ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2020
SEP-2020
Cuplu
EXCELENT

încărcat de pe telefon!

O vacanță cu peripeții dar cu final fericit! Da este pandemie!

Cu mașina in Turcia in timp de pandemie. Trecerea prin vami s-a facut rapid fara teste intrebari nici in Bulgaria nici in Turcia, am trecut prin Istanbul in timpul sarbatorii lor din 30.08 frumos pregatit cu multe steaguri pe bulevarde.

Am ajuns in Kutahya unde am facut popas pentru o noapte cu rezervarea prin booking in fata hotelului spre mirarea receptionerului.

A doua zi am plecat spre Side unde aveam rezervare. Dupa o rezervare la un hotel inchis, agentia ne comunicand acest lucru, in urma telefonului la Agenția de Turism in 30 de minute am fost relocati la acest hotel Kirman SideMarin Beach &Spa all inclusive, un hotel de 5 stele, in localitatea Kumkoy, prima impresie este de măreție dar inghesuit pe o stradă care aparent pare ca intră in curtea altui hotel, fară indicatoare, gps-ul fiind depasit si el de situatie, am ajuns, a inceput ritualul dezinfectare bagaje, maini, masca pe fata, sampanie, chek-in pe telefon receptionerii si personalul echipati cu măști, manusi, viziere, am primit camera cu vedere la mare la celalalt hotel avind superior room in bungalow.

Pe parcursul traseului de la Antalya până la hotel o alta Turcie, au rasarit cat mai multe solarii, sere pe stanga si pe dreapta soselei, marile hoteluri renumite cat si cele de 3,4 stele incremenite fara viata fara turisti pandemia se simte tare in Turcia.

despre SERVICII

Promti, politicosi in 20 de minute eram cazați bineînțeles a trebuit să așteptăm agentia sa comunice rezervarea am fost conduși in camera

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera mare cu vedere la mare, la piscine, avand două balcoane, noi fiind 2 adulți am avut un pat matrimonial o canapea unde mai putea sa doarmă un adult, baia foarte mare cu duș, aerul conditionat fiind necesar fiind temperaturi de 37 ziua si 24 noaptea liniște deși lângă noi era cazata o familie cu 3 copii foarte mici nu s-a auzit nimic prin pereti.

Prin hotel obligatoriu purtarea măștilor, in restaurant, in lift maxim 3 persoane din aceeași familie prosoapele pentru plajă ambalate în pungi rezistente evitandu-se cat mai mult contactul între turiști și personalul hotelului.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Mâncarea in timp de pandemie la intrarea în restaurant se măsoară temperatura, verificarea purtarii măștilor, nu se intra fara mască dacă uiti măști se gasesc la indemana fiecaruia, toate felurile de mancare sunt in spatele paravanelor de plexiglas si esti servit de cate un bucatar cu ceea ce dorești aceeași atenție in pregatirea si prezentarea marcării doar ca nu te mai servește singur mesele distantate cu tacâmuri într-o husă de hârtie care conținea servetel dezinfectant, șervețele umede, sare si piper in pliculete nici nu te așezi bine la masă și ești întrebat ce dorești să bei nu este voie sa-ti iei singur.

Hotelul la momentul cand am ajuns noi 30.08.2020 cred ca era la o capacitate de 50 la% preponderent ruși polonezi nemti si noi câțiva români cred că vreo 10 personalul vorbește mai mult rusă și germană dar și engleză nefiind nevoie de multe cuvinte sa fii servit fără greșeală.

Mâncarea foarte bună tot ce vrei si ce nu vrei fructe de mare grătare de vită pui rață pește sushi creveti crabi scoici prăjiturile super bune băutură la discreția de bună calitate, pepsi la doză red bull at mai fi multe de spus despre mâncare dar in concluzie restaurantul nu a fost lovit de pandemie.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plajă se află la câteva sute de metri de hotel cred ca vreo 200 se trece o pasarelă peste cele 3 piscine principale apoi prin grădină pe o alee unde am văzut pentru prima dată o căsuță a pisicilor, (niște pisici extraordinar de frumoase si blande) se ajunge la barul de pe plajă și porțiunea de seslonguri fără saltele cu nisip foarte fin aici fiind o persoană care se ocupă cu dezinsecția seslongurilor si scuturarea lor de nisip, există un ponton cu alta zona de relaxare nu te deplasezi ți se aduce tot ce vrei de băut înghețată de cateva ori pe zi ce lipsea posibilitatea de a putea fi consuma fructe aici pe plajă masa era frumos anunțată printr-o bătaie de clopot la ora 12 unde puteai sa mănînci grătar salate burgeri pizza mâncare bătută legume la grătar si cea mai buna plăcintă cu brânză GOZLEME

Intrarea în mare este cu nisip si cateva pietre dar adâncimea este ok de 0,5 m se ajunge la 1,5-1,8 m pe o distsnta de 30 de metri, valuri foarte mici si nu in ultimul rand foarte foarte calda

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Există aqua park atât pentru adulți cat si pentru copii ei avand spațiul lor de baie totul aici este guvernat de pandemie distanțare socială deci nu prea sunt spectacole seara sau jocuri ziua există teren de tenis volei

Trimis de loreleyG in 04.09.20 23:16:12
Validat / Publicat: 05.09.20 00:41:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: De zece ani în Turcia : Alanya Hotel LongBeach, Hotel Utopia World cu o amplasare spectaculoasă, Kemer, Bodrum cu o apă foarte rece, Side hotel Silence Beach cu o echipă de entertainment foarte buna

VIZUALIZĂRI: 2687 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (loreleyG); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[05.09.20 00:21:22]

@loreleyG: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 0&hid=20406.

Văd că sunteți încă acolo (sau în zonă). Deşi de multe ori nu publicăm impresiile scrise "live" din sejur, în cazul de faţă vom face o excepţie, în scopul facilitării luării legăturii cu voi — de către alţi turişti, care probabil vor ajunge acolo, unii în scurt timp! — cât sunteţi încă în sejur, pentru posibile întrebări / răspunsuri, de multe ori foarte utile — în direct, de la "faţa locului".

Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.Ne poţi spune dacă-i ok? (măreşte zoom-ul de pe hartă cât e necesar, până la afişarea poziţionării / încadrării la nivel de stradă etc)​​

calatorul
    [05.09.20 00:48:18]

Multumim pentru informatiile oferite si  impresiile impartasite, despre o excursie la vreme de pandemie. Si deci, pana la urma, a meritat efortul, adica a semanat cu o vacanta?

webmasterPHONE
    [05.09.20 06:48:20]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

nuvreau
    [05.09.20 08:15:01]

@loreleyG

Rezervare prin booking din fata hotelului? Cum?

[05.09.20 08:53:30]

@nuvreau:  exact acum de poate rezerva si in turcia pe site de rezervari booking.com verificând asa ce hoteluri sunt deschise pentru ca multe nu sunt deschise

[05.09.20 08:55:48]

@calatorul:  da este o vacanța reușită grijă foarte mare pentru turiști -cu pandemia

nrs †
    [05.09.20 09:16:49]

@loreleyG:

se poate rezerva in Turcia, dar nu din Turcia. se poate folosi pentru asta VPN sau proxi, dar direct nu se poate rezerva,

​in plus nu vad de ce as rezerva din fata hotelului cand este clar ca in TR obtii preturi mult mai bune la receptie

nuvreau
    [05.09.20 09:22:43]

@loreleyG:  asta nu prea inteleg... cum ai rezervat DIN Turcia pentru un hotel local?

Eu am vrut sa-mi fac rezervari pentru intoarcere din Lara si n-a mers. Nici macar nu afiseaza ceva. Vroiam cazare in Marmaris si afisa doar un hotel cu acest nume din Rusia. A trebuit sa fac RDP pe un calculator de la birou ca sa rezolv. ​

[05.09.20 10:30:44]

@loreleyG:  Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

calatorul
    [05.09.20 11:28:05]

@loreleyG:  MUltumesc pentru raspuns si sfat. Cred ca anul asta o sa rabdam pe acasa prin Romania sa mai treaca pandemia. Ca tot mai sunt atatea lucruri frumoase de vazut si pe aici. Parca nu merita riscul unei imbolnaviri. Sa speram ca vom trece cu bine cu totii si peste asta.

alinao25
    [06.09.20 13:56:19]

Buna! Exista semnal Wi fi peste tot in hotel, pe plaja? Exista posibilitatea de a plati separat la receptie? Imi poti spune ce continea minibarul si la cat timp se facea refill? Legat de prosoapele de plaja le puteai schimba de mai multe ori pe zi? Ma bate gandul sa fac o rezervare pentru Turcia pentru sfarsitul lui septembrie si nu ma pot hotara! Multumesc!

[06.09.20 18:39:44]

@alinao25:  da semnal este foarte bun si pe plajă in cameră  in hotel nu este nevoie de plata in plus

​prosoapele se schimba de cate ori vrei sunt ambalate în plastic

​mâncare f bună prăjituri super

​in frigider sunt 1 doza pepsi 2 doza tea 2 de suc de piersica 3 de apă și bere cum se consumă se pun la loc

​prosoapele in camera se schimba zilnic si se face curat

​oricum hotelul este la 80% capacitate nu au voie mai mult chiar este foarte bine

[06.09.20 18:41:54]

@calatorul:  da mult mai liniștită și mai multă  grijă fata de securitatea turistului ma refer la virus

[06.09.20 18:44:45]

@nuvreau:  am facut dupa telefon si a mers noi fiind membru genius la booking.com

[06.09.20 19:27:48]

@loreleyG:  Multumesc! Ma tot gandesc la un sejur acolo!

[06.09.20 20:19:37]

@loreleyG:  Totul e bine cand se termina cu bine, felicitari pentru vacanta, bun venit si succes mai departe!

Votat cu mare drag. ​

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [06.09.20 21:40:06]

@alinao25:

Legat de prosoapele de plaja le puteai schimba de mai multe ori pe zi?  ​

Înţeleg perfect importanţa internetului gratuit într-o ţară nonUE, înţeleg şi necesitatea minibarului completat zilnic, dar recunosc că nevoia de a schimba prosoapele de plajă de mai multe ori în aceeaşi zi îmi scapă​. Poate mă lămureşti tu

[06.09.20 22:36:46]

@nicole33:  La hotelul in care am stat anul trecut ni se schimbau prosoapele cumva diferit. La ora pranzului iti inapoiau cardul si ti le schimbau dupa ora 16. Se intampla sa venim de la mare si sa avem prosoapele ude si mai voiam sa ramanem la piscina. Legat de asta intrebam. Nu sunt pretentioasa, poate mai comoda. Era o curiozitate. Oricum, am in bagaj, ca si dumneavoastra (pentru ca citesc cam tot ce scrieti si m-au ajutat mult sfaturile dumneavoastra) prosoapele mele. Intre timp am cautat si conceptul hotelului. Repet, sunt niste curiozitati, poate enervante, dar caut sa aflu cat mai multe despre hotel

[06.09.20 23:14:25]

@nicole33:  As vrea sa va rog sa mi spuneti care este opinia dumneavoastra. M-am oprit in alegerile mele la acest hotel dar si la Crystal Palace Luxury  Resort&&Spa Side. V am citit  undeva, intr un rewiew, opinia despre hotelurile din Lantul Cristal. Ce ma sfatuiti sa aleg? Mi ar placea un loc mai putin aglomerat, cu intrare lina in apa. Asta pentru ca ne dorim liniste venind dupa un an tare greu. Conteaza serviciile, mancarea, dar linistea ar fi cel mai important criteriu. Va multumesc!

dandulea
    [04.01.21 17:02:51]

Ne poti spune te rog ce bauturi de import erau incluse?

[04.01.21 17:37:29]

@dandulea:  nu știu ce băuturi sunt incluse nu consumăm alcool eu am mai băut un mohitto  și a fost votcă  finlandia, ce am mai văzut la bar, red bull, brandy nu știu daca erau marci veritabile numai un cunoscator poate spune, turcii fac orice marcă de alcool

[04.01.21 17:41:38]

@alinao25:  dacă nu aveți copii alegeți   hoteluri only adult acolo este liniște, pe ansamblu este un hotel cam înghesuit cu plajă mica o împarte cu alt hotel unde erau foarte multe familii cu copii de la 2,3 in sus

[04.01.21 17:51:06]

@alinao25:  prosoapele se puteau schimba ori de câte ori dorești dar până la ora 17

alinao25, calatorul, dandulea, loreleyG, mirela2011, mishu, nuvreau
    Alte impresii din această RUBRICĂKirman Sidemarin Beach & Spa [Kumkoy]: