ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.09.2024
cu transport AUTOCAR
CAZARE ÎN Apartament
REGIM MASĂ AI
EXCELENT

Un loc nimerit pentru cei care au copii mici

Drumul: Rezervarea am făcut-o prin Booking. Am plecat la orele 7.00 de la parcul Carol, din București, cu un microbuz bulgăresc care ne-a lăsat într-o benzinărie din Varna. Acolo ne aștepta un autoturism care ne-a lăsat în fața resortului. Cei care vin cu mașina personală au o parcare subterană în interiorul resortului.

Cameră/Servicii: Am primit imediat repartiția în rîndul 2 de vile din fața clădirii recepției. Era un apartament cu un living, o baie mică și balcon la parter, la eraj erau 2 camere, 1 baie și o terasă. Scările de urcare erau prin interior. Dotările erau moderne, TV, mobilier nou, curățenie în fiecare zi, aer condiționat, internet.

Masa: Aici am mîncat mai bine ca în Egipt, Grecia, Turcia sau alte stațiuni din Bulgaria. Meniul era apropiat de cel cu care suntem obișnuiți în România. Imposibil să nu găsești ceva chiar și pentru cel mai mofturos. Multe fructe, căpșune și cireșe de exemplu, pentru că era vremea lor. Ca să nu stai la cozi, în tot resortul există surse de apă plată, rece. Masa se servește la restaurantul resortului care este imens. Se poate servi masa și pe plajă, la un bar dar n-am încercat.

Piscine: Există un grup de 3 piscine lîngă plajă, din care una cu tobogane și alte zdrăngănele pentru copii mici. Al doilea grup de piscine este pe acoperișul clădirii recepției și acolo se ajunge cu liftul. Pe o margine sunt flori, apoi 4 piscine infinity mai micuțe și o piscină mare, puțin adîncă, făcută să se plimbe piticii cu colacul. Aici este și barul unde au băuturi și înghețată. Urcînd niște scări, dai de o terasă unde găsești baia, o clădire gen grădiniță, unde animatorii îi pun pe omuleți să deseneze, să se joace cu ei, etc. Principala atracție e piscina adîncă cu tobogane unde au acces și adulții.

Plaja: Este doar a resortului, e cam mică dar dispune de șezlonguri curate, umbrele și nisip fin. Există un dig cu stabilopozi apreciat de pescari. Erau și cîteva perechi de păsări care-și făcuseră cuibul pe plajă, lîngă dig și zburau deasupra capului cînd te apropiai. Singura problemă a fost marea. Am ajuns după furtună și era plină de alge și meduze. Dacă vreți ceva care rivalizează cu plajele din insulele grecești, la 300 m nord de resort începe satul Ikantalaka. În cele cîteva mici magazine vînzătoarele au învățat puțin românește și se poate plăti și în lei. La circa 700 m, în cealaltă parte a satului (urmăriți indicatoarele) a fost amenajat campingul Saint George, unde rulotele sunt puse pînă aproape de plajă. 100-200 m mai spre nord, plaja se lățește, în spatele ei dealul urcînd abrupt. Locul se numește Plaja eroilor și este de nedescris.

Pentru relaxare: În fiecare seară se organizează spectacole. Sala de spectacole este în interior, lîngă recepție. Cine vrea să ardă caloriile o poate face la sală dar mai indicat ar fi să faceți o plimbare. În sensul opus mării, după clădirea recepției sunt 2-3 blocuri ale angajaților și mai sus dați de un teren de fotbal în mărime naturală. De la marginea terenului de fotbal începe pădurea și mergeți pe drum spre sud cît doriți, Balcikul e departe, la 10-12 km.

Copii: Aici toți au dat în mintea copiilor, totul este pentru ei, de dimineață pînă seara.

Un videoclip despre acestă vacanță: https://youtu. be/5a-0xV1O_hg? si=roUQqq1wkW88gRKf

despre SERVICII

Marea ne-a dezamăgit

Trimis de vivi2002 in 27.09.24 17:00:03
Validat / Publicat: 27.09.24 17:45:17

VIZUALIZĂRI: 66 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vivi2002); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[27.09.24 17:41:41]

Bun revenit pe site, cu impresii

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 15635&hid=12206.

Sau... poate ceva video de pe acolo? Dacă ai filmat ceva, ar fi chiar util — link încărcare video.

Yoda
[27.09.24 21:04:02]

@vivi2002: 1900 lei, sau EUR?

hlli, Yoda
Alte impresii din această RUBRICĂWhite Lagoon Hotel [Tuzlata]: