ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.06.2024
ÎNSCRIS: 30.06.14
DEC-2022
Solo

Monumento Christo Rei. Dios es Amor

DIOS ES AMOR. DUMNEZEU ESTE IUBIRE.

Monumento Christo Rei (Monumentul Hristos Regele) este unul dintre cele mai emblematice obiective turistice din Lisabona. Din acest motiv mi-am propus să nu ratez vizita în acest lăcaș, în timpul circuitului lusitan de la sfârșitul lui 2022 și începutul anului 2023.

Sanctuarul Național Regele Hristos este un monument impresionant situat în vecinătatea suburbiei Almada și care, de la o înălțime de 110 metri, domină Lisabona de la un capăt al Podului 25 Aprilie (care, dacă este traversat cu mașina, oferă acces către capitala Portugaliei). Monumentul a fost construit între anii 1949 – 1959, ca semn de recunoștință față de Dumnezeu care a ferit Portugalia de ororile celui de-al Doilea Război Mondial, purtând hramul „Inimii Sfinte a lui Iisus Hristos” .

Localizare: Almada – Alto do Pragal, Avenida Christo Rey.

GPS: 38.6786369 N  9.1713581 E.

Program de vizitare: 09:30 – 18:15 (noiembrie – martie); 10:00 – 19:00 (aprilie – octombrie). Închis: 1 ianuarie; Prima zi de Pasti; 1 mai; Prima zi de Rusalii; 25 și 26 decembrie (Crăciun).   Preț bilete: 6 euro/persoană pentru a urca la statuie (pe interior); biletul poate fi cumpărat pe loc sau poate fi parte al unei excursii organizate.

Cum se ajunge la Monument.

Pe jos: circa 40 de minute (3 km) de la gara portuară Cacilhas.    Cu autobuzul 3001 de la Cacilhas până la terminal Largo Christo Rei.    Cu feribotul: de la gara portuară Cais do Sodre la Cacilhas (mai departe pe jos sau cu autobuzul 3001).   Cu mașina sau autobuzul 753: se traversează Podul 25 Aprilie după care se trece pasarela spre Almada Centro, apoi se continuă pe câteva străduțe până la destinație urmărind indicatoarele pentru Christo Rey.

Dimineața ajunului Anului Nou, 31 decembrie 2022, cu o vreme care se anunța mohorâtă, cer noros și vânt moderat. M-am echipat corespunzător și pornesc spre stația Campo Pequeno  unde urc în autobuzul 732, care, în câteva minute, mă transportă în Praca Marquese de Pombal. Aștept un alt autobuz, 753, care merge către destinația dorită. Acesta a urmat traseul pe Rue Joaquim Antonio de Aquiar – Tunel do Maeques – Avenida Eng. Duarte Pacheco – Avenida de Ponte – Autoestrada do Sul prin cartierele Santo Antonio, Campo Ourique și Alcantara, traversând Ponte 25 de Abril  peste fluviul Tejo care leagă capitala portugheză de suburbia Almada.   Odată traversat podul, autobuzul oprește în stația Portagem. Cobor și traversez pasarela peste autostradă și pornesc spre Sanctuar, o distanță de 1 km, pe străduțele Rue Direita – Rue Fernao Mendes Pinto – Rue dos Mainhos – Praceta do Christo Rei.    Pătrund pe teritoriul adiacent Sanctuarului, iar privirea rămâne pironită preț de câteva secunde pe silueta maiestuoasă a Monumentului Hristos Regele (cu spatele). Este impresionant!

Scurtă istorie.

În anul 1934, în timp ce trecea prin Rio de Janeiro, la acea vreme cardinalul Lisabonei, Monsenior Manuel Cerejeira, văzînd imaginea impunătoare a lui Hristos Răscumpărătorul din Corcovado, i s-a născut în inima sa dorința de a construi o lucrare similară, care se află astăzi în fața Lisabonei. Doi ani mai târziu, această idee a fost transmisă „Apostolatului Rugăciunii” , care a fost primit cu mult entuziasm. Pentru a fi „Nacional” , Monumentul a avut nevoie de aprobarea și ajutorul tuturor Episcopilor portughezi. Sensibilizarea a fost realizată de Episcopi, fiind proclamată oficial în pastorala colectivă a Postului Mare în 1937.    La 1 septembrie 1939, a izbucnit al Doilea Război Mondial. În această perioadă neagră ideea construirii Monumentului lui Hristos Regele capătă un nou sens și vigoare. La 20 aprilie 1940, la Fatima, Episcopii fac un jurământ: „Dacă Portugalia va fi scutită de ororile războiului, peste Lisabona va fi construit un Monument pentru Sfânta Inimă a lui Iisus, semn vizibil al modului în care Dumnezeu, prin iubire, dorește să cucerească prin El însuși toată umanitatea” . Portugalia nu intrat în război și astfel s-a intensificat campania națională de colectare a fondurilor pentru construcție.   La 18 decembrie 1949 a fost așezată prima Piatră pentru construirea Monumentului lui Hristos Regele. La 17 mai 1959, Ziua Cincizecimii, în fața imaginii Maicii Domnului din Fatima, cu participarea întregului Episcopat portughez, cardinalii din Rio de Janeiro și Lorenzo Mauques (Maputo), împreună cu autoritățile civile și cu prezența a 300.000 de oameni, a fost inaugurat Monumentul. Preasfinția Sa Papa Ioan al XXIII-lea a fost prezent cu un radio-mesaj. În cuvintele cardinalului Cerejeira:„Acesta va fi întotdeauna un semn de recunoștință națională pentru darul păcii” .    Imaginea lui Hristos Regele a fost realizată de maestrul Francisco Franco de Sousa, iar imaginea Fecioarei Păcii, care se află în Capela Monumentului, este realizată de Leopoldo de Almeida. Proiectul are ca actori principali pe arhitectul Antonio Lino și inginerul Francisco de Mello y Castro.   În 1984, sărbătorind cea de-a 25-a aniversare a Sanctuarului lui Hristos Regele, a fost aprobat un plan general de structurare a terenului Sanctuarului, a cărui autoritate corespunde arhitecților Luiz Cunha și Domingos Avila Gomes. Din acest proiect rezultă construcția zonei de primire în Sanctuar, unde funcționează Rectoratul și Serviciile Administrative. De asemenea, are o Capelă, Săli de Ședințe, Galerii pentru Expoziții.   În iunie 1999, Sanctuarul a fost transferat în administrarea Episcopiei de Setubal. Prioritate imediată a fost acordată restauratorilor Monumentului. Cu sprijinul tehnic al U. N. L – F. C. T, lucrările au început în mai 2000. Monumentul fiind redeschis solemn la 2 februarie 2002. Confirmat profilului său de Sanctuar Național, s-a hotărât, de către Conferința Episcopală Portuguesa, ca colecțiile din toată țara, efectuată la 23 noiembrie 2003, se va întoarce pentru a ajuta la plata lucrărilor de restaurare.   În iunie 2004 a fost inaugurată o Sală de Mese cu o capacitate de 150 locuri. Un an mai târziu, s-a inaugurat două Cămine pentru studenți. În plus, sunt în desfășurare mai multe proiecte pentru creșterea și îmbunătățirea calităților serviciilor disponibile pelerinilor și vizitatorilor.

Detalii tehnice.

Monumentul este amplasat pe un vârf de stâncă izolată, la 133 metri deasupra mării, și domină malul stâng al fluviului Tejo. Construit inițial în parohia civilă Pragal, acum se află în parohia Almada, în suburbia cu același nume. Acesta este cel mai înalt punct în Almada, pe un platou dominat de Podul 25 Aprilie, și aproape de Estacao Elevatoria e Reservatorio do Pragal.    Monumentul constă dintr-un postament trapezoidal de 82 metri înălțime, format din patru arcuri cu o platformă plată, susținând statuia înaltă de 28 metri. Cele patru arcuri ale piedestalului sunt orientate spre cele patru puncte cardinale.   Statuia Mântuitorului, în sine, formează o cruce, cu brațele deschise către oraș, dând impresia că îl îmbrățișează.

Vizita.

Pe teritoriul adiacent Sanctuarului accesul se face gratuit, pe latura de sud, venind în urcare dinspre Praceta do Christo Rei și Largo Christo Rei. La sud de Monument se află Clădirea Principală a Sanctuarului, care cuprinde un corp dreptunghiular de anexe, format din trei aripi. La parter se află Recepția, Rectoratul și Serviciile Administrative. Etajul adăpostește Căminele pentru studenți și Cantina (Sala de Mese).    În 1987 a existat un proiect de a construi 18 clădiri diferite în jurul Monumentului, dar numai o parte au fost finalizate, în speță: Restaurant cu terasă exterioară, ; Complex Comercial și o Zonă de Parcare.   Există, de asemenea, mai multe monumente pe teritoriul adiacent, cum ar fi: Statuia Papei Pius al XX-lea (în fața Clădirii Principale); Statuia Beată Maria Do Divino (inspirată din Contesa Dreste Zu Vischering, beatificată la 1 noiembrie 1975); Monumentul Via Sacra (Calea Crucii) ; Monumentul Inimii Sacre (închinat Sfintei Margaret Mary Alcoque); Statuia Fecioarei Maria (cu fața către Monumentul Hristos Regele); Monumentul Înaltei Cruci (Cruz Alta, adusă de la Sanctuarul din Fatima). Toate acestea le-am trecut în revistă după ce am coborât din interiorul Monumentului Hristos Regele.

Monumentul Hristos Regele constă, după cum am mai spus, dintr-un postament trapezoidal de 82 metri înălțime, format din patru arcuri cu o platformă plată  susținând statuia înaltă de 28 metri. Cele patru arcuri ale piedestalului sunt orientate spre cele patru puncte cardinale, iar fiecare arc este străjuit de o statuie reprezentând cei patru Apostoli Evangheliști: Matei, Marcu, Luca și Ioan.    La interior, Monumentul  este împărțit în diverse spații, printre care o Bibliotecă; Sacristia; Sala Fericitului Ioan al XXIII-lea; un Bar; Magazin de suveniruri (care vinde articole religioase, statuete și alte obiecte); două Săli de Conferințe și două Capele care se pot vizita (Capela de Nossa Senhora de Paz și Capela dos Confidentes de Jesus). Există relicve expuse pentru venerarea publică ale Sfintei Margaret Mary Alcoque, John Emdes, Faustina Kowalska și Maria a Inimii Divine, referitoare la revelațiile Inimii Sacre a lui Iisus.    De asemenea, există un lift care urcă până la magazinul de suveniruri de la care, pe scări, se poate urca pe o punte de observare, la un preț de 6 euro/persoană. De aici, de pe piedestal, se deschid vederi uimitoare asupra Lisabonei, Podului 25 Aprilie și Almadei. Dacă sunteți înarnați cu binoclu puteți vedea, pe vreme bună, chiar și Palatul Național Pena din Sintra.    Am urcat pe platformă (punte de observare), la picioarele Regelui Hristos, și am admirat panoramele uimitoare, în pofida cerului înnorat și a unui vânt potrivnic. Bine că nu a plouat! Tot ce am văzut nu se poate descrie în două-trei cuvinte. Filmulețul video vorbește de la sine.   La plecare, după ce am trecut în revistă zona adiacentă Sanctuarului, m-am relaxat pe terasa Restaurantului, la o cafea fierbinte și o mică gustare (celebrele „Pasteis de Nata” ). Apoi am intrat prin Complexul Comercial, ca să clătesc ochiul doar. Suveniruri am cumpărat de la magazinul deschis în interiorul Monumentului Hristos Regele.

Vă recomand să vizitați acest Sanctuar dacă sunteți în trecere prin Lisabona. Eu, unul, am rămas cu o impresie de nedescris.     În cele din urmă, „Santuario Nacional de Christo Rei” , este unul dintre cele mai bune puncte de observare ce nu trebuie omise de către turiștii care vor să admire Lisabona dintr-o singură privire.

Vacanțe minunate și reușite vă doresc!

Trimis de ovidiuyepi in 21.06.24 20:01:30
Validat / Publicat: 22.06.24 09:13:25
  • A fost prima sa vizită/vacanță în PORTUGALIA
  • Alte destinații turistice prin care a fost: iGRECIA (Nei Pori, Kalamaki/Zakynthos, Tassos, Parga, Poros/Kefalonia, Kanapitsa/Skyathos, Hersonissos/Creta, Rhodos, Samos, Kos) (TURCIA (Istanbul/circuit, Kusadasi, Antalya, Fethyie). ITALIA (circuit/mai 2017). SLOVENIA (Postojna). MALTA (La Valletta).

VIZUALIZĂRI: 164 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ovidiuyepi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 Statuia lui Hristos Regele. ,,Dumnezeu este iubire”. Formează o Cruce, cu brațele deschise către Lisabona, dând impresia că îmbrățișează orașul.

mprofeanu
[23.06.24 16:18:42]

@ovidiuyepi: Acest obiectiv turistic este de neratat și mie mi-a plăcut mult! Este adevărat prima dată când am fost în Lisabona nu am avut timp să îl văd, erau prea multe de văzut dar a doua oară a fost în programul meu vezi impresii. Eu am mers cu ferry și autobuz. Se urc cu liftul, cât este biletul acum? În iunie 2018 era 5 euro. Mulțumesc pentru aducere aminte.

ovidiuyepiPHONEAUTOR REVIEW
[23.06.24 19:32:32]

@mprofeanu: Am citit si rascitit reviewul dumneavoastra. Am trecut prin aceleasi locuri chiar daca am ajuns din directii diferite.

Am achitat 6 euro pentru lift, in decembrie 2022, dar astazi poate a mai crescut pretul. Normal! S-a scumpit totul in Europa, inclusiv la noi, acasa.

Multumesc pentru aprecieri!

mprofeanu