ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.10.2024
ÎNSCRIS: 12.10.24
OCT-2024
Familie

5 zile in Istanbul

Am vizitat Istanbul saptamana trecuta. Impresionant prin grandoare, intindere, istorie dar si prin numarul mare de oameni (vizitatori sau localnici). Extrem de aglomerat, oriunde.

Am mers cu compania Turkish Airlines grozavaDe la Istanbul aeroport am luat un taxi pana la hotelul Faros Taksim Hotel, cursa a 950 TL. Hotelul este gen boutique, bun, localizat la 350 m de piata Taksim aproapre de metrou, autobuze si funicular. Camerele mari, luminoase, paturile foarte confortabile, baia cu toaleta si dus mare si curata. Micul dejun este bun, decent cu oua, branzeturi, salate, lapte, iaurt, fulgi, cafea, ceai. Chiar OK.

Am circulat in oras pe baza de IstanbulKart. L-am luat de pe peron situat in afara aeroportul Istanbul etajul -2 (cutia galbena). Cardul costa 130 TL si am incarcat 400 TL si l-am folosit 3 persoane. Cand s-au epuizat banii de pe card am realimentat (cutiile galbene se gasesc in statiile de metrou, tramvai si autobuze).

In prima zi  am vizitat Palatul Dolmabahce (biletul 42 Euro) situat pe malul Bosfor. In ziua a doua am luat un autobuz din tunel Piata Taksim pana la Podul Galata si de aici tramvaiul T1 pana la Topkapi, uluitoare. Am vizitat timp de 3-4 ore. La intoarcere am luat tramvaiul T1 si funicularul F1 pana la Piata Taksim.

In ziua a treia am vizitat Moscheea Albastra (free) si Moscheea Sofia (biletul 900 TL). La Moscheea Sofia am sta cam 30 minute la coada, iar turistii viziteaza numai etajul 2 (la parter sunt primiti credinciosii musulmani pentru rugaciune) In apropiere este un loc de luat masa, am mancat o inghetata excelenta si acolo un ghid ne-a ofertat o croaziera cu Bosphorul Cruise excelenta alegere 2 ore. Am luat aceasta croaziera, grupul se formeaza acolo in zona Moscheea Sofia plecarea din Ahrikapi Pier prin Golden Horn si Bosphorus o ora partea europeana si o ora cea asiatica. Am trecut pe sub podurile Galata pana la podul Halic, pe urma Bosphorus Bridge pana la Fatih Bridge. Voiaj minunat, recomand. Vasul mare si bun cu etaj, puntea de jos este mai interesanta, apa aproape. Pentru ca sunt sute de agentii de travel si croaziere las si datele de contact Mr Apo +90 537 562 90 97, poate are whatapp. Pret croaziera pentru 3 persoane 50 Euro. Pe vas e un mic bar cu sucuri si fructe.

In ziua a patra am mers la Istanbul Aquarium situat langa mall Aqua Flora. Am mers cu 2 autobuze, total vreo 40 statii, este cam la 25 km de Piata Taksim. La intoarcere ne-am descurcat mai bine, am luat trenul B1 pana la gara Sirkeci (bilet 40 TL) langa Bosfor.

Acvariul este fabulos, organizat pe zone clima-geografie. O multitudine de pesti si vietati. Intrarea este 25 euro, sunt sali cu acvarii imense, cu rechini, pesti, pisici de mare, broaste testoase dupa cum este fauna in fiecare zona. Acvariile trec peste culoarele de acces astfel ca vezi vietatile din toate directiile. Burta rechinilor, pisici de mare etc. La Polul Sud sunt pinguini veseli, saritori in apa, draguti rau. Remarcabila sala cu padurea amzoniana. Merita fiecare banut, recomand

Dupa ce am revenit la Bosfor am vizitat Basilica Cisterna. Pretul este 30 euro. Coada mare la bilete dar merge repede. Nu am fost prea impresionati de bazilica.

In ultima zi a cincea, am mers cu tramvaiului nostalgic, am vizitat din exterior Turnul Galata si am mers in parcul de langa podul Halic.

Preturile sunt mari la muzee din Istanbul comparativ cu alte orase din Europa.

Trebuie sa tii cont ca ai de urcat si coborat pe pante, scari, e necesara o mobilitate medie, trebuie sa fii confortabil cu plimbarea pe parcursul zilei si sa poti sta in picioare cu orele. Istanbul este pe coline, ai mereu de urcat sau coborat.

La moschei sunt cateva restrictii la imbracaminte si la Moschea Albastra te descalti.

Pentru cele 5 zile am folosit cardul IstanbulKart. Dar cred ca era mai bine sa luam un E-Pass Istanbul 3 sau 5 zile, care cuprinde transport si acces free sau cu discount la intrari muzee si palate.

Mancam seara la restaurante din Piata Taksim, cel mai bine a fost la Faros Restaurant Taksim. Are recenzii grozave, meniu italian, pizze si pasta grozave, meniu delicios. Preturile nu sunt mici, dar e un loc grozav. La nota de plasa ei adauga 10% serviciu. Servicii rapide. Foarte prompt si cu recomandari bune este dl Onur Dogan, ospatar.

Important: Curs schimb 1 euro = 37.5 TL

Trimis de Lumi713 in 12.10.24 16:38:29
Validat / Publicat: 12.10.24 20:07:08

VIZUALIZĂRI: 493 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lumi713); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[12.10.24 20:04:16]

@Lumi713: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Vacanța în Istanbul, ISTANBUL" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: 'Must See' în Istanbul]

[12.10.24 20:04:50]

@Lumi713, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip 'de cazare' şi unul de tip 'de călătorie'.

S-ar obţine astfel o structurare mai bună a informaţiei utile - despre cazare, respectiv despre zonă sau împrejurimi (vezi mai jos) şi, deloc în ultimul rând, notele acordate ar reflecta mai bine gradul de recomandare al celor două 'obiective' distincte (se întâmplă câteodată să stai într-un hotel pe care nu doreşti să-l recomanzi, dar zona sau localitatea ar merita cu totul altă medie - sau viceversa).

În plus, cine încearcă să aleagă o cazare în zonă - o gaseşte mai uşor, parcurgând doar lista rubricilor de cazare (fără a mai fi nevoit să citească - în acel moment - informaţii despre zonă); cine se documentează despre zonă - va găsi toate informaţiile căutate într-o singură rubrică (cea dedicată impresiilor 'de călătorie'), fără a mai fi nevoit să 'baleieze' toate rubricile de cazare (unele poate nu-l interesează, sau poate nu doreşte deloc cazare în zonă).

Daca doreşti, copiază textul de mai sus şi reincarcă-l - cu eventuale ajustări, completări etc - folosind linkul ADAUGĂ IMPRESII NOI @ Faros Taksim

MirindaPHONE
[13.10.24 15:07:35]

@Lumi713: "Preturile sunt mari la muzeele din Istanbul comparativ cu alte orase din Europa."

Exact, s au mărit intrarile la muzee extrem de mult în ultimul an. Europenii vor plăti mai mult, daca vor sa vadă Turcia. Cam acesta este noul concept. Noi am platit 15 eur/persoana intrare la Dolmabahce, avand si serviciile unui ghid vorbitor de limba romana, în urma cu 3 ani cred.

Mirinda
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Istanbul: