ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.06.2024
ÎNSCRIS: 11.05.23
MAY-2024
Prieteni

Balerina din Budva

Am plecat din Dubrovnik cu destinatia Budva- Muntenegru, a treia oprire din turul Serbia-Croatia-Muntenegru-Kosovo-Macedonia-Bulgaria. Ne-am despartit cu parere rau de Dubrovnik si inca odata spun de insula Lockrum care pentru mine va ramane in top destinatii de vizitat. Trecerea in Muntenegru se face cu feribotul prin golful Kotor. Despre trecerea cu feribotul nu pot spune decat ca pretul este de 4 euro de autoturism si ca dureaza doar 10 minute, mult prea putin pentru a admira frumusetea acestuia.

Ar fi fost multe de vazut aici, dar obiectivul nostru era sa ajungem in Budva unde aveam cazarea, pentru a explora orasul si Petrovac. Drumul pina in Budva conform google maps ar fi trebuit sa fie de 2 ore si jumatate dar s-a prelungit. In Muntenegru nu este vigneta, doar taxa de autostrada care costa in jur de 3,5 euro. Ne-am cazat la hotel 219 Budva, un hotel de 4 stele situat aproape de litoral, linga asa zisa Budvanska Rivijera centrul turismului muntenegrean recunoscut pentru plajele cu nisip si viata sa in timpul noptilor.

Dupa cazare am iesit sa mancam si in cautarile noastre am gasit o terasa foarte draguta cu multa vegetatie, aproape de hotel si in ciuda caldurii de afara, acolo era racoare. Dupa ce ne-am racorit si ne-am astamparat foamea, am plecat sa gasim Orasul Vechi si balerina din Budva. Ca sa ajungi in Orasul Vechi poti merge pe malul marii, printre zeci de terase care mai de care mai frumoase, impanzite de leandri, palmieri si maslini, cu ospatari care te imbie la tot pasul cu meniurile lor cu specific diferit de la o terasa la alta. Este zona de promenada care se intinde pe o distanta de 2 km pina la Orasul Vechi si inca 500 m pina la statuia Balerina. Linga Orasul Vechi se afla si portul de agrement unde sunt ancorate vase si barci de toate dimensiunile.

Ca sa ajungi la statuia Balerina trebuie sa traversezi Orasul Vechi sau cum i se mai spune Stari Grad. Un oras construit acum 2500 de ani fiind unul dintre cele mai vechi centre urbane din jurul Marii Adriatice. Ce este atragator in acest oras sunt zidurile lui, labirinturile cu strazi stramte, piete, si turnuri. Multe din cladirile de aici au fost transformate in galerii de arta, magazine cu suveniruri sau haine scumpe, cafenele, buticuri. Deasemeni mai pot fi vizitate Biserica Sfantul Ioan, Biserica Sfanta Maria din Punta sau Biserica Sfanta Treime.

Merita sa te opresti sa savurezi o cafea sau ceva de baut deoarece din cauza stradutelor inguste, cladirile sunt foarte apropiate si soarele nu prea are sanse de izbanda pe aici!!

La periferia orasului, la o distanta de 500 m de Orasul Vechi , se afla o sculptura frumoasa a unei fete intr-o ipostaza gratioasa asemenea unei balerine. Este o sculptura de 1,5 m situata pe o stanca pe malul marii si cum orice sculptura de acest gen are si o poveste de dragoste in spate, asa si sculptura noastra in bronz are atribuita o poveste de dragoste dintre o balerina si un marinar.

Printre localnici exista o legenda precum ca, daca atingi statuia de bronz ai noroc mai ales daca esti indragostit!! In apropierea statuii se afla si plaja Mogren, o plaja cu nisip amestecat cu pietricele mici, cu sezlonguri si umbrele si o apa extrem de curata si limpede. Nu va pot spune cat costa un sezlong cu umbrela fiindca nu am stat la plaja, doar am mers sa o vizitam. De aici ai o priveliste asupra insulei Sveti Stefano, a Orasului Vechi si a Statuii Balerine si un loc numai bun pentru fotografii instagramate!!!

A doua zi am mers in orasul Petrovac care se afla la 22 km de Budva. In drum spre Petrovac ne-am oprit sa vedem Sveti Stefan. Inainte de a cobora catre insula, am facut fotografii si de sus din strada de unde ai parte de un view deosebit. Ca sa o poti vizita sunt mai multe variante;

-sa faci rezervare sa servesti pranzul sau cina, dar preturile am inteles ca sunt costisitoare

-sa faci un tur cu ghid care costa 15 euro de persoana

-sau sa fii oaspete al acestei insule

Faima acestui loc este data de faptul ca multe celebritati au vizitat acest loc si din cate spun localnicii detin in continuare proprietati pe aceasta insula. Cu toate astea insula poate fi admirata si fotografiata din diverse locuri. Sunt doua plaje superbe una din ele privata, iar in spatele ei un parc public prin care te poti plimba sau sa te asezi la o terasa sa bei ceva racoros!! Apa in aceasta zona este de o culoare incredibila, ba un albastru intens, ba turcoaz, in contrast cu rozul nisipului de pe plaja.

In Petrovac am parcat masina in fata unui hotel si am purces pe jos catre zona de promenada!!

Si aici, ca in Budva sunt terase, magazine cu suveniruri si locuri de unde poti achizitiona plimbari cu vaporasul pe Marea Adriatica!! In unul din  aceste tururi poti vedea biserica Sf. Nedjelia de pe insula, Castelul Kastio de pe stanca, pesteri, plaje pustii, dar cel mai mult te bucuri de culoarea incredibila a apei!! Peisajele mi s-au parut daca nu mai frumoase, cel putin la fel ca in Dubrovnik! Oricum din Serbia si pina in Macedonia am avut parte de peisaje incredibile, peisaje de care te poti bucura doar daca faci traseul cu masina. De la muntii spectaculosi care se oglindesc ba in raul Drina, ba in Marea Adriatica, zonele stancoase de culoare rosiatica, padurile de foioase sau brad, unde din loc in loc erau ienuperi albastri sau chiparosi Leylandii sau Columnaris, culoarea apei marii Adriatice, plajele spectaculoase, autostrazile prin munti, tunelurile interminabile... absolut tot!!!

Preturile la bauturi si mincare difera de la terasa la terasa si in functie de alegerea facuta!! O bere costa intre 2 si 4 euro, o supa 5 euro, un muschi umplut 20 euro, o pizza 15 euro etc.

Pentru mine a fost o destinatie pe care o recomand cu caldura si pe care as repeta-o oricand!!

Fiind timpul scurt nu am putut sa ma bucur si mai mult de tot ce puteau oferi aceste doua orase!! Mi-as fi dorit mult sa ajung la Manastirea Ostrog sau lacul Skadar dar chiar si asa am punctat ce era mai important!!

Si maine... spre o alta destinatie!!

Trimis de Opelantara in 13.06.24 19:51:31
Validat / Publicat: 13.06.24 21:27:24
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MUNTENEGRU
  • Alte destinații turistice prin care a fost: CEHIA, BULGARIA, GRECIA, TURCIA, POLONIA, AUSTRIA, IORDANIA, FRANTA

VIZUALIZĂRI: 329 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Opelantara); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P48 in drum spre Muntenegru

[13.06.24 21:26:06]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Vacanța în Budva, BUDVA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

[13.06.24 21:26:30]

În plus, dacă vreodată vei solicita informaţii aici, pe sait, cei care îţi vor răspunde o vor putea face cât mai adecvat 'profilului' tău turistic (funcţie de locurile în care ai fost, unde ţi-a plăcut şi unde nu, din ce motive etc)

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

OpelantaraPHONEAUTOR REVIEW
[13.06.24 21:46:05]