ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.09.2020
Familie
BUN

Către satisfăcător

Si eu tot musafir!

Povestea de anul acesta incepe de fapt in noiembrie anul trecut.

Ca in poveste: a fost odata ca niciodata ca de n-ar fi nu s-ar povesti, a fost un articol, de fapt doua, care mi-au transformat sfarsitul verii 2020 intr-unul frumos si relaxant!

In noiembrie inca mai savuram intamplarile din vacanta cand apare un articol scris de krisstinna despre un hotel din Marmaris (vezi impresii), a pus atata suflet in descriere incat am decis aproape pe loc ca in 2020 voi merge acolo. Am inteles din start ca este un hotel de 4*. Apoi a mai scris despre o excursie pe mare (vezi impresii) si mi-a intarit convingerea ca trebuie sa ajung acolo.

Nu vazusem niciodata Marmarisul astfel ca aveam un motiv in plus sa vreau la Pasa Beach, era un hotel cu 2 recomandari: Cristi il recomandase Cristinei, iar ea il recomandase celorlalti. Am cautat oferte dar nu am gasit nimic spectaculos, lunile treceau si vine martie cu a sa stare de urgenta. Se parea ca anul acesta nu va fi vacanta pentru nimeni.

Prin mai iunie apar primele raze de soare, puteam spera la vacanta dar nu prea departe de casa, asa ca incep sa caut ceva pe la noi. Cu cat se apropia luna august, la sfarsitul careia voiam sa plec, cu atat stirile de la mare erau mai rele.

Deja am inceput sa caut ceva in Bulgaria pentru ca nu voiam sa stau la noi la plaja unde aveai 2 optiuni: ori claie peste gramada ori sezlong la 10 euro! Facusem deja o mini lista cand pe 27 iulie apare noua lista verde cu statele care nu necesita carantina la intoarcere. Imediat am schimbat destinatia: puteam sa merg in Turcia! Am inceput sa caut oferte, prima destinatie era clara: Pasa Beach. Am gasit ceva dar acum aveam o noua problema: daca ne pune Turcia pe lista rosie avand in vedere evolutia galopanta de la noi? Am incercat sa aman cat mai mult plata dar cu 12 zile inainte de plecare a trebuit sa platesc, au urmat 10 zile de stres sperand sa nu se modifice conditiile de intrare in Turcia. Pe 25 august a venit ziua plecarii, iar totul a decurs normal in cele 2 zile in care am mers pe acolo.

Dupa o cazare excelenta la Hassuites Mugla, dimineata am avut inspiratia sa schimb ceva bani in Mugla, cursul la Turkie is bankassi fiind 8.7 TL la 1 euro fata de 8.34TL in Marmaris. Drumul pana in Marmaris este scurt cam 60 km, dar numai pante uneori si peste 10%, astfel ca la 10.30 eram in fata hotelului.

Am oprit masina chiar la intrare, am coborat cu voucherul. Ne-a gasit imediat pe liste spunandu-ne sa dam jos bagajele si sa parchez masina unde gasesc loc. Am avut noroc, am gasit loc sub un pin, putina umbra. Parcarea este mica dar am inteles ca mai au ceva locuri peste strada. La intrare ni s-a luat temperatura care am trecut-o intr-un registru cu numele nostru, apoi ni s-a spus sa punem masca inainte de a intra in hotel.

Despre hotel nu voi scrie prea mult, l-a descris perfect krisstinna (vezi impresii). Voi incerca sa punctez cum arata Pasa Beach in pandemie.

Incep prin a reaminti: este vorba de un hotel nu de un resort, de fapt in Marmaris nu cred ca sunt multe resorturi, majoritatea sunt hoteluri situate pe faleza. In al doilea rand repet spusele krisstinnei : daca va plac Belek sau Side sau Lara cu resorturile lor imense mergeti acolo, Pasa Beach este un hotel de 4* deci veti primi servicii de 4* chiar cu +.

Precizarile fiind facute, noi fiind echipati corespunzator am intrat in receptie. Imediat am fost preluati de o receptionera vorbitoare de engleza, nu perfect dar suficient cat sa ne intelegem. Am primit 3 formulare care trebuiau completate, toate despre covid. Singurul lucru interesant a fost ca pe unul din formulare trebuia bifat sex, nu cu da sau nu :)), ci :man, woman sau other =)).

Bineinteles camera nu era gata la acea ora, dar puteam sa bem ceva la bar. Normal am plecat sa comandam doua Turkish coffe. Pana s-a fie gata a venit receptionera dupa noi sa ne spuna ca este gata camera din corpul A, vedere partial spre mare, iar bagajele ramase la poarta pentru dezinfectare sunt deja sus.

Am primit cartelele, una pentru camera si 3 pentru prosoape, safe boxul se plateste suplimentar 2 euro/zi. Internet gratis este numai in lobby iar viteza nu prea buna mai ales seara. Se poate cumpara internet 2 euro / zi / dispozitiv. Eu am preferat sa cumpar o cartel Turktelekom de pe care am facut hotspot. Astfel am avut internet tot timpul in vacanta si am consumat cam 7 GB.

Povestea cu internetul este si ea interesanta, am gasit un magazin Turktelecom pe niste coclauri cu google maps. Asta dupa ce la un revanzator mi-a cerut 170 TL pe 10 GB, mi s-a parut mult. La magazin am platit 114 TL pe 25 GB, au zis ca nu au mai putin :), dar cate acte am facut… La noi au fost discutii cand s-a pus problema sa iei cartela cu buletinul, aici mi-au cerut numele bunicului!!! Da, da, numele mamei, al tatalui si al mamei inainte de casatorie, in plus daca nu aveam translate (plecasem cu un GB din Romania) nu stiu cum ma intelegeam cu ei, de setat telefonul… Pana la urma tot eu am facut si treaba asta, bineinteles cu ajutorul lor ca vorbea robotul asta numai in turca.

Cam atat ar fi de spus la partea de generalitati. Voi detalia in subcapitolele nou aparute.

despre SERVICII

Pe partea de servicii cred ca au fost cele mai multe modificari fata de anul trecut.

In primul rand pot spune ca nu am primit nici macar o apa daca nu aveam masca pe fata. Existau multe dozatoare, chiar foarte multe cu dezinfectant. La lift scria ca nu poate fi folosit de mai mult de 3 persoane, care trebuia sa fie din aceasi familie, eu nu am folosit liftul mai mult de 3 ori (am stat la etajul 2).

De curatenie am fost foarte multumit, am vazut pentru prima data ca se face curat pe sub paturi, iar in camera mirosea a dezinfectant dupa ce termina treaba. Intr-o zi camerista facea curat unde plecasera turistii iar patul era ridicat de un cap pe cosul de gunoi si ea spala sub pat.

Am primit masti in camera, iar la intrarea in restaurant, la receptie, la bar se puteau cere.

Am avut o problema la AC, nu am terminat sa spun la receptie problema ca fata a pus mana pe telefon si a anuntat instalatorul, cand am revenit in camera era ok.

Prosoapele le-am primit in pungi, la fel erau si telecomenzile.

Exista o domnisoara draguta, Merve, pe ecusonul careia scria “Gıda Mühendisi” adica inginer alimentar. Toata ziua era in inspectie, verifica frigiderele, temperatura la vitrine, curatenia in sali, chiar si respectarea regulilor de distantare a sezlongurilor pe plaja.

Eu zic ca am avut parte de servicii foarte bune, de multa atentie la respectarea regulilor impuse. De fiecare data cand reveneam in hotel pe intrarea principala ni se lua temperatura, la intrarea dinspre faleza nu se intampla asa.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera a fost situata in corpul A, asa am inteles de la krisstinna ca e mai liniste! Am primit fix ce am platit adica side sea view, o camera spatioasa cu o baie uriasa. Nu o mai descriu si eu. Camera era pe partea cu terasa astfel ca pana la 12 noaptea era ceva zgomot de la spectacole, daca tinei usa la balcon deschisa. Dotarile camerei ok, destule prize cat sa tinem toti “utilajul” in prize plus hotspotul.

Minibarul cu apa si apa mineral, care se completa zilnic. Prosoapele schimbate zilnic chiar daca nu ceream, lenjeria s-a schimbat o data in cele 5 zile. Consumabilele erau in flacoane mici care cand le goleam erau inlocuite. Conditii de cazare foarte bune, mai bune decat la unele hoteluri de 5*

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

In primul rand trebuie sa spun ca sala din corpul A era inchisa, la fel barul din sala de mese, iar in sala erau putine mese.

Despre masa ar fi cate ceva de spus. Nu a fost rea, dar nici super. Nu am avut parte de seri cu specific. Eu nu mananc chestii care inoata, dar sotia a fost incantata ca a avut peste pe gratar in fiecare seara. Noi, eu si printesa, ne-am descurcat cu cate un cotoi -- nu mata=)), niste paste, chiftele turcesti etc.

La pranz am mancat si la fast food unde aveau doner, pizza, hamburger etc.

Intr-o seara chiar nu am avut ce alege, nu ma refer la racituri, dar am compensat cu un file de somon pe gratar foarte bun.

Per total se putea mai bine. Servirea se facea de ospatari, ti se punea cat vrei in farfurie, dar erau momente cand se crea coada. Un ospatar te prelua si mergeai cu el pana la capatul liniei, iar daca veneau 6-7 oameni odata asteptai la rand chiar daca voiai numai pide care era la capat. Un lucru interesant: cand puneai mana pe farfurie ospatarul nu o mai atingea, daca mai voiai ceva (am uitat de rosii spre exemplu) iti punea pe o alta farfurie nu pe cea care ajunsese in mana ta.

Programul de masa un pic mai ciudat: micul dejun incepea la 7.30 nu la 7, iar cina la 19.30 nu la 18.30 cum se intampla in alte parti. Normal ca la inceputul programului se formau ceva cozi dar in 10-15 minute acestea dispareau. Am apreciat faptul ca felurile de mancare aveau eticheta cu: denumirea, alergenii continuti, ingrediente, nu am vazut nicaieri o astfel de eticheta amanuntita.

Barurile: erau 3, cel de pe terasa restaurantului se inchidea dupa masa de seara desi scria ca este deschis pana la ora 24, celelalte aveau program 10-24.

Cafea turceasca se gasea numai in lobby bar, pana la 10 nu iti dadeau racoritoare cu acid -- probabil fac rau la stomac dimineata=)) -- si nici ayran.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

In ultima zi am asistat la un scandal intre salvamar si cativa romani care voiau neaparat sa aduca si chiar au adus sezlonguri din curtea hotelului pe plaja. Culmea in acea zi a fost o inspectie (un tip cu o agenda sub brat) care i-a certat rau pe salvamar, portarita si pe Merve, aratand catre sezlongurile romanilor care se vedea ca sunt in plus.

Sezlongurile se ocupau cu noaptea in cap, la 7.30 mai erau putine libere (desi nu erau foarte multi romani ci mai degraba englezi si nordici) iar cand am trecut la 8 pe la piscina nu mai era nimic liber.

Umbrelele groaznice, nu faceau de loc umbra, mai puteai sa iei din curtea hotelului din cele de panza (erau puse acolo sezlonguri si umbrele care nu erau folosite din motive de distantare).

Intrarea in apa cu ceva pietre, cel mai bine se intra prin partea dreapta a plajei langa plaja hotelului Ideal Prime.

Pontonul anul acesta nu mai era montat, era depozitat in curtea hotelului.

Cu prosoapele de plaja era un pic complicat: se dadeau intre 8-12 si 16-18.

La piscine este un singur tobogan, nu prea folosit dar printesei i-a placut.

[adăugat ulterior] La d​usul de pe plaja apa era calduta, nu doar la inceput ci tot timpul, cred ca aveau o mica instalatie care furniza apa calduta astfel nu era o corvoada sa faci dus cand ieseai din apa marii.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Despre distractie nu sunt multe de spus. Noi stam la mare asa ca in timpul zilei nu i-am vazut pe animatori!

Seara exista minidisco unde printesa a fost de 2-3 ori. La spectacole am fost intr-o seara sau doua, destul de slab. In seara cu bellydance a venit o “plinuta” sa danseze, dar a avut mare succes cand niste conationali au chemat-o sa le danseze la masa si ea a acceptat!

Marea dezamagire a fost ziua de 30.08. Asteptam sa vedem ceva deosebit, dar echipa de animatie a avut “day off” , la restaurant nu a fost nimic special. Singurul lucru care a marcat aceasta zi a fost amenajarea unui “altar” cu poza lui Ataturk, un scurt text in turca si engleza despre semnificatia zilei, o lumanare si cateva baloane cu steagul Turciei. In rest nimic. Culmea nu am vazut o artificie in Marmaris, singurul lucru mai deosebit a fost o defilare a catorva barci plus un vas mai mare pline de steaguri si insotite de muzica patriotica care se auzea de pe tarm.

Daca distractia nu a fost la cote maxime, in schimb relaxarea a fost. Voi scrie separat cum ne-am relaxat prin Marmaris.

Multumesc Cristina!

Trimis de nrs † in 15.09.20 18:22:10
Validat / Publicat: 15.09.20 19:35:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: se poate vedea

VIZUALIZĂRI: 3546 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nrs †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 defilare de Victory Day

adrianbogdan
    [15.09.20 20:15:18]

Buna! asteptam review-ul, ma bucur ca a fost asa cum ati vrut voi sa fie.

Sa ne revedem cu bine! ​

[15.09.20 21:05:40]

crezi ca eu nu astept sa vad cum este prin Dalyan? cine stie cand ne vom putea revedea!

michaela_1961PHONE
    [15.09.20 22:25:07]

Bravo vouă ca nu ați renunțat la concediu, prințesa nu putea sa aibe o vara dezamăgitoare.

​Și noi aveam tot la Pasha Beach rezervare, dar n a fost sa fie anul acesta. Dacă va fi  bine, la anul tot Marmaris as vrea, dar acum stau în dubiu dacă sa mai aleg Pasha din cauza plajei. Și asa era strâmtă, dacă spui ca la ora 8 nu mai erau locuri libere asta e o problema, pentru ca ne place la mare și arareori la piscina. Ai observat cumva, de ex dacă Ideal Prime Beach avea plaja mai lata, sau alt hotel?

​Din ce știu eu, plaja cam tot asa e la toate în zona, dar am fost  demult în Marmaris. Și încă ceva, faleza era tot f aglomerata? Ca din amintiri cam asa o știu.

​Aștept cu interes următoarele articole. Bine v ați întors sănătoși acasă!

[16.09.20 07:14:17]

@michaela_1961:

Din ce știu eu, plaja cam tot asa e la toate în zona, dar am fost  demult în Marmaris.  ​

Din păcate, plaja este îngustă​ cam peste tot în Marmaris. . Prin impunerea acestei distanţări a şezlongurilor scade numărul acestora şi atunci începe nebunia cu "rezervarea" acestora cu noaptea în cap, un disconfort pentru cei veniţi la relaxare nu la vânătoare de şezlonguri. Singura soluţie ar fi implicarea managementului în descurajarea acestor practici.

Dacă lăţimea plajei este mică, poate cauţi un hotel care dispune de o porţiune mai lungă de plajă​, astfel cu mai multe şezlonguri disponibile. Sau poate până anul viitor scăpăm de toată această nebunie.

[16.09.20 07:35:23]

@nrs:

Felicitări pentru vacanţa​ reuşită şi pentru articol!

"Nu aduce anul ce aduce ceasul" se adeveşte în acest caz ​, pentru că a ieşit totul foarte bine, chiar dacă te-ai hotărât pe ultima sută de metri, voi v-aţi relaxat şi v-aţi încărcat bateriile, iar Prinţesa a fost încântată.

Chiar înainte de a citi experienţa Cristinei de anul trecut, ştiam că Paşa este un hotel cu un bun raport calitate preţ, de doar patru stele, dar cinstite, bine poziţionat în Marmaris, iar articolul tău a venit ca o confirmare în plus.

Pe plaja erau modificari fata de anul trecut, erau numai 55 sezlonguri fata de 125, chiar la intrarea pe plaja exista un panou care preciza numarul de turisti admisi: 110, de fapt fiecare incapere ca era birou sau sala de mese avea un astfel de panou cu numarul de persoane admise. ​​

Aici calculul tău mie îmi dă "cu virgulă" . 55 de şezlonguri şi 110 persoane??? Turiştii stăteau câte doi pe un şezlong?

Şi preţul este unul rezonabil pentru perioada sejurului şi pentru cele primite.

La piscine este un singur tobogan, nu prea folosit dar printesei i-a placut. ​

Lasă că a recuperat la Aquasis unde a avut o mulţime de tobogane interesante la dispoziţie

Aştept impresiile tale şi de acolo. ​​

​​​

michaela_1961PHONE
    [16.09.20 07:38:40]

@nicole33:  Asa ar fi de dorit, sa scăpăm de nebunie, ca ne a cam schimbat viata. Pana la urma voi ați renunțat sa mai plecați? Ce hotel din Marmaris aveați?   O sa ma uit spre Turban, sau chiar în Icmeler, par mai aerisite plajele, deși în Marmaris vroiam în mijlocul agitației. Abia așteptăm să ajung să identific în ce s a transformat fostul hotel Lydia la care am stat noi atunci, era pe lângă Pasha Beach. De nervi, în ultima perioada chiar nu m am mai uitat la nimic în Turcia

[16.09.20 08:01:50]

@nicole33:

ai dreptate! e vorba de 55 umbrele nu sezlonguri!

@michaela_1961

plaja de la Ideal Prime Beach nu este mai lata, de fapt in toata zona aceea plaja are aceasi latime, dar este mult mai lunga hotelul fiind mult mult mai mare, din ce am vazut parea sa fie mai liber la ei pe plaja, bine si hotelul era mai gol sigur aripa dinspre Pasa Beach nefiind deschisa

[16.09.20 08:47:15]

pai nu prea avea unde sa se implice managementul, la 9 era plina plaja! ​​

krisstinnaPHONE
    [16.09.20 09:07:27]

@nrs:  De dragul tău o sa mă străduiesc sa îți scriu câteva vorbe, nu îmi pot folosi mâinile deoarece sunt umflate de la perfuzii​​

​​Mă bucur sincer că am putut fi de folos, că ați avut o vacanță minunată și un sejur reușit la Pașa Beach. ​​

​​Știu că descriu cam multe detalii in articolele mele, mie îmi ia mult timp să scriu și despre o cazare, vreau să fiu utilă celor care cauta informații pe AFA. ​​

Parca am scris anul trecut ca umbrelele vietnameze sunt cam schiloade, eu puneam prosoape pe ea pentru a avea mai multă umbră, plus ca mă grăbeam sa prind loc lângă palmierii de lângă faleza, studiasem eu unde e mai multă umbră. ​​

​​Și anul trecut era nebunie cu ocuparea șezlongurilor, nordicii erau matinali, la ora 8 era aproape totul ocupat.  Noi intram in apa doar prin partea dreapta, am specificat anul trecut acest amănunt. ​​

Mă așteptam sa fie mai puține feluri de mâncare, citisem rw despre hoteluri de 5 stele unde oamenii se plângeau de acest aspect. ​​

Una peste alta, a fost bun raportul calitate-preț și mă bucur că vacanța voastră a fost minunată. ​​

Și eu îți mulțumesc, vă salut cu drag!

​​

[16.09.20 09:18:42]

imi pare rau sa aud ca ai probleme!

e foarte bine ca dai multe amanunte, asa cel ce citeste pleaca informat

citisem despre umbrele ca sunt vitnameze, de fapt in ultimul timp cam peste tot asa sunt, dar astia erau niste vietnamezi pitici

2 zile si noi am stat sub palmieri, dar in ultimele doua au fost altii mai matinali astfel ca am stat la "umbra" gheretei salvamarului​​​

robert
    [16.09.20 12:14:57]

@nrs:  "Am primit 3 formulare care trebuiau completate, toate despre covid. Singurul lucru interesant a fost ca pe unul din formulare trebuia bifat sex, nu cu da sau nu , ci :man, woman sau other"  - măcar așa just for fun ai trecut si tu pe formular other?

Bine măcar că te-ai relaxat, nu mai ești așa stresat!

@Krisstinna: ce faci cuscro, ne dai emoții? Sper că ești mai bine! Te pot ajuta cu ceva?

[16.09.20 12:32:15]

nu am putut sa trec pentru ca aveam ca supervizor printesa care nu prea stia ce e cu "other", la urmatoarea cazare cand intelesese ea cat de cat nu mai era other pe formular ca ma indemna sa bifez acolo

pot spune ca sunt foarte linistit acum, chiar a fost stresant inceputul de an.

​a fost cam asa: am suit in avion, decolasem si a venit o pala​ care a trantit avionul la pamant, fara sa ne raneasca dar au trebuit reluate procedurile de decolare

robert
    [16.09.20 12:50:28]

@nrs:  wow palpitant! Bine că sunteti bine!

[16.09.20 14:29:42]

un element important care am uitat sa il trec in text, rog un web sa il adauge:

M'LiviuPHONE
    [16.09.20 21:44:36]

Și  eu tot datorita articolului scris de Kristina am ales acest hotel. Vroiam sa vad Marmaris și ne-a plăcut. Plajele, da asa este sunt mai înguste. Într o zi am luat o la pas  vreo 2 km pe faleza. Sunt chiar zone cu plaje foarte înguste. Am ajuns în zona Delfinariului. Am încercat sa negociez cu tipul dorind ca cei mici sa înnoate alături cu delfinii. Cea mica nu era acceptata fiind prea mica iar însoțită de adult ceau mulți bani. Rămâne pe alta data sănătoși sa fim. Cum spunea cineva Turcia nu pleacă nicăieri. Ma bucur ca v-ați simțit bine. Și da adevărat aici pot spune că nu puteai sa obții o apa de la bar dacă nu aveai masca. Safe!

Toate cele bune!

[16.09.20 22:02:57]

@nrs:

din pacate mie mi s-a parut ca la Turban nu ai intrare lina in apa ci e vorba de o intrare pe scari​​

Cred că faci o confuzie. Turbanul are o plajă absolut normală, cu ceva mici pietre la intrare, dar nici vorbă de scări.

Deşi este Turban este un hotel mai bun decât Paşa, cu condiţii şi servicii superioare, ​​evident şi mai scump , dezavantajul acestuia este legat de poziţionarea mai departe de centru, de magazine şi de distracţie, dar nici mersul pe jos nu dăunează .

​Pe mine nu m-ar deranja neapărat un hotel mai izolat.

=

Ştiam că am dreptate ​​

[17.09.20 07:04:16]

@m liviu:

pacat de faza cu delfinii!

M'LiviuPHONE
    [17.09.20 15:59:25]

@nrs:  Mai cresc cei mici. Oricum nu le am spus. Vroiam sa le fac surpriza. Poate la anul.

krisstinnaPHONE
    [19.09.20 18:42:01]

@robert:  Acum da, sunt, mulțumesc din suflet pentru gândurile bune!

florina9PHONE
    [10.05.21 17:30:04]

@nrs : de unde ati cumparat excursiile, vrem sa mergem pe 13 iunie la acest hotel, cu mult interes am citit informațiile dv!

[10.05.21 18:35:55]

excursiile le-am luat de la agentia aflata la parterul corpului B care se afla "la strada"

ca recomandare de cazare cred ca e mai bine in corpul A, B este cu o fata la strada (bulevardul principal deci circulat) iar cealalalta fata spre piscina

adrianbogdan, florina9, M'Liviu, michaela_1961, robert
    Alte impresii din această RUBRICĂPasa Beach Hotel: