ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.06.2024
ÎNSCRIS: 08.05.24
OCT-2023
Cuplu

Istanbul prin ochii nostri

Vizita noastra (eu si sotul, apoi si cu fiica noastra de 19 ani) in Istanbul a avut loc in 3 etape, dar pentru ca nu am timp sa scriu postari separate am hotarat sa le combin.

Prima noastra intalnire cu Istanbulul a fost in Octombrie 2023. Pentru ca eram pregatiti pentru un tur al turciei cu automobilul eu si sotul am plecat din Bucuresti inspre Burgas (Bulgaria) unde am innoptat, iar apoi am traversat in Turcia prin vama din Derekoy. Nu stiam la ce sa ne asteptam si ne-a fost un pic mai greu cu actele, sotul fiind cetatean american. In retrospectiva, in comparatie cu trecerea frontierei a doua oara anul acesta in Iunie prin Hamzabeyli, as putea spune ca prima a fost o trecere greoaie, cu informatii partiale vizavi de unde se obtine si in ce moneda se poate plati aptipildul obligatoriu pentru taxe de drumuri HGS, si vanzoleala de la un ghiseu la altul in zadar. Pe scurt blazati si nu foarte eficienti vamesii, dar odata trecuta granita, autostrada buna ne-a ajutat sa uitam experienta.

Am ajuns in Istanbul, pe partea Europeana, seara. Aveam rezervata o camera la un domn (exista si astfel de cazari particulare) despre care nu voi povesti nimic, pentru ca desi zona era ok, a trebuit sa spal eu baia ca sa o putem folosi. Camera a fost relativ curata. O mare teapa din punctul nostru de vedere, dar vom repeta experienta si in Van, cu un outcome mult mai bun.

A doua zi am cautat febrili o alta cazare, si ne-am hotarat pentru [un apartamente] pe partea Asiatica, in cartierul Moda, un fel de Lipscani la puterea a5a, cu stradute intortochiate, case vechi si multe restaurante. Totodata eram la 5 minute de statia de vapoare Kadikoy si statia de metrou cu acelasi nume, lucru care avea sa se dovedeasca crucial, pentru ca datorita traficului infernal din Istanbul am hotarat sa parcam masina si sa folosim doar transportul in comun. Am aflat ulterior ca era o zona foarte populara, de care de altfel ne-a placut mult.

Apartamentul desi micut, (cam toate sunt asa in zonele vechi) era echipat cu tot ce trebuie si foarte curat. Noi, desi am plecat in Octombrie, pregatiti si cu haine de iarna pentru ca aveam sa mergem pana la Ararat, am avut parte de vreme f calduroasa, de tricou si cel mult o jacheta seara. Pentru ca prima impresie conteaza, vreau sa spun ca a fost un oarecare soc Istanbulul. Am avut pentru un moment impresia ca am ajuns in America, dar doar pentru un moment sau doua =).

Sa vorbim despre vapoarele care traverseaza Bosforul intre cele doua continente. In primul rand sunt multe, sunt dese, si costa in jur de 3 lei o traversare care dureaza cam 15-20 minute. Le recomandam din toata inima. Sunt mai multe firme care deservesc traversarile. Pentru a plati se poate cumpara un Istanbul Public Transportation card (card pentru transportul in comun) de la statiile de metrou, cele principale de transport in comun sau cele de ferry. Pe el se poate adauga la oricare din masinile disponibile la statiile mentionate mai sus ce suma doresti. Cardul costa in jur de 10 lei. Este cea mai ieftina varianta de transport fiind cea folosita si de turci. La feribot se mai poate scana si cardul bancar, fara sa se ia comision. Noi am ales varianta Card de Transport in Comun si pentru ca poate fi folosit de pana la 5 persoane. Aici este site-ul cu traseele si programul feriboturilor. sehirhatlari.istanbul.

Sunt atat de multe de vazut, vizitat, explorat, experimentat in Istanbul (fostul Constantinopol, capitala Imperiului Roman de Rasarit, mai tarziu a imperiul Bizantin) ca este foarte greu sa acoperi intr-o saptamana, doua, orasul. Mancarea realmente curge pe strazi, iar preturile sunt cam ca in Romania. Nu pot spune ca am fost impresionati de varietate, pentru ca ni se pare limitata.

Dupa ce am dat turul mergand inspre Ararat prin Ankara, Capadocia si Van ne-am reintors in Istanbul. Ca si data trecuta ne-am ales cu grija cazare prin airbnb, dar care s-a dovedit un dezastru, desi spre surprinderea noastra avea reviews f bune. Atentie cred ca se fac ceva smecherii si cu reviews-urile de la airbnb. Dupa o noapte in care am dormit inbracati de scarba, am reusit sa inchiriem un apartament din nou in Moda/Kadikoy, prin primele gazde, apartament care a fost mult mai bine. Tot micut si curat.

A treia si ultima vizita a fost si cu fiica noastra. Tot cu autoturismul personal, dar intrand in Turcia prin vama din Hamzabeyli la inceputul lui Iunie 2024. Trecerea a fost usoara, fara tergiversari, si pentru ca nu incepuse inca vacanta elevilor a fost si foarte rapida. Era o zi de luni. Nu am mai gasit vechile noastre gazde, asa ca ne-am aventurat spre o zona noua, Uskudar, la 5-7 minute de Bosfor, la fel deservita de feribot si Metrou si tot pe partea Asiatica. Zona este foarte live, cu multe restaurante, magazine, piata la sfarsit de saptamana si transport in comun. Foarte curat si gazda f atenta. Ne-a placut cel mai mult dintre toate cazarile.

Acum poate ca va intrebati ce am reusit sa facem noi in Istanbul:

Agia Sophia

Palatul Topkapi (interesant dpdv istoric, coada lunga datorita popularitatii, i-as da 4 stele)

Palatul Dolmabahce, (palat modern, sec. 19, somptuos, frumos, locatie superba pe Bosfor, fara coada, 5 stele)

Spice Bazar, Egyption Bazar si o Piata locala din Kadikoy (Kadikoy Sali Pazari) unde gasesti atat produse alimentare, haine ieftine cat si tot felul de kilipiruri. Fac si niste placinte bune si ieftine undeva in capatul pietei. Poti sta jos la o masa. Sunt delicioase si reenergizante, mai ales daca le mananci cu un ceai turcesc.

Insula Buyukada (la aproximativ 2 ore de Istanbul cu feribotul, la un pret nominal) dar care este foarte aglomerata si poate fi vizitata doar cu bicicleta clasica, pentru ca nu sunt permise decat niste masinute si scutere electrice pentru localnici). Nu ne-a prea impresionat. Lipsa de acces, bicicleta nefiind o optiune pentru noi datorita topografiei si a bicicletelor de inchiriat de proasta calitate, este un minus. Ne-am plimbat totusi pe jos cat am putut si am admirat casele vechi, care imi aduc aminte de stilul colonial din Statele Unite.

Plimbari pe Bosfor cu vaporul (iarasi la un pret nominal).

Am explorat Istanbulul cat ne-au tinut picioarele.

Outlet Mall Venetia - pentru ca eram cu o tanara domnisoara dornica de ceva cumparaturi

Intoarcerea spre casa a fost prin Edirne, prin vama Hamzabeyli. In Edirne am dormit peste noapte la Grandaura Hotel unde am avut o camera fffff mica si o baie la fel, dar curate si ieftine.

Bun si ieftin, daca va place pestele, am mancat in statia de feribot Karakoy, restaurantul din dreapta pietei de peste (de fapt sunt doar niste mese puse in fata tarabelor de peste). Ciorba este excelenta, dar si pestele de sezon. Totul este proaspat si se gateste pe loc. Recomandam sa incercati diferiti pesti, se merita.

Daca va place istoria aveti ce vedea in Istanbul. Daca va plac cumparaturile, aveti ce cumpara, si daca va place un rahat bun recomandam Haci Bekir. Daca va plac pisicile, Istanbul este orasul pisicilor. Sunt peste tot si pretutindeni, iubite si ingrijite de toti.

Ne-am indragostit de Turcia si de oamenii ei, oameni harnici, primitori, zambitori si darnici.

Nu va zicem mai mult, va lasam sa descoperiti singuri.

Povestea turului de o luna al Turciei cu masina personala o las pe alta data.

Trimis de GloriaS in 30.06.24 19:13:37
Validat / Publicat: 30.06.24 22:20:23
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 238 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (GloriaS); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[30.06.24 22:20:02]

Consistent review de debut, merită remarcat

@GloriaS: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 114770&hid=2468.

[01.07.24 05:31:11]

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Istanbul: