ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2020
STATUS: CONSUL
JUL-2020
Cuplu
EXCELENT

Studio Betty ne-a oferit o vacanță minunată

Rămași oarecum cu setea de soare și mare nesatisfăcută pe deplin după sejurul din Grecia, de la începutul lui iulie, am decis să profităm de faptul că vinieta bulgărească pe o lună mai era încă valabilă și ne-am decis să mergem la mare în Bulgaria, mai ales că Bulgaria nu avea nicio restricție pentru noi, legată de pandemie.

Așa că, m-am apucat să caut pe booking.com și, destul de rapid, am găsit ce căutam; la numai o săptămână după întoarcerea din Grecia, ne-am făcut iarăși bagajele și am pornit, de data asta spre Burgas, unde am găsit cazarea ideală: studio Betty.

Am urmat traseul cunoscut: Pitești - Vânătorii Mici - Crevedia - Clejani - Ghimpați - Giurgiu - Ruse - Razgrad - Varna - Burgas. Google Maps mă „sfătuia” să urmez traseul de la Razgrad, prin Șumen și Aytos, spre Burgas, mai scurt, într-adevăr, dar făcusem această experiență anul trecut și nu am vrut să o mai repet, așa că nu am mai ieșit de pe autostrada A2 ka Șumen, ci am continuat pe ea, până la Varna, de unde am mers pe E87, mai mult sau mai puțin pe malul mării, până la Burgas.

Prin intermediul booking.com (care îmi și încasase cu o zi inainte suma de 350 leva, echivalentul a 179 €, prețul pentru șapte zile de ședere la studio Betty), anunțasem proprietatea că sosim între orele 14-15. În schimb, primisem un e-mail, care ne spunea că vom primi, în ziua sosirii, toate informațiile necesare accesului la proprietate.

Când mai aveam vreo 8 km până la destinație și ceasul arăta ora 14 și câteva minute, ne-a sunat proprietara studioului, Betina, care într-o engleză foarte bună, ne-a comunicat codul căsuței poștale de unde am luat cheile de la intrarea în bloc și apartament și ne-a urat bun venit și ședere plăcută.

Am mai schimbat un mesaj cu Betina în ziua dinaintea plecării, când ne-a rugat să lăsăm cheile acolo de unde le-am luat, dar nu am întâlnit-o în persoană.

despre SERVICII

Având în vedere că interacțiunea cu gazda a fost redusă la strictul necesar, iar acesta a constat în câteva amabilități și în transmiterea informațiilor de care spuneam, nu avem motive să ne plângem de serviciile oferite, mai ales că alte informații, legate de folosirea studioului și parola Wi-Fi le-am găsit în studio, scrise pe o foaie pusă la vedere pe birou.

Legat de internet, conexiunea Wi-Fi a fost de nota zece!

Televizorul este conectat prin cablu și oferă o mulțime de posturi, inclusiv TVR Internațional.

La capătul de nord al blocului, este o zonă unde se poate parca mașina și unde am lăsat-o și noi pe a noastră.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Studioul este ca o garsonieră, situată la etajul I al unui bloc nou, din imediata apropiere a stadionului Arena Burgas. Zona este una foarte liniștită, în imediata apropiere a blocului neaflându-se alte construcții, doar zone verzi. Doar strada foarte circulată ar fi putut reprezenta o sursă de zgomot, dar studioul este pe partea opusă a acesteia, spre o școală gimnazială, aflată în vacanță. Dincolo de școală se întinde un cartier de blocuri, iar pe aceeași stradă cu blocul, la vreo 100 de m, este și o stație de carburanți Shell.

Peste drum, este partea de nord a parcului Morska Gradena, dincolo de care începe lacul Atanasovsko, unde doritorii pot face băi de nămol (ceva mai la nord, se află mult mai cunoascuta localitate Pomorie și lacul cu același nume, foarte apreciat pentru nămolul său).

Revenind la parcul Grădina Mării, acesta este un parc foarte mare și foarte frumos, lung de vreo 2-3 km, în cea mai mare parte a lui, întinzându-se de-a lungul plajei orașului Burgas. Zilnic, străbăteam aproximativ 1,5 km dus și la fel la întoarcere, până la zona de plajă care ne-a plăcut foarte mult, pe alei umbroase și răcoroase, în ciuda temperaturii caniculare din oraș. Având în vedere că făceam acest drum de două ori, dimineața și după-amiaza, asta ne asigura distanța necesară parcurgerii celor 10000 de pași care ne este norma zilnică minimă. Într-una din zile, când am umblat mai mult prin oraș, am făcut aproape 19000 de pași! :)

Revenind la studio, acesta este compus dintr-o cameră, în care se află un pat dublu, larg și foarte comod, o canapea mică, un birou și o masă cu două scaune, iar pe holul de la intrare se găsește un șifonier, în care erau și pături și alte lucruri, la care nu m-am uitat, pentru că nu am avut nevoie.

Din holul de la intrare, se intră și în baie, destul de mare, cu duș, separat de restul băii printr-o perdea. Apa caldă este asigurată de un boiler electric.

În hol este montat și aparatul de aer condiționat, care a fost foarte silențios, întrucât era nou, de ultimă generație.

În cameră, pe peretele comun cu baia, se găsește o chicinetă, dotată cu chiuvetă, frigider, cuptor electric, cu plită și hotă. În dulapurile chicinetei, am găsit toate ustensilele și vesela de care am fi avut nevoie dacă am fi venit hotărâți să gătim (dar eram în vacanță, nu?). Chicineta ne-a fost însă de folos, măcar pentru prepararea cafelei, iar frigiderul în special pentru răcirea berii Kamenița și a pepenilor.

În studio am găsit, de asemenea, toate produsele de curățenie necesare, atât în bucătărie, cât și în baie, hârtie igienică, în cantități mai mult decât suficiente.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Cum spuneam, studioul oferă celor dornici, posibilitatea pregătirii mâncării gătite, dispunând de cele necesare.

Pentru cei care nu doresc să se încurce cu gătitul, în apropiere se găsesc locuri unde se poate mânca. De exemplu, dincolo de Arena Burgas, se găsește o pizzerie, iar în cartierul din apropiere sunt mai multe restaurante și terase de cartier.

Cei mai pretențioși, pot mânca în centru sau la restaurantele mai pretențioase de pe sau din apropierea plajei.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Burgas este un oraș de vreun sfert de milion de locuitori, cu specific industrial (cel mai mare port bulgăresc, cea mai mare rafinărie din sud-estul Europei - Lukoil), dar și turistic.

La specificul turistic al Burgasului contribuie în mod categoric și plaja sa, lungă de vreo 4 km, largă, cu nisip și intrare lină în mare. Partea de nord a ei este o plajă unde se practică nudismul.

Nisipul este unul specific, de culoare neagră, despre care se zice că e benefic pentru sistemul osos...

În perioada în care am fost noi, în multe zone ale plajei, se aflau montate umbrele și șezlonguri, la distanțe corespunzătoare nevoilor de distanțare anti-Covid. Interesant este faptul că acestea erau gratuite, panourile plasate din loc în loc anunțând acest lucru.

Noi am apreciat foarte mult plaja Burgasului, deși în unele locuri mai erau și alge, marea fiind agitată și aducându-le la mal, odată și cu multe frumoase scoici.

Ce am remarcat și am apreciat în mod deosebit a fost că nu prea am auzit vorbindu-se în alte limbi, decât bulgara, iar românește absolut deloc.

Iar plaja, fiind atât de mare, nu era niciodată aglomerată, chiar și în week-end.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

La vârsta senioratului, noi nu am simțit lipsa activităților de baruri și discoteci, dar acestea nu lipsesc, sunt doar limitate ca urmare a restricțiilor de pandemie.

Cum spuneam, cine dorește poate face băi de nămol, dar se pot practica și sporturi nautice, așa cum puteți vedea și în filmul atașat.

Parcul Grădina Mării este, cum spuneam un loc superb, perfect pentru plimbări, dar aici găsiți și terase, locuri de odihnă, de plimbat cu bicicleta, trotineta sau altele și puteți vizita (contra cost) sculpturile din nisip, rămase de la ultima ediție a Sand Fest Burgas.

Ca o concluzie finală, pot spune că sejurul la Studio Betty, din Burgas, ne-a rămas la suflet, pentru că am petrecut aici câteva zile liniștite, pline de soare și mare, exact ce aveam nevoie în această perioadă foarte agitată.

Trimis de Costi in 09.08.20 18:06:46
Validat / Publicat: 09.08.20 19:02:12

VIZUALIZĂRI: 759 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P17 Plaja Burgas

[09.08.20 19:18:38]

Mutat în rubrica "Studio Betty, BURGAS" (nou-creată pe sait)

​Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

[09.08.20 19:20:12]

@webmasterX:

Da, e OK. ​

[09.08.20 19:34:06]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

adrianaglogoPHONE
[09.08.20 21:29:50]

@Costi:  Norocosilor, de 2 ori in vacanta, la mare! Eu nu am avut parte decat de 2 zile libere de la inceputul pandemiei. Si mai sper la inca 3 peste 10 zile, dar nu sunt sigura ca o sa am parte de ele. Dar jur ca fug si fara concediu, chiulesc pur si simplu!

Ma bucur cand citesc ca unii au parte de vacanta, desi pe undeva va invidiez. Dar or veni si vremuri mai bune...

[10.08.20 00:03:50]

@adrianaglogo:

Da, sigur vor veni și vremuri mai bune, pentru toți...

Iar în cazul nostru, nu e vorba de noroc, pur și simplu suntem pensionari... ​​

Dan&EmaPHONE
[10.08.20 15:09:03]

La mine norma zilnica (medie) e de 15.000 pasi, asa ca stiu ce inseamna acei 10 sau 19 mii de pasi. Este remarcabil. Felicitari! Mersul pe jos face piciorul frumos!  Numai bine! ????​​

[10.08.20 15:25:13]

@Dan&Ema:

Mulțumim!

Nu numai că mersul pe jos face piciorul frumos, dar te și menține sănătos...

Niciodată nu mi-au ieșit analizele așa de bune ca cele de când am adoptat regimul...

Ce e drept, vorbind serios, pot menține acest regim de mers pe jos doar de când am ieșit la pensie. Înainte mi-era mult mai greu, din lipsă de timp... pentru că 10000 de pași înseamnă peste 6 km și peste două ore de mers.

Când ai un serviciu, e cam greu să găsești aceste două ore.

Doar dacă serviciul implică și multe deplasări pe jos, se poate face asta fără pierdere de timp.

Din păcate, nu știam cât e de importantă mișcarea, altfel m-aș fi făcut poștaș...

Toate cele bune și vouă!

adrianaglogo, Dan&Ema