ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.05.2024
ÎNSCRIS: 02.12.23
JAN-2024
Familie
PREȚ SEJUR 5.000
cu AVIONUL (toate taxele incluse)
CAZARE ÎN Family
REGIM MASĂ PC
EXCELENT

la PMM* = 201 USD

„Paradisul” exista chiar si aici pe pamant

Este prima oara cand postez un material informativ pe acest site si m-am decis sa scriu cateva impresii despre acest loc absolut minunat Sun Island pentru ca pana acum mi-au fost de mare folos informatiile transmise pe acest site de catre alti turisti, informatii care mi-au folosit si in alte calatorii pe care le-am facut in decursul anilor si vreau sa le multumesc pentru ca si-au sacrificat din timpul lor personal sa impartaseasca si altora impresii bune sau mai putin bune din locatiile in care si-au petrecut vacantele.

In primul rand, inainte de a descrie ce am gasit pe insula, vreau sa mentionez ca serviciile resortului au fost ireprosabile, chiar peste asteptari, ceva ce nu am mai intalnit pana acum si ma refer in special la capitolul organizare.

Transferul pe insula

Din clipa in care am aterizat pe Aeroportul Valena din Male (capitala Maldive), am fost preluati de un tanar reprezentant al resortului care ne-a condus, urmand mai multe etape ale calatoriei noastre pana sa ajungem la insula noastra (inclusiv faptul ca din acel moment nu am mai pus mana pe bagajele noastre, pe care le-am regasit la usa vilei noastre dupa ce am facut check-in la receptia resortului). Tanarul ne-a indrumat spre salonul de asteptare zboruri interne din Male, de unde urma sa ne imbarcam intr-un avion de mici dimensiuni care urma sa ne duca pe insula Maamigili, care avea un mic aeroport si se afla undeva in apropierea insulei noastre.

Ajunsi pe mica insula am fost condusi la un microbus care ne-a dus intr-un mic port, urmand sa luam o barca de mare viteza cu care in 10-15 de minute am ajuns in sfarsit pe insula noastra Sun Island.

La plecare a fost la fel, insotiti pe tot parcursul drumul de intoarcere, pana la Aeroportul Valena din Male.

Sosirea pe insula

Da, cu siguranta Paradisul exista chiar si aici pe pamant, nu trebuie sa asteptam sa ajungem “la ceruri” , trebuie doar sa-l cauti. Eu l-am cautat, e adevarat ca am cautat destul de mult timp, m-am documetat citind mult, am vizionat multe filmulete pe youtube, am accesat inclusiv Google Earth (satelit), am analizat aproape toate cele 80 de insule-resort din Maldive. In final munca mi-a fost rasplatita, am gasit exact ce imi doream, insula perfecta, dupa parerea mea, unul din cele mai frumoase locuri care exista.

Resortul Villa Park – Sun Island

Am colindat pana acum prin multe locuri de pe planeta, am calcat pe 5 continente, inclusiv doua croaziere in Caraibe vizitand mai multe insule, dar a fost prima oara cand la primul contact cu insula aceasta am simtit ca efectiv ni s-a taiat respiratia, nu credeam ca imaginile care ne-au aparut in fata ochilor pot fi reale, privind culoarea oceanului in contrast cu nisipul alb ca zapada. Efectiv simti nevoia sa te freci la ochi, pentru ca totul pare ireal.

Trebuie sa spun ca la alegerea cazarii nu ne-am dorit o “vila de fite” , din acelea cu piscina privata langa usa (desi aveau si asa ceva), cand ai superba plaja si oceanul la 10-15 metri de tine, nici bungalow pe apa sa nu te poti odihni noaptea auzind valurile cum lovesc pilonii care sustin pontonul si speram sa gasim ceva la un pret cat de cat decent pe care noi sa-l putem suporta.

Cand am facut rezervarea am decis sa alegem o casuta pe plaja, de fapt doua casute alaturate Double Beach Villa pentru ca eram o familie compusa din 4 persoane. Pretul a fost rezonabil, fiecare casuta (vila) a costat cu cazare si masa full-board (3 mese pe zi) 2.224 € / Beach Villa / 2 persoane / 7 nopti. Daca am fi luat all-inclusive ca sa includa si bauturile, pretul ar fi crescut cu aproximativ 500 € / pers, adica in total pentru 4 persoane am fi platit inca 2.000 € in plus, pentru ca aveam rezervate 2 Beach Villa. Nu merita sub nici o forma, ar fi costat aproape echivalentul sejurului pentru doua persoane cu cazare si masa full-board inclusa.

La intrare in receptie ne-au intampinat cu niste prosopele umede parfumate cu care sa ne stergem pe fata si pe maini si cu tavi pe care abureau pahare cu sucuri racoritoare de mai multe feluri. La recepție primești un key card cu datele tale și numărul camerei, apoi pe perioada intregului sejur plătești tot ce consumi extra sau cumperi din magazinele resortului într-un cont deschis pe numărul camerei, iar la plecare vei plăti tot ceea ce ai consumat extra sau cumpărat.

Pana in camera ne-au dus cu una din masinutele lor electrice, pe care le-am apreciat foarte mult in zilele urmatoare cand am inceput sa exploram insula, nu din cauza ca am fi avut mult de mers pe jos (insula are aproximatia 1,5 km lungime si 200 m latime), dar aleile din interior erau destul de intortocheate, serpuiau printr-o vegetatie bogata care obtura vederea la distanta si riscam sa pierdem mult timp pana sa ne dam seama unde ne aflam, in ce punct de pe insula (chiar daca aveam la noi harta primita la receptie). Sunam la receptie si in 5-10 minute venea masinuta si te ducea in orice colt al insulei doreai sa ajungi.

Beach Villa  - era situata pe plaja, avea două intrări, una dinspre interiorul insulei, alta direct de pe plajă si se afla intr-o zona umbrita de o specie de copaci cu forme interesante si flori albe, palmieri de toate marimile imprastiati peste tot. In partea dinspre plaja avea o terasa mica cu o masuta si doua scaune din lemn gen fotoliu cu pernite, in fata fiecarei casute erau cate doua sezlonguri de plaja cu saltelute si nr. de camera inscriptionat pe ele, iar apa oceanului era la 10-15 m distanta, avea o culoare superba de albastru deschis, iar transparenta era de cristal.

Camera - era suficient de mare, dotata cu aer condiţionat, ventilator deasupra patului, televizor, fierbător de apă, pliculeţe de ness, ceai, zahăr, minibar contra cost, zilnic primeam gratuit cate 2 sticle de apă de 1 l. In dulap am gasit halate de baie, papuci de casa, umbrele, prosoape de plaja, seif, etc. Curatenie se facea de doua ori pe zi, prosoapele de baie si cele de plaja le schimbau seara cand noi eram plecati la cina, iar cand ne intorceam in camera gaseam totul impecabil, pana si paharele si canile de cafea erau spalate. Am avut un room boy caruia ii mai dadeam cate 5 $ si ne aducea apa plata suplimentara … ne-ar fi adus si altele daca i-am fi cerut, dar nu a fost cazul, chiar nu am avut nevoie.

Baia - era utilată cu absolut tot ce trebuie, dar ce mi-a placut cel mai mult a fost duşul în aer liber, cu apă încălzita de la caldura solara. Cand veneai de la plaja gaseai in fata fiecarei casutei o cismea cu robinet la care spalai nisipul de pe picioare, apoi intrai curat in camera, mergeai la baie sa faci dus, acolo mai era inca o usa care dadea in exterior unde se afla dusul, perfect camuflat pentru intimitate, dupa care te intorceai in camera curat si uscat, fara sa uzi nimic in jur – mi s-a parut o idee geniala.

Restaurantul principal Maaniya - este foarte mare, semi-deschis, cu o vedere laterala superbă către ocean. In afara de restaurantul principal, mai sunt pe insula in locatii diferite alte trei restaurante a-la-carte, unul cu specific italian, altul cu specific thailandez si ultimul cu specific japonez. Undeva in mijlocul insulei intr-o mica jungla, ascuns in vegetatia bogata si luxurianta mai exista un mic restaurant, ZERO se numeste. E ceva inedit, in mijlocul naturii, pe o platforma la inaltime intre copaci si am inteles ca servesc doar cina tot a-la-carte.

Micul dejun - foarte bogat, cu multe feluri pentru a multumi chiar si pe cei mai pretentiosi, feluri de mancare calda si rece, oua sub toate formele, bacon prajit, carnaciori, legume produse in serele lor de pe insula, fresh-uri, fructe si deserturi din belşug.

Pranzul si cina - erau deasemenea foarte bogate cu doua feluri de supe. multe feluri de mâncare cu carne gatita sau la gratar, sortimente de pui, vita, miel, peste, fructe de mare, prajituri si torturi foarte aspectuoase si bune, cateva sortimente de inghetata care erau absolut delicioase.

Bauturile – la capitolul acesta am luat singura si cea mai mare “teapa “, desi am fost preveniti, asa ca ne-am asumat-o, dar am avut grija sa nu o mai repetam. Va dau un sfat, la resort nu va apropiati de bauturile de la bar daca nu aveti all-inclusive, preturile sunt exagerate si nejustificat de mari, doar daca dispuneti de posibilitati financiare care nu conteaza pentru voi. Intr-o seara am vrut sa stam pe terasa la unul din baruri pentru ca era un pic de divertisment si am cerut pentru fiecare cate un pahar de gin cu apa tonica. A venit chelnerul, ne-a turnat in niste pahare inalte exact 1 cm (nu exagerez deloc) de gin, restul apa tonica si a costat 20 $ paharul, adica am dat 80 $ pentru 4 pahare, noi fiind 4 persoane, care contineau practic o inghititura de gin diluat cu apa tonica. Asta doar pentru ai stat la masa pe terasa barului si te-a servit cineva. Am aflat tarziu, inainte de plecare ca daca am fi cumparat o sticla de whisky pur si simplu de la bar pe care sa o degustam la casuta noastra ne-ar fi costat in jur de 50 $ si am fi iesit mult mai bine toti patru. Ofer informatia asta pentru cei care vor ajunge candva acolo. Problema cu bauturile noi am rezolvat-o ducand in bagajul de cala fiecare cate o sticla de bautura (nu au fost nici un fel de probleme) pe care le-am cumparat din duty-free la plecarea din Dubai catre Male. Oricum pentru noi a fost suficient ce am dus cu noi, ne-a ajuns pana la plecare, dupa ce veneam toropiti de la plaja, faceam un dus si gustam un paharel inainte de masa de pranz si cina.

Piscina resortului – se afla in apropierea restaurantului principal, inconjurata de palmieri si tufe cu flori colorate, piscina gen infinity fiind practic lipita de plaja, era foarte curată, cu o frumoasă cascadă artificială care tasnea dintr-o stâncă si cateva statuete decorative imprastiate pe gazonul din jur reprezentand vulturi, lei, etc. Exista intr-un colt discret oameni din personal care, in momentul in care te apropii de piscina se ofera sa-ti aduca imediat sezlonguri, saltelute, prosoape de plaja, ti le pozitioneaza unde vrei, nu cer nimic, dar e un gest frumos sa le lasi cate 1 $. In mijlocul piscinei se afla un bar, daca ti-e sete sau vrei sa bei ceva.

Centrul SPA – nu l-am folosit, nu ca nu mi-as fi dorit, ci pentru ca preturile afisate mi s-au parut exagerat de mari, voi invita turistii cu posibilitati financiare mai mari sa il testeze si sa ne povesteasca, dar cred ca merita macar o sumara descriere pentru ca noi doar l-am vizitat. Se afla undeva in centrul insulei, la intersectia unor alei care duc la vile, intr-un décor absolut fabulos, ingropat in vegetatie, cu alei pe langa curg paraiase care provin de la mici cascade artificiale luminate feeric seara, mici iazuri cu nuferi, vase decorative in care plutesc flori de orhidee, totul intr-o atmosfera de basm. La intrare am vazut un afis prin care rugau vizitatorii sa pastreze linistea si inaintand pe alei am inteles motivul. Erau cateva corpuri construite din lemn, in stil thailandez ca niste mici temple, distantate intre ele din care se auzea in surdina acea muzica de relaxare specifica acestor locatii, din cand in cand ciripitul pasarilor sau susurul paraiaselor generate de acele superbe cascade. Am pasit tacuti in acel taram de basm din care nu ne induram sa mai iesim. Insula – este o adevărată oază de verdeaţă cu vegetatie luxurianta, o padure de palmieri, arbori necunoscuti cel putin pentru mine si o multime de tufe si arbusti cataratori cu flori de toate culorile, diferite specii de orhidee plantate pe copaci, o adevarata gradina botanica.

Gasesti pe insula zone de jungla sălbatică cu liane si plante tropicale, o plantaţie de bananieri, sere pentru legume, salata verde si plante aromatice (menta, rozmarin, etc.), cateva tarcuri ingradite in care erau pasari, iepuri, papagali mari colorati, etc.

Plaja – inconjoara toata insula cu un nisip fin si alb ca faina, recif exista doar in zona in mijlocul caruia au fost construite bungalow-rile pe apa (un alt inconvenient pentru cei care aleg bungalow-rile pe apa, au nevoie de papuci de apa pentru ca altfel risti sa te ranesti la picioare). In apa de transparenta cristalului intalnesti pesti colorati, specifici Oceanului Indian, din cand in cand pui de rechini lemon, absolut inofensivi si pisici de mare.

Limba de nisip – este un “must see” pe care nu trebuie sa-l ratati pentru ca nu veti vedea prea des asa ceva. Se afla la unul din capetele insulei si este un loc unde se intâlnesc două două unduiri de ape, limba de nisip apare şi apoi dispare la flux şi reflux…

Moment spectacol cu rechini si pisici de mare – un alt “must see” pe care nu trebuie sa-l ratati. In fiecare seara fix la ora 18:30 in capatul pontonului pe care se afla bungalow-urile pe apa are loc un adevarat spectacol cu hranirea rechinilor si pisicilor de mare. Este un spectacol care merita vazut macar odata in viata. Sunt aduse resturile de carne ramase de la bucatarie peste zi in niste butoaie si sunt aruncate in apa. Deodata … de nicaieri, apar zeci de rechini, unii sunt uriasi, inspaimantatori si pisici de mare, unele uriase si ele Manta Rey (diavoli de mare) care se reped la hrana, se incaleca, se zvarcolesc unii peste altii, e ceva teribil. Privesti si nu iti vine sa crezi ca e real ceea ce vezi.

Apusurile din fiecare seara - vazute de pe plaja erau si ele un spectacol fascinant, de fiecare data cerul arata altfel, culori de la galben, portocaliu, rosu, pana la nuante de mov.

In concluzie apreciez ca fost unul din cele mai frumoase locuri in care mi-am petrecut concediul, un loc in care mi-am dorit de multi ani sa ajung, visul meu s-a implinit si consider ca a fost o adevarata terapie pentru trup si suflet. Din pacate a fost ca un vis din care ne-am trezit prea repede, pentru ca inevitabil trebuia sa ne intoarcem la viata reala, dar dacă sunteți în căutarea unui paradis de liniște, frumusete la cote maxime și răsfăț, vă recomand din toată inima acest resort.

Trimis de Lucia@75 in 24.05.24 20:27:53
Validat / Publicat: 24.05.24 21:45:37
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MALDIVES

VIZUALIZĂRI: 377 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lucia@75); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Insula
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19500 PMA (din 15 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 201.45 USD pe cameră

[24.05.24 21:45:13]

Bun review de debut, merită remarcat

@Lucia@75: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[25.05.24 07:55:36]

@Lucia@75: Wow, cu adevărat minunat! Felicitări pentru alegere și mulțumiri pentru povestire!

Și bine ai venit în comunitatea AFA! 🥰

[25.05.24 08:22:21]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[25.05.24 10:20:16]

@crismis: Ce surpriza... Crismis?!!! Chiar tu ai fost motivul pentru care m-am decis sa impartasesc si eu la randul meu informatii altora. Acum doua saptamani m-am gandit la tine, chiar daca nu te cunosc, si-ti multumesc pentru articolul tau scris despre concediul in Thailanda, care mi-a fost de mare folos in cautarea viitoarei destinatii pe care o vom face anul viitor in inanuarie, mai sunt cateva luni.

E prima mea postare, inca ma straduiesc sa invat, mai greu e cu fotografiile, dar... macar incerc.

Trebuie sa-ti marturisesc ceva: inainte de a citi materialul tau, am facut acelasi lucru ca si tine, m-am documentat temeinic si intr-un final, prin eliminare am decis sa fie resortul Sawasdee Village din Kata. Era ceva pe sufletul meu, cand merg intr-o anumita zona vreau sa simt prin toti porii atmosfera acelei zone cu tot ce inseamna ea. Nu vreau ceva modern, nu vreau ceva construit din otel si sticla, intelegi ce vreau sa spun. Cand am dat de articolul tau, am avut o emotie, pentru ca m-am regasit cumva in tine si in gusturile tale. A fost momentul decisiv cand am hotarat ferm ca acolo vom fi si noi peste cateva luni. Am copiat materialul tau in baza mea de date pentru calatorii si o sa-l recitesc inainte de plecare, cand voi face programul pe zile. Iti multumesc inca odata, mi-au fost de mare folos impresiile tale in alegerea facuta pentru urmatoarea vacanta.

[25.05.24 11:07:34]

@Lucia@75: Doamne, mi-au dat lacrimile!...

Cum să fac să ne audă userii mai vechi (și mai noi, de ce nu?!)?! Cred că atunci când scriem pe site în virtutea inerției (pentru că ne face bine, e un mod de a defula frustrările și oboseala zilnice) și avem uneori dubii că într-adevăr ce împărtășim noi chiar folosește cuiva, atunci vine un ecou ca acela de mai sus, scris de tine!... Îți mulțumesc din suflet, mi-ai dat un nou suflu de energie! Nu doar pentru AFA, ci în general, așa... Aveam nevoie...

Și eu m-am regăsit în povestea ta. Citeam și mă gândeam: uite, dacă va fi să fie Maldive într-o zi (că încă nu s-au copt ideea, dar nu se știe, mie deodată mi se pune pata 😁), nici nu mai are rost să caut, iată resortul perfect! Iar fotografiile mi-au întărit ideea

... Îți mulțumesc încă o dată și sper să ne regăsim curând în această comunitate fantastică! Virtual și - de ce nu? - real! Vacanțe minunate îți doresc și numai bine!

[25.05.24 11:17:14]

@crismis: Multumesc mult, m-au emotionat si pe mine cuvintele tale. Imi pare rau ca nu am definitivat cu restul de poze, inca nu ma pricep bine, chiar cele mai frumoase cu plaja si oceanul, cele cu rechini si apusuri de soare. Am obtinut un spatiu suplimentar pentru poze, le-am incarcat cum m-am priceput, dar vad ca nu au aparut inca. O sa mai astept sa vad daca apar in cele din urma, probabil dupa validare.

[25.05.24 11:39:32]

@Lucia@75: Da, apar după validare. Urmăresc, abia aștept să le văd! 🙂

doinafil
    [26.05.24 13:44:19]

Superbă vacanță! Felicitări pentru alegere, pentru scriere, descriere și pentru pozele minunate! Ai dreptate, se pare că Raiul este acolo, la „Villa Park, în Maldive!

Și... iarăși ai dreptate! Colega noastră @crismis este o bună povestașă, (și mai avem mulți colegi asemenea), care se documentează foarte bine până alege un loc de vacanță!

Prețul plătit de tine este - relativ - convenabil, (excluzând „țeapa” de la bar ) având în vedere că ai avut și zborul cu toate taxele incluse, pensiune completă și - mai ales - că te-ai bucurat de așa plajă, cu apă cristalină de culoarea smaraldului, de așa bogăție de verdeață și frumusețe de flori!

Îți spun și eu „bine ai venit în marea și frumoasa familie AFA” !

Felicitări, încă odată și... așa cum trimit de fiecare dată, mulți

[26.05.24 15:35:23]

@doinafil: Multumesc pentru aprecieri si pentru cuvintele frumoase. Urmaresc site-ul acesta de cativa ani si am beneficiat de multe informatii care chiar mi-au folosit in calatoriile pe care le-am facut. Acum a venit si randul meu sa dau inapoi ce am primit, mi-am facut curaj, nu stiam cum e cu postarile, cu pozele, dar asa... timid, se pare ca am reusit cumva.

In ceea ce priveste pretul, de fapt costul cazarii cu masa full-board a fost destul de rezonabil 2.223 euro/2 pers/masa full-board/7 nopti, dar au fost cele doua avioane care au costai in jur de 1.000 euro/pers Bucuresti-Dubai-Male si avionul cel mic care ne-a dus din Male pe insula 400 $/pers dus-intors pe care l-am platit cand am ajuns la resort.

A fost un concediu superb si m-as intoarce oricand cu drag si cu bucurie. Multumesc inca odata pentru aprecieri.

k-lator
    [26.05.24 18:12:36]

@Lucia@75: Excelent resortul, iar pozele absolut superbe... mi-au confirmat încă o dată că merită să zbori până acolo... în Paradis, dar cu condiția să rămâi ceva mai mult .

Offf... Mi s-a făcut tare dor de o escapadă d-asta cu nisipuri albe, apă turqoise și palmieri pe plajă. Mi-au amintit de Caraibe.

Bravo! Felicitări pentru experiență și mulțumesc pentru că ți-ai făcut curaj să împărtășești aici povestea.

[26.05.24 19:26:24]

@k-lator: Multumesc mult, chiar sunt emotionata si bucuroasa in acelasi timp pentru aprecierile pe care le-am primit pana acum, sincer nu ma asteptam. Nu am vrut decat sa dau si eu putina informatie celor de la care am beneficiat si eu la randul meu, in unele calatorii pe care le-am facut pana acum. Da, aduce putin cu Caraibele, dar nici acolo nu am gasit atata frumusete. Am fost in doua croaziere, in Antigua am gasit ceva asemanator pe Eagle Beach, dar in Caraibe, indiferent de insula, plajele sunt in general destul de aglomerate si fiind legati de vapor aveam doar cateva ore la dispozitie. Multumesc inca odata si ma bucur ca v-au placut.

crismis, doinafil, k-lator
    Alte impresii din această RUBRICĂVilla Park / Sun Island Resort [Ari Atoll]: