ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.04.2026
--- M ---
GR. VÂRSTĂ: 50-60 ani
DIN: Bucuresti
ÎNSCRIS: 29.12.11
STATUS: APOLLO
LUNA
FEB-2026

GRAD SATISFACȚIE
SERVICII:
100.00%
Încântat, fără reproș
BUCĂTĂRIE ŞI MASĂ:
80.00%
Mai degrabă mulțumit
CADRUL NATURAL:
100.00%
Încântat, fără reproș

NOTARE MEDIE REZULTATĂ
93.33%

AUTORUL ar RECOMANDA
această destinaţie unui prieten sau cunoscut
TIMP CITIRE: 4 MIN

Paraguay pe farfurie, milanesa uriașă de la El Bodegón

Ilustrație video-muzicală
TIPĂREȘTE URM de aici

Banc local

— Câte persoane mănâncă o milanesa la El Bodegón?

— Depinde…

— de câți prieteni ai cu tine.

---

Urmează să scriu ultimul meu articol din scurtul nostru sejur în Paraguay! Oare de ce o fi, de călătorie, de cazare sau iar de mâncare? Nu vreau să vă țin prea mult în suspans, ultimul articol va fi tot de mâncare, semn că aici s-a mâncat extrem de bine la prețuri decente și am rămas sincer impresionat de acest lucru.

La recomandarea ghidului Mathias, am ajuns la restaurantul El Bodegon, unde după spusele lui se mănâncă cea mai bună Milanese din oraș sau în traducerea noastră cel mai bun șnițel. Ok am zis, hai să o vedem și să o încercăm și pe-asta.

Era duminică, toate muzeele din oraș erau închise așa că după vizita la Mercador 4, despre care am povestit anterior, am ajuns la ora 12 la acest restaurant. Cu toate că 12 era ora de deschidere ne-a spus de la intrare să mai așteptăm un pic, așa că am fost la un bar alăturat, să ne răcorim cu o bere pentru că era foarte cald pe-acolo în luna februarie.

Ne-am întors după vreo oră și deja restaurantul era jumătate plin. Nici nu știu de unde au apărut atâția oameni, că pe străzi era aproape pustiu. Mai mult în vreo jumătate de oră restaurantul era full, nu mai găseai loc neam.

Restaurantul este situat chiar în centru, pe strada Palma și avea un vibe sud-american clasic cu mese afară, muzică, oameni care stau mult la masă și râd. Atmosfera era foarte relaxată, dar plină de viață. Ieșise lumea duminică în oraș și se bucurau de revederea cu prietenii ori cu rudele dragi.

Dacă vrei să mănânci cea mai serioasă milanesa din Asunción, ajungi inevitabil la El Bodegón. Este genul de loc unde porțiile nu sunt doar mari sunt absurd de mari, ne spusese Mathias și l-am crezut pe cuvânt. Există două tipuri de milanesa, una simplă și una completă cu brânză, șuncă și ou.

Avertizați de mărimea porției am luat doar una simplă și bine am făcut, pentru că sincer nu aș fi putut-o dovedi-o de unul singur. Întâi ne-au venit cele două beri reci pe care nu aveam cum să le ratăm și după numai vreo cinci-zece minute după ce am comandat, ne-a venit și mâncarea dorită.

Aceasta nu era o milanesa simplă ci era de tipul XXXXXXL. După ce că era o farfurie mare era acoperită toată cu un șnițel uriaș ce avea deasupra, colac peste pupăză, și de două ouă ochiuri. Stați așa că de-astea am mai văzut. Nu era totul. Dedesubt se afla adevărata surpriză. În afară de garnitura de cartofi prăjiți și de două lămâi, mai exista dedesubt un șnițel mai micuț. Bine spun micuț între ghilimele, că doar cu el mă săturam eu lejer.

În aceste condiți am mâncat amândoi pe săturate din această porție xxxl, eu penormal pe cel de deasupra, iar a mea soție pe celălalt. Toată distracția nu ne-a dus 100 de lei în banii noștri, cu tot cu taxa de servicii inerentă.

El Bodegon nu e un restaurant de tip fine dining. Mâncarea de aici nu este pretențioasă este cumva pentru tot poporul. Este mâncare abundentă, gustoasă aș putea spune, fără mari fițe ori mari pretenții.

De altfel, sincer nu pot spune că am mâncat cel mai bun șnițel din viața mea, pot spune doar că a fost ok.

El Bodegon nu este un restaurant de lux este doar un restaurant popular care oferă cțteva tipuri de mâncare în porții absolut exagerate, la un preț mediu până și pentru Paraguay. Este un restaurant foarte iubit de localnici, dacă duminica la prânz era full.

Așa că dacă ajungeți prin Asuncion și sunteți realmente înfometați, nu-l ocoliți, chiar ar fi bine să faceți o oprire de refill chiar aici.

Citește și CONTINUAREA aici

AmFostAcolo fără reclame?

  • Utilizatoriii LOGAȚI văd o versiune cu mai puține reclame
  • Ai dori o versiune COMPLET fără reclame? — devino membru afaFanClub -- citește mai mult

[fb]
---
Trimis de robert in 04.04.26 07:57:55
Validat / Publicat: 04.04.26 08:51:40
INFO ADIȚIONALE
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA de SUD.

VIZUALIZĂRI: 17 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI
SESIZEAZĂ
conținut, limbaj
Adn. FAVORIT

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (robert); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
Poze atașate (se deschid în pg nouă)
P01 la o bere rece
EVIDENTIAȚI ARTICOLELE CU ADEVĂRAT UTILE!
Dacă impresiile de mai sus v-au impresionat prin utilitate, calitate etc folosiți linkurile de mai jos, prin care puteți acorda articolului un BONUS în Puncte de Mulțumire-Apreciere (PMA) articolului.
Puteți VOTA acest articol:
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 4500 PMA (din 5 voturi)

ECOURI la acest articol

Sfârșit SECȚIUNE Listă ECOURI scrise la articol

ROG REȚINEȚI:
  • Folosiți rubrica de mai jos (SCRIE ECOU) pentru a solicita informații suplimentare sau pentru a discuta cele postate de autorul review-ului de mai sus
  • Dacă ați fost acolo și doriți să ne povestiți experiența dvs, folosiți mai bine butonul de mai jos ADAUGĂ IMPRESII NOI
  • Dacă doriți să adresați o întrebare tuturor celor care au scris impresii din această destinație: in loc de a scrie un (același) Ecou în "n" rubrici, mai bine inițiati o ÎNTREBARE NOUĂ
    (întrebarea va fi trimisă *automat* tuturor celor care au scris impresii din această destinație)
SCRIE UN ECOU LA ACEST REVIEW
NOTĂ: Puteți folosi ptr formatarea ecoului: [b]...[/b], [i]...[/i], [q]...[/q]
EMOTICOANE ce pot fi folosite SHOW/HIDE
Sfârșit SECȚIUNE SCRIE ECOU

NOTĂ: Rubrica de mai jos vă permite să vă abonați (sau să vă dezabonați) la / de la notificări (înștiințări prin email) atunci când cineva răspunde unui text scris ca ecou mai sus.
Status Abonament Ecouri la acest review - abonament INACTIV [NU primiți înștiințări atunci când se scriu ecouri la acest review]
VREAU înștiințări pe mail când se postează ecouri la acest review
  • Niciun abonat la acest review, încă...
  • Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Asuncion?:

      SOCIALs
    Alătură-te comunității noastre

    AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
    SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

     
    [C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
    AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = DA (IntC=1)
  • pagină generată în 0.054394006729126 sec
    ecranul dvs: 1 x 1