ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2020
JAN-2020
Cuplu
BUN

Paralimni

Anul ăsta am fost în vacanță în Ciprul grecesc ăla din UE, ultima cazare a fost în zona Protaras, pe vremea aia nu erau probleme cu pandemia, abea când am ajuns acasă au început... doar... unele discuții despre pandemie, între timp am evoluat și am intrat cu totul în pandemie și continuăm și azi și mâine și…

În una din zile mai spre finalul vacanței am vrut să vizităm și ceva mai aparte adică un oraș din interior nu de la mare si-asa am ajuns în Paralimni.

Mereu aveam tendința să spun Paralimini în loc de Paralimni.

Am mers cu autobuzul local, am luat un bilet de o zi la 5 euro valabil în zona aia, autobuz luat de lânga cazarea din Protaras, circulă destul de des, vine de la Ayia Napa și are cap de linie în Paralimni, am coborât în centru lângă biserică, după părerea mea cea mai frumoasă biserică din Ciprul grecesc, poate așa pare, sau poate așa și este fiincă e foarte aproape de Ciprul de Nord cel turcesc.

Paralimni

E un oraș de graniță, foarte aproape de granița cu zona turcă, aici e ortodoxia, dincolo la doi kilometrii este islamul poate și din acest motiv am văzut eu că e mai frumoasă biserica aia din centru. E un municipiu, un oraș mai mare și e sediul administrativ al zonei, are cam 40 000 de locuitori. E situat mai la interior nu la mare dar destul de aproape de mare cam la 3 - 4 km. Cei din zonă dacă vor la mare merg în stațiunile din zona litoralului adică la Pernera și Protaras. Prima impresie - (asta în extrasezon ianuarie) cu o atmosferă de orient și destul de aglomerat.

Am luat zona centrală la pas la întâmplare să vedem câte ceva, zona centrală destul de frumos amenajată, biserica din centru foarte frumoasă, în zona centrală parcă erai în Grecia, mă refer la biserică, parc, magazine etc, cum ieșeai din zona centrală parca erai în orient, asta cu orientul de unde am scoso? am fost și în zona cealaltă zona turcă peste graniță și se vedea influența.

Paralimni înseamnă în traducere... lângă lac, e situat în regiunea Famagusta sau cum se numește acolo districtul Famagusta, cu denumirea asta e mult de discutat- turcii spun ca e la ei, cipriotii greci spun ca e la ei, vechiul oras Famagusta în momentul de față e în zona turcă, la doi km de Paralimni e granița, și aici e zona Famagusta și acolo e zona Famagusta.

Cine are dreptate? și ăștia și ceilalți sau nici unu. Nu prea e bine să începi o discuție cu cei din zonă pe situația asta.

Am fost în anii trecuți în vizită și în zona și orașul Famagusta de dincolo de graniță din zona turcească și anul ăsta în zona din UE adică din Ciprul de Sud sau cel grecesc, două lumi total diferite și fără șanse de conviețuire hai să zic un cuvânt... greu... pașnică. În urmatorii zeci de ani în opinia mea nu e loc de înțelegere în zonă.

Pe saiturile de rezervări de cazare în Paralimni dacă veți căuta cazare veți fi redirecționat automat spre zonele de plajă unde sunt stațiunile Pernera și Protaras, cele doua stațiuni sunt foarte apropiate una de alta și spui mai simplu Protaras.

Paralimni nu este un oraș turistic, turiștii merg în zona litoralului dar fiind foarte aproape de cele doua stațiuni se poate vizita ușor cu autobuzul.

Ce e de vizitat? centrul orașului cu bisericile din zonă, sunt chiar acolo unde autobuzul are cap de linie, multe magazine cu de toate diferit față de zona stațiunilor.

Daca sunteți cazați în Larnaca și vreți să vizitați și Paralimni puteți proceda în felul următor... cu autobuzul intercity de pe faleză, merge pe autostradă și face cam o oră până în Paralimni.

Tot din Larnaca cu autobuzul (cu ăsta am mers eu) care merge prin sate nu pe autostradă și face puțin peste o orâ până în capăt în Paralimni. Autobuzul ăsta se ia de la spitalul vechi din Larnaca și costă până la capăt 1.5 euro, la intercity nu cunosc prețul că nu am mers, sunt cam trei curse pe zi în extrasezon.

Din Ayia Napa sunt autobuze locale care circulă des cam la jumate oră până în capăt în Paralimni și biletul este tot 1.5 euro sau bilet de o zi în zona Ayia Napa 5 euro.

Paralimni este un oraș din UE la doi km distanță de zona turcă, aici religia este ortodoxă, dincolo de granită este islamul.

Trimis de Nicu in 27.07.20 16:54:51
Validat / Publicat: 27.07.20 19:18:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIPRU. A mai fost în/la: Famagusta de pe cealalta parte de granita din zona turca, Larnaca, Ayia Napa, etc

VIZUALIZĂRI: 3661 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P12 La plimbare

webmasterPHONE
[27.07.20 23:22:14]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[01.08.20 20:01:05]

@Nicu:  O zona frumoasa si un SB acordat cu mare drag.

Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Protaras - Paralimni: