ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.09.2020
Cuplu
EXCELENT

încărcat de pe telefon!

Bulgaria in pandemie

Am ales aceasta destinatie dupa lungi cautari despre hoteluri de pe litoralul Bulgaresc mai ales ca este prima oara cand venim. In contextul pandemiei ne-a fost frică să mergem la noi in tara la mare sau sa zburam cu avionul asa ca am ales Bulgaria.

Ca si reguli impuse de situatia data: TOT personalul purta masca/ viziera si manusi. Peste tot erau dozatoare cu dezinfectant. Iti sugerau sa porti masca. Dar sincer am purtat doar la receptie in prima zi. In statiune nu purta mai nimeni masca. Mancarea era servita prin niste paravane de plastic de personalul lor care era echipat cu masca si manusi.

Nu ne-am simtit constransi de contextul pandemiei nici o clipa.

despre SERVICII

Ne-am prezentat la mica Receptie care era amenajata in corpul C doar el deschis din cele 3, Receptie care cred ca era amenajata dar pt situația data, unde am fost întâmpinați cu zambete. Ni s-a explicat programul de masa, unde este plaja si toate cele necesare pt perioada cazarii. Personalul foarte amabil pe tot perimetrul hotelului.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera mare, am optat pt cea cu vedere la piscina, curata. Balcon prevazut cu uscator de rufe, o masa si 2 scaune foarte comode. Veti gasi 2 ape plate de 1.5 l si dozatoare cu sapun lichid si gel de dus la baie. Prosoape de fata si de dus si prosoape de plaja/piscina galbene.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Mancarea excelenta, nu extraordinar de multe feluri ca in Turcia, dar foarte gustoase. Am mancat: rata, purcelus la cuptor crocant, scoici zilnic, inele de calamar, peste file la gratar zilnic, miel gatit foarte bine, friptura de porc. Prajituri bunicele si fructele proaspete nu lipsesc de la nicio masa. De asemenea de la 12-16 la piscină se servesc aripi picante, coaste de porc si hamburgeri. La plaja la mini-barul amenajat se prepara sandwich-uri si te poti servi cu sucuri si bere la dozator.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Marea este aproape cam la 5 minute de mers pe jos. Se traverseaza curtea hotelului si o straduta, plaja este marcata cu umbrelute cu sigla Melia. Intrarea in mare lina, apa a fost neașteptat de calda. La piscina nu am stat dar era frumos si erau si 2 tobogane.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Animație seara era slabuta dar mergea ????. De la 20 era program pt copii apoi pt adulti.

A fost un concediu minunat si daca mai ajungem in Bulgaria sigur revenim la acest hotel.

Trimis de ana mari in 17.09.20 08:59:46
Validat / Publicat: 17.09.20 09:40:50
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2740 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ana mari); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Baia si cu cele necesare

Ramon
    [17.09.20 12:47:55]

Buna ziua,

Și eu am fost la Melia în august.

Totul foarte bine, în afară de faptul că deși la intrare în restaurant era un anunț cu recomandarea de purtare a măștii, 80-90% din turiști (din care 70-80%) erau români​​nu purtau mască. Eu am purtat de fiecare dată cand am intrat în restaurant, din respect și grijă pentru ceilalți și pentru mine. Și eu am înțeles că lumea era în concediu, că mulți nu au vrut să se simtă constrânși de acest aspect, dar nu mi-a plăcut acest lucru. Se pare totuși că pe românii noștri greu îi dai la cale cu respectarea unor reguli... Părerea mea este că stafful hotelului trebuia să ia măsuri în acest sens, fără supărare!! Dacă e să ne respectăm și să ne protejăm unii pe alții, hai s-o facem!!

În rest, Melia, recomand vacanța aici, am fost și în 2018 când era Iberostar. ​

[17.09.20 14:16:09]

@Ramon:  Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

mariandPHONE
    [21.09.20 16:43:03]

@Ramon:  Nu numai romanii nu au respectat purtarea măștii în spatiile închise în Bulgaria, din contra procentul de romani care nu purtau masca era cel mai mic în comparație cu turiștii germani, bulgari... Spun asta în cunoștință de cauza fiind cazat la început de septembrie în hotelul alăturat Neptun Beach, unde purtarea măștii era o raritate. Chiar se bucurau cei de la restaurant când vedeau ca ceri sa porți masca pe care ți-o ofereau gratuit, împreună cu mănuși de unica folosință. Aici mâncarea se servea la liber, ca în vremurile bune, utilizând aceleași ustensile cu excepția tacâmurilor care erau sigilate în pungi de hârtie. Eu unul am respectat întocmai folosind mănuși plus masca spre uimirea multora dintre germani în primul rand! Curios, nu?

[21.09.20 16:55:58]

@mariand

fiind cazat la început de septembrie în hotelul alăturat Neptun Beach

ana mari, mariand, Ramon
    Alte impresii din această RUBRICĂMelia Sunny Beach Resort (ex Iberostar) :