ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.06.2010
  • --- M ---
    ÎNSCRIS: 05.05.08
    JUN-2010
    2 AD. + 2/ 4ani si 11ani COPII

Hotel super bun pentru tranzit

Buna ziua.

M-am întors pe data de 24. 06. 2010 din Turcia, unde am petrecut concediul împreună cu familia şi nişte prieteni.

La întoarcerea din Antalya ne-am oprit pentru două nopţi la Istambul, unde ne-am cazat la Hotelul Topkapi Intter istambul (costul unei camere a fost de 50 euro/noapte).

Vreau să vă spun că este un hotel super pentru tranzit, usor de ajuns cu maşina deoarece este foarte aproape de autostrada care traversează Istambulul.

Camerele destul de mari, curate, mâncarea este ok la restaurantul hotelului, nu este nici foarte scumpă dar nici ieftină.

Cu toate că au piscină să nu vă aşteptaţi că o să puteţi să faceţi baie. Cred că o au doar de design, că noi nu am văzut pe nimeni care să intre în acea piscină.

Dacă vreţi să vizitaţi Istambulul puteţi să luaţi tranvaiul 38 din staţia de lângă hotel şi să mergeţi pâna la staţia Laleli pentru zona comercială cu acelaşi nume, sau la următoarea staţie pentru Grand Bazar.

Un jeton pentru o persoană este 1. 5 lire (0. 7 euro)

Dacă vreţi o plimbare pe Bosfor cu vaporul (10 lire/persoană) coborâţi la a 12 staţie (nu mai ştiu cum se numeşte, dar o să vedeţi portul), sau ca să fie mai uşor la prima staţie după gară.

Deci una peste alta a fost bine şi îl recomand fără nici un dubiu celor care merg cu maşina şi vor să se odihnească una, două nopţi.

A era să uit un amănunt foarte important: au parcare care nu costă nimic.

Trimis de roobycrc* in 28.06.10 09:29:54
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi, Hotel Aqua Fantasy

VIZUALIZĂRI: 1974 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roobycrc*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

zena*
    [28.06.10 13:38:51]

Sa beneficiezi de parcare gratuita in Istanbul , e mare lucru, cand acolo fiecare mp. de teren este valorificat cu o constructie ce aduce bani.

valimi
    [28.06.10 16:45:56]

Foarte util review-ul, hotel bun pentru oprire in drum spre litoralul turcesc.

Puncte de la mine!

roobycrc*AUTOR REVIEW
    [29.06.10 14:05:57]

Pentru ZENA:

Da aşa este, ai perfectă dreptate cu ce ai spus. Unul din criteriile pentru care am ales acesrt hotel a fost parcarea, ţinând cont că noi eram cu 5 maşini.

roobycrc*AUTOR REVIEW
    [29.06.10 14:11:12]

Pentru VALIMI:

Îţi mulţumesc pentru apreciere.

Şi da, este foarte bun pentru tranzit, dar nu nu numai. Şi când spun nu numai mă refer la următorul aspect:

- fiind situat chiar lângă o staţie de tranvai, vreau să vă spun că este ok pentru cei ce vor să viziteze Istambulul dar nu vor să intre cu maşina în centrul oraşului unde este nebunie totală.

stefanbuzatu
    [18.07.10 17:34:34]

pentru cine merge in August in Istanbul, sa stiti ca puteti merge si cu masina prin oras, traficul este foarte ''aerisit''( foarte multi sunt in concediu asa ca...)

In August puteti traversa orasul cam in 30 de min.

roobycrc*, stefanbuzatu, valimi, zena*
    Alte impresii din această RUBRICĂTopkapi Inter Istanbul: