ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2020
Familie
REZONABIL

Vacanta la camping

Salutare tuturor,

Anul acesta datorita problemelor binecunoscute deja datorita covidului, am avut de ales intre Turcia si Croatia (fara test covid). Turcia a cazut datorita lipsei locurilor la avion in perioada in care am avut concediu, astfel ca a ramas doar varianta Croatia.

Alegerea locatiei am facut-o impreuna cu un grup de prieteni (am fost 4 familii), una dintre ele petrecandu-si cateva zile in iulie in Omis, au sugerat alegerea acestei zone datorita plajei excelente cu nisip si intrarii in mare lina si cu nisip, pietrele, pietrisul, betoanele specifice marii majoritati a plajelor croate lipsind cu desavarsire.

Unitatea de cazare am ales-o datorita faptului ca era chiar pe malul marii, deci acces facil la plaja spatiu verde, umbra, fiind o combinatie de camping cu locuri alocate pentru cei cu rulote si corturi si bungalouri si caravane mobile.

De asemenea locatia dispune de doua terenuri de tenis si un teren sintetic de minifotbal, posibilitate de inchiriere biciclete, piscina, restaurant propriu, terasa si gratar in aer liber unde fiecare poate sa -si prepare ce si-a pus in traista.

Rezervarea am facut-o pe booking pentru 7 nopti si a costat 460 de euro fara nici o masa inclusa. Mentionez ca se poate opta atat pe booking cat si la fata locului pentru cazare cu mic dejun sau demipensiune. La noi nu a fost cazul preferand sa mancam in oras sau la terasa de care aminteam in introducere.

Am ales un bugalou cu un dormitor, suprafata acestuia fiind de 24m2 si are terasa comuna cu alt bungalou, astfel ca doua familii am impartit o terasa, ceea ce a fost foarte ok. Alte doua familii care au avut cate 2 copii au ales cate o caravana mobila cu 2 dormitoare.

Acest bungalou are o sufragerie cu o canapea extensibila si o masa cu 2 scaune, televizor si aer conditionat care functiona excelent. Apoi o zona de gatit cu un mini aragaz cu 2 ochiuri, chiuveta, dulap de bucatarie dotat cu toate cele necesare, adica: oale, farfurii, pahare, tacamuri, cutite, cafetiera si cuptor cu microunde.

Baia destul de mica dar ok cu cabina de dus, apa calda fiind asigurata de o centrala pe gaz si dormitorul cu pat matrimonial. Bungaloul era dotat cu uscator de rufe, masa si fier de calcat.

Curatenia - impecabila cand luai in primire camera, apoi daca dadeai cu matura si mopul era curat, daca nu problema ta.

Plaja este cu nisip, lata 20-30m pana la primul rand de caravane mobile care au si jacuzzi pe terasa (o familie de prieteni a avut cazarea intr-o astfel de caravana si e spectacol sa iesi din mare si sa intri la apa calda), se pot inchiria sezloange cu 20kn/zi sau se poate sta pe cearsaf/prosop.

Intrarea in mare este cu nisip, lina 15-20 de metri apa pana la brau. Temperatura apei ok atat pentru perioada 1-7 sept. cat si pentru locatie -poalele muntilor aprox. 22-24 grade.

Preturile destul de maricele ca si exemplu 1 glob inghetata-10kn, o cina in oras pe familie in functie de locatie si meniul ales cu bauturi incluse intre 30-50 euro. Paritatea este de 1 eur=7.35kn sau raportat la leu iese ceva de genul 1 kn = 0.65 lei.

Concluzii finale.

Daca as mai reveni? Cu siguranta da, dar fortat de imprejurari cum a fost anul acesta, eu fiind genul de turist de Antalya.

Recomand zona in special celor cu copii mici datorita plajei cu nisip si intrarii line si fara pietre in mare.

Pretul total al acestui sejur groso modo fara un calcul la virgula — cazare + transport (autostrazi + combustibil) cheltuieli cu masa bauturi etc fiind undeva la 1100-1200 eur.

despre SERVICII

Interactiunea cu personalul am avut-o doar la cazare si a fost ok, rapid, prompt

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Zona superba, munte-mare, raul Cetina care se varsa in mare in acea zona. De asemenea se poate face rafting pe Cetina si exista si un zip-line

Trimis de denisucu in 09.09.20 15:21:41
Validat / Publicat: 09.09.20 16:18:31
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CROAȚIA

VIZUALIZĂRI: 3003 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (denisucu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 raul cetina

[09.09.20 16:10:31]

Excelentă recomandarea

Mutat în rubrica "Mediteran Travel Mobile Homes Galeb, OMIS" (nou-creată pe sait)

​​​

webmasterPHONE
[09.09.20 16:37:05]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

krisstinnaPHONE
[09.09.20 16:43:42]

@denisucu:  Ce mă bucur ca nu ai găsit locuri in avion!!! ​​

​​Ce Antalya? Croatia este superbă, părerea mea. Ca sa nu mai spun că eu m-am îndrăgostit de Omis ​​

​​Ce plajă, ce apă, ce frumusete de munte, ce minunăție de râu!  1200 euro o săptămâna? In Grecia te costa, cred, mai mult.  Mulțumesc pentru recomandare, sa ai cazare pe plajă mi se pare super! ​​

​​Bravo de o mie de ori!

​​

denisucuPHONEAUTOR REVIEW
[09.09.20 17:39:18]

@webmasterX:  da este ok.

[09.09.20 19:19:52]

@denisucu:  Cred ca sunt de acord cu @krisstinna, desi pe banii lui fiecare face ce vrea. Eu una de aia astept sa pot ajunge in Croatia unde imi doresc de ceva vreme, insa astept vremuri mai bune. Ai avut parte de natura atat de aproape, si de locuri care inca se pastreaza frumoase.

Nu pot decat sa te felicit pentru alegerea facuta pe care ai impartasit-o cu noi, si, votat cu mare drag. ​

denisucuAUTOR REVIEW
[09.09.20 19:44:31]

@krisstinna:  Multumesc pentru vizita si pentru vot.

Sa stii ca am mai fost in Croatia acum vreo 12 ani la Porec, hotel Zorna. De atunci mi-am propus sa revin dar am dat de Turcia intre timp si m-am invatat cu narav​- -.

Cu siguranta insa ca voi reveni in Croatia, iar datorita peisajului si a intrarii in mare suta la suta va fi tot la Omis. ​

denisucu, mishu