ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2024
DIN: Galaţi
ÎNSCRIS: 27.08.17
JUN-2024

Odaiba, polul distractiei in orasul Tokyo

Odaiba este o locatie in care am ajuns cu metroul, insa se pot folosi si alte mijoace de transport, Tokyo Water Bus, trenul automat Yurikamome, autobuzul sau pe jos, traversand Podul Curcubeului. Ce a fost Odaiba? Un ansamblu de sase mici insule amenajate de shogunii Tokugawa spre sfarsitul perioadei Edo, ca forturi, pentru a proteja Tokyo de posibilele atacuri dinspre mare.  Ce este Odaiba? Astazi, este un cartier popular de divertisment si cumparaturi, hoteluri si mall-uri, cu sedii de mari companii, creat prin unirea insulelor, intr-un proiect de dezvoltare spectaculos.

Parcul Daiba pastreaza zidurile inalte ale fundatiei fortului, impreuna cu ramasitele depozitelor de munitie si ale unei baterii de armament.

Exista nenumarate modalitati de distractie, pe care nu le poti incerca intr-o singura zi, incepand cu Tokyo Joypolis, Muzeul de Arta Tokyo Trick, un loc distractiv plin de iluzii optice, Scoala misterioasa Daiba, muzeul de ceara Madame Tussauds, Muzeul Unko, Legoland Discovery Center Tokyo, Tokyo Big Sight, cel mai mare centru de expozitii internationale din Japonia,  Small Worlds Tokyo, Miraikan (Muzeul National al Stiintei Emergente si Inovatiei), Muzeul de Stiinte Maritime, restaurantele de la Decks Tokyo si Daiba Itchome Shotengai, intoarcerea in Japonia anilor ’60.  Cele enumerate sunt doar cateva, pe care noi nu le-am experimentat, in schimb o sa povestesc cate ceva despre traseul pe care l-am urmat noi, in cateva ore petrecute aici, pana la apusul soarelui. Rainbow Brige, este podul suspendat, cu o lungime de aproape 800 de metri, ce leaga Insula Odaiba de orasul Tokyo, pe care l-am traversat si noi cu metroul, care in aceasta zona este suprateran.

In parcul marin Odaiba exista posibilitatea de a sta la plaja pe nisip si de a practica windsurfing. Langa plaja este debarcaderul Odaiba Seaside Park de unde pornesc ambarcatiunile pe rau sau in golf.

Ne-am plimbat pe Skywalk, ce leaga Tokyo Marine Park de Symbol Promenade Park, care este o punte suspendata, ce trece pe langa replica Statuii Libertatii, cu o inaltime de 12,25 metri, expusa aici ca simbol al  prieteniei dintre Franta si Japonia, in aprilie 1998.

Am urcat in Fuji TV Building, un alt reper remarcabil, pentru a ajunge pe puntea de observatie ce ofera vederi uluitoare ale orasului din jur si golfului Tokyo, pentru care am platit 800 de yeni.

Cladirea din otel si sticla este sediul retelei de televiziune Fuji, caracteristica sa fiind sfera uriasa din varful cladirii, ce gazduieste in centru ei, Centrul Turistic Odaiba. In interiorul sferei de la etajul 25, se afla observatorul numit Hachitama, care are vedere la repere ale orasului Tokyo si intr-o zi senina, chiar la Muntele Fuji, in departare.

Am coborat in jurul orei 18, ora la care se inchidea accesul la observator, si am pornit pe promenada spre DiverCity Tokyo Plaza, unul dintre mall-urile uriase din Odaiba, intins pe sapte etaje, ultimul gazduind un complex de divertisment masiv, cu jocuri arcade, o pista de bowling si sali de karaoke.

In fata acestuia se afla o statuie gigantica cu o inaltime de aproape 20 de metri a Unicorn Gundam, un robot din populara serie anime Gundam. In modul Unicorn, acesta are o singura antena, precum un corn (unicorn). Pasionatii de anime si iubitorii de roboti asista, in anumite intervale orare, la transformarea lui in modul Destroy. Am asteptat sa se intunece si sa inceapa spectacolul, care nu a fost senzational, transformarea insemnand de fapt, aprinderea unor lumini roz-albastre si desfacerea cornului din frunte in doua antene.

Impatimitii de transformers, se pot bucura de un megamagazin si o expozitie dedicata robotilor de lupta uriasi din seria anime Gundam, situate la etajul sapte al centrului comercial DiverCity.

Am explorat si noi galeriile care prezinta modele istorice Gundam de-a lungul anilor si sectiunea „fabrica” ce prezinta unele dintre masinile si matritele folosite pentru realizarea modelelor.

Trimis de geani anto in 21.07.24 18:14:08
Validat / Publicat: 21.07.24 22:15:27

VIZUALIZĂRI: 119 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P38 Am plecat de aici, trecand pe langa un monument ciudat, Flacara Libertatii, instalat in Parcul Symbol Promenade, o sculptura de 27 de metri, ca o lama de cutit, verticala, aurita. Aceasta a fost oferita Japoniei de catre Franta, exprimand prietenia dintre state, reprezentand imaginea unei flacari de lumanare care arde vesnic.

Michi
[22.07.24 09:46:51]

@geani anto: Dacă în 2006 era coplesitor, îmi închipui cum e acum.

D:JAPAN 2006_04_12 203.jpg

Michi