20 10:45:29]

@mishu:  Vad că articolul meu despre restaurantul boierului (https://amfostacolo.ro/impresii9.php?iid=102054&d=unde-mancam-in-zona-sarata-monteoru--sarata-monteoru-bz#AdnHotel) ți-a stârnit pofta de scris despre mancare

Pentru că mâncărurile asiatice... și de fapt toate mâncărurile sunt pe placul meu , nu pot să nu remarc ce bine arată sushi, salatele, cărnicile de toate felurile  și mai ales dulciurile!!!...

Daaa, cu siguranță un restaurant cu specific asiatic curat la care aș merge și pentru culoarea somonului dar și pentru supa acră-iute.

Offf... încerc să mai rezist până la pauza de prânz

Toate bune!

crismisPHONE
[08.12.20 11:17:14]

Am nimerit un astfel de restaurant în Barcelona, acum 10 sau 11 ani. Era duminică la prânz, tocmai ne instalaseram la hotel și toate cârciumile din zonă erau închise. Aproape că intraserăm în panică, dar am dat de restaurantul ăsta asiatic "all you can eat".

Dumnezeule!... Și acum evocăm, periodic, acel moment!... ​

[08.12.20 12:09:52]

@k-lator:  Adevarul este ca aseara dupa ce lansasem in eter articolul acesta am citit ce mai aparuse, asa ca am dat de articolul tau si mi s-a parut minunat, ati facut bine ca ati insistat, apoi am citit articolul de cazare scris de @Floria, dar cu bucate la care salivam, acum insa a venit si randul meu.

Mi-as dori sa mai ajung o data la acest restaurant, promit sa nu mai povestesc , insa sigur mai erau multe de luat.

Si daca tot suntem la capitolul mancare, pentru ca azi sunt libera (aici e sarbatoare) ma rasfat cu o mamaliga la cuptor cu de toate, cu branza cremoasa si cascaval, cu sunca, slaninuta facuta in casa si carnaciori picanti, mmmm, o bunatate, ti-am facut pofta? , sunt sadica, dar ma razbun si eu pentru toate mancarurile bune de acasa. ​

Multumesc de vizita si aprecieri. ​

[08.12.20 12:14:02]

@crismis:  Te inteleg perfect , in cazul meu, e varianta perfecta pentru a incerca cat mai multe, pentru flacaii mei e varianta perfecta pentru apetit, de multe ori ma gandesc unde baga tot ce mananca, au un apetit grozav.

All you can eat insa nu e recomandabil pe perioade mai lungi , pe termen scurt e potrivit insa.

Multumesc pentru vizita si aprecieri. ​​

Zoazore
[09.12.20 09:48:40]

@mishu:  Alegeti pe farfurie produsele pe care vreti sa vi le gateasca (carne de pui, vita, creveti, fructe de mare, legume) si lasati farfuria pe raftul de la bucatarie. Intre timp pe o alta farfurie alegeti ce altceva din cele preparate deja doriti sa le mancati si dupa ce ati ales mergeti la masa si acolo vi se va aduce si farfuria voastra cand va fi gata.

Bun. Imi aleg, sa zicem, vita si pui. De unde stie bucatarul cum vreai sa-mi fie gatite? ​

Si de platit? Vine, totusi, un ospatar la masa? Sa-ntrebe de mancat ce bei?

Si eu am rezistat oarecum eroic. La fel ca Tiza, nici eu nu-s fan mancare asiatica. Ar merita sa-ncerc, totusi, candva!

Sa va fie de bine! ​​​

crismis, k-lator, mishu, Zoazore